Рішення
від 13.11.2023 по справі 686/8900/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/8900/23

Провадження № 2/686/3335/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2023 рік м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Колієва С.А.

при секретарі Кучерук Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Хмельницький справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача гаражний кооператив «Мир» про визнання права власності в порядку спадкування,-

в с т а н о в и в :

У квітні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького міськрайонного суду із вказаним позовом до Хмельницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача гаражний кооператив «Мир», в якому просила визнати за нею право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на гараж блок Н, бокс № НОМЕР_1 , загальною площею 19,5 кв.м, що розташований в гаражному кооперативі «Мир» по АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона є донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Шлюб між її батьками був укладений 13.08.1977 року. Рішенням виконкому Хмельницької міської Ради народних депутатів від 18.06.1992 року №159 її батькові ОСОБА_2 була виділена земельна ділянка під будівництво гаража у гаражному кооперативі «Мир» по АДРЕСА_2 . За час шлюбу у 1992 році її батьками на вказаній земельній ділянці був побудований гараж блок № НОМЕР_1 бокс НОМЕР_2 у гаражному кооперативі «Мир», що розташований по АДРЕСА_3 . Оскільки вказаний гараж був побудований під час шлюбу вказане майно належав її батькам на праві спільної сумісної власності. Право власності на цей гараж зареєстровано не було. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 . Спадщину після смерті батьків прийняла вона, як спадкоємець першої черги. Разом з цим у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом нотаріусом їй було відмовлено із посиланням на відсутність правовстановлюючого документа, який би підтверджував право власності спадкодавців на спірне майно.

У поданому відзиві відповідач Хмельницька міська рада проти задоволення позову заперечила, посилаючись на недоведеність позовних вимог. Зазначено, що в матеріалах справи відсутні належні докази, які б підтверджували факт внесення ОСОБА_2 пайових внесків на спірний гараж. Крім того, позивачем не підтверджено що право власності на спірний гараж не зареєстровано за третіми особами.

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися. Представник позивача подала письмову заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності. Позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник відповідача Хмельницької міської ради в судове засідання не з`явився. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Просив справу розглядати за його відсутності, про що зазначив у відзиві на позов.

Представник третьої особи ГК «Мир» в судове засідання не з`явився. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Подав до суду письмову заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності. Проти задоволення позову не заперечував.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін та ухвалити у справі рішення на підставі наявних матеріалів.

Фактичні обставини встановлені судом.

Позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 та її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3

13.08.1977 року між батьками позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 був укладений шлюб, який зареєстрований у Гаврилівській сільській раді Теофіпольського району Хмельницької області.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради народних депутатів від 18.06.1992 року №152 «Про виділення земельних ділянок громадянам міста для будівництва індивідуальних гаражів» були затверджені списки членів кооперативу «Мир» для одержання місць під будівництво індивідуальних гаражів згідно якого ОСОБА_2 було виділено земельну ділянку для будівництва гаржа площею 21 кв.м, що по АДРЕСА_2 .

Згідно довідки №522 від 12.12.2016 року виданої головою ГК «Мир» Поліщук В.І. дійсно є членом гаражного кооперативу «Мир», що знаходиться по АДРЕСА_1 та йому дійсно була надана земельна ділянка під будівництво гаража блок Н, бокс № НОМЕР_1 .

Згідно представленого технічного паспорту на гараж в гаражному кооперативі «Мир» по вул. М.Рибалка, 63/1Б блок Н, бокс № НОМЕР_1 , який виготовлений 23.02.2016 року, вказаний гараж був побудований у 1992 році та має загальну площу 19,5 кв.м.

Згідно довідки Хмельницького БТУ №739309 від 15.03.2023 року право власності на гараж у ГК «Мир» по АДРЕСА_4 не зареєстровано.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №338700826 від 11.07.2023 року право власності на гараж № НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 не зареєстровано.

ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_2 . Спадщину після його смерті прийняла його донька ОСОБА_1 (позивач у справі). Інших спадкоємців першої черги, які б прийняли спадщину після померлого ОСОБА_2 не має, що підтверджено оглянутими матеріалами спадкової справи № 6/2016.

ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_3 . Спадщину після його смерті прийняла його донька ОСОБА_1 (позивач у справі). Інших спадкоємців першої черги, які б прийняли спадщину після померлого ОСОБА_2 не має, що підтверджено оглянутими матеріалами спадкової справи № 6/2016.22-2016.

Застосовані норми права та мотиви з яких виходить суд.

Статтею 15 Закону України «Про власність» від 07.02.1991, який діяв на момент спірних правовідносин, передбачалося, що член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

На підставі ст.19-1 Закону України від 10 липня 2003 року № 1087-IV "Про кооперацію" член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про власність», який діяв на момент спірних правовідносин, визначено, майно, нажите подружжям за час шлюбу, належить їм на праві спільної сумісної власності. Здійснення ними цього права регулюється цим Законом і Кодексом про шлюб та сім`ю України

Сімейні відносини, станом на час їх виникнення, регулювалися КпШС УРСР.

Так, відповідно до ст.22 КпШС УРСР майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном. Подружжя користується рівними правами на майно і в тому разі, якщо один з них був зайнятий веденням домашнього господарства, доглядом за дітьми або з інших поважних причин не мав самостійного заробітку.

Статтею 28 КпШС УРСР визначено, що в разі поділу майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя, їх частки визнаються рівними. В окремих випадках суд може відступити від начала рівності часток подружжя, враховуючи інтереси неповнолітніх дітей або інтереси одного з подружжя, що заслуговують на увагу. Суд може визнати майно, нажите кожним із подружжя під час їх роздільного проживання при фактичному припиненні шлюбу, власністю кожного з них.

Відповідно до роз`яснень, які були надані Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 28.06.1991 року «Про практику розгляду судами цивільних справ, пов`язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів» у справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що: внесені подружжям в період шлюбу пайові внески, а після повного внесення паю - наданий в користування гараж є спільною сумісною власністю подружжя. Визначаючи розмір часток подружжя в спільній власності на пай і гараж, суд бере до уваги вкладення на це майно, зроблені ким-небудь із подружжя за рахунок роздільної власності.

Як встановлено із матеріалів справи рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради народних депутатів від 18.06.1992 року №159 ОСОБА_2 , як члену ГК «Мир» була виділена земельна ділянка площею 21 кв.м для будівництва гаража по АДРЕСА_2 . На вказаній земельній ділянці у 1992 року ОСОБА_2 був побудований гараж бокс НОМЕР_3 , загальною площею 19,5 кв.м.

Відповідно достатті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із частиною четвертоюстатті 3 зазначеного Законуречові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Тобто, право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинними нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинностіЗаконом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»(03 серпня 2004 року) нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, як офіційного визнання державою такого права, а не підставою його виникнення.

Відповідно до частини першоїстатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, згідно з частинами першою та другоюстатті 5 Цивільного кодексу Україниакти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

До 05 серпня 1992 року закон не передбачав процедуру введення нерухомого майна в експлуатацію при оформленні права власності.

Порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва вперше встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1992 року № 449 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення»(втратила чинність).

Ураховуючи зазначене, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 05 серпня 1992 року, не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію.

Фактично єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації (лист Міністерства юстиції України від 23 лютого 2016 року № 8.4-35//18/1).

У разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не проводилася і правовстановлювальний документ відсутній, питання про визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку (лист Міністерства Юстиції Українивід 21 лютого 2005 року № 19-32/319).

Оскільки спірний гараж був побудований ОСОБА_2 та введений в експлуатацію у 1992 році, таке будівництво здійснювалося в період зареєстрованого шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за спільні кошти (доказів протилежному матеріали справи не містять ), а саме будівництво ним було проведено на підставі відповідного рішення місцевої ради на виділеній для цих цілей земельній ділянці та у відповідності до затвердженого проекту будівництва, а також зважаючи на те, що відповідно до діючого на той час законодавства виникнення права власності на споруди не залежало від державної реєстрації, у останніх ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) виникло право спільної власності на вказаний гараж згідно вимог діючого на час завершення будівництва законодавства. При цьому суд зазначає, що таке право власності у ОСОБА_2 та ОСОБА_4 виникло у рівних частках, виходячи із презумпції рівності часток подружжя.

Статтею 1218ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Так, відповідно до ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК України слідує, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Як встановлено з матеріалів справи гараж блок Н, бокс НОМЕР_1 , загальною площею 19,5 кв.м, що розташований у гаражному кооперативі «Мир» за адресою: АДРЕСА_1 був набутий ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у 1992 році у спільну сумісну власність. Належні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 частки у праві власності на цей гараж, зважаючи на презумпцію рівності часток подружжя, становлять по частка кожному відповідно.

ОСОБА_1 , є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (є їх донькою) та прийняла спадщину після померлого батька і матері відповідно у встановленому законом порядку. Інших спадкоємців першої черги, які б прийняли спадщину після померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не має.

До складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 входить зокрема належна останнім частка у праві спільної власності на гараж блок Н, бокс НОМЕР_1 , загальною площею 19,5 кв.м, що розташований у гаражному кооперативі «Мир» за адресою: АДРЕСА_1 .

Оформити право власності на спірне майно у нотаріальному порядку позивач не має можливості, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на спірну гараж, який би посвідчував право власності на це майно за спадкодавцями.

З урахуванням вищевказаних норм права, вчасного звернення позивача до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, доведеністю набуття права власності на вказане майно спадкодавцями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно до норм, які діяли станом на час його набуття, відмови нотаріуса в оформленні спадкових прав, зважаючи на належну спадкодавцям частку у праві власності на спірний гараж, поданий ОСОБА_1 позов підлягає задоволенню та за останньою слід визнати право власності на гараж блок Н, бокс НОМЕР_1 , загальною площею 19,5 кв.м, що розташований у гаражному кооперативі «Мир» за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1296, 1297, 1268, 1299 ЦК України, та ст.ст. 212-215, 256 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , право власності на гараж блок Н, бокс НОМЕР_1 , загальною площею 19,5 кв.м, що розташований у гаражному кооперативі «Мир» за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд шляхом подання в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_5 .

Відповідач: Хмельницька міська рада, код ЄРДПОУ 33332218, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3.

Третя особа: гаражний кооператив «Мир», код ЄРДПОУ 22986183, 29019, м. Хмельницький, вул. С.Бандери, 63/1Б.

Повний текст судового рішення складено 13.11.2023 року.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення13.11.2023
Оприлюднено22.11.2023
Номер документу115027403
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —686/8900/23

Рішення від 13.11.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Колієв С. А.

Ухвала від 17.10.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Колієв С. А.

Ухвала від 17.08.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Колієв С. А.

Ухвала від 18.07.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Колієв С. А.

Ухвала від 14.04.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Колієв С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні