ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
08.11.2023Справа № 910/10933/23
За позовомАкціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк"до1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Айріс Лімітед" 2) ОСОБА_1 простягнення 319974,09 грн Суддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Негеля Ю.М.
Представники сторін: не з`явилися;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом, в якому просить суд стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Айріс Лімітед" та ОСОБА_1 319974,09 грн, з яких: 267412,46 грн заборгованості за кредитом та 52561,63 грн заборгованості за відсотками за користування кредитом.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "Айріс Лімітед" (як позичальником) умов укладеного з позивачем кредитного договору №б/н від 19.11.2014. Оскільки виконання зобов`язання за вказаним кредитним договором було забезпечено порукою за договором поруки №Р1623135009402284919 від 08.06.2021, укладеним з відповідачем - ОСОБА_1 , позивач просить стягнути суму заборгованості з позичальника та поручителя солідарно.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.07.2023 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/10933/23, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 17.08.2023; встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; постановлено звернутися до Департаменту з питань реєстрації КМДА із запитом щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Відповідачі відзиву на позов не надали.
28.07.2023 на електронну адресу суду від Департаменту з питань реєстрації КМДА надійшла відповідь на запит щодо інформації про зареєстроване місце проживання відповідача-2.
Також 08.08.2023 засобами поштового зв`язку надійшла аналогічна відповідь на запит.
У підготовчому засіданні 17.08.2023 відкладено розгляд справи на 20.09.2023.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.08.2023 повідомлено відповідачів про відкладення підготовчого засідання.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.09.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.10.2023.
25.10.2023 від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів, яке прийнято судом до розгляду.
Судове засідання, призначене на 26.10.2023, не відбулося у зв`язку із перебуванням судді Смирнової Ю.М. на лікарняному.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.11.2023 призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 08.11.2023.
Представники сторін у судове засідання 08.11.2023 не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили. Про проведення судових засідань сторони були повідомлені належним чином.
В судовому засіданні 08.11.2023 на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Дослідивши матеріали справи, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
19.11.2014 на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрросЕксо" (в подальшому перейменоване на Товариство з обмеженою відповідальністю "Айріс Лімітед") (відповідач-1, клієнт, позичальник) про приєднання до умов і правил надання банківських послуг та заяви про відкриття рахунку в Публічному акціонерному товаристві Комерційний банк "Приватбанк", правонаступником якого є Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" (позивач, банк), відповідачу-1 було відкрито поточний рахунок № НОМЕР_2 .
26.11.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрросЕксо" підписало заявку на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" та "Гарантовані платежі" з метою поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта, на умовах, які зазначені у заявці, а саме: овердрафтовий кредит, максимальний розмір 2000000,00 грн, розмір відсоткової ставки 16,5%, термін користування кредитом 12 місяців.
Так, за змістом цієї заявки відповідач-1 на підставі ст.634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднався до розділу 1.1 Загальні положення та підрозділу 3.2.1 "Кредитний ліміт на поточний рахунок" та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ КБ "Приватбанк" у мережі Інтернет за адресою http://privatbank.ua/terms, та які разом із заявою на відкриття рахунку та анкетою про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (Умови), цією заявкою становлять кредитний договір між банком та клієнтом.
Підписанням цієї заявки клієнт висловлює свою пряму і безумовну згоду на встановлення банком будь-якого розміру кредитного ліміту за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок ". Розмір ліміту може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку.
Кредитний договір вступає в силу з моменту підписання клієнтом цієї заявки шляхом накладення кваліфікованого електронного цифрового підпису у Приват24 для бізнесу.
Відповідно до п.3.2.1.1.16 Умов при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до Умов (або у формі заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронного цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до п.3.2.1.1.1 Умов кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку банка та клієнта.
Пунктом 3.2.1.1.3 Умов передбачено, що кредит надається в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.
Згідно з п.3.2.1.1.8 Умов проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до Умов (або у формі заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки, або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі).
Пунктом 3.2.1.1.6. Умов визначено, що ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Відповідно до розділу 3.2.1.4 Умов, яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує відсотки, виходячи з відсоткової ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована відсоткова ставка).
Під непогашенням кредиту мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня (п.3.2.1.4.1.4 Умов).
Відповідно до пункту 3.2.1.4.9 Умов розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
Відповідно до п.3.2.1.2.3.4 Умов банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов`язань за кредитом в повному обсязі.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач надавав відповідачу-1 кредитні кошти у межах ліміту, який змінювався у період з 21.09.2017 по 01.03.2022, про що свідчать виписки банку з рахунку відповідача-1 та довідка банку про розміри встановлених кредитних лімітів.
14.07.2022 відповідачем-1 подано на розгляд банку заяву-анкету про зміну умов договору з інформацією про умови реструктуризації, а зокрема: форма кредиту - строковий кредит, сума кредиту - сума фактичної заборгованості за основним боргом, строк кредиту - 12 місяців, розмір % ставки - 25% річних.
Протоколом рішення про короткострокову реструктуризацію від 14.07.2022 та пропозицією про зміну істотних умов кредитування за договором, яким є заява про приєднання б/н від 19.11.2014 разом з Умовами та Правилами надання банківських послуг Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", що розміщені в мережі Інтернет на офіційному сайті АТ КБ "Приватбанк" за адресою http://privatbank.ua/terms, банком було погоджено зміни до умов укладеного з відповідачем-1 договору.
При цьому, пропозицією про зміну істотних умов кредитування за договором було встановлено наступне:
- сума заборгованості позичальника за неповернутими кредитними коштами по кредитному договору становить 267412,46 грн, подальше надання банком позичальнику кредитних коштів за кредитним договором не здійснюється;
- кінцевий термін повернення кредиту встановлюється до 13.07.2023 (включно). Погашення заборгованості за кредитом (повернення кредиту) здійснюється позичальником відповідно до графіку наведеного в п.4 цієї пропозиції про зміну істотних умов кредитування за кредитним договором;
- умови нарахування процентів за користування кредитними коштами, зокрема, тип процентної ставки, розмір та порядок сплати не змінюються та здійснюються в порядку та на умовах передбачених кредитним договором;
- усі інші умови кредитного договору, що не змінені в цій пропозиції про зміну істотних умов кредитування за кредитним договором, залишаються чинними та діють з урахуванням особливостей, що встановлені чинним законодавством України.
Також, як свідчать обставини справи, 08.06.2021 між Акціонерним товариством Комерційним банком "Приватбанк" (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки №Р1623135009402284919 (договір поруки), предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "УкрросЕксо" зобов`язань у повному обсязі за кредитним договором (за наведеним переліком), а також по сплаті всіх інших платежів в порядку та на умовах, що визначені кредитним договором, який було укладено між кредитором та позичальником, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому (п.1.1).
Відповідно до п.1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
У п.4.1 договору поруки сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання позичальником та/або поручителем всіх зобов`язань за кредитним договором цей договір припиняє свою дію.
Укладений між позивачем та відповідачем-1 договір є кредитним договором, а відтак між ними виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання глави 71 Цивільного кодексу України.
Частиною 1 ст.1054 Цивільного кодексу України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
У відповідності до ч.1 ст.1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно із ч.1 ст.1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч.3 ст.1049 Цивільного кодексу України ).
За змістом ст.1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору. Якщо інше не встановлено законом, у разі застосування змінюваної процентної ставки кредитодавець самостійно, з визначеною у кредитному договорі періодичністю, має право збільшувати та зобов`язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором.
Укладений позивачем і відповідачем-2 договір за своєю правовою природою є договором поруки.
За визначенням, наведеним у ч.1 ст.553 Цивільного кодексу України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частинами 1 та 2 ст.554 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Таким чином, у разі невиконання або неналежного виконання основного зобов`язання кредитор має право заявити вимогу до поручителя про виконання договору поруки у солідарному порядку.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Умовою виконання зобов`язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Згідно зі ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання умов укладеного між позивачем та відповідачем-1 договору, банком надавались відповідачу-1 кредитні кошти у межах ліміту, який змінювався, що підтверджується виписками банку з рахунку відповідача-1.
Однак відповідач-1 належним чином взяті на себе зобов`язання за договором не виконав, у зв`язку з чим станом на 21.06.2023 у останнього виникла заборгованість по кредиту на суму 267412,46 грн та заборгованість зі сплати відсотків за користування кредитом на суму 52561,63 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи належними та допустимими доказами.
Після звернення позивача до суду з відповідним позовом (05.07.2023) відповідачем-1 було сплачено 169412,46 грн заборгованості за кредитом та 52561,63 грн заборгованості зі сплати відсотків, що підтверджується відповідною довідкою позивача про стан розрахунків відповідача-1 станом на 16.10.2023.
Пунктом 2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акту державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до відкриття провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не закриття провадження у справі.
За таких обставин, враховуючи сплату відповідачем-1 169412,46 грн заборгованості за кредитом та 52561,63 грн заборгованості зі сплати відсотків після звернення позивача до суду з відповідним позовом, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для закриття провадження у справі №910/10933/23 в цій частині у зв`язку з відсутністю предмету спору між сторонами.
Решта частини заборгованості по кредиту - 98000,00 грн - відповідачем-1 не погашена.
Таким чином, оскільки відповідач-1 в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов договору не здійснив своєчасне погашення заборгованості за кредитом у передбачений договором строк, тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, позовні вимоги в частині солідарного стягнення заборгованості по кредиту з відповідачів на суму 98000,00 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин, враховуючи всі наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Айріс Лімітед" та ОСОБА_1 . З відповідачів на користь позивача підлягають стягненню солідарно 98000,00 грн заборгованості по кредиту; провадження у справі в частині стягнення з відповідачів на користь позивача 169412,46 грн заборгованості за кредитом та 52561,63 грн заборгованості зі сплати відсотків підлягає закриттю на підставі положень п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог, з урахуванням того, що в частині заявлених позовних вимог провадження у справі закрито.
Керуючись ст.ст.74, 129, 231, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Айріс Лімітед" (02002, місто Київ, вул.Микільсько-Слобідська, будинок 2Б, ідентифікаційний код 31662335) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул.Грушевського, будинок 1Д, ідентифікаційний код 14360570) заборгованість за кредитом у розмірі 98000 (дев`яносто вісім тисяч) грн 00 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Айріс Лімітед" (02002, місто Київ, вул.Микільсько-Слобідська, будинок 2Б, ідентифікаційний код 31662335) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул.Грушевського, будинок 1Д, ідентифікаційний код 14360570) судовий збір в сумі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул.Грушевського, будинок 1Д, ідентифікаційний код 14360570) судовий збір в сумі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп.
5. В інший частині позовних вимог - щодо стягнення з відповідачів на користь позивача 169412,46 грн заборгованості за кредитом та 52561,63 грн заборгованості зі сплати відсотків - провадження у справі закрити на підставі п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 16.11.2023
Суддя Ю.М.Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2023 |
Оприлюднено | 20.11.2023 |
Номер документу | 114993355 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні