532/2217/23
2-о/532/85/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2023 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області в складі:
судді - Назарьової Л. В,
з участю секретаря судового засідання - Маляренко І. М,
учасники справи:
- заявник - ОСОБА_1 ,
заінтересовані особи:
- Кобеляцький відділ ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Білицької селищної ради»,
- Департамент охорони здоров`я Полтавської облдержадміністрації,
- ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кобеляки цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини
ВСТАНОВИВ:
16 жовтня 2023 року заявник, ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, у якій заначила, що з 29 березня 2019 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . 08 липня 2022 року ОСОБА_1 вдома в АДРЕСА_1 народила дитину, ОСОБА_3 .
З метою реєстрації народження дитини, заявник звернулась до Кобеляцького відділу ДРАЦС, однак останній було повідомлено, що оскільки для реєстрації дитини не було надано медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України, їй необхідно звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.
Отримати медичне свідоцтво про народження ОСОБА_1 не має змоги так як на цей час у неї закінчився термін дії посвідки на проживання в Україні. Враховуючи викладене, оскільки у державній реєстрації народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявнику відмовлено, тому з метою отримання свідоцтва про народження дитини, заявник прохає суд встановити факт народження дитини та провести державну реєстрацію народження згідно статті 133 СК України, склавши відповідний актовий запис.
Ухвалою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 17 жовтня 2023 року відкрито провадження по справі.
Заявник, ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилась, однак подала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Заяву про встановлення факту народження дитини підтримує та прохає задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Кобеляцького відділу ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відділу ДРАЦС. Проти задоволення заяви не заперечує.
Представник заінтересованої особи, КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Білицької селищної ради», будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Заяву підтримує.
Представник заінтересованої особи, Департаменту охорони здоров`я Полтавської облдержадміністрації, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився. Заяв про відкладення розгляду справи та письмових пояснень по справі не подавав.
Заінтересована особа, ОСОБА_2 подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Заяву підтримує та прохає задовольнити. Крім цього визнав, що є батьком новонародженої дитини.
Суд, розглянувши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Світле Буда-Кошелевського району Гомельської області, громадянка Білорусі, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області, грома- дянин України, зареєстровані проживаючими в АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).
23 березня 2019 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Гомельського міськвиконкому зареєстровано шлюб, про що зроблено відповідний актовий запис № 153, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 23 березня 2019 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Гомельського міськвиконкому (рос. Отдел записи актов гражданського состояния Гомельского горисполкома). Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_1 (а.с. 8).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилася у м.Кобеляки Полтавського району Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 .
З 01.12.2021 року по 08.07.2022 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в жіночій консультації КНП «Кобеляцька міська лікарня» у зв`язку з вагітністю (а.с. 21, 23).
12 липня 2022 року КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Білицької селищної ради» видано медичну довідку лікарсько-консультативної комісії за № 119 про огляд жінки для підтвердження факту народження нею дитини поза закладом охорони здоров`я та медичну довідку лікарсько-консультативної комісії за № 120 про огляд дитини, яка народилася поза закладом охорони здоров`я, зі змісту яких установлено, що ОСОБА_1 станом на 11 липня 2022 року має післяпологовий період ІІІ доба - дно матки на рівні пупка. Імовірна дата пологів - 08 липня 2022 року. За результатами огляду дитини встановлено, що вона має стать - дівчинка, імовірна дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 . Стан здоров`я - задовільний (а.с. 19-20).
З метою отримання медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України, необхідного для проведення у відділі ДРАЦС державної реєстрації народження дитини, ОСОБА_1 звернулась до Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної військової адміністрації, проте заявнику було відмовлено у видачі документу, що підтверджує факт народження дитини поза закладом охорони здоров`я в зв`язку з тим, що строк дії посвідки на тимчасове проживання в Україні ОСОБА_1 закінчився 16.07.2022 року (а.с. 22).
ОСОБА_1 звернулася до Кобеляцького відділу ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою реєстрації народження дитини, ОСОБА_3 , однак заявнику було повідомлено, що для проведення реєстрації необхідно надати медичне свідоцтво про народження дитини (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України, а у разі відсутності такого документа, необхідно встановити факт народження дитини в судовому порядку.
Згідно із частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на судовий захист оспорюваних або не визнаних прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року визначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; коли встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Статтею 315 ЦПК України визначено, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Судом установлено, що батько дитини, ОСОБА_2 , є громадянином України.
Батьки новонародженої дитини іменують новонароджену дитину ім`ям ОСОБА_3 .
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять зокрема державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх.
Частиною 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Статтею 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Відповідно до статті 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я.
Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Пунктом 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження є, зокрема: б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024.
У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту, для державної реєстрації народження дитини, народженої поза закладом охорони здоров`я, також подається висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9. У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту, для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше, також отримується документ, визначений у підпункті «а», або подається документ, зазначений у підпункті «б» цього пункту.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Відповідно до п. 3 та 4 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження, підтверджене одним із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, або місце проживання батьків чи одного з них. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що факт народження заявником дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Комарівка Полтавського району Полтавської області в період зареєстрованого шлюбу з ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження, а оскільки встановлення факту має для заявника юридичне значення, а іншим чином в позасудовому порядку вирішити питання встановлення факту народження дитини в певний час неможливо та провести державну реєстрацію народження заявник не має змоги, то заяву про встановлення факту необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 5, 10, 258-259, 293, 315, 319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження живонародженої дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Комарівка Полтавського району Полтавської області, Україна, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкою Білорусі, уродженкою с. Світле Буда-Кошелевського району Гомельської області, Білорусь.
Державну реєстрацію народження дитини провести згідно статті 133 Сімейного кодексу України та скласти відповідний актовий запис, в який внести такі відомості:
про дитину:
- прізвище, ім`я, по батькові дитини - ОСОБА_3 ;
- дата народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- місце народження дитини - Україна, Полтавська область, Полтавський район, с. Комарівка.
про батьків дитини:
- батько: ОСОБА_2 , громадянин України, зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 . Підстава запису відомостей про батька - актовий запис про шлюб № 153, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Гомельського міськвиконкому, Білорусь, 23 березня 2019 року;
- мати: ОСОБА_1 , громадянка Білорусі, уродженка с.Світле Буда-Кошелевського району Гомельської області, Білорусь, зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
Суддя
Суд | Кобеляцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2023 |
Оприлюднено | 21.11.2023 |
Номер документу | 114986407 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кобеляцький районний суд Полтавської області
Назарьова Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні