Справа № 344/9668/23
Провадження № 2/344/2392/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
14 листопада 2023 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої Кіндратишин Л.Р.
з участю секретаря судового засідання Литвин Х.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Самопоміч» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-
ВСТАНОВИВ:
30.05.2023 позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за кредитним договором №3148 від 25.06.2018 у розмірі 23250 грн. 96 коп. та судового збору.
В обґрунтування позову зазначено, що 25.06.2018 ОСОБА_1 отримав у кредитній спілці «Самопоміч» кредит в сумі 8 000 гривень за кредитним договором №3148 під 42 % річних терміном на 24 місяці з щомісячною оплатою основної суми і відсотків, За час дії кредитного договору ОСОБА_1 здійснив декілька платежів, проте постійно порушував графік сплати, незважаючи на те, що постійно обіцяв платити кредит. Станом на 31.05.2023 заборгованість становить 23 250 грн. 96 коп., в тому числі 7693 грн. - основної суми і 15 557 грн. 64 коп. відсотки.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, попередньо подав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав повністю. Відсутність заперечень щодо заочного розгляду справи.
12.09.2023 ОСОБА_1 подав до суду заяву, відповідно до якої останній вказав, що у зв`язку з важкою хворобою його батька ОСОБА_2 (інсульт), який проживає у м. Калуші, змушений постійно бути біля нього. Із грудня 2023 року на його зміну приїдуть родина із-за кордону і зможе прийти на виклики. До зазначеної заяви долучено копії паспорта громадянина України га ім`я ОСОБА_2 та медичної документації від 15.09.2022 та 17.09.2022 щодо обстеження ОСОБА_2 (а.с.43-46).
Слід зауважити, що будь - яких підтверджуючих документів про те, що тільки відповідач ОСОБА_1 постійно змушений перебувати біля батька ОСОБА_2 , який хворіє, а також відсутність на даний час інших родичів, які б могли здійснювати догляд за батьком відповідача, суду не надано.
Відповідач у судове засідання повторно неодноразово не з`явився, будучи належним чином повідомлений. Правом на подання відзиву не скористався. Заяви про розгляд справи за відсутності чи інших клопотань від відповідача до суду не надходило.
За таких обставин, з метою дотримання строків розгляду цивільних справ, з урахуванням положень ст.ст. 223, 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін та ухвалити заочне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата його складання.
Оскільки сторони в судове засідання, призначене на 09.11.2023 не з`явилися, суд, з дотриманням положень ч. 6 ст. 259 ЦПК України і ч. 5 ст. 268 ЦПК України, відклав складення повного рішення суду на строк не більше п`яти днів та зазначив датою ухвалення рішення дату його складання і на виконання вимог ч. 4 ст. 268 ЦПК України підписав судове рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріалицивільної справи,дослідивши наявнів матеріалахсправи письмовідокази,а такождостатність івзаємний зв`язокдоказів уїх сукупності,суд дійшоввисновку прочасткову обґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.
Відповідно до ст.12 Цивільного процесуального кодексу України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Так, судом встановлено, що 25.06.2018 між кредитною спілкою «Самопоміч» та ОСОБА_1 укладено Договір про споживчий кредит № 3148 про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту,№2, за яким кредитна спілка надала, а позичальник (відповідач) отримав споживчий кредит в сумі 8 000 гривень та зобов`язався повернути кредит та сплати проценти за користування кредитом на умовах, визначених цим Договором (а.с.3-4).
Згідно копії видаткового касового ордеру від 25 червня 2018 року, ОСОБА_1 отримав кредит у розмірі 8 000,00 грн. (а.с.5).
Згідно п. 2.1. зазначеного договору, кредит надається строком на 24 місяці від отримання позичальником кредиту, тобто з 25 червня 2018 року до 25 червня 2020 року.
Згідно п. 2.4 даного договору, позичальник зобов`язується повернути кредит та сплати проценти за користування кредитом до закінчення строку, визначеного п.2.1 цього Договору.
Пунктом 3.1. кредитного договору встановлено плату за користування кредитом (проценти) в розмірі 42 % річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом за виключенням дня надання кредиту. Проценти нараховуються за фактичне число календарних днів користування кредитом, за виключенням дня отримання кредиту та включаючи дату його повернення.
Відповідно до ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. (стаття 628 ЦК України).
Стаття 627 ЦК України та ст. 6 цього Кодексу визначають, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцю таку ж суму грошових коштів (суму позики). Договір позики є укладеним з моменту передання грошей.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
За змістом ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Частиною 1 ст. 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до ст.ст. 526, 615 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись у встановлений термін, відповідно до вимог закону та умов договору.
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не допускається.
Згідно з ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Порушення відповідачем умов договору є цивільним правопорушенням, оскільки ст. 629 ЦК України встановлюється принцип безумовності та обов`язковості виконання договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 та ч. 1 ст. 1054 ЦК України кредитодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми кредиту, розмір і порядок одержання яких встановлюються договором.
Припис абзацу 2 частини першої статті 1048 ЦК України про щомісячну виплату процентів до дня повернення позики у разі відсутності іншої домовленості сторін може бути застосований лише у межах погодженого сторонами строку кредитування.
Після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється. Права та інтереси кредитодавця в охоронних правовідносинах забезпечуються частиною другою статті 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 444/9519/12, провадження №14-10цс18.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення заборгованості за основною сумою боргу за кредитним договором № 3148 від 25.06.2018 в розмірі 7693, 32 грн.
Щодо стягнення процентів за кредитним договором суд зазначає наступне.
Позивач просить стягнути відсотки за кредитним договором в сумі 15557,64 грн. за період з 30.06.2018 до 31.05.2023.
Строк кредитування за спірним кредитним договором закінчився 25.06.2020.
Відповідно до положень ч. 1ст.1054ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов`язується надати грошові кошти позичальникові у розмірі та умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.
Відповідно до ч.2ст.1050 ЦКякщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то вразі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно достатті 1048 цього Кодексу.
Відповідно до висновків, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 28 березня 2018 року у справі № 444/9519/12 (провадження № 14-10цс18), від 31 жовтня 2018 року у справі № 202/4494/16 (провадження № 14-318цс18), право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за користування кредитом, а також обумовлену в договорі неустойку припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другоюстатті 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені нормою частини другоїстатті 625ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.
З огляду на закінчення строку кредитування, нарахування позивачем процентів після спливу визначеного договором строку кредитування не відповідає положенням закону.
Таким чином, заборгованості за кредитним договором станом на 30.06.2020 становить 14 022, 94 грн., з яких: 7693, 32 грн. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 6329, 62 грн. - сума заборгованості за відсотками.
Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача підлягає стягненню витрати на сплату судового збору в сумі 1610 грн. 40 коп.
На підставі та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 259, 223, 263, 265, 268, 273, 354-355, 280-285 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 вкористь Кредитноїспілки «Самопоміч»заборгованість закредитним договором№ 3148від 25червня 2018року врозмірі 14022(чотирнадцятьтисяч двадцятьдві)гривні 94копійки,з яких:7693(сімтисяч шістсотдев`яносто три)гривні 32копійки -сума заборгованостіза основноюсумою боргу;6329(шість тисячтриста двадцятьдев`ять )гривень 62копійки - сума заборгованості за відсотками.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Кредитної спілки «Самопоміч» судовий збір у розмірі 1610 (однієї тисячі шістсот десять ) гривень 40 копійок.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
Позивач: Кредитна спілка «Самопоміч», код ЄДРПОУ 20550524, адреса: вул. Г.Мазепи, 9, м. Івано-Франківськ, 76018;
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 .
Повне рішення складено 14 листопада 2023 року.
Суддя
Івано-Франківського суду Кіндратишин Л.Р.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2023 |
Оприлюднено | 20.11.2023 |
Номер документу | 114982960 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Кіндратишин Л. Р.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Кіндратишин Л. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні