Ухвала
від 10.11.2023 по справі 991/9837/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/9837/23

Провадження 1-кс/991/9929/23

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Києві клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_6 , погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 52018000000001172 від 29.11.2018, зокрема за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України,

В С Т А Н О В И В:

До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ) ОСОБА_6 , погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора (далі - САП) ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_5 (далі - Клопотання) у кримінальному провадженні № 52018000000001172 від 29.11.2018, зокрема за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України (далі - Кримінальне провадження), в якому детектив просить: застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Любомль Ковельського району Волинської області, запобіжний захід у виді тримання під вартою строком на 60 днів без визначення розміру застави.

Клопотання мотивовано наступним:

1) ОСОБА_5 обгрунтовано підозрюється у вчиненні наступних кримінальних правопорушень:

- ч. 1 ст. ст. 255 КК України - у створенні злочинної організації з метою вчинення тяжких злочинів, керівництві такою організацією й участі у злочинах, вчинюваних такою організацією;

- ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, ч. 3 ст. 212 КК України - в організації умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять у систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого особою, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних, великих та особливо великих розмірах, вчинених за попередньою змовою групою осіб, в складі злочинної організації;

- ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України - в організації зловживання владою та службовим становищем, тобто умисному з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншої особи, використання службовою особою влади або службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки;

- ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України - в організації складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, організації внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей;

2) наявні ризики того, що ОСОБА_5 може протидіяти кримінальному провадженню шляхом вчинення дій, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

3) застосування до ОСОБА_5 більш м`яких запобіжних заходів, ніж тримання під вартою, а саме: особистого зобов`язання, особистої поруки, застави або домашнього арешту, не здатне забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного та виконання покладених на нього судом обов`язків, не зменшить до прийнятного рівня зазначених ризиків;

4) оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України, в силу положень п. 4 ч. 4 ст. 183 КПК України розмір застави при застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 не визначається;

5) у разі прийняття слідчим суддею рішення про можливість визначення розміру застави, для належного виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов`язків, доцільно визначити заставу у розмірі 177 009 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 475 092 156 гривень, який є помірним, та покласти наступні обов`язки: прибувати до детектива, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора, суду за першим викликом; не відлучатись із населеного пункту, де знаходиться його місце фактичного проживання на території України, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування з будь-якими особами (крім своїх захисників, слідчих (детективів) Національного антикорупційного бюро України, прокурорів САП Офісу Генерального прокурора, слідчого судді (суду) з приводу обставин, викладених у повідомленні про підозру ОСОБА_5 , зокрема із підозрюваними ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та свідками у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 та іншими свідками, яким відомі або можуть бути відомі обставини вчинення кримінального правопорушення; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; носити електронний засіб контролю;

6) у разі визначення розміру застави підозрюваному ОСОБА_5 слід врахувати загальний розмір матеріальної шкоди, завданий Державному бюджету України внаслідок вчинення ним злочинів (475 093 200,87 гривень), значні розміри доходу від злочинної діяльності злочинної організації, фактичний майновий стан підозрюваного, тяжкість, суспільну небезпечність та специфіку кримінальних правопорушень у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 .

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 доводи Клопотання підтримав, просив задовольнити із викладених у ньому підстав.

В судовому засіданні захисник підозрюваного ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 заперечував проти доводів Клопотання, просив відмовити у його задоволенні та застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний час або застави у розмірі від 2 до 4 мільйонів гривень, виходячи з наступного:

1) порушено процедуру вручення повідомлення про підозру ОСОБА_5 оскільки таке повідомлення вручене ОСОБА_5 не в день його складання у жовтні, а через місяць у листопаді, про що свідчать матеріали Клопотання (витяг із ЄРДР), відповідно до яких у фабулах кримінальних правопорушень міститься прізвище ОСОБА_5 як особи, що вчинила кримінальні правопорушення; повідомлення про підозру вручалося неуповноваженою особою - не детективом, який склав та підписав таке повідомлення про підозру;

2) повідомлена ОСОБА_5 підозра є необґрунтованою: не доведено створення злочинної організації та розмір шкоди, заподіяної безпосередньо ОСОБА_5 , протиправної зміни номерних знаків, заявлені стороною обвинувачення докази не доводять вчинення ОСОБА_5 інкримінованих йому діянь;

3) відсутні ризики, заявлені стороною обвинувачення: в Україні проживає мати ОСОБА_5 та батьки його дружини, які в силу похилого віку потребують догляду та піклування; ОСОБА_5 не переховувався від органу досудового розслідування та суду, самостійно з`явився до місця проведення обшуку; ОСОБА_5 на волонтерських засадах допомагав Збройним Силам України; відсутні будь-які факти, що вказують на вчинення ОСОБА_5 тиску на свідків або перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином;

4) при зверненні до суду з Клопотанням, стороною обвинувачення не враховано ряд обставин: міцні соціальні зв`язки ОСОБА_5 (перебуває у шлюбі, на утриманні має двох дітей, за місцем проживання характеризується позитивно, майна за кордоном не має, дружина підозрюваного має нерухоме майно у Волинській області, мати ОСОБА_5 та батьки його дружини проживають в Україні), незадовільний стан здоров`я, що в умовах перебування підозрюваного у слідчому ізоляторі може погіршитись;

5) доводи сторони обвинувачення про «гарний» майновий стан ОСОБА_5 є безпідставними та жодними доказами не підтверджуються.

Крім того, в судовому засіданні захисник ОСОБА_4 заявив скаргу на затримання ОСОБА_5 . Адвокат зазначив, що у протоколі затримання 08.11.2023 вказано невірний час фактичного затримання ОСОБА_5 (17:34), так як останній був обмежений у пересуванні вже з моменту його прибуття до місця проведення обшуку (14:25). Крім того, ОСОБА_5 у порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 208 КПК України затримали до повідомлення йому про підозру у Кримінальному провадженні.

Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав позицію свого захисника.

Прокурор САП ОСОБА_3 заперечував проти доводів скарги захисника, зазначив про дотримання вимог Кримінального процесуального кодексу України при здійсненні затримання ОСОБА_5 .

Слідчий суддя, дослідивши зміст Клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши доводи сторін, дійшов наступних висновків.

Слідчим суддею встановлено, що детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування, а прокурорами САП - процесуальне керівництво у Кримінальному провадженні.

Так, відповідно до протоколу затримання особи від 08.11.2023 (Том № 1 а. 275-280), ОСОБА_5 був затриманий 08.11.2023 о 17 год. 34 хв. за адресою: АДРЕСА_1 .

Як вбачається із вказаного протоколу, ОСОБА_5 затриманий за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України. Підставами затримання ОСОБА_5 у відповідності до п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України є: (1) наявність обґрунтованих підстав вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжких корупційних злочинів, віднесених законом до підслідності НАБУ; (2) наявність обґрунтованих підстав вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ст. 255 КК України.

Відповідно до п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України, уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках: якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України; якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого статтями 255, 255-1, 255-2 Кримінального кодексу України.

Так, ст. 208 КПК України знаходиться у Розділі ІІ Глави 18 параграф 2 «Затримання особи без ухвали слідчого судді, суду».

За ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Таким чином, у ч. 1 ст. 208 КПК України законодавець вказує на можливість затримання без ухвали слідчого судді, суду саме особи, підозрюваної у вчиненні злочину, тобто, особи, щодо якої є достатня кількість підстав та розумних підозр вважати, що така особа може бути причетна до вчинення кримінального правопорушення, а не підозрюваного (особи, що набула процесуального статусу підозрюваного).

Крім того, в день затримання (08.11.2023 о 18 годині 30 хвилин) ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, у зв`язку з наявністю достатніх доказів для підозри (Том № 1 а. 47-201).

Таким чином, враховуючи тяжкість підслідного НАБУ кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КПК України, яке є тяжким, та можливу причетність до його вчинення ОСОБА_5 , зважаючи на можливу причетність ОСОБА_5 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України, беручи до уваги, що, у разі направлення обвинувального акта до суду та визнання ОСОБА_5 винним у вчиненні інкримінованих йому діянь, останньому може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі, враховуючи, що ОСОБА_5 з 2014 року не є податковим агентом України, має посвідку на постійне проживання у Республіці Польща, знятий з військового обліку в Україні, що дозволяє йому безперешкодно перетинати державний кордон в умовах дії воєнного стану, слідчий суддя дійшов висновку, що у органу досудового розслідування були обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча ОСОБА_5 з метою ухилення від можливої кримінальної відповідальності.

Разом з тим, згідно ч. 3, ч. 8 ст. 236 КПК України, слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність. Особи, у присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку.

Таким чином, можливе обмеження осіб, присутніх під час проведення обшуку, у вільному пересуванні, шляхом заборонити таким особам залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку, не є по своїй суті затриманням особи, а виникає внаслідок специфіки проведення такої слідчої (розшукової) дії та здійснюється виключно під час її проведення.

При цьому, відповідно до протоколу обшуку від 08.11.2023 (Том № 1 а. 281-284), у ньому не зафіксовано жодних заяв щодо бажання ОСОБА_5 покинути місце проведення обшуку.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні скарги захисника ОСОБА_4 слід відмовити.

Оскільки, Клопотання подано до Вищого антикорупційного суду 10.11.2023 та ОСОБА_5 доставлений до приміщення суду в цей же день для його розгляду, то органом досудового розслідування дотримано вимог ч. 2 ст. 211 КПК України щодо строку затримання особи без ухвали слідчого судді.

Згідно ч. 1-2 статті 196 КПК України, в ухвалі про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зазначає відомості про: 1) кримінальне правопорушення (його суть і правову кваліфікацію із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність), у якому підозрюється, обвинувачується особа; 2) обставини, які свідчать про існування ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу; 3) обставини, які свідчать про недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу; 4) посилання на докази, які обґрунтовують ці обставини; 5) запобіжний захід, який застосовується.

В ухвалі про застосування запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, зазначаються конкретні обов`язки, передбачені частиною п`ятою статті 194 цього Кодексу, що покладаються на підозрюваного, обвинуваченого, та у випадках, встановлених цим Кодексом, строк, на який їх покладено.

Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Таким чином, під час розгляду Клопотання з метою визначення існування законних підстави для застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя повинен: 1) з`ясувати суть кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, та обґрунтованість повідомленої підозри; 2) ризики, які були заявлені стороною обвинувачення, та їх обґрунтованість; 3) чи є інші більш м`які запобіжні заходи, які зможуть запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України; 4) обґрунтованість розміру застави як альтернативного запобіжного заходу, у випадку її визначення.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа.

Досудовим розслідуванням встановлено, що не пізніше жовтня 2017 року, більш точний час не встановлений, ОСОБА_5 , діючи з метою особистого збагачення, маючи широке коло знайомств серед службових осіб митних та правоохоронних органів, досвід правоохоронної діяльності у сфері протидії митним правопорушенням, досвід митно-брокерської та зовнішньо-економічної діяльності, адже фактично володів та управляв ПП «СІА-БРОК», яке займалося наданням митно-брокерських послуг, вирішив займатися протиправною діяльністю, яка полягала у наданні послуг суб`єктам господарської діяльності, які займалися продажем імпортованих товарів з країн Європейського Союзу (надалі - ЄС) на території України (надалі - замовники товарів) з незаконної мінімізації митних платежів при здійсненні їх імпорту, тобто у незаконному ввезенні на митну територію України через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин» (надалі - МАПП «Ягодин») товарів без належної сплати митних платежів, які підлягали сплаті до Державного бюджету України, усвідомлюючи при цьому невідворотність настання шкоди (матеріальних збитків) державним інтересам.

Відтак ОСОБА_5 розробив план вчинення низки злочинів, а саме умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), зловживання службовим становищем, службових підроблень. Разом з тим, усвідомлюючи, що самостійно реалізувати свій злочинний умисел він не в змозі, оскільки для його реалізації необхідна участь низки осіб, які б злагоджено діяли з розподілом функцій та постійною координацією через підтримання комунікації з ним та між собою - не пізніше жовтня 2017 року (точніший час слідством не встановлено) вирішив створити, очолити й керувати стійким ієрархічним об`єднанням низки осіб, кількістю більше п`яти, об`єднаних метою вчинення злочинів, з єдиним планом, розподілом функцій між учасниками об`єднання, спрямованих на досягнення цього плану.

Відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану члени злочинної організації повинні були підшукати замовників товарів, які б погодились мінімізувати митні платежі при здійсненні фактичного імпорту товарів, налагодити закупівлю, способи оплати, митне оформлення в країнах ЄС, безпосередню доставку товарів по території України замовникам товарів, а також реалізувати розроблені ним злочинні схеми незаконного ввезення через МАПП «Ягодин» товарів з приховуванням від митного контролю, які б унеможливлювали викриття протиправної діяльності, зокрема схему ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних фургонів без їх декларування та схему ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних автомобілів з причепами, при якій здійснювалося декларування так званих «товарів прикриття», митна вартість яких значно менша ніж митна вартість фактично імпортованих товарів.

Схема ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних фургонів без їх декларування повинна була використовуватися злочинною організацією при здійсненні ввезення мобільних телефонів, аксесуарів до них, іншої комп`ютерної техніки, здебільшого виробництва торгової марки «Apple», інших коштовних товарів. Для налагодження закупівлі товарів торгової марки «Apple» на території ЄС, ОСОБА_5 вирішив використовувати свої зв`язки з керівництвом ТОВ ПІІ «АСБІС-УКРАЇНА», яке є дочірнім підприємством корпорації «ASBISC Enterprises PLS», що займається оптовими продажами комп`ютерної техніки на території ЄС та має логістичний склад у м. Прага Чеської Республіки, використовуючи в якості платників підконтрольні йому іноземні компанії «ALLWORLD GLOBAL TRADING LLP», «ALLEMAND KARLTON LP», в разі відсутності у замовників товарів спроможності здійснити оплату товарів самостійно. Якщо замовники товарів були спроможні самостійно здійснити закупівлю та оплату товарів, то планувалося використовувати митні агенції, які надавали митно-брокерські послуги на території ЄС та могли здійснити митне оформлення вивозу вказаних товарів з території ЄС, як місце доставки та митного оформлення товарів, з якого члени злочинної організації могли отримати їх для подальшого незаконного ввезення на митну територію України.

Для реалізації даної злочинної схеми ОСОБА_5 планував придбати вантажні фургони, надалі здійснити їх державну реєстрацію за учасниками злочинної організації, отримавши відповідні свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та комплекти номерних знаків. Після цього, планувалося подати до Територіальних сервісних центрів МВС України завідомо неправдиві заяви про втрату свідоцтв про реєстрацію вказаних транспортних засобів та заяв щодо перереєстрації транспортних засобів при заміні номерних знаків, таким чином отримати нові комплекти свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів і номерних знаків. Дані дії планувалося здійснити з метою конспірації та унеможливлення викриття правоохоронними органами злочинної діяльності, адже відповідно до злочинного плану, при перебуванні вантажних фургонів на території ЄС повинні були використовуватися недійсні, внаслідок подання зазначених заяв, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та комплекти номерних знаків до них, лише після проходження митного та прикордонного контролю відповідними компетентними органами Республіки Польща та виїзду на нейтральну смугу учасник злочинної організації повинен був змінити комплект номерних знаків на дійсні і при проходженні прикордонного, митного контролів та пересуванні по території України використовувати дійсне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та номерні знаки. Разом з тим, відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану, з метою конспірації та унеможливлення викриття правоохоронними органами злочинної діяльності, при проходженні митного та прикордонного контролю на території Республіки Польща, керування вантажним фургоном, подання необхідних документів повинен був виконувати окремий член злочинної організації, який підлягав заміні на іншого члена злочинної організації після виїзду з території Республіки Польща на нейтральну смугу.

Злочинним планом передбачалося декларування та подання достовірних документів стосовно товарів, що вивозяться з території ЄС, при проходженні митного та прикордонного контролю на території Республіки Польща. Натомість при прибутті до зони митного контролю МАПП «Ягодин» та подальшому проходженні прикордонного та митного контролю учасник злочинної організації мав приховувати факт ввезення вказаних товарів, діючи в порушення вимог ст.ст. 75, 198, 374 Митного кодексу України, не здійснювати декларування їх ввезення на митну територію України з метою унеможливлення подальшого нарахування та сплати митних платежів. Після проходження прикордонного та митного контролю, тобто фактичному імпорті (випуску у вільний обіг) ввезених товарів без сплати митних платежів, учасник злочинної організації повинен був доставити їх замовникам товарів або на складські приміщення, які планувалося використовувати учасниками злочинної організації для сортування і подальшого відправлення товарів замовникам товарів, а також для зберігання вантажних фургонів та інших засобів, які використовувалися при здійсненні злочинної діяльності.

Схему ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних автомобілів з причепами, при якій здійснювалося декларування так званих «товарів прикриття», митна вартість яких значно менша ніж митна вартість фактично імпортованих товарів, повинна була використовуватися злочинною організацією здебільшого при здійсненні ввезення на митну територію України інших, більш об`ємних комерційних партій товарів, зокрема: автомобільних запчастин, одягу, взуття, комп`ютерної техніки, електронної техніки, косметики тощо.

Відповідно до злочинного плану ОСОБА_5 члени злочинної організації повинні були підшукати юридичні особи - нерезиденти України та юридичні особи, які зареєстровані на території України, скласти від їх імені завідомо неправдиві зовнішньоекономічні договори (контракти) стосовно нібито придбання та подальшу поставку на митну територію України товарів з невеликою митною вартістю відносно об`єму та ваги, зокрема будівельних матеріалів та плит деревостружкових (надалі - «товарів прикриття»), на підставі яких надалі нібито здійснювати імпорт через МАПП «Ягодин» на митну територію України «товарів прикриття» за допомогою вантажних автомобілів з причепами найманих перевізників. Окрім зазначеного, вказані юридичні особи, зареєстровані на території України, повинні були пройти відповідну акредитацію, тобто зареєструватися суб`єктом зовнішньоекономічної діяльності, та перераховувати кошти з відкритих банківських рахунків на єдиний казначейський рахунок ДФС України, з якого будуть сплачуватися митні платежі, які нараховуватимуться при митному оформленні імпорту «товарів прикриття».

Злочинним планом передбачалося, що замовники товарів повинні були самостійно чи через відповідних членів злочинної організації здійснити закупівлю та оплату товарів, після чого здійснити переміщення товарів до митних агенцій, які надавали митно-брокерські послуги на території ЄС та могли здійснити митне оформлення подальшого вивозу вказаних товарів з території ЄС до України за допомогою вантажних автомобілів з причепами, які були найняті членами злочинної організації. На вказаних митних агенціях, за контролю та координації членів злочинної організації, планувалося формувати партії товарів для завантаження та подальшого переміщення на митну територію України.

Відповідно до розробленого злочинного плану окремі учасники злочинної організації, використовуючи кваліфіковані сертифікати відкритих ключів та паролі до них (надалі - ЕЦП) директорів юридичних осіб, зареєстрованих на території України, повинні були подавати митні декларації типу «ІМ 40 ЕА», тобто попередні митні декларації з обсягом даних, необхідних для випуску товарів у митний режим ввезення товарів в режимі імпорту (випуск для вільного обігу), чи митні декларації типу «ІМ 40 ЕЕ», тобто попередні митні декларації з обсягом даних, необхідних для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення при ввезенні товарів у режимі імпорту (випуск для вільного обігу), в яких зазначити завідомо неправдиві відомості щодо імпорту на митну територію України «товарів прикриття» для подальшого проходження митного контролю вказаними транспортними засобами. До вказаних декларацій повинні були додаватися в електронній формі товаросупровідні документи, зокрема: експортні декларації ніби оформлені в компетентних органах Республіки Польща, інвойси (рахунки-фактури), специфікації (документи щодо технічних характеристик), CMR (товаро-транспортні накладні), в яких повинні були бути зазначені завідомо неправдиві відомості щодо придбання, експорту з митної території ЄС з метою імпорту на митну територію України «товарів прикриття».

Злочинним планом передбачалося декларування та подання достовірних документів стосовно товарів, що вивозяться з території ЄС, при проходженні митного та прикордонного контролю на території Республіки Польща, натомість при прибутті до зони митного контролю МАПП «Ягодин» та подальшому проходженні прикордонного та митного контролю, митні формальності повинні були бути здійснені відповідно до попередньо поданих митних декларацій типу «ІМ 40 ЕА» чи «ІМ 40 ЕЕ», тобто повинно було б бути здійснене митне оформлення не фактично імпортованих товарів, а «товарів прикриття». Дані дії повинен був контролювати окремий учасник злочинної організації, який мав можливість перебувати в МАПП «Ягодин», оскільки підконтрольне ОСОБА_5 ПП «СІА-БРОК» винаймало офісні приміщення безпосередньо в зоні митного контролю. Разом з тим, у випадку прийняття ініціативного рішення службовими особами митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС (надалі - МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС) застосувати форми митного контролю чи спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (надалі - системи ризиків АСАУР), яке б зобов`язувало службову особу МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС здійснити форми митного контролю, які б викрили факти незаконного переміщення товарів за даною схемою, члени злочинної організації повинні були переконати службову особу МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС вчинити зловживання своїм службовим становищем шляхом нездійснення заходів щодо документування даної злочинної діяльності, внесення до Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» (надалі - АСМО «Інспектор») завідомо неправдивої інформації, складання завідомо підроблених документів - актів про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі чи багажу, після чого дозволити виїзд вказаних транспортних засобів з незаконно ввезеними товарами на митну територію України.

Після виїзду з МАПП «Ягодин» транспортні засоби з незаконно ввезеними товарами повинні були прибути до складських приміщень, які використовували члени злочинної організації, де здійснювалося сортування і подальше відправлення товарів замовникам товарів. Окрім зазначеного, після розвантаження товарів, учасниками злочинної організації планувалося заздалегідь виготовити цифрові фотографії вантажних автомобілів з причепами, а також «товарів прикриття», які ніби завантажені до вказаних причепів, та в разі необхідності обробити їх за допомогою програми графічного редактора до такого стану, який би унеможливлював встановити місце здійснення фотографування.

Відповідно до злочинного плану ОСОБА_5 після вивантаження незаконно ввезених товарів на митну територію України та виготовлення зазначених цифрових фотографій, вантажні автомобілі з причепами повинні були прибути до митного органу призначення, якими були обрані митний пост «Ковель» Волинської митниці ДФС (надалі - МП «Ковель» Волинської митниці ДФС) чи Відділ митного оформлення № 5 митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС (надалі - ВМО № 5 МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС) для подальшого проходження митного контролю. Учасники злочинної організації, використовуючи ЕЦП директорів юридичних осіб, зареєстрованих на території України, повинні були подавати митні декларації типу «ІМ 40 ДЕ», тобто додаткові декларації до попередніх митних декларацій при ввезенні товарів у режимі імпорту (випуск для вільного обігу), в яких зазначити завідомо неправдиві відомості щодо імпорту на митну територію України «товарів прикриття», до вказаних декларацій повинні були додаватися товаросупровідні документи, зокрема: експортні декларації ніби оформлені в компетентних органах Республіки Польща, інвойси (рахунки-фактури), специфікації (документи щодо технічних характеристик), CMR (товаро-транспортні накладні), інші документи необхідні для проведення митного контролю, в яких повинні були бути зазначені завідомо неправдиві відомості щодо придбання, експорту з митної території ЄС з метою імпорту на митну територію України «товарів прикриття». В разі прийняття ініціативного рішення службовими особами митного органу призначення застосувати форми митного контролю чи спрацювання системи ризиків АСАУР, яке б зобов`язувало службову особу митного органу призначення здійснити форми митного контролю, які б викрили факти незаконного переміщення товарів за даною схемою, в тому числі проведення огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення чи забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки, члени злочинної організації повинні були переконати службову особу митного органу призначення вчинити зловживання своїм службовим становищем, шляхом нездійснення заходів щодо документування даної злочинної діяльності, внесення до АСМО «Інспектор» завідомо неправдивої інформації, складання завідомо підроблених документів - актів про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі чи багажу. Разом з цим, учасники злочинної організації повинні були надати службовим особам митного органу призначення заздалегідь виготовлені, редаговані за допомогою програми графічного редактора цифрові фотографії, для їх подальшого завантаження до АСМО «Інспектор» як додатків до актів про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі, багажу чи результату виконання забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів, шляхом здійснення цифрової фотозйомки.

У результаті реалізації даної злочинної схеми злочинна організація повинна була мінімізувати митні платежі у розмірі різниці між митними платежами, які повинні були бути сплачені при здійсненні імпорту на митну територію України товарів відповідно до законодавства України, у випадку достовірного декларування та фактично сплаченими митними платежами внаслідок удаваного імпорту «товарів прикриття».

Реалізуючи свій злочинний умисел, завдяки своєму досвіду в комерційній діяльності, організаторським здібностям, соціальним зв`язкам, доступним майновим ресурсам ОСОБА_5 не пізніше жовтня 2017 року, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, створив злочинну організацію з метою вчинення тяжких злочинів, до складу якої увійшли ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , а також інші особи, які добровільно погодилися на злочинну пропозицію ОСОБА_5 .

Вказані особи зорганізувалися у внутрішньо та зовнішньо стійке ієрархічне об`єднання, мали на меті спільне вчинення злочинів, у тому числі тяжких, діяли умисно й добровільно, усвідомлювали наслідки своїх спільних злочинних дій, були обізнаними зі злочинним планом, розробленим ОСОБА_5 , власними функціями з його реалізації у відповідних частинах, координували свої злочинні дії між собою, підкоряючись при цьому ОСОБА_5 , виконуючи його вказівки, вживали заходів зі збереження діяльності злочинної організації в таємниці.

Стійкість злочинної організації було забезпечено стабільністю складу її учасників, забезпеченням безпечності та постійності її функціонування, міцними внутрішніми зв`язками між учасниками організації, тривалістю діяльності злочинної організації (понад один рік), чітким визначенням функцій кожного з учасників злочинної організації, високим рівнем узгодженості дій учасників, постійною ефективною комунікацією, звітністю та контролем всередині організації, єдиним планом злочинної діяльності.

Ієрархічність злочинної організації було забезпечено її структуруванням за рівнями, що включали загальну підпорядкованість ОСОБА_5 , а також чітко визначену підпорядкованість рядових членів злочинної організації керівникам нижчої ланки, зокрема ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , вертикальними зв`язками між вищими та нижчими структурами об`єднання.

ОСОБА_5 визначив конкретні завдання учасників організації, об`єднав їхні зусилля, скоординував їх дії і забезпечив спільну діяльність, спрямовану на досягнення розробленого ним плану.

Окрім вказаних учасників злочинної організації, ОСОБА_5 до злочинної діяльності злочинної організації були залучені інші, не встановлені на даний час особи, в тому числі із числа працівників підконтрольного йому ПП «СІА-БРОК», які здійснювали здебільшого пособницькі функції при реалізації схеми ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних автомобілів з причепами.

Так члени злочинної організації, створеної та очолюваної ОСОБА_5 , діючи відповідно до злочинного плану останнього, реалізуючи схему ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних фургонів без їх декларування, дійшли згоди із замовниками товарів, які погодились мінімізувати митні платежі при здійсненні фактичного імпорту товарів, стосовно незаконної винагороди злочинній організації за дані дії, налагодили систематичну закупівлю товарів, оплату та їх митне оформлення в країнах ЄС.

Надалі, зважаючи на обсяги незаконного ввезення товарів, ОСОБА_5 із залученням інших членів злочинної організації протягом часу діяльності очолюваної ним злочинної організації, здійснив придбання чотирьох вантажних фургонів «Renault Master», здійснив їх державну реєстрацію за учасниками злочинної організації, отримавши відповідні свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та комплекти номерних знаків, організував подачу до Територіальних сервісних центрів МВС України (надалі - ТСЦ) завідомо неправдивих заяв про втрату свідоцтв про реєстрацію вказаних транспортних засобів та заяв щодо перереєстрації вказаних транспортних засобів при заміні номерного знаку, отримавши нові комплекти свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів і номерні знаки. Після чого налагодив систематичне незаконне ввезення партій товарів за допомогою даних транспортних засобів протягом часу діяльності очолюваної ним злочинної організації. При цьому з метою конспірації та унеможливлення викриття правоохоронними органами злочинної діяльності за вказівками ОСОБА_5 здійснювалася неодноразова перереєстрація вантажних фургонів за новими формальними власниками для отримання нових комплектів свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів і номерних знаків.

Так, 28.02.2018 ОСОБА_12 , діючи в складі злочинної організації, за вказівкою та фінансування ОСОБА_5 придбав вантажний фургон «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_1 , та того ж дня здійснив його державну реєстрацію в ТСЦ 0741, отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_2 та номерні знаки - НОМЕР_3 .

02.03.2018 ОСОБА_12 подав до ТСЦ 0741 заяву про втрату даного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, таким чином того дня отримав нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_4 .

03.03.2018 ОСОБА_12 подав до ТСЦ 0741 заяву щодо перереєстрації вказаного транспортного засобу при заміні номерного знаку, таким чином того дня отримав нові номерні знаки - НОМЕР_5 та нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_6 .

Надалі члени злочинної організації, діючи за вказівками ОСОБА_5 , організували та здійснювали перереєстрацію вантажного фургону «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_1 , за новими формальними власниками, зокрема:

- 09.08.2018 у ТСЦ 0741 за ОСОБА_24 , отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_7 та номерні знаки - НОМЕР_8 ;

- 09.08.2018 у ТСЦ 0742 за ОСОБА_25 , отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_9 та номерні знаки - НОМЕР_10 .

Разом з цим, 23.02.2018 ОСОБА_14 , діючи в складі злочинної організації, за вказівкою та фінансування ОСОБА_5 , придбав вантажний фургон «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_11 , та того ж дня здійснив його державну реєстрацію в ТСЦ 0741, отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_12 та номерні знаки - НОМЕР_13 .

01.03.2018 ОСОБА_14 подав до ТСЦ 0741 заяву про втрату даного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, таким чином того дня отримав нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_14 .

03.03.2018 ОСОБА_14 подав до ТСЦ 0741 заяву щодо перереєстрації вказаного транспортного засобу при заміні номерного знаку, таким чином того дня отримав нові номерні знаки - НОМЕР_15 нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_16 .

Надалі члени злочинної організації, діючи за вказівками ОСОБА_5 , організували та здійснювали перереєстрацію вантажного фургону «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_11 , за новими формальними власниками, зокрема:

- 13.07.2018 у ТСЦ 0741 за ОСОБА_26 , отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_17 та номерні знаки - НОМЕР_18 ;

- 29.12.2018 у ТСЦ 0742 за ОСОБА_27 , отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_19 та номерні знаки - НОМЕР_20 .

Окрім цього, 11.10.2017 ОСОБА_10 , діючи в складі злочинної організації, за вказівкою та фінансування ОСОБА_5 , придбав вантажний фургон «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_21 , та здійснив його державну реєстрацію в ТСЦ, отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_22 та номерні знаки - НОМЕР_23 .

20.10.2017 ОСОБА_10 подав до ТСЦ 0741 заяву про втрату даного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, таким чином того дня отримав нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_24 та номерні знаки - НОМЕР_25 .

Надалі члени злочинної організації, діючи за вказівками ОСОБА_5 , організували та здійснювали перереєстрацію вантажного фургону «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_21 , за новими формальними власниками, зокрема:

- 02.08.2018 у ТСЦ 0741 за ОСОБА_28 , отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_26 та номерні знаки - НОМЕР_27 ;

- 02.01.2019 у ТСЦ 0741 за ОСОБА_29 , отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_28 та номерні знаки - НОМЕР_29 .

Окрім зазначеного, на початку листопада 2018 року ОСОБА_18 , діючи в складі злочинної організації, за вказівкою та фінансування ОСОБА_5 , придбав за кордоном вантажний фургон «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_30 , імпортував його на територію України та 14.11.2018 здійснив його державну реєстрацію в ТСЦ 0741, отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_31 та номерні знаки - НОМЕР_32 .

16.11.2018 ОСОБА_18 подав до ТСЦ 0741 заяву про втрату даного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, таким чином того дня отримав нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_33 .

17.11.2018 ОСОБА_18 подав до ТСЦ 0741 заяву щодо перереєстрації вказаного транспортного засобу при заміні номерного знаку, таким чином того дня отримав нові номерні знаки - НОМЕР_34 нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_35 .

Надалі члени злочинної організації, діючи за вказівками ОСОБА_5 , організували та здійснили перереєстрацію вантажного фургону «Renault Master», номер кузова (VIN) НОМЕР_30 , за новим формальним власниками, зокрема 02.01.2019 у ТСЦ 0741 за ОСОБА_30 , отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - НОМЕР_36 та номерні знаки - НОМЕР_37 .

В свою чергу ОСОБА_7 , діючи в складі злочинної організації, за вказівкою та фінансування ОСОБА_5 , підшукав та надалі управляв складськими приміщеннями, які розташовувалися на території міста Любомль Ковельського району Волинської області, зокрема складські приміщення, що розташовані за адресою: АДРЕСА_11, які надалі були змінені на складські приміщення, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 0723310100:01:000:1031. Дані складські приміщення використовувалися для забезпечення злочинної діяльності, для сортування і подальшого відправлення товарів замовникам товарів, зберігання вантажних фургонів, особистих телефонів членів злочинної організації, які безпосередньо здійснювали незаконне ввезення товарів через МАПП «Ягодин», безпосередньо під час вчинення злочинів тощо.

ОСОБА_5 визначив окремих членів злочинної організації, які повинні були безпосередньо виконувати функції водіїв вказаних вантажних автомобілів, при переміщенні товарів з території ЄС до МАПП «Ягодин», здійснювати незаконне ввезення товарів через МАПП «Ягодин» на територію України, приховавши при цьому факт ввезення комерційних партій товарів, в порушення вимог ст.ст. 75, 198, 374 Митного кодексу України, не здійснювати декларування їх ввезення на митну територію України, зокрема: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 .

ОСОБА_5 довів вказаним особам, що при вчиненні визначених їм злочинних функцій, вони повинні виконувати його вказівки, а також керівників нижчої ланки, зокрема ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 щодо отримання партій товарів, їх переміщення, проходження митних та прикордонних контролів на територіях Республіки Польщі та України, подальшого переміщення партій товарів по території України.

Надалі членами злочинної організації, в результаті виконання злочинного плану ОСОБА_5 , за схемою ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних фургонів без сплати митних платежів, її членами було вчинено 49 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 212 КК України, тобто умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого особою, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних, великих та особливо великих розмірах, вчинених за попередньою змовою групою осіб, в складі злочинної організації, що призвело до фактичного ненадходження до Державного бюджету України коштів в загальній сумі 221 215 877,08 гривень, за обставин вказаних в таблиці:

Номерний знак ТЗ, який був встановлений при пересуванні на території Республіки Польща та ЄСНомер епізоду, за даною схемою Дата перетину кордону Республіки Польща та України Дані водія ТЗ (співучасника), який проходив митний та прикордонний контроль компетентних органів Республіки ПольщаДані пасажира ТЗ (співучасника), який проходив митний та прикордонний контроль компетентних органів Республіки ПольщаДані водія ТЗ (співучасника), який проходив митний та прикордонний контроль компетентних органів України Інші члени злочинної організації за співучасті яких вчинено кримінальне правопорушення Номерний знак ТЗ, який був встановлений при пересуванні на території УкраїниРозмір матеріальної шкоди (збитків), завданої внаслідок несплати митних платежів на ввезені товари, грн. НОМЕР_50 307.03.2018ОСОБА_31 ОСОБА_32 ОСОБА_33 3 498 918,86 415.03.2018ОСОБА_34 ОСОБА_35 3 166 706,67 722.05.2018ОСОБА_36 ОСОБА_37 ОСОБА_37 ОСОБА_32 ОСОБА_33 3 664 332,78 908.10.2018ОСОБА_36 ОСОБА_37 ОСОБА_37 ОСОБА_32 ОСОБА_38 НОМЕР_49 4 496 661,09 1324.10.2018ОСОБА_36 ОСОБА_37 ОСОБА_37 ОСОБА_32 ОСОБА_38 НОМЕР_49 3 211 703,00 1630.10.2018ОСОБА_39 ОСОБА_40 НОМЕР_49 4 590 556,07 1803.11.2018ОСОБА_39 ОСОБА_41 .НОМЕР_49 5 561 560,47 1912.11.2018ОСОБА_36 ОСОБА_37 ОСОБА_41 .НОМЕР_49 877 238,12 2214.11.2018ОСОБА_36 ОСОБА_37 ОСОБА_37 ОСОБА_32 ОСОБА_38 НОМЕР_49 8 226 827,48 2416.11.2018ОСОБА_36 ОСОБА_37 ОСОБА_32 ОСОБА_38 НОМЕР_49 3 672 245,06 3104.12.2018ОСОБА_37 ОСОБА_37 ОСОБА_32 ОСОБА_38 НОМЕР_49 10 871905,76 3206.12.2018ОСОБА_42 (не усвідомлював протиправності дій через необізнаність)ОСОБА_43 ОСОБА_40 НОМЕР_49 3 230 825,67 3619.12.2018ОСОБА_36 ОСОБА_44 ОСОБА_40 НОМЕР_49 5 443 837,31 3722.12.2018ОСОБА_45 ОСОБА_46 ОСОБА_41 .НОМЕР_49 3 818 397,22 4528.01.2019ОСОБА_37 ОСОБА_47 ОСОБА_47 ОСОБА_48 3 089 807,58 4702.02.2019 -Польща 03.02.2019 - УкраїнаОСОБА_37ОСОБА_47 ОСОБА_47 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_54 3 187 813,32 НОМЕР_51808.06.2018ОСОБА_64ОСОБА_49ОСОБА_49 ОСОБА_32 ОСОБА_129НОМЕР_52 3 047 995,66 1112.10.2018ОСОБА_49 ОСОБА_51 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_52 НОМЕР_53 3 567 616,36 1224.10.2018ОСОБА_49 ОСОБА_51 ОСОБА_53 НОМЕР_53 4 089 326,98 2012.11.2018ОСОБА_49 ОСОБА_54 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_52 НОМЕР_53 7 727 376,36 2114.11.2018ОСОБА_49 ОСОБА_55 ОСОБА_40 ОСОБА_52 НОМЕР_53 3 734 291,93 2521.11.2018ОСОБА_49 ОСОБА_54 ОСОБА_49 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_52 НОМЕР_53 8 996 621,61 2829.11.2018ОСОБА_54 ОСОБА_56 ОСОБА_53 НОМЕР_53 7 918 458,20 3004.12.2018ОСОБА_54 ОСОБА_57 ОСОБА_32 ОСОБА_58 НОМЕР_53 4 519 481,56 3308.12.2018ОСОБА_49ОСОБА_51 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_52НОМЕР_53 3 007 858,50 3915.01.2019ОСОБА_49 ОСОБА_59 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_60 7 300 756,31 4219.01.2019ОСОБА_49 ОСОБА_59 ОСОБА_59 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_52 ОСОБА_61 НОМЕР_55 5 449 419,73 4913.02.2019ОСОБА_49 ОСОБА_44 ОСОБА_32 ОСОБА_38 НОМЕР_55 4 759 298,07 НОМЕР_62123.02.2018ОСОБА_62 ОСОБА_45 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_52НОМЕР_56 2 965 132,76 203.03.2018ОСОБА_36 ОСОБА_62 ОСОБА_62 ОСОБА_32 ОСОБА_63 5 887 765,95 516.03.2018ОСОБА_62 ОСОБА_45 ОСОБА_62 ОСОБА_32 ОСОБА_63 3 801 976,94 620.03.2018ОСОБА_62 ОСОБА_64 ОСОБА_62 ОСОБА_65 2 986 388,80 1009.10.2018 -Польща 10.10.2018 - УкраїнаОСОБА_45ОСОБА_47ОСОБА_47 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_57 3 355 558,74 1425.10.2018ОСОБА_45ОСОБА_47ОСОБА_64 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_57 4 186 359,71 1528.10.2018ОСОБА_45ОСОБА_47ОСОБА_47 ОСОБА_66 О. ОСОБА_38НОМЕР_57 2 922 280,72 1701.11.2018ОСОБА_45ОСОБА_47 ОСОБА_47 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_57 6 762 192,59 2621.11.2018ОСОБА_47 ОСОБА_67 ОСОБА_67 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_57 3 385 676,69 2728.11.2018ОСОБА_47 ОСОБА_67 ОСОБА_67 ОСОБА_41 .НОМЕР_57 Див. - НОМЕР_61 28.11.2018 3411.12.2018ОСОБА_47 ОСОБА_67 ОСОБА_67 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_57 3 021 655,95 3515.12.2018ОСОБА_47 ОСОБА_67 ОСОБА_67 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_57 5 062 720,81 3812.01.2019ОСОБА_47 ОСОБА_67 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_58 6 097 123,33 4017.01.2019ОСОБА_47 ОСОБА_67 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_58 3 814 374,28 4322.01.2019ОСОБА_36 ОСОБА_67 ОСОБА_67 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_52НОМЕР_58 3 151 549,71 4425.01.2019ОСОБА_36 ОСОБА_67 ОСОБА_67 ОСОБА_32 ОСОБА_38 ОСОБА_68 3 023 369,63 4805.02.2019ОСОБА_36 ОСОБА_67 ОСОБА_69 3 679 162,07 НОМЕР_612316.11.2018 ОСОБА_39 ОСОБА_70 3 267 171,03 2728.11.2018ОСОБА_64 ОСОБА_59 ОСОБА_59 ОСОБА_32 ОСОБА_71 .НОМЕР_59 7 097 280,52 2929.11.2018ОСОБА_64 ОСОБА_59 ОСОБА_59 ОСОБА_32 ОСОБА_71 .НОМЕР_59 2 783 503,45 4119.01.2019ОСОБА_64 ОСОБА_44 ОСОБА_72 3 632 947,83 4630.01.2019 - Польща 31.01.2019 - УкраїнаОСОБА_73 ОСОБА_32 ОСОБА_38НОМЕР_60 3 603 847,84

Окрім вищевикладеного, ОСОБА_5 у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 2019 року, діючи відповідно до свого злочинного плану, реалізуючи схему ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних автомобілів з причепами, при якій здійснювалося декларування так званих «товарів прикриття», митна вартість яких значно менша, ніж митна вартість фактично імпортованих товарів, дійшов згоди із замовниками товарів, які погодились незаконно мінімізувати митні платежі при здійсненні фактичного імпорту товарів, стосовно незаконної винагороди злочинній організації за дані дії, налагодив систематичну закупівлю, оплату, накопичення на визначених ним митних агенціях та митне оформлення товарів в країнах ЄС.

Надалі ОСОБА_5 підшукав юридичних осіб - нерезидентів України, зокрема: «Zinol s.r.o.» (реєстраційний № 07262868, зареєстрована за адресою: Novovysoиanskб 219/19, 190 00 Praha (Прага) 9, Чеської Республіки), «LinksTech Limited» (реєстраційний № 2558582, зареєстрована за адресою: Unit 1405, 14F, Tower 1, Admiralty Centre, 18 Harcourt Road, Hong Kong (Гонконг), Китайська Народна Республіка), «PAN LUBRICANTS S.A.» (реєстраційний № 118309, зареєстрована за адресою: Suite 925A Block 8/9, Europort Gibraltar, GXII 1AA, Гібралтар), а також юридичних осіб, які зареєстровані на території України, зокрема: ТОВ «СТОК СІТІ» (код ЄДРПОУ 41656417), ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП» (код ЄДРПОУ 39670060), ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 40245852), ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 41396339), та організував підготовку від їх імені завідомо неправдивих зовнішньоекономічних договорів (контрактів) стосовно придбання та поставки на митну територію України товарів з невеликою митною вартістю відносно об`єму та ваги, зокрема будівельних матеріалів та плит деревостружкових («товарів прикриття»).

Разом з тим ОСОБА_5 отримав ЕЦП директора ТОВ «СТОК СІТІ» ОСОБА_74 , директора ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП» ОСОБА_75 , ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ» ОСОБА_76 , ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ» ОСОБА_77 , а також можливість здійснювати розрахунки від імені зазначених юридичних осіб, оскільки отримав ключі та паролі до систем «Клієнт-Банк», рахунків відкритих вказаними юридичними особами у відповідних банківських установах України.

ОСОБА_5 забезпечив акредитацію ТОВ «СТОК СІТІ», ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП», ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ», ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ», тобто забезпечив їх реєстрацію як суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та організував надання до Волинської митниці ДФС завідомо неправдивих зовнішньоекономічних договорів (контрактів) стосовно придбання та поставки на митну територію України «товарів прикриття», зокрема:

- Договору № ZS-01/2019 від 04.02.2019, між «Zinol s.r.o.» та ТОВ «СТОК СІТІ»;

- Договору № LA-2019 від 11.03.2019, між «LinksTech Limited» та ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП»;

- Договору № PA/2019-UA від 05.04.2019, між «PAN LUBRICANTS S.A.» та ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ»;

- Договору № PP/2019-UA від 22.04.2019, між «PAN LUBRICANTS S.A.» та ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ».

Разом з тим ОСОБА_5 в не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше лютого 2018 року, довів деталі свого злочинного плану, спрямованого на реалізацію злочинної схеми ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних автомобілів із причепами, при якій здійснювалося декларування так званих «товарів прикриття», до окремих учасників існуючої на той час злочинної організації, яка була ним створена та очолювана, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , іншим не встановленим досудовим розслідуванням особам, яких планував залучити до реалізації даної злочинної схеми, та отримав від них добровільну згоду на його виконання.

ОСОБА_5 із залученням інших членів злочинної організації забезпечив періодичний перерахунок коштів з банківських рахунків ТОВ «СТОК СІТІ», ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП", ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ», ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ» на єдиний казначейський рахунок ДФС України, в достатній кількості для сплати митних платежів нарахованих Волинською митницею ДФС при митному оформленні імпорту «товарів прикриття».

Відповідно до визначених ОСОБА_5 ролей ОСОБА_9 та ОСОБА_8 було доручено здійснювати координацію дій із замовниками товарів стосовно здійснення закупівлі, оплати та переміщення товарів до митних агенцій, які надавали митно-брокерські послуги на території ЄС та могли здійснити митне оформлення подальшого вивозу вказаних товарів з території ЄС до України за допомогою вантажних автомобілів з причепами.

ОСОБА_8 та інші учасники злочинної організації, з числа працівників очолюваного ним ПП «СІА-БРОК», повинні були здійснити замовлення послуг з перевезення товарів з митних агенцій на території Республіки Польща до України, здійснити їх оплату, в тому числі, використовуючи в якості платника підконтрольну ОСОБА_5 іноземну компанію «ALLEMAND KARLTON LP».

В свою чергу ОСОБА_10 та інші учасники злочинної організації, діючи відповідно до визначених їм ролей, перебуваючи на території Республіки Польща, а саме митних агенціях, які надавали митно-брокерські послуги на території ЄС, повинні були координувати формування партії товарів для завантаження та подальшого переміщення на митну територію України, контролювати проходження митного та прикордонного контролю вантажними автомобілями з причепами компетентними органами Республіки Польща та проходження митного та прикордонного контролю в МАПП «Ягодин».

ОСОБА_8 та інші учасники злочинної організації, з числа працівників очолюваного ним ПП «СІА-БРОК», використовуючи ЕЦП директорів ТОВ «СТОК СІТІ», ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП", ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ», ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ», повинні були подавати митні декларації типу «ІМ 40 ЕА», тобто попередні митні декларації з обсягом даних, необхідних для випуску товарів у митний режим ввезення товарів в режимі імпорту (випуск для вільного обігу), чи митні декларації типу «ІМ 40 ЕЕ», тобто попередні митні декларації з обсягом даних, необхідним для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення при ввезенні товарів в режимі імпорту (випуск для вільного обігу), в яких зазначити завідомо неправдиві відомості щодо імпорту на митну територію України «товарів прикриття» для подальшого проходження митного контролю вказаними транспортними засобами. До вказаних декларацій повинні були додаватися в електронній формі товаросупровідні документи, зокрема: експортні декларації ніби оформлені в компетентних органах Республіки Польща, інвойси (рахунки-фактури), специфікації (документи щодо технічних характеристик), CMR (товаро-транспортні накладні), в яких повинні були бути зазначені завідомо неправдиві відомості щодо придбання, експорту з митної території ЄС з метою імпорту на митну територію України «товарів прикриття».

ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та інші учасники злочинної організації повинні були забезпечити декларування та подання достовірних документів стосовно товарів, що вивозяться з території ЄС, при проходженні митного та прикордонного контролю на території Республіки Польща, натомість при прибутті до зони митного контролю МАПП «Ягодин» та подальшому проходженні прикордонного та митного контролю, митні формальності повинні були бути здійснені відповідно до попередньо поданих митних декларацій типу «ІМ 40 ЕА» чи «ІМ 40 ЕЕ», тобто повинно було б бути здійснене митне оформлення не фактично імпортованих товарів, а «товарів прикриття». У випадку прийняття ініціативного рішення службовими особами МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС застосувати форми митного контролю чи спрацювання системи ризиків АСАУР, яке б зобов`язувало службову особу МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС здійснити форми митного контролю, які б викрили факти незаконного переміщення товарів за даною схемою, члени злочинної організації повинні були переконати службову особу МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС вчинити зловживання своїм службовим становищем, шляхом нездійснення заходів щодо документування даної злочинної діяльності, внесення до АСМО «Інспектор» завідомо неправдивої інформації, складання завідомо підроблених документів - актів про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі чи багажу, після чого дозволити виїзд вказаних транспортних засобів з незаконно ввезеними товарами на митну територію України.

Після виїзду з МАПП «Ягодин» транспортні засоби з незаконно ввезеними товарами повинні були прибути до орендованих ОСОБА_7 складських приміщень, які використовували члени злочинної організації, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 0723310100:01:000:1031, де ОСОБА_7 було організовано сортування і подальше відправлення товарів їх замовникам. Окрім зазначеного, після розвантаження товарів, ОСОБА_7 мав виготовити цифрові фотографії вантажних автомобілів з причепами, а також «товарів прикриття» чи їх муляжів, які ніби завантаженні до вказаних причепів, та надіслати їх ОСОБА_8 , який в свою чергу повинен був організувати їх обробку за допомогою програм графічного редактора до такого стану, який би унеможливлював встановити місце здійснення фотографування та в разі необхідності забезпечити їх надання службовим особам МП «Ковель» Волинської митниці ДФС чи ВМО № 5 МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС.

Після вивантаження незаконно ввезених товарів на митну територію України та виготовлення зазначених цифрових фотографій, вантажні автомобілі з причепами повинні були прибути до митного органу призначення, якими були обрані МП «Ковель» Волинської митниці ДФС чи ВМО № 5 МП «Ягодин» Волинської митниці ДФС для подальшого проходження митного контролю. ОСОБА_8 та інші учасники злочинної організації, з числа працівників очолюваного ним ПП «СІА-БРОК», використовуючи ЕЦП директорів ТОВ «СТОК СІТІ», ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП», ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ», ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ» повинні були подати митні декларації типу «ІМ 40 ДЕ», тобто додаткові декларації до попередніх митних декларацій при ввезенні товарів в режимі імпорту (випуск для вільного обігу), в яких зазначити завідомо неправдиві відомості щодо імпорту на митну територію України «товарів прикриття», до вказаних декларацій повинні були додаватися товаросупровідні документи, зокрема: експортні декларації ніби оформлені в компетентних органах Республіки Польща, інвойси (рахунки-фактури), специфікації (документи щодо технічних характеристик), CMR (товаро-транспортні накладні), інші документи, необхідні для проведення митного контролю, в яких повинні були бути зазначені завідомо неправдиві відомості щодо придбання, експорту з митної території ЄС з метою імпорту на митну територію України «товарів прикриття». В разі прийняття ініціативного рішення службовими особами митного органу призначення застосувати форми митного контролю чи спрацювання системи ризиків АСАУР, яке б зобов`язувало службову особу митного органу призначення здійснити форми митного контролю, які б викрили факти незаконного переміщення товарів за даною схемою, в тому числі проведення огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення чи забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки, члени злочинної організації повинні були переконати службову особу митного органу призначення вчинити зловживання своїм службовим становищем, шляхом нездійснення заходів щодо документування даної злочинної діяльності, внесення до АСМО «Інспектор» завідомо неправдивої інформації, складання завідомо підроблених документів - актів про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі чи багажу.

Разом з цим ОСОБА_8 через інших учасників злочинної організації, з числа працівників очолюваного ним ПП «СІА-БРОК», повинні були надати службовим особам митного органу призначення заздалегідь виготовлені, редаговані за допомогою програми графічного редактора цифрові фотографії, для їх подальшого завантаження до АСМО «Інспектор», як додатків до актів про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі, багажу чи результату виконання забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів, шляхом здійснення цифрової фотозйомки.

В результаті реалізації даної злочинної схеми очолювана ОСОБА_5 злочинна організація повинна була мінімізувати митні платежі у розмірі різниці між митними платежами, які повинні були бути сплачені, при здійсненні імпорту на митну територію України товарів відповідно до законодавства України, у випадку достовірного декларування та фактично сплаченими митними платежами, внаслідок удаваного імпорту «товарів прикриття».

ОСОБА_5 довів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 та іншим не встановленим досудовим розслідуванням членам злочинної організації, що при вчиненні визначених їм злочинних функцій, вони повинні виконувати його вказівки, а також керівника нижчої ланки, зокрема ОСОБА_8 щодо отримання партій товарів, їх переміщення, забезпечення проходження митних та прикордонних контролів на території Польщі та території України, подальшого переміщення партій товарів по території України.

Надалі, протягом лютого - травня 2019 року члени злочинної організації, в результаті виконання злочинного плану ОСОБА_5 , за схемою ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних автомобілів з причепами, при якій здійснювалося декларування так званих «товарів прикриття», митна вартість яких значно менша ніж митна вартість фактично імпортованих товарів, її членами було вчинено 19 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 212 КК України, тобто умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого особою, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в значних, великих та особливо великих розмірах, вчинених за попередньою змовою групою осіб, в складі злочинної організації, що призвело до фактичного ненадходження до Державного бюджету України коштів в загальній сумі 239 818 795,65 гривень, за обставин вказаних в таблиці:

Дата ввезення товарів на митну територію України№ «ІМ 40 ЕА» чи №«ІМ 40 ЕЕ», відповідно до яких здійснилося переміщення товарів на митну територію УкраїниНомерний знак вантажного автомобіля, за допомогою якого здійснювалося переміщення товарівНомерний знак причепа, за допомогою якого здійснювалося переміщення товарівТоваровідправник відповідно до поданих членами злочинної організації неправдивих документів до Волинської митниці ДФС Товароодержувач відповідно до поданих членами злочинної організації неправдивих документів до Волинської митниці ДФСЧлени злочинної організації за співучасті яких вчинено кримінальне правопорушенняРозмір матеріальної шкоди (збитків), завданої Державному бюджету України, грн. 20.02.2019UA205040/2019/011473НОМЕР_63НОМЕР_64«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_79 3 151 947,3621.02.2019UA205040/2019/011899НОМЕР_65НОМЕР_66«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 5 378 432,824.02.2019UA205040/2019/012267НОМЕР_67НОМЕР_68«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 11 001 899,4728.02.2019UA205020/2019/006138НОМЕР_65НОМЕР_66«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ» ОСОБА_78 ОСОБА_82 7 154 435,8328.02.2019UA205020/2019/006140НОМЕР_69НОМЕР_70«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_83 12 914 85303.03.2019UA205020/2019/006470НОМЕР_67НОМЕР_68«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 5 289 461,7906.03.2019UA205000/2019/904655НОМЕР_65НОМЕР_66«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_82 6 614 146,4518.03.20.19UA205000/2019/905665НОМЕР_71НОМЕР_72«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 8 232 789,4918.03.2019UA205000/2019/905668НОМЕР_65НОМЕР_66«Zinol s.r.o.»ТОВ «СТОК СІТІ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_84 ОСОБА_85 20 065 741,6425.03.2019UA205000/2019/906341НОМЕР_74НОМЕР_70«LinksTech Limited»ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 6 576 711,4428.03.2019UA205000/2019/906337НОМЕР_75НОМЕР_73«LinksTech Limited»ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП»ОСОБА_78 ОСОБА_82 16 737 57101.04.2019UA205000/2019/907059НОМЕР_76НОМЕР_77«LinksTech Limited»ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП»"ОСОБА_130 4 846 276,7602.04.2019UA205000/2019/907212НОМЕР_65НОМЕР_66«LinksTech Limited»ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП»"ОСОБА_130 15 964 693,9914.04.2019UA205000/2019/908384НОМЕР_74НОМЕР_70«LinksTech Limited»ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 16 015 037,916.04.2019UA205000/2019/908472НОМЕР_78НОМЕР_79«LinksTech Limited»ТОВ «АЛЬЯНС БІЛДІНГ ГРУП»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_84 ОСОБА_85 8 390 328,8622.04.2019UA205000/2019/909022НОМЕР_80НОМЕР_81«PAN LUBRICANTS S.A».ТОВ «АЛЬФА БУД МОНТАЖ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_84 ОСОБА_85 23 915 086,8703.05.2019UA205000/2019/909648НОМЕР_71НОМЕР_72«PAN LUBRICANTS S.A.»ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 25 493 120,1710.05.2019UA205000/2019/910128НОМЕР_67НОМЕР_68«PAN LUBRICANTS S.A.»ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ»ОСОБА_78 ОСОБА_80 ОСОБА_81 12 181 120,8724.05.2019UA205000/2019/911215НОМЕР_67НОМЕР_68«PAN LUBRICANTS S.A.»ТОВ «ПРОЕКТ БУД ІНВЕСТ»ОСОБА_78 ОСОБА_82 29 895 139,96

Разом з тим за організації ОСОБА_5 та пособництва інших членів злочинної організації, з метою реалізації схеми ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних автомобілів з причепами, при якій здійснювалося декларування так званих «товарів прикриття», митна вартість яких значно менша ніж митна вартість фактично імпортованих товарів, вчинено 18 тяжких кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України, а саме зловживання владою та службовим становищем, тобто умисне з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншої особи, використання службовою особою влади або службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, та 18 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 КК України, а саме складання службовими особами завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що наведені в таблиці:

Дата ввезення товарів на митну територію України № «ІМ 40 ЕА» чи №«ІМ 40 ЕЕ», відповідно до яких здійснилося переміщення товарів на митну територію України Номерний знак вантажного автомобіля, за допомогою якого здійснювалося переміщення товарівНомерний знак причепа, за допомогою якого здійснювалося переміщення товарівРозмір матеріальної шкоди (збитків), завданої Державному бюджету України, грн. Члени злочинної організації за співучасті яких вчинено кримінальне правопорушенняСлужбові особи Волинської митниці ДФС за співучасті яких вчинено кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України20.02.2019UA205040/2019/011473НОМЕР_63НОМЕР_643 151 947,36 ОСОБА_87 ОСОБА_88 21.02.2019UA205040/2019/011899НОМЕР_65НОМЕР_665 378 432,8 ОСОБА_89 24.02.2019UA205040/2019/012267НОМЕР_67НОМЕР_6811 001 899,47 ОСОБА_87 ОСОБА_90 25.02.2019UA205040/2019/12327НОМЕР_63НОМЕР_641 950 584 ОСОБА_87 ОСОБА_91 25.02.2019UA205040/2019/12388НОМЕР_82НОМЕР_831 629 175,62 ОСОБА_89 28.02.2019UA205020/2019/006137НОМЕР_84НОМЕР_85388 705,5 ОСОБА_87 ОСОБА_92 ОСОБА_93 ОСОБА_94 28.02.2019UA205020/2019/006138НОМЕР_65НОМЕР_667 154 435,83 ОСОБА_87 ОСОБА_95 ОСОБА_93 ОСОБА_94 28.02.2019UA205020/2019/006140НОМЕР_69НОМЕР_7012 914 853 ОСОБА_87 ОСОБА_131 ОСОБА_93 ОСОБА_97 01.03.2019UA205020/2019/006403НОМЕР_86НОМЕР_871 454 418,97 ОСОБА_87 ОСОБА_98 03.03.2019UA205020/2019/006470НОМЕР_67НОМЕР_685 289 461,79 ОСОБА_87 ОСОБА_99 ОСОБА_100 05.03.2019UA205000/2019/904533НОМЕР_88НОМЕР_891 384 364,69 ОСОБА_101 20.03.2019UA205000/2019/905963НОМЕР_90НОМЕР_91848 997,74 ОСОБА_87 ОСОБА_98 20.03.2019UA205000/2019/905964НОМЕР_92НОМЕР_931 651 921,93 ОСОБА_87 ОСОБА_98 20.03.2019UA205000/2019/905960НОМЕР_94НОМЕР_95269 666,82 ОСОБА_87 ОСОБА_102 21.03.2019UA205000/2019/906101НОМЕР_80НОМЕР_811 678 244,32 ОСОБА_87 ОСОБА_102 21.03.2019UA205000/2019/906103НОМЕР_96НОМЕР_971 985 463,48 ОСОБА_87 ОСОБА_102 03.05.2019UA205000/2019/909648НОМЕР_71НОМЕР_7225 493 120,17 ОСОБА_87 ОСОБА_103 02.05.2019UA205000/2019/909647НОМЕР_98НОМЕР_99816 985,07 ОСОБА_104 .

Всього, внаслідок вчинення усіх вищезазначених кримінальних правопорушень, Державному бюджету України завдано матеріальної шкоди в загальному розмірі 475 093 200,87 гривень.

Таким чином ОСОБА_5 підозрюється:

- у створенні злочинної організації з метою вчинення тяжких злочинів, керівництві такою організацією й участі у злочинах, вчинюваних такою організацією;

- в організації умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять у систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого особою, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних, великих та особливо великих розмірах, вчинених за попередньою змовою групою осіб, в складі злочинної організації;

- в організації зловживання владою та службовим становищем, тобто умисному з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншої особи, використання службовою особою влади або службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки;

- в організації складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, організації внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

Тобто, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Щодо обґрунтованості підозри.

Як вбачається із матеріалів Клопотання, письмове повідомлення про підозру від 08.11.2023 вручено ОСОБА_105 08.11.2023 о 18 годині 30 хвилин, про що свідчить його підпис (Том № 1 а. 201-зворот).

У зазначеному повідомленні про підозру у даті складання, погодження та вручення документа значиться 08 жовтня 2023 року із виправленням на 08 листопада 2023 року.

В судовому засіданні ОСОБА_5 підтвердив, що вказане повідомлення про підозру йому вручено саме 08.11.2023.

Разом з тим, згідно постанови прокурора САП ОСОБА_3 від 09.11.2023 про виправлення описки у кримінальному провадженні (Том № 9 а. 52-54) слід вважати опискою зазначені в повідомленні про підозру ОСОБА_5 дані щодо місяця складання, погодження та вручення процесуального документа, а саме місяця жовтня замість листопада. Вважати вірною дату складання, погодження та вручення повідомлення про підозру ОСОБА_5 у Кримінальному провадженні - 08 листопада 2023 року. Виправлено описку в повідомленні про підозру ОСОБА_5 , зазначивши вірні дані щодо місяця складання, погодження та вручення процесуального документа, а саме місяця листопада замість жовтня.

Доводи захисника щодо складання повідомлення про підозру у жовтні, про що зокрема свідчать фабули кримінальних правопорушень, зазначені у витязі з ЄРДР у Кримінальному провадженні станом на жовтень 2023 року, де вказується про вчинення таких кримінальних правопорушень ОСОБА_5 , слідчим суддею відхиляються, оскільки як зазначив у судовому засіданні прокурор, у жовтні 2023 року стороною обвинувачення здійснювалась підготовка до повідомлення про підозру у Кримінальному провадженні у тому числі ОСОБА_5 .

Таким чином, зазначені доводи захисника є припущеннями, які не спростовують доводи прокурора, що текст повідомлення про підозру був заздалегідь підготовлений, але оформлений та підписаний 08 листопада 2023 року. При цьому, Кримінальний процесуальний кодекс України не передбачає такого поняття як «робочий час», а тому повідомлення про підозру об`єктивно могло бути оформлене та підписане в неробочий час до початку робочого дня.

Крім того, детективом, який вручав повідомлення про підозру ОСОБА_5 допущено описку і у даті складання протоколу обшуку (зазначено 8.10.2023) та потім виправлено на правильну дату 8.11.2023.

Враховуючи вищевикладене, у слідчого судді відсутні підстави вважати, що повідомлення про підозру ОСОБА_5 вручалося останньому не у день його складання.

Разом з тим, вручення процесуального документа (повідомлення про підозру), а також повідомлення і роз`яснення (за необхідності) прав підозрюваному є кінцевим етапом, яким завершується процедура здійснення повідомлення про підозру. Вручення тексту повідомлення про підозру іншим слідчим (детективом), аніж тим, який його підписав, за умови, якщо усі вони уповноважені на здійснення відповідного досудового розслідування, ніяким чином не впливає на набуття особою статусу підозрюваного. Зазначену правову позицію викладено в ухвалі Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 26.02.2020 по справі № 991/1243/20.

Повідомлення про підозру складено детективом НАБУ ОСОБА_6 та вручено ОСОБА_5 детективом НАБУ ОСОБА_106 .

Як вбачається із витягу із ЄРДР по Кримінальному провадженню станом на 09.10.2023 (Том № 1 а. 35-46) та станом на 10.11.2023 (Том № 9 а. 55-83) детективи НАБУ ОСОБА_6 та ОСОБА_107 входять до групи слідчих (детективів), які здійснюють досудове розслідування Кримінального провадження.

За такого, слідчим суддею відхиляються доводи сторони захисту щодо вручення підозри неуповноваженою особою.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у Кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Слідчий суддя, при постановлені ухвали, керується висновками ЄСПЛ. Зокрема, у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року зазначено, що «обґрунтована підозра» означає існування фактів або інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, крім того, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно пов`язують підозрюваного з певним злочином, вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях ЄСПЛ, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Згідно з доводами, викладеними у клопотанні, та документами, наданими на підтвердження цих доводів, обґрунтованість підозри щодо вчинення ОСОБА_5 інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується сукупністю зібраних доказів, зокрема, копіями наступних документів: протоколу огляду від 16.07.2020 (Том № 1 а. 250-266), протоколу за результатами проведення оперативно-технічного заходу (далі - ОТЗ) від 27.11.2018 (Том № 2 а. 1-313), протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії (далі - НСРД) від 09.01.2019 (Том № 3 а. 1-203), протоколу огляду від 09.07.2021 (Том № 4 а. 1-4), протоколу обшуку від 12.06.2019 (Том № 4 а. 5-10), протоколу огляду від 30.09.2019 (Том № 4 а. 11-15), протоколу огляду від 14.08.2019 (Том № 4 а. 16-32), протоколу додаткового огляду від 25.10.2019 (Том № 4 а. 33-83), протоколу обшуку від 12.06.2019 (Том № 4 а. 88-92), протоколу огляду від 30.09.2019 (Том № 4 а. 93-110), протоколу обшуку від 12.06.2019 (Том № 4 а. 111-115), протоколу огляду від 05.07.2019 (Том № 4 а. 116-136), протоколу огляду від 14.08.2019 (Том № 4 а. 137-217), протоколу додаткового огляду від 23.07.2019 (Том № 5 а. 1-150), протоколу огляду від 22.10.2019 (Том № 6 а. 125-158), висновків експертів (Том № 6 а. 159-234), матеріалів за результатами виконання запитів про міжнародну правову допомогу від компетентних органів Республіки Польща (Том № 7 а. 1-55, 81-126, 159-254), документів щодо здійснення митного оформлення товарів (Том № 8 а. 1-103), висновків експертів (Том № 8 а. 104-269), іншими матеріалами Клопотання.

За версією сторони обвинувачення, злочинна діяльність полягала в тому, що створена ОСОБА_5 злочинна організація надавала послуги з придбання та переміщення товарів (техніки) з-за кордону поза митним контролем для подальшого їх перепродажу замовниками на території України. Для купівлі вказаної техніки ОСОБА_5 використовувались фірми «ALLWORLD GLOBAL TRADING LLP», «ALLEMAND KARLTON LP» тощо.

Протоколом за результатами проведення ОТЗ, а саме зняття інформації з електронних інформаційних систем від 27.11.2018 зафіксовано спілкування ОСОБА_5 за допомогою месенджеру «Telegram» (абонентський номер НОМЕР_38 ) з іншими учасниками злочинної організації, замовниками товарів, представниками корпорації «ASBISC Enterprises PLS», службовими особами Волинської митниці ДФС, та іншими особами, з якого вбачається, що ОСОБА_5 координував дії інших осіб, які можуть бути причетні до вчинення інкримінованих ОСОБА_5 злочинів, займався підшуканням замовників товарів, які погодилися мінімізувати митні платежі, підшукував відповідні товари, визначав розмір неправомірної вигоди, яку мали отримувати особи, які можуть бути причетні до вчинення зазначених злочинів, координував митне оформлення, вивіз, зберігання та оплату товарів.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних інформаційних систем від 09.01.2019 зафіксовано спілкування ОСОБА_7 за допомогою месенджеру «Telegram» (абонентський номер НОМЕР_39 ) з іншими учасниками злочинної організації, зокрема з ОСОБА_5 , замовниками товарів, та іншими особами, з якого вбачається, що ОСОБА_7 підпорядковувався ОСОБА_5 та виконував його вказівки при вирішенні питань, які виникали в ході протиправної діяльності щодо переміщення товарів (техніки) з-за кордону поза митним контролем.

Відповідно до протоколу огляду документів від 09.07.2021 транспортні засоби марки Renault Master VIN-код НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_11 , VIN-код НОМЕР_21 , VIN-код НОМЕР_30 , які використовувалися особами, що можуть бути причетні до вчинення зазначених кримінальних правопорушень ( ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_18 ), перереєстровувалися та відбулася заміна номерних знаків та видані нові свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, у зв`язку з їх втратою. Проте вказані комплекти номерних знаків та свідоцтва використовувалися членами злочинної організації при пересуванні по території ЄС, проходженні митного та прикордонного контролів компетентними органами Республіки Польща, що підтверджується документами наданими в рамках виконання міжнародної правової допомоги та матеріалами ОТЗ і НСРД.

Відповідно до протоколу огляду від 30.09.2019 документів, вилучених 12.06.2019 під час обшуку складських приміщень за адресою: АДРЕСА_2 , оглядом CMR № CMR013073 (відправник: «ASBISC ENTERPRISES PLC», отримувач «NIUANS 15» LTD через «PO-CEL SP.ZO.O.»), у розділі 5 зазначений номер експортної декларації: 18CZ61000020G7ALR2, у розділі 25 (номер транспортного засобу): НОМЕР_3 є недійсним відповідно до поданої ОСОБА_12 заяви (Том № 4 а. 2).

Згідно протоколу огляду від 14.08.2019, оглядом ноутбука Acer Extensa 5235-902G16Mi, маркування: НОМЕР_40 , вилученого в ході обшуку 12.06.2019 за місцем проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_3 , виявлено фотозображення фургонів, свідоцтв про реєстрацію вантажних фургонів, які використовувалися учасниками злочинної організації при вчиненні кримінальних правопорушень, паспортів громадянина України, карток фізичних осіб-платників податків осіб за якими були зареєстровані вказані транспортні засоби, фотознімки ватажних автомобілів та причепів, до яких ніби завантажені «товари прикриття», звітів учасників злочинної організації стосовно витрат грошових коштів при здійсненні незаконного переміщення товарів на митну територію України, актів прийому передачі вантажу замовниками товарів.

При цьому, абонентський номер НОМЕР_38 (належний ОСОБА_5 ) у ряді телефонів записаний як: «ШЕФ», « ОСОБА_108 », « ОСОБА_109 » (Том № 4 а. 19, 28, 30).

Згідно протоколу додаткового огляду від 25.10.2019, оглядом мобільного терміналу Huawei CRO-U00 (IMEI: НОМЕР_41 ), з сім картою НОМЕР_42 , вилученого в ході проведення обшуку 12.06.2019 за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено, що вказаним мобільним терміналом користувалися учасники злочинної організації ОСОБА_110 та ОСОБА_111 при здійсненні незаконних переміщень товарів на митну територію України.

В месенджері «Telegram» наявний чат з контактом «Шеф» (Том № 4 а. 79-93), абонентський номер НОМЕР_38 (належний ОСОБА_5 ), де зафіксовано надання вказівок ОСОБА_5 на незаконне переміщення товарів на митну територію України.

Відповідно до протоколу огляду від 14.08.2019 оглянуто ноубук Acer s/n LXEDP0Y00292611FEB2504,вилучений під час обшуку 12.06.2019 за місцем проживання ОСОБА_7 , в якому виявлено: зображення вантажних фургонів та їх технічних паспортів, а також фотокарток паспортів «формальних» власників вантажних фургонів; фотозображення вантажних транспортних засобів із сідельними причепами, як порожніх так і з макетами товарів прикриття, в більшості даних файлів зображення містяться відомості, що вони зроблені за допомогою мобільного телефону: Xiaomi Mi A2 Lite (який вилучений в ОСОБА_7 ); сканкопії звітів про поїздки з 2017-2019 роки з зазначенням дати, маршруту, номерних знаків транспортних засобів, витрат авторів звітів ( ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 ); сканкопії Актів прийому-передачі товару на території України; фотозображення товарів та упакування товарів, на бирках зокрема є надписи «ASBISC Enterprises PLS».

Відповідно до протоколу додаткового огляду від 23.07.2019, оглянуто мобільний телефон Xiaomi Mi A2 Lite, модель: M1805D1SG, IMEI1: НОМЕР_43 , IMEI2: НОМЕР_44 , вилучений в ході обшуку 12.06.2019 за місцем проживання ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_3 , та виявлено спілкування ОСОБА_7 за допомогою месенджеру «Telegram» (абонентський номер НОМЕР_39 та НОМЕР_45 ) з іншими учасниками злочинної організації, замовниками товарів, та іншими особами, які підтверджують факти виготовлення цифрових фотографій вантажних автомобілів з причепами, «товарів прикриття», які ніби завантаженні до вказаних причепів та пересилання їх іншим учасникам злочинної організації, які відповідали за їх обробку та подальше надання службовим особам митного органу призначення для використання при зловживанні своїм службовим становищем, управління складськими приміщеннями, сортування і подальше відправлення товарів замовникам товарів.

Згідно протоколу огляду від 22.10.2019, оглядом документів, вилучених 15.10.2019 в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів, які перебували у володінні Волинської митниці ДФС, зокрема документів щодо проведення митних формальностей, в тому числі актів про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, вантажних митних декларацій, додатків до них, на підставі яких було здійснене нарахування та сплата митних платежів внаслідок удаваного імпорту «товарів прикриття».

Згідно протоколу огляду від 02.05.2023, оглядом документів, що містяться на оптичному носії інформації (DVD-R диск), вилучених 01.05.2023 в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів, які перебували у володінні Волинської митниці Держмитслужби, зокрема документи щодо проведення митних формальностей, в тому числі акти про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, цифрові фотознімки ніби виготовлені в ході здійснення митних формальностей.

Як вбачається із висновку експерта за результатами проведення фототехнічної експертизи № СЕ-19-23/28378-ФП від 26.07.2023, фотозображення, які були завантаженні до АСМО «Інспектор» як результати проведення митних формальностей щодо митних оформлень товарів відповідно до митних декларацій типу «ІМ 40 ДЕ» № UA205020/2019/008250, «ІМ 40 ДЕ» № UA205020/2019/008348, № UA205020/2019/008347, виготовлені з фотозображень, які містяться на мобільному телефоні Xiaomi Mi A2 Lite, модель: M1805D1SG, IMEI1: НОМЕР_43 , IMEI2: НОМЕР_44 , який вилучений в ході обшуку 12.06.2019 за місцем проживання ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_3 .

Як вбачається із висновку експерта за результатами проведення фототехнічної експертизи № СЕ-19-23/28380-ФП від 01.08.2023, фотозображення, які були завантаженні до АСМО «Інспектор» як результати проведення митних формальностей щодо митного оформлення товарів відповідно до митної декларації типу «ІМ 40 ДЕ» № UA205020/2019/006251, виготовлені з фотозображень, які містяться на мобільному телефоні Xiaomi Mi A2 Lite, модель: M1805D1SG, IMEI1: НОМЕР_43 , IMEI2: НОМЕР_44 , який вилучений в ході обшуку 12.06.2019 за місцем проживання ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_3 .

Як вбачається із висновку експерта за результатами проведення фототехнічної експертизи № СЕ-19-23/27699-ФП від 25.07.2023, фотозображення, які були завантаженні до АСМО «Інспектор» як результати проведення митних формальностей щодо митних оформлень товарів відповідно до митних декларацій типу «ІМ 40 ДЕ» № UA205020/2019/006465, № UA205020/2019/008230, № UA205020/2019/008232, виготовлені з фотозображень, які містяться на мобільному телефоні Xiaomi Mi A2 Lite, модель: M1805D1SG, IMEI1: НОМЕР_43 , IMEI2: НОМЕР_44 , який вилучений в ході обшуку 12.06.2019 за місцем проживання ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_3 .

Матеріалами виконання запитів про міжнародну правову допомогу, отриманих від компетентних органів Республіки Польща, містять документи щодо проведення митних формальностей компетентними митними органами Республіки Польща щодо товарів, які надалі були незаконно переміщенні на митну територію України, в тому числі вантажно-митних декларації, контракти, інвойси, специфікації, накладні, рахунки-фактури, пакувальні листи та інші документи, які містять відомості про статистичну вартість, характеристику та кількість товарів, що були подані для оформлення зазначених вантажно-митних декларацій, а також інформацію щодо осіб, які здійснювали перевезення товарів на території ЄС, в тому числі й учасників злочинної організації, транспортні засоби, осіб, які здійснювали вивіз товарів з території ЄС через Oddzial Celny w Dorohusku PL 302060 (митний відділ в Дорогуську).

Висновком експерта № СЕ-19/103-22/11357-ЕК від 12.01.2023 встановлено розміри матеріальної шкоди (збитків), завданої держаному бюджету України, внаслідок несплати митних платежів за товари, ввезені на митну територію України вантажними фургонами в кожному випадку незаконного ввезення товарів на митну територію України.

Висновком експерта № СЕ-19/103-22/8982-ЕК від 28.02.2023 встановлено розміри матеріальної шкоди (збитків), завданої держаному бюджету України, внаслідок несплати різниці між митними платежами, які повинні були бути сплачені, при здійсненні імпорту на митну територію України товарів відповідно до законодавства України, у випадку їх достовірного декларування, та фактично сплаченими митними платежами внаслідок удаваного імпорту «товарів прикриття».

Всього внаслідок вчинення усіх вищезазначених кримінальних правопорушень, які інкримінуються ОСОБА_5 , Державному бюджету України завдано матеріальної шкоди в загальному розмірі 475 093 200,87 гривень.

Враховуючи вищезазначені загальні підходи до обґрунтованості підозри, а також встановлені згідно з матеріалами судового провадження факти, слідчий суддя вважає, що наявна інформація, яка може переконати об`єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_5 своїми діями, про які йдеться у повідомленні йому про підозру, міг вчинити інкриміновані йому кримінальні правопорушення.

Разом з тим, вищенаведеним висновком про обґрунтованість підозри не констатується наявності в діях ОСОБА_5 вини у вчиненні злочину. Так, на цій стадії слідчий суддя не вправі наперед вирішувати питання про фактичні обставини кримінального правопорушення, кваліфікацію дій підозрюваного, доведеність чи недоведеність винуватості підозрюваного, давати оцінку доказам щодо їх належності, допустимості, достовірності та достатності, оскільки ці питання вирішуються судом при ухваленні судового рішення по суті обвинувачення на підставі обвинувального акта, а не під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу щодо особи, якій повідомлено про підозру у вчиненні злочину.

Обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у Кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

За такого, доводи сторони захисту щодо необґрунтованості підозри, про яку повідомлено ОСОБА_5 , відхиляються, оскільки обґрунтованість такої підозри підтверджується наявними в матеріалах Клопотання доказами, які об`єктивно пов`язують ОСОБА_5 із кримінальними правопорушеннями, які йому інкримінується, тобто підтверджують існування фактів та інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що підозрюваний міг вчинити такі кримінальні правопорушення за викладених у повідомленні йому про підозру обставин, що є достатнім для висновку, що підозра не є вочевидь необґрунтованою та відповідає стандарту переконання «обґрунтована підозра».

Наявність ризиків, та їх обґрунтованість

Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується (частина 1 статті 177 КПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Ризики, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому Кримінальний процесуальний кодекс України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Так, у клопотанні детективом заявлено наявність ризиків, передбачених п. 1, п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Щодо ризику переховування від органів досудового розслідування та суду

Ризик переховування від органу досудового розслідування/суду обумовлюється, серед іншого, можливістю притягненням до кримінальної відповідальності та пов`язаними із цим можливими негативними для особи наслідками (обмеженнями) і, зокрема, суворістю передбаченого покарання (кримінальні правопорушення, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , є тяжкими та особливо тяжкими злочинами та передбачають покарання у вигляді позбавлення волі). Вказане особливо сильно підвищує ризик переховування від органів досудового розслідування та суду на перших етапах притягнення особи до кримінальної відповідальності.

ОСОБА_5 має паспорт громадянина України для виїзду за кордон номер НОМЕР_46 , який дійсний до 11.01.2028 (Том № 1 а. 202).

Підозрюваний ОСОБА_5 має право на постійне проживання у Республіці Польща (Том №1 а. 285-289).

Як пояснив сам ОСОБА_5 у судовому засіданні, з 2014 року він стоїть на постійному консульському обліку у Словацькій Республіці, не є податковим агентом держави Україна, офіційного місця роботи в Україні не має, знятий із військового обліку в Україні.

Згідно протоколу допиту ОСОБА_5 (Том № 1 а. 204), він є директором компанії «Baltic professional trading» (Таллінн, Естонська Республіка).

Як вбачається із матеріалів Клопотання (Том № 1 а. 237, а. 239-240), дружина підозрюваного ОСОБА_119 , діти ОСОБА_120 , ОСОБА_120 та ОСОБА_121 покинули територію України у серпні 2023 року та назад не повертались. Підозрюваний у судовому засіданні повідомив, що його сім`я наразі перебуває у Німеччині, дружина вивчає мову для можливості працевлаштування.

Оскільки ОСОБА_5 знятий з військового обліку в Україні, він може безперешкодно покинути територію України навіть в умовах воєнного стану (Том № 1 а. 235-237, а. 290-295).

Вказане свідчить про відсутність стійких соціальних зав`язків підозрюваного із державою Україна.

Доводи сторони захисту щодо відсутності даного ризику у зв`язку із проживанням на території України матері ОСОБА_5 та батьків його дружини, які є особами похилого віку та потребують піклування, слідчим суддею відхиляються, оскільки не спростовують наявності у підозрюваного можливості безперешкодно покинути територію України.

Разом з тим, як зазначив у судовому засіданні ОСОБА_5 , він працював оперативним співробітником Служби безпеки України з 2001 по 2008 роки, а тому може володіти неформальними зв`язками із діючими співробітниками Служби безпеки України, інших правоохоронних органів, які може використати для переховування від органу досудового розслідування та суду.

За такого, зазначений ризик є високим.

Щодо ризиків незаконно впливати на свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При встановленні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме: спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК України).

Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання, або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 цього Кодексу. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, крім порядку отримання показань, визначеного статтею 615 цього Кодексу. (частина 4 статті 95 КПК України).

В свою чергу, частиною 11 ст. 615 КПК України визначено, що показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації. Показання, отримані під час допиту підозрюваного, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо у такому допиті брав участь захисник, а хід і результати проведення допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

Так, відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 7 КПК України, безпосередність дослідження показань є загальною засадою кримінального провадження та повинна застосовуватися за загальним правилом, можливість використання показань, зафіксованих за допомогою технічних засобів відеофіксації, передбачена ч. 11 ст. 615 КПК України, застосовується лише як виключення. При цьому, показання свідків, безпосередньо досліджені в суді, мають пріоритет над показаннями, отриманими у порядку ч. 11 ст. 615 КПК України.

За таких обставин, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.

Так, враховуючи, що існує взаємообумовленість дій між підозрюваним ОСОБА_5 та іншими особами, які можуть бути причетні до вчинення вказаних кримінальних правопорушень, зважаючи на обґрунтованість підстав вважати про наявність у підозрюваного зв`язків серед працівників правоохоронних органів, зокрема Служби безпеки України, беручи до уваги його роль у вчинюваних кримінальних правопорушеннях, які йому інкримінуються (організатор), ОСОБА_5 , використовуючи свої зв`язки, авторитет, приязні стосунки з такими особами, інший незаконний вплив (шантаж, підкуп, погрози), безпосередньо або опосередковано через інших осіб може впливати на свідків/інших підозрюваних у Кримінальному провадженні з метою зміни ними своїх показань/відмови від дачі показань задля уникнення/мінімізації можливої кримінальної відповідальності.

Крім того, ОСОБА_5 , використовуючи неформальні зв`язки з працівниками правоохоронних органів, зокрема Служби безпеки України, особами, що мають можливість впливати на викривлення даних, які мають значення для Кримінального провадження (службовими особами митниці ДФС), має можливість прямо або опосередковано вчиняти дії, спрямовані на перешкоджання кримінальному провадженню.

Щодо можливості застосування більш м`якого запобіжного заходу.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та сьомою статті 176 цього Кодексу.

Метою застосування запобіжного заходу, в тому числі й такого виняткового, як тримання під вартою, відповідно до положень ч.1 ст.177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам вчинити дії, про які зазначав детектив у Клопотанні, на будь-якій стадії кримінального провадження, тобто як на стадії досудового розслідування, так і на стадії судового провадження.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні наступних кримінальних правопорушень:

- ч. 1 ст. ст. 255 КК України - у створенні злочинної організації з метою вчинення тяжких злочинів, керівництві такою організацією й участі у злочинах, вчинюваних такою організацією;

- ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, ч. 3 ст. 212 КК України - в організації умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), що входять у систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого особою, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних, великих та особливо великих розмірах, вчинених за попередньою змовою групою осіб, в складі злочинної організації;

- ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України - в організації зловживання владою та службовим становищем, тобто умисному з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншої особи, використання службовою особою влади або службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки;

- ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України - в організації складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, організації внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

Згідно положень ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 255 КК України, є особливо тяжким злочином, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України, є тяжким корупційним злочином.

При вирішенні питання про застосування запобіжного заходу, слідчим суддею серед іншого, приймається до уваги особиста ситуація підозрюваного (одружений, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, матір похилого віку, має постійне місце роботи за кордоном, до кримінальної відповідальності не притягувався, позитивно характеризується, займається волонтерською діяльністю, має проблеми зі здоров`ям), проте, зважаючи, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні, зокрема особливо тяжкого та тяжкого злочинів, беручи до уваги його роль у інкримінованих злочинах (організатор), зважаючи на ризики, наявність яких встановлена слідчим суддею, застосування більш м`якого запобіжного заходу ніж тримання під вартою, у тому числі домашнього арешту або застави (до її внесення), не здатне забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігти встановленим ризикам.

З огляду на зазначене, слідчий суддя вважає, що Клопотання детектива про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді тримання під вартою підлягає задоволенню.

Разом з тим, жодних доказів, які б вказували на неможливість утримання підозрюваного ОСОБА_5 в слідчому ізоляторі у зв`язку із погіршенням стану його здоров`я стороною захисту слідчому сідді не надано.

За ст. 11 Закону України «Про попереднє ув`язнення», медичне обслуговування, а також лікувально-профілактична і протиепідемічна робота в місцях попереднього ув`язнення організуються і проводяться відповідно до законодавства про охорону здоров`я. Порядок надання ув`язненим медичної допомоги, використання з цією метою не підпорядкованих органам, що здійснюють попереднє ув`язнення, державних та комунальних закладів охорони здоров`я, залучення їх медичного персоналу та проведення медичних експертиз визначається Кабінетом Міністрів України.

Крім цього, відповідно до пунктів 2.5-2.8 Розділу ІІ Порядку взаємодії закладів охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров`я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту за № 212/20525, затвердженого Наказом МОЗ України № 239/5/104 від 10.02.2012, консультування, обстеження і лікування фахівцями закладів охорони здоров`я (якщо воно можливе в умовах медичної частини СІЗО) здійснюється в медичних частинах СІЗО в присутності персоналу медичної частини. Усі висновки медичних обстежень, консультацій та дані щодо проведеного лікування в обов`язковому порядку вносяться медичним персоналом СІЗО до відповідних форм первинної облікової документації. Особа, узята під варту, має право на вільний вибір лікаря. У разі звернення особи, узятої під варту, до лікаря медичної частини СІЗО з проханням про допуск обраного лікаря-фахівця лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров`я та запит до керівництва СІЗО. Керівництво СІЗО забезпечує допуск обраного особою лікаря-фахівця. Усі висновки медичного обстеження, консультації та дані щодо проведеного лікування лікарем-фахівцем в обов`язковому порядку вносяться до відповідних форм первинної облікової документації. Відшкодування витрат, пов`язаних із залученням обраного лікаря-фахівця, здійснюється за рахунок особи, узятої під варту, якій надавалась медична допомога, або її родичів. У разі необхідності в додаткових лабораторних обстеженнях, які не можуть бути проведені в медичних частинах СІЗО (наявним обладнанням, лабораторіями та обсягом медико-санітарної допомоги не передбачено проведення цих обстежень), вони проводяться на базі закладів охорони здоров`я з орієнтовного переліку. Про необхідність проведення обстеження, яке потребує вивезення особи, узятої під варту, до закладу охорони здоров`я, лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров`я та запит до керівництва СІЗО. Керівництво СІЗО забезпечує своєчасне направлення особи, узятої під варту, на обстеження до обраного лікарем медичної частини СІЗО закладу охорони здоров`я з орієнтовного переліку. Якщо за результатами огляду чи обстеження особи, узятої під варту, встановлено, що вона потребує надання медичної допомоги у закладі охорони здоров`я з орієнтовного переліку, лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан здоров`я особи, узятої під варту, та звертається із запитом до керівництва СІЗО.

Таким чином, підозрюваний ОСОБА_5 в умовах перебування у слідчому ізоляторі має можливість отримати належне медичне обслуговування та пройти всі необхідні обстеження, у тому числі використовуючи з цією метою не підпорядкованих органам, що здійснюють попереднє ув`язнення, державних та комунальних закладів охорони здоров`я.

Разом з тим, слідчий суддя, вважає за можливе визначити підозрюваному ОСОБА_5 альтернативний запобіжний захід у вигляді застави.

Обґрунтованість розміру застави.

Застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу (ч. 1 ст. 182 КПК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього (частина 4 статті 182 КПК України).

Розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, визначається у таких межах - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України).

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КПК України, у виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.

Отже, з одного боку, розмір застави повинен бути таким, щоб загроза її втрати утримувала б підозрюваного від намірів та спроб порушити покладені на нього обов`язки, а з іншого - не має бути таким, що є завідомо непомірним для цієї особи та призводить до неможливості виконання застави.

При визначені розміру застави необхідно врахувати: обставини кримінального правопорушення; майновий стан підозрюваного; його сімейний стан, у тому числі матеріальне становище близьких осіб; встановлені ризики, передбачених статтею 177 КПК України; помірність обраного розміру застави та можливість її виконання, а також за певних обставин розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється особа.

Так, з 2014 року ОСОБА_5 не є податковим агентом держави Україна та не має офіційних доходів в Україні.

Згідно матеріалів Клопотання (Том № 1 а. 218), за період із 2000 по 2014 роки офіційно нараховані податковими агентами доходи та самостійно задекларовані доходи ОСОБА_5 складають 126 936 гривень.

Згідно протоколу допиту ОСОБА_5 (Том № 1 а. 204), він є директором компанії «Baltic professional trading» (Таллінн, Естонська Республіка). Відомості щодо його доходів за кордоном наразі відсутні.

Відомості щодо наявності у власності ОСОБА_5 нерухомого майна, транспортних засобів на території України наразі відсутні.

Згідно матеріалів Клопотання (Том № 1 а. 218-227), дружині підозрюваного - ОСОБА_119 за 2020-2021 роки нараховано дохід від підприємницької діяльності у розмірі 1 998 603 грн, сестрі підозрюваного - ОСОБА_122 за період з 2006 по 2018 рік нараховано податковими агентами дохід у сумі 1 231 614 грн, брату дружини підозрюваного - ОСОБА_123 за період 2013-2023 років нараховано дохід від підприємницької діяльності у сумі 1 006 008 грн.

Відповідно до матеріалів Клопотання (Том № 1 а. 228-233):

- дружині підозрюваного - ОСОБА_119 на праві власності належить дачний будинок площею 153, 7 кв. м за адресою: АДРЕСА_4 ;

- матері підозрюваного - ОСОБА_124 на праві власності належить: (1) земельна ділянка площею 0,0163 га, реєстраційний номер 2266687807257; (2) земельна ділянка площею 0, 005 га за адресою: АДРЕСА_5 ; (3) житловий будинок площею 225, 8 кв. м за адресою: АДРЕСА_6 ; (4) земельна ділянка (частка власності АДРЕСА_7 ) площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_5 ; (5) земельна ділянка площею 0,0205 га за адресою: Волинська обл., Любомльський р-н, с. Вишнів; (6) земельна ділянка площею 0, 2173 га за адресою: АДРЕСА_1 ; (7) земельна ділянка площею 0, 0025 га за адресою: АДРЕСА_1 ; (8) земельна ділянка площею 0, 0061 га за адресою: АДРЕСА_12, земельна ділянка 8; (9) квартира за адресою: АДРЕСА_8 ;

- сестрі підозрюваного - ОСОБА_122 на праві власності належить квартира за адвресою: АДРЕСА_9 ;

- тещі підозрюваного - ОСОБА_125 на праві власності належить 1/3 частки будинку за адресою: АДРЕСА_10 ;

- брату дружини підозрюваного ОСОБА_123 на праві власності належить: (1) 1/3 частки будинку за адресою: АДРЕСА_10 ; (2) земельна ділянка площе. 0,1 га за адресою: АДРЕСА_4 ; (3) земельна ділянка площею 0, 03 га за адресою: АДРЕСА_4 ; (4) транспортний засіб марки GEON X-RIDE 125, держномер НОМЕР_47 , 2021 року випуску.

Крім того, як вбачається із відомостей щодо перетину кордону самим підозрюваним ОСОБА_5 , його сім`єю та близькими родичами (Том № 1 а. 235-248, 290-295), дружина підозрюваного ОСОБА_119 , його діти ОСОБА_120 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , мати ОСОБА_124 , сестра ОСОБА_122 та брат дружини ОСОБА_126 протягом 2018-2023 років значну кількість разів виїздили за кордон, що також може вказувати на наявність значних майнових активів.

При цьому, слідчим суддею береться до уваги розмір матеріальної шкоди, яка завдана Державному бюджету України внаслідок вчинення інкримінованих ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, яка становить 475 093 200,87 гривень, що є предметом неправомірної вигоди, отриманої співучасниками злочинної організації та третіми особами внаслідок вчинення таких кримінальних правопорушень, значна частина якої могла залишитись у ОСОБА_5 .

На підтвердження цього свідчить також відшукання та вилучення 08.11.2023 під час обшуку, проведеного за місцем проживання матері ОСОБА_5 - ОСОБА_124 за адресою: АДРЕСА_1 , готівкових коштів у сумі 40 000 євро, які згідно зауважень адвоката, викладених у протоколі обшуку (Том № 1 а. 283) перебували у користуванні ОСОБА_5 .

Окрім вищевикладеного, при визначенні розміру застави як альтернативного запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_5 слідчим суддею береться до уваги значний ризик переховування ОСОБА_5 від органу досудового розслідування та суду, обумовлений тим, що підозрюваний з 2014 року не є резидентом України, перебуває на постійному консульському обліку в Словацькій Республіці, має право на постійне проживання у Республіці Польща, знятий з військового обліку в Україні.

Таким чином, врахувавши обставини кримінальних правопорушень, інкримінованих ОСОБА_127 , його роль у вчиненні таких кримінальних правопорушень (організатор), майновий стан підозрюваного та його близьких родичів, наявність ризиків, передбачених п. 1, п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема існування значного ризику переховування ОСОБА_5 від органу досудового розслідування та суду, враховуючи розмір неправомірної вигоди, отриманої учасниками злочинної організації та третіми особами (475 093 200,87 гривень), значна частина якої могла залишитись у володінні ОСОБА_5 , вбачається, що застава у визначених законом межах, з урахуванням усіх обставин справи, не здатна забезпечити виконання ОСОБА_5 покладених на нього обов`язків, і має бути призначена у розмірі, який перевищує граничний розмір застави, встановлений законом, а саме - 30 000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 80 520 000 гривень, яка не є завідомо непомірною для підозрюваного.

Також, у разі внесення застави, як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем), для запобігання встановленим слідчим суддею ризикам, на підозрюваного ОСОБА_5 слід покласти обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: (1) прибувати за кожною вимогою до детектива, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження № 52018000000001172 від 29.11.2018, прокурора, суду; (2) не відлучатись із міста Києва без дозволу слідчого (детектива), прокурора або суду; (3) повідомляти слідчого (детектива), прокурора та суд про зміну свого місця проживання; (4) утримуватися від спілкування з будь-якими особами, крім своїх захисників, слідчих (детективів) Національного антикорупційного бюро України, прокурорів САП Офісу Генерального прокурора, слідчого судді (суду), з приводу обставин, викладених у повідомленні про підозру ОСОБА_5 , зокрема із підозрюваними ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та свідками у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 ; (5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; (6) носити електронний засіб контролю.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 177, 178, 182-184, 193, 194, 196, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні скарги захисника відмовити.

Клопотання детектива задовольнити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Любомль Ковельського району Волинської області, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Строк дії ухвали в частині застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою - 60 днів, до 06 січня 2024 року включно, але у межах строку досудового розслідування.

Визначити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заставу у розмірі 30000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 80520000 (Вісімдесят мільйонів п`ятсот двадцять тисяч) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок Вищого антикорупційного суду:

Код ЄДРПОУ 42836259

Номер рахунку за стандартом ІВАN НОМЕР_48

Роз`яснити підозрюваному та заставодавцю, що у разі невиконання після внесення застави обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави.

У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:

1) прибувати за кожною вимогою до детектива, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження № 52018000000001172 від 29.11.2018, прокурора, суду;

2) не відлучатись із міста Києва без дозволу слідчого (детектива), прокурора або суду;

3) повідомляти слідчого (детектива), прокурора та суд про зміну свого місця проживання;

4) утримуватися від спілкування з будь-якими особами, крім своїх захисників, слідчих (детективів) Національного антикорупційного бюро України, прокурорів САП Офісу Генерального прокурора, слідчого судді (суду), з приводу обставин, викладених у повідомленні про підозру ОСОБА_5 , зокрема із підозрюваними ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та свідками у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23

5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

6) носити електронний засіб контролю.

Строк дії ухвали в частині покладених обов`язків - два місяці з дня внесення застави, але в межах строку досудового розслідування.

Попередити підозрюваного ОСОБА_5 , що в разі невиконання покладених на нього обов`язків після внесення застави, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а підозрюваним, який тримається під вартою, в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення10.11.2023
Оприлюднено20.11.2023
Номер документу114984292
СудочинствоКримінальне
Сутьзастосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 52018000000001172 від 29.11.2018, зокрема за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України