Ухвала
від 17.11.2023 по справі 539/5369/23
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/5369/23

Провадження № 1-кс/539/847/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2023 року м. Лубни

Слідчий суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , скаржника адвоката ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Лубни скаргу ОСОБА_3 в інтересах Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» на бездіяльність посадових осіб Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області в порядку ст. 303 КПК України, -

ВСТАНОВИВ :

Адвокат ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді зі скаргою в інтересах Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» на бездіяльність посадових осіб Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області в порядку ст. 303 КПК України.

В поданій скарзі зазначено, що 18 жовтня 2023 року Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» було подано до Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області заяву про вчинення кримінального правопорушення.

В своїй заяві від 18.10.2023 Товариство просило внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення злочину, передбаченого частиною 5 ст. 191 КК України та розпочати досудове розслідування, залучити СТОВ «Дружба-Нова» до кримінального провадження як потерпілого та повідомити Товариство за наслідками розгляду заяви.

Заява Товариства подавалась засобами поштового зв`язку, а саме відправленням Укрпошта Експрес з кур`єрською доставкою. Вищевказана заява була отримана 25.10.2023 Лубенським РВП ГУНП в Полтавській області. Будь-яких офіційних повідомлень за наслідками розгляду заяви Товариство станом на 03.11.2023 не отримувало.

Зв`язавшись з працівниками Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області за вказаним в мережі інтернет номером телефону, Товариство дізналось, що відомості до ЄРДР за наслідками заяви Товариства від 18.10.2023 не внесені.

Прохала суд зобов`язати уповноважених осіб Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області внести за заявою сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» від 18.10.2023 року відомості про кримінальне правопорушення передбачене ч. 5 ст. 191 КК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування.

В судовому засіданні адвокат ОСОБА_3 вимоги, зазначені у скарзі, повністю підтримала.

Представник Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області в судове засідання не з`явився, начальник слідчого відділу Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 звернулася до суду з заявою, в якій прохала справу розглядати без її участі, повідомила, що щодо задоволення скарги заперечує, оскільки в даній ситуації наявні ознаки цивільно-правових відносин, так як в самій заяві, поданій ОСОБА_5 вказується про укладення договору складського зберігання зерна та додається копія вказаного договору.

Дослідивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.3 ст.26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень. Однією із загальних засад кримінального провадження є його публічність ( п.18 ч.1 ст.7 КПК України).

Бездіяльність слідчого чи прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, згідно п.1 ч.1 ст.303 КПК України, на досудовому розслідуванні може бути оскаржена до слідчого судді.

Згідно ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення нимз будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити провчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування. Відповідно до ст. 214 ч.4 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення.

Крім того, відповідно до п.3.1 Положення про порядок ведення ЄРДР, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 17.08.2012 року № 69, внесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням таких строків(про): 1) заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений ч.1 ст. 214 КПК України.

Як вбачається з матеріалів скарги, 18 жовтня 2023 року Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» було подано до Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області заяву про вчинення кримінального правопорушення.

В своїй заяві від 18.10.2023 Товариство просило внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення злочину, передбаченого частиною 5 ст. 191 КК України та розпочати досудове розслідування.

Заява Товариства подавалась засобами поштового зв`язку, а саме, відправленням Укрпошта Експрес з кур`єрською доставкою. Вищевказана заява була отримана 25.10.2023 Лубенським РВП ГУНП в Полтавській області.

На даний час відомості до ЄРДР за наслідками заяви Товариства від 18.10.2023 не внесені.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, щослужбові особи Лубенського РВП, отримавши заяву про кримінальне правопорушення, були процесуально зобов`язані виконати вимоги КПК України та внести безпосередньо відомості по даному приводу до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Разом з тим, КПК України не наділяє слідчого суддю процесуальними повноваженнями зобов`язувати слідчого визначати правову кваліфікацію дій, які можуть містити ознаки кримінального правопорушення. Вказаний обов`язок покладено на слідчого під час внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та в подальшому під час проведення досудового розслідування. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 40 КПК України слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.

Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298). Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу I цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України.

Аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об`єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення для того, щоб технічно внести дані відомості до відповідних розділів реєстру. Це слугує гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.

Підставами вважати, що в заяві чи повідомленні містяться відомості саме про кримінальне правопорушення є об`єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність його ознак. Такими даними є фактичне зазначення відомостей, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Таким чином, КПК України передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень, що містять у собі відомості про склад кримінального правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.

За таких обставин, у слідчого судді відсутні повноваження щодо зобов`язання слідчого у прийняті процесуальних рішень у зв`язку із розглядом скарги, а тому скарга в частині зобов`язання внести відомості про кримінальні правопорушення за заявою скаржника з визначеною в заяві правовою кваліфікацією кримінальних правопорушень задоволенню не підлягає.

Частиною 2 статті 307 КПК України визначено процесуальні повноваження та способи реагування слідчого судді за результатами розгляду скарги на бездіяльність під час досудового розслідування, одним із яких є зобов`язання вчинити певну дію, зокрема внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язати вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.

На підставі вищевикладеного, вважаю за необхідне скаргу задовольнити частково.

Керуючись ст.ст.7, 25,26, 214, 303, 307 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ :

Скаргу ОСОБА_3 вінтересах Сільськогосподарськоготовариства зобмеженою відповідальністю«Дружба-Нова»на бездіяльністьпосадових осібЛубенського РВПГУНП вПолтавській областів порядкуст.303КПК України - задовольнити частково.

Зобов`язати уповноважених службових осіб Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області внести відомості до ЄРДР за заявою сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба-Нова» від 18.10.2023 року відомості про кримінальне правопорушення, згідно вимог ст.214 КПК України.

В іншій частині вимог скарги відмовити.

Відповідно до ч.3 ст.307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дію чи бездіяльність слідчого чи прокурора не може бути оскаржена, окрім ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження.

Слідчий суддя Лубенського

міськрайонного суду ОСОБА_1

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.11.2023
Оприлюднено20.11.2023
Номер документу114980170
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —539/5369/23

Ухвала від 17.11.2023

Кримінальне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

Ухвала від 17.11.2023

Кримінальне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

Ухвала від 15.11.2023

Кримінальне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні