Рішення
від 02.11.2023 по справі 925/1131/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2023 року м. Черкаси справа № 925/1131/23

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Костянтина ДОВГАНЯ, з секретарем судового засідання Тетяною ДЯЧЕНКО, за участю представників: позивача не з`явився, відповідача - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні господарського суду в м. Черкаси справу за позовом Приватного підприємства «АСМ Респект» до Золотоніської міської ради про внесення змін до договору,

ВСТАНОВИВ:

22 cерпня 2023 року позивач - Приватне підприємство «АСМ Респект» звернувся з позовною заявою, в якій просив суд визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 29.04.2016 у редакції, викладеній в позовній заяві.

Позов обґрунтований тим, що через заміну розпорядника та власника земельної ділянки на підставі п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України, позивач звертався до відповідача із пропозицією укладення додаткової угоди щодо зміни сторони Орендодавця у договорі оренди землі від 29.04.2016, але станом на час звернення позивача до суду, відповіді на пропозицію останнього Золотоніська міська рада не надала.

Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.

Відповідач відзив на позов суду не надав.

Ухвалою суду від 19.10.2023 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 12:00 год. 02 листопада 2023 року.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини нез`явлення суд не повідомлений.

Про дату, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся судом належним чином, що підтверджується відомостями із офіційного інтернет-сайту АТ «Укрпошта» у розділі «відстеження поштових відправлень».

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи в порядку ч.1 ст.202 ГПК України без представника відповідача за наявними матеріалами.

Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі розпорядження № 171 від 14.04.2016 Черкаської обласної державної адміністрації, як розпорядника земель на момент укладення договору, 29 квітня 2016 року між позивачем, як орендарем, та Золотоніською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7121586200:17:001:0003, площею 69,9077 га в адмінмежах Золотоніської міської ради Золотоніського району Черкаської області. Права на який зареєстровано у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 14503039 від 11.05.2016.

Договором оренди землі від 29 квітня 2016 року Золотоніська районна державна адміністрація передала позивачу в строкове платне користування земельну ділянку державної форми власності, яка за категорією земель відноситься до земель водного фонду для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, яка знаходиться (розташована) за межами населеного пункту, в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району, Черкаської області.

В оренду передалася земельна ділянка із земель водного фонду для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, з кадастровим номером 7121586200:17:001:0003, площею 69,9077 га, що розташована за межами населеного пункту, в адміністративнихмежах Коробівської сільської ради Золотоніського району, Черкаської області.

Вказаний Договір оренди укладено терміном на 10 років з моменту його реєстрації.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі, за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни договору спір розв`язується у судовому порядку.

Відповідно до положень розділу Х Земельного кодексу України, а саме пункту 24 Перехідних положень, земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

Судом встановлено, що 27.09.2022 Золотоніською міською радою прийнято рішення № 23-37/VIII про реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку. Так, міська рада зареєструвала право комунальної власності за Золотоніською міською радою, в тому числі, на земельну ділянку з кадастровим номером 7121586200:17:001:0003, площею 69,9077 га, яка є об`єктом оренди згідно умов договору оренди землі від 29.04.2016 року. Вказане рішення опубліковано у відкритому доступі на офіційному веб-порталі Золотоніської міської ради.

Враховуючи, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі, за взаємною згодою сторін (п. 34 Договору), з метою приведення договірних відносин у відповідність до норм чинного законодавства, позивачем 12.05.2023 на адресу Золотоніської міської ради, із використанням засобів поштового зв`язку АТ «УКРПОШТА», був надісланий рекомендований лист з описом вкладення, який містив пропозицію щодо підписання додаткової угоди до договору оренди землі від 29.04.2016 щодо заміни сторони Орендодавця. В додатках до вказаного листа позивачем було додано проект вказаної додаткової угоди (номер поштового відправлення 1800512602053).

Згідно відомостей трекінгу АТ «УКПОШТА» вказане поштове відправлення отримано Золотоніською міською радою - 17.05.2023.

У відповідь на лист-пропозицію позивача Виконавчий комітет Золотоніської міської ради листом № 919 повідомив, що його пропозиція розглянута, але є необхідність внесення змін також у розмір нормативної грошової оцінки та ставки орендної плати. Також повідомив, що питання буде винесене на розгляд чергової сесії Золотоніської міської ради після розробки та затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки. Вказана відповідь датована виконавчим комітетом 05.06.2023 року, а отримана була Позивачем тільки 20.06.2023 року звичайним листом у поштову скриньку.

Суд бере до уваги, що вказану відповідь було надано не Золотоніською міською радою, а саме Виконавчим комітетом Золотоніської міської, які є окремими юридичними особами, мають різні реквізити та, відповідно, коди у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Суд зауважу, що оскільки Виконавчий комітет не є розпорядником земель комунальної власності, то він не може вирішувати питання про розірвання чи продовження договору оренди земельної ділянки.

Водночас, факт надання вказаної вище відповіді свідчить про те, що відповідач реально отримав поштове відправлення із пропозицією позивача, а відтак був обізнаний про зміст звернення, повідомлений про намір позивача приведення договірних відносин до чинних вимог закону, розумів наслідки та відповідальність, однак, попри це, не вчинив активних дій на підписання додаткової угоди.

Згідно частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; за статтями 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі», ст. 1 якого визначає, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності.

За змістом ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За приписами ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

За правилами статті 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом (ч. 1). Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ч.2). У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням (ч. 3).

Згідно положень статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку.

Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.

Відповідно до положень статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.

Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.

Пропозиція укласти договір може бути відкликана до моменту або в момент її одержання адресатом. Пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена.

Статтею 181 ГК України господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Аналізуючи вище викладене, суд вважає, що нормами чинного законодавства передбачено, що договори між юридичними особами повинні вчинятись в письмовій формі, при цьому правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами) - особами, уповноваженими на це їх установчими документами.

Згідно статті 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов`язків і здійснювати їх через своїх учасників.

Таким чином, намір юридичної особи, яка зробила пропозицію, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття, може виражатись лише у разі підписання проекту договору і направлення його іншій стороні. Без підписання такого паперового документу власноруч чи у разі складення електронного документу без накладення електронного підпису уповноваженою на укладення договорів посадовою особою юридичної особи, не можна вважати, що така юридична особа готова взяти на себе зобов`язання у разі прийняття пропозиції укласти договір іншим контрагентом. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.01.2022 у справі № 922/1246/21.

Оскільки розпорядник земельної ділянки - Золотоніська міська рада, станом на день звернення позивачем до суду, ніякої відповіді на лист-пропозицію останнього не надавала, то цей факт розцінюється як відмова у заміні сторони договору оренди землі та укладенні додаткової угоди.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позивачем вчинено логічний алгоритм дій, направлений на урегулювання договірних відносин, зокрема складено, та у належний спосіб направлено до розпорядника земельної ділянки проект додаткової угоди, а також саму пропозицію про внесення змін до договору оренди землі.

Проте, відповідачем не вчинено дій у відповідності до вимог чинного земельного законодавства України щодо внесення змін до договору оренди землі шляхом підписання додаткової угоди до нього.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу (далі - ГПК) України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Так, за змістом положень статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

Згідно зі статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частини першої статті 74 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять до предмета доказування.

Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов`язку сприяти всебічному, повному та об`єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує.

Проте, відповідачем, всупереч статті 13 ГПК України, не доведено належними та допустимими у розумінні ст.76 ГПК України доказами, що пропозиція позивача щодо внесення змін до договору, є такою, що вчинена у порушення норм законодавства, або ж що відповідач був позбавлений об`єктивної можливості підписати додаткову угоду, або ж про існування інших підстав, які можна вважати такими, що виправдовують бездіяльність та відсутність реагування останнього.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до переконання, що заявлені вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 233, 236-241 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 29.04.2016 у наступній редакції:

«ДОДАТКОВА УГОДА

про внесення змін до договору оренди землі від « 29» квітня 2016 року, права на який зареєстровано у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 14503039 від 11.05.2016

м. Золотоноша « »


2023 р.

Орендодавець (уповноважена ним особа): Золотоніська міська рада (код ЄДРПОУ - 26536152, адреса реєстрації: 19700, м. Золотоноша, вул. Садовий проїзд, 8), з однієї сторони, та

Орендар: Приватне підприємство «АСМ-РЕСПЕКТ» (код ЄДРПОУ - 35631384, адреса реєстрації: 18016, м. Черкаси, вул. Чкалова, 15), а разом усі іменовані в подальшому Сторони,згідно зі ст.ст. 4, 30 та абзацу четвертому Прикінцевих положень Закону «Про оренду землі», рішення Золотоніської міської ради від 27.09.2022 № 23-37/VIII, п.п. 34, 38 Договору оренди землі від 29.04.2016 та за згодою сторін уклали цю додаткову угоду про наступне:

1. Внести, за згодою сторін, зміни до договору оренди землі від « 29» квітня 2016 року, права на який зареєстровано у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 14503039 від 11.05.2016, виклавши пункти цього договору в наступній редакції:

- по всьому тексту договору назву орендаря «Золотоніська районна державна адміністрація» замінити на «Золотоніська міська рада» із зазначенням відповідних реквізитів;

- п.7 «Договір оренди укладено терміном на 10 років з моменту його реєстрації.

Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Договір оренди землі містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено. Цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.

2. Всі інші умови вищевказаного договору, не зачеплені даною угодою, залишаються незмінними.

Ця додаткова угода про внесення змін до договору є невід`ємною частиною договору оренди землі від 29 квітня 2016 року, права на який зареєстровано у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 14503039 від 11.05.2016.

Копію цієї додаткової угоди, про внесення змін до договору, протягом 5 (п`яти) днів з моменту її реєстрації орендар зобов`язується подати відповідному органу державної фіскальної служби.

Ця додаткова угода про внесення змін до договору оренди землі укладена та підписана сторонами у 2 (двох) примірниках, які мають однакову юридичну силу. Перший примірник зберігається у орендодавця, другий - у орендаря.

Дана додаткова угода вступає в дію з моменту її підписання Сторонами та діє до закінчення терміну дії Договору Оренди землі від 29.04.2016 відповідно до його умов.

Реквізити та підписи сторін

Орендодавець: Золотоніська міська рада в особі секретаря міської ради Місцезнаходження: 19700, м. Золотоноша, вул. Садовий проїзд, 8 Орендар: Приватне підприємство «АСМ-РЕСПЕКТ» Місцезнаходження: 18016, м. Черкаси, вул. Чкалова, 15Код ЄДРПОУ: 26536152


Н.О. Сьомак М.П. Код ЄДРПОУ: 35631384
В.Г. Білоніг М.П.»

Стягнути з Золотоніської міської ради (код ЄДРПОУ 26536152; 19702, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Садовий проїзд, 8) на користь Приватного підприємства «АСМ-РЕСПЕКТ» (код ЄДРПОУ 35631384; 18016, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Татинецька (Чкалова), 15) - 2 684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено 17.11.2023.

Суддя Костянтин ДОВГАНЬ

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.11.2023
Оприлюднено20.11.2023
Номер документу114993962
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —925/1131/23

Судовий наказ від 14.12.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Рішення від 02.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 19.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 21.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 25.08.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні