Рішення
від 17.11.2023 по справі 573/1987/23
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/1987/23

Номер провадження 2/573/380/23

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

17 листопада 2023 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Замченко А.О.,

з участю секретаря Півньової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Річківської сільської ради Сумського району Сумської області, третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Коваль Наталія Миколаївна, про визнання права на завершення процедури приватизації земельних ділянок у порядку спадкування,

в с т а н о в и в :

17.10.2023 ОСОБА_1 здав на пошту позов до Річківської сільської ради, який у подальшому уточнив. Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба по лінії батька ОСОБА_2 ОСОБА_3 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належне їй майно, у тому числі й на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв та оформив свої права на частину спадкового майна його батько ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 останній помер, у зв`язку з чим відкрилася спадщина, у тому числі й на зазначений житловий будинок. Рішенням Білопільського районного суду Сумської області від 31.01.2022 за ним у порядку спадкування після смерті батька визнано право власності на будинок. На даний час він має намір оформити право власності на земельні ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, площею 0,03 га, і для ведення особистого селянського господарства, площею 0,22 га, але у зв`язку з тим, що його баба за життя не завершила процедуру приватизації вказаних ділянок, у позасудовому порядку він не може цього зробити.

Посилаючись на викладені обставини, просить визнати за ним у порядку спадкування право на завершення процедури приватизації вказаних земельних ділянок.

Ухвалою судді Білопільського районного суду Сумської області від 23.10.2023 відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Білопільського районного суду Сумської області від 08.11.2023 закрито підготовче провадження в справі та призначено її до судового розгляду.

Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Мазурова К.Д. у судове засідання не з`явилися. Остання подала заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги просить задовольнити (а. с. 83).

Представник відповідача Річківської сільської ради, третя особа приватний нотаріус Коваль Н.М. у судове засідання також не з`явилися, хоча належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи (а. с. 82).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_2 , батьками якого в свідоцтві про народження записані ОСОБА_4 і ОСОБА_3 (а. с. 13).

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 помер (а. с. 12).

ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_1 , батьком якого в свідоцтві про народження записаний ОСОБА_2 (а. с. 14).

Як вбачається з архівного витягу з рішення Виконавчого комітету Вирівської сільської ради народних депутатів Білопільського району Сумської області від 20.08.1993 №42 «Про приватизацію земельних ділянок громадянам» і довідки Виконавчого комітету Річківської сільської ради Сумського району від 08.06.2023 №287 ОСОБА_3 передано в приватну власність земельну ділянку площею 0,03 га, призначену для будівництва та обслуговування житлового будинку, а також земельну ділянку площею 0,22 га, призначену для ведення особистого підсобного господарства, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Правовстановлюючі документи на земельні ділянки ОСОБА_3 не виготовляла, державний акт не отримала (а. с. 15-16).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла (а. с. 10).

Відповідно до копії спадкової справи, 23.02.2011 ОСОБА_2 звернувся до приватного нотаріуса Білопільського районного нотаріального округу Шамукової С.Ф. із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , у зв`язку з чим було заведено спадкову справу та у подальшому видано останньому свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового майна (а. с. 58-74).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер (а. с. 11).

Як вбачається з копії спадкової справи, 21.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Коваль Н.М. із заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , у зв`язку з чим заведено спадкову справу. Останньому видані свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового майна (а. с. 31-56).

Рішенням Білопільського районного суду Сумської області від 31.01.2022 за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 визнано право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_3 (а. с. 17-18).

На даний час позивач бажає оформити право власності на земельні ділянки для обслуговування житлового будинку та для ведення особистого підсобного господарства, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , але через те, що ОСОБА_3 розпочала процедуру приватизацію вказаних земельних ділянок, але не завершила її до смерті, він не може це зробити в позасудовому порядку (а. с. 20-21).

Відповідно до ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. 1 ч. 3 ст. 152 ЗК України.

Згідно зі ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

З урахуванням викладеного в разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію земельної ділянки, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати завершення такої приватизації. Саме такий правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №128/1911/15-ц, від 20.03.2019 у справі №350/67/15-ц.

Відповідно до абз. 2 п. 1 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Згідно з п. 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 «Про приватизацію земельних ділянок» та положеннями Земельного кодексу України від 18.12.1990, у редакції, яка діяла на час прийняття сільською радою рішення про передачу у власність ОСОБА_3 земельних ділянок, громадянам України передавали в приватну власність земельні ділянки, надані їм для ведення особистого підсобного господарства, які відповідно до чинного на той час Земельного кодексу України, відносилися до категорії земель сільськогосподарського призначення, а також земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, які входили до категорії земель населених пунктів, та скорочено називалися присадибна ділянка.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне позов ОСОБА_1 задовольнити та визнати за ним у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право на завершення процедури приватизації земельних ділянок площею 0,03 га та 0,22 га, переданих ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку і ведення особистого підсобного господарства відповідно.

На підставі викладеного, керуючись ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Річківської сільської ради Сумського району Сумської області (41832, Сумська область, Сумський район, с. Річки, вул. Центральна, 6, код ЄДРПОУ 04390239), третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Коваль Наталія Миколаївна (40034, Сумська область, м. Суми, просп. М. Лушпи, 31), про визнання права на завершення приватизації земельних ділянок в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,03 га, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, та земельної ділянки площею 0,22 га, призначеної для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які рішенням Виконавчого комітету Вирівської сільської ради народних депутатів Білопільського району Сумської області від 20 серпня 1993 року №42 «Про приватизацію земельних ділянок громадянам» передані в приватну власність ОСОБА_3 .

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ЦПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.11.2023
Оприлюднено20.11.2023
Номер документу114990977
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —573/1987/23

Рішення від 17.11.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Замченко А. О.

Ухвала від 08.11.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Замченко А. О.

Ухвала від 23.10.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Замченко А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні