Справа № 523/1838/23
Провадження №2/523/2019/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" листопада 2023 р. м.Одеса
Суворовський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Далеко К.О.,
за участю секретаря судового засідання - Дмітрієвої В.С.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні,в залісуду №17м.Одеси,цивільну справу№ 523/1838/23за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернуласядо судуіз вказаноювище позовноюзаявою до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дружину додосягнення дитиноютрирічного віку,та просить: стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання дружини у твердій грошовій сумі 4000,00 грн. щомісячно, починаючи стягнення з дати подання позову і до досягнення дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 трьох років, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що 26.11.2021 року між нею ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб Виконавчим комітетом Таврійської міської ради, актовий запис №27. Від шлюбу вони мають доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На даний час, з Відповідачем разом не проживають, відповідач проживає окремо від них з дитиною, оскільки стосунки між ними припинені. Шлюб існує лише формально. Позивачка разом з донькою проживають за місцем реєстрації. На даний час, позивач перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення донькою трирічного віку та має дохід в сумі 860 грн., щомісячно, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Інших джерел доходу, крім соціальних виплат по догляду за дитиною, не має. Відповідач достатньої матеріальної допомоги не надає, є фізично здоровим чоловіком, працездатним, інших осіб на утриманні не має, тому має можливість надавати матеріальну допомогу у вигляді аліментів на утримання дружини. Наразі, позивач подала до Суворовського районного суду м. Одеси, заяву про видачу судового наказу на стягнення аліментів на дитину. Враховуючи вищезазначене, просила суд ухвалити рішення.
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 02 лютого 2023 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та надано відповідачу строк для подання заперечень (відзиву) на позовну заяву.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність. Також надала суду додаткові пояснення, якими повідомила що ОСОБА_2 належить на праві власності земельна ділянка, площею 9,1441 га, кадастровий номер 6520687100:02:029:0003, яку він він передає в оренду ТОВ "ЮТС-АГРОПРОДУКТ", розмір річної орендної плати за ділянку становить 19310грн. 60коп. Департаментом поліції та прикордонної охорони зареєстровано відповідача на підставі 106 (1) Закону про короткострокове працевлаштування іноземця. Відповідачу дозволено працювати 331 день у період з 09.02.2022 року по 05.04.2023 року, наразі дію дозволу він продовжив. 18 липня 2022 року у місті Нарва він уклав договір купівлі-продажу з ОСОБА_4 , придбав автомобіль марки Volkswagen Golf код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 . 01.08.2023 року. Також, ОСОБА_2 є власником транспортного засобу CITROEN, реєстраційний номер НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер трансопртного засобу НОМЕР_4 , з 29.08.2023 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацією транспортного засобу НОМЕР_5 , автомобіль марки CITROEN, реєстраційний номер НОМЕР_3 . Крім того, ОСОБА_2 є власником транспортного засобу НОМЕР_6 , автомобіль марки MERCEDES-BENZ, реєстраційний номер НОМЕР_7 , що також підтверджується свідоцтвом про реєстрацію трансопртного засобу. Додатково, 11.07.2023 року в Естонській Республіці, Таллінським нотарусом Кірсті Лайдві, номер книги діяльності нотаріуса 1320, було засвідчено договір продажу частини компанії Carlton Grupp OU. Згідно цього договору, ОСОБА_2 став власником частини компанії Carlton Grupp OU з 11.07.2023 року. Отже, відповідачем за останній час в Естонії придбано транспортні засоби: автомобіль марки CITROEN, реєстраційний номер НОМЕР_3 , автомобіль марки MERCEDES-BENZ, реєстраційний номер НОМЕР_7 та частина компанії Carlton Grupp OU. Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси по справі № 523/5702/23 розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Отже, відповідач проживаючи в Естонії, є працевлаштованим, має дохід, оскільки має кошти на придбання автомобілів, частини компанії, але приховує це від суду, з метою уникнення сплати аліментів на утримання дружини.
Відповідач ОСОБА_2 до судового засідання не з`явився, був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду письмові пояснення в яких зазначив, що на початку 2022 року він виїхав з країни та перебуває в Естонії. Враховуючи те, що він виїхав до початку бойових дій в Україні, на нього не розповсюджуються пільгові умови проживання в даній країні. Житлом він не забезпечений, дозвіл на працевлаштування йому не видано, має проблеми за станом здоров`я, яке не дозволяє йому працювати на важких роботах, а тому він немає матеріальної можливості забезпечувати дружину. Крім того, вінмає захворювання, тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи, що від позивача надійшла заяви про розгляд справи у її відсутність, а відповідач сповіщений належним чином та надав суду письмові пояснення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності належним чином повідомленого позивача та належним чином повідомленого відповідача, на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з вимогами ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено,що сторони ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб, зареєстрований 26.11.2021 року, Виконавчим комітетом Таврійської міської ради, актовий запис №27, про що свідчить копія свідоцтва про шлюб.
Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 01.08.2023 року по справі №523/5702/23 розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Від шлюбу сторони мають малолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_8 , виданим Каховським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Каховському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 46.
Малолітня дитина ОСОБА_3 проживає разом з матір`ю ОСОБА_1 .
Згідно ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст.75 СК України дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму встановленого законом.
Особливим видом права подружжя на утримання є право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини. Його особливість полягає у строковості дії, незалежності надання утримання від доходу дружини та наявністю лише однієї підстави, яка унеможливлює надання такого утримання, - можливості чоловіка надавати таке утримання.
Статтею ст.84 СК України передбаченоправо дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини.
1. Дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності.
2. Дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
3. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років.
4. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
5. Аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду.
6. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.
В постанові по справі № 750/9224/16-ц (провадження № 61-16837св18) від 13 червня 2018 року суд касаційної інстанції звернув увагу на те, що відповідно до частин другої та шостої статті 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років і в разі розірвання шлюбу.
Згідно з частиною четвертою статті 84 СК України право на утримання дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
Стаття 85 СК України регулює правовідносини з припинення права дружини на утримання.
Таким чином, сімейним законодавством передбачено право дружини-матері на утримання чоловіком-батьком до досягнення дитиною трирічного віку незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Подання суду доказів того, що дружина, з якою проживає дитина, потребує матеріальної допомоги, не є обов`язковим, оскільки право на аліменти належить дружині-матері незалежно від цієї обставини.
Відповідно до ч.1 ст.80 СК України аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст.77 Сімейного кодексу України утримання одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою. За рішенням суду аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі. Аліменти сплачуються щомісячно. За взаємною згодою аліменти можуть бути сплачені наперед.
Аналізуючи вище вказані норми закону, слід дійти висновку, що у дружини виникає право на отримання аліментів за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: перебування у зареєстрованому шлюбі з чоловіком, проживання разом із їх спільною дитиною, яка не досягла трьох років, та наявність у чоловіка достатніх коштів на надання матеріальної допомоги (аліментів).
Такий правовий висновок, вказаний і Верховним Судом в постановах від 12 листопада 2018 року у справі № 202/712/17, провадження № 6128943св18, від 27 травня 2020 року у справі № 712/4702/19, провадження № 61-929св20), які є обов`язковими для врахування судами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
У відповідності до ст.83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
За правилами статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Аналіз наведених норм процесуального права дає підставу вважати, що кожна сторона сама визначає зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, сторона, яка звернулася до суду, повинна довести належними та допустимими доказами вимоги, що нею заявлені, суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів.
Судом установлено, що сторони по справі перебували у шлюбі, спільна малолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає разом із матір`ю, позивачем ОСОБА_1 , яка здійснює догляд за дитиною, та відповідно немає змоги працювати, відповідач є особою працездатного віку, та має можливість сплачувати аліменти на утримання дружинин, а отже дружина має право на стягнення аліментів на своє утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
Достатність коштів на надання матеріальної допомоги (аліментів) ОСОБА_2 підтверджується:
- відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на 02.08.2023 року та копією Державного акта на право власності на земельну ділянку від 01.11.2010 року, згідно яких ОСОБА_2 належить на праві власності земельна ділянка, площею 9,1441 га, кадастровий номер 6520687100:02:029:0003, яку він він передає в оренду ТОВ "ЮТС-АГРОПРОДУКТ", розмір річної орендної плати становить 2111,81 грн. за 1га., тобто 19310грн.60коп.
- копією договору купівлі-продажу 18 липня 2022 року, укладеного у місті Нарва, між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , згідно якого останній набув у власність автомобіль марки Volkswagen Golf код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ;
- копією свідоцтва про реєстрацією транспортного засобу НОМЕР_5 , згідно якого ОСОБА_2 являється власником транспортного засобу CITROEN, реєстраційний номер НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_4 , з 29.08.2023 року;
- копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 , згідно якого ОСОБА_2 являється власником транспортного засобу MERCEDES-BENZ, реєстраційний номер НОМЕР_7 , з 21.09.2023 року;
- копією підтвердження реєстрації для короткострокового працевлаштування в Естонії № 1056882107 від 08.02.2022 року, штрих код 1056882107, виданого Департаментом поліції та прикордонної охорони, згідно якого зареєстровано відповідача ОСОБА_2 на підставі § 106 ч. 1 Закону "Про іноземців", для короткострокове працевлаштування іноземця. Відповідачу дозволено працювати 331 день у період з 09.02.2022 року по 05.04.2023 року. За даними позивача наразі дію дозволу відповідач продовжив, доказів іншого суду не надано.
- копією договору продажу частини компанії Carlton Grupp OU, згідно якого ОСОБА_2 став власником частини компанії Carlton Grupp OU з 11.07.2023 року, що становить 100% акціонерного капіталу.
З огляду на викладене, у судовому засіданні знайшло своє підтвердження набуття ОСОБА_5 в Естонії трьох транспортних засобів: автомобіля марки CITROEN, реєстраційний номер НОМЕР_3 ; автомобіля марки MERCEDES-BENZ, реєстраційний номер НОМЕР_7 ; автомобіля марки Volkswagen Golf , реєстраційний номер НОМЕР_2 ; та частини 100% компанії Carlton Grupp OU.
Суд зазначає, що однією із основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність (пункт 6 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України). Дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними.
Приймаючи до уваги надані позивачем докази, суд критично відноситься до доводів відповідача ОСОБА_2 про неможливість сплати аліментів на утримання дружини, внаслідок недостатності коштів на надання матеріальної допомоги (аліментів), розцінює дії ОСОБА_2 такими, що є недобросовісними. Одночасно, відповідачем ОСОБА_2 так і не надано суду доказів захворювання, на яке він посилався у своїх поясненнях.
У відповідності до ч.1, 2, 3 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Разом із цим, суд вважає що заявлений до стягнення розмір аліментів у сумі 4000 грн. є завищений, не обгрунтований позивачем.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2023 року становить 2684,00 гривні.
З огляду на викладене, враховуючи зібрані по справі докази, майновий стан відповідача, його працездатність, виходячи з принципу справедливості, розумності, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі 2684,00 грн, однак не менше розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями: 110, 111, 112 СК України, статтями 141, 206, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дружини, щомісячно, починаючи з 11.01.2023 року і до досягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , трирічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 2684,00 гривень, однак не менше розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1073,60 гривень.
УЧАСНИКИ СПРАВИ:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення складено 16.11.2023р.
Суддя: К.О. Далеко
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2023 |
Оприлюднено | 20.11.2023 |
Номер документу | 114962200 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Далеко К. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні