ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.2023м. ДніпроСправа № 904/4492/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. розглянув спір
за позовом Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", м. Київ
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Норд Лайн ЛТД", м. Дніпро
відповідача-2: ОСОБА_1 , м. Дніпро
про стягнення заборгованості в сумі 79 206,71 грн.
Без участі представників сторін.
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про солідарне стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Норд Лайн ЛТД" та фізичної особи ОСОБА_1 74 471,00 грн., що складають суму заборгованості за договором банківського обслуговування від 07.10.2020; 4 735,71 грн. - відсотків за користування кредитом.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачами умов договору банківського обслуговування від 07.10.2020 в частині повного та своєчасного погашення наданого кредиту та відсотків за користування кредитом.
Позивачем в якості другого відповідача визначено фізичну особу ОСОБА_1 .
Так, господарським судом було здійснено запит до Єдиного державного демографічного реєстру та отримано відповідь № 190122 від 18.08.2023, згідно з якої, за параметрами запиту ідентифікаційного номеру 2901908734, знайдено фізичну особу ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачі заперечують проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що у них відсутні як оригінал, так і копії зазначених позивачем Угоди, заяви та договору, тобто останні не знайомлені з "Умовами та правилами надання банківських послуг".
Крім того, відповідачі вказують на те, що заявка на отримання послуг не містить дані про місце, день, місяць, рік укладання, номер, посаду особи, яка відповідальна та прийняла відповідну заяву від клієнта, підписи сторін або будь-якої іншої інформації щодо ознайомлення клієнта про умови даної заяви, права та обов`язки сторін.
Також, відзив на позовну заяву містить вказівку на те, що з протоколу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, вилученого позивачем з онлайн сервісу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 08.08.2023 міститься інформація лише про назву файлу з підписом "Заявка на отримання послуг", "кредитний ліміт на поточний рахунок" та "Гарантовані платежі" час підпису 30.09.2020 у 17:37:49 год. без ПІБ представника позивача та відомості про Підписанта-2 ОСОБА_1 , час підпису 17:37:49 год. 07.10.2020. Тобто, повністю відсутня інформація про Підписанта-1 та дати підписів на даній заявці відрізняються.
Крім того, відповідачі вказують на те, що в розрахунку заборгованості позивачем зазначено процентну ставку в розмірі 34%, в той час, як відповідно до заявки процентна ставка становила 16,5%. Доказів письмового повідомлення про зміну розміру процентної ставки позивачем до позовної заяви не надано.
До того ж, відповідачі вказують на те, що роздруківка Умов та правил кредитування з сайту позивача не може бути належним та допустимим доказом у справі, оскільки вказаний документ повністю залежить від волевиявлення і дій однієї сторони (банку), яка може вносити і вносить зміни в Умови та правила кредитування.
26.10.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив про те, що відповідно до розділу 3.2.1.4 Умов, яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує відсотки, виходячи з відсоткової ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована відсоткова ставка).
Крім того, позивач, посилаючись на п. 3.2.1.2.3.2 Умов, вказує про те, що сторонами в порядку частини 1 статті 212 Цивільного кодексу України узгоджено, що в разі, якщо збільшиться облікова ставка НБУ на 1 або більше пунктів, та/або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків, та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків, процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена банком; розмір процентної ставки, яка може бути підвищена банком внаслідок настання зазначених вище обставин, становить до 60%; збільшена процентна ставка починає діяти з дати настання зазначених обставин, про що банк повідомляє клієнта на свій розсуд, у спосіб, визначений п. 3.2.1.1.7 Умов.
Таким чином, АТ КБ "Приватбанк" зазначає, що умови про порядок внесення змін до тарифів по кредиту були закладені з самого початку, тобто відповідачі перед підписанням кредитного договору мали можливість ознайомитися з його умовами і в разі незгоди із запропонованими умовами відмовитися від укладання такої угоди.
Ухвалою від 22.08.2023 позовну заяву Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" залишено без руху у зв`язку з тим, що остання подана без додержання вимог, викладених у статтях 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
14.09.2023 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, у зв`язку з чим господарським судом 19.09.2023 відкрито провадження у справі № 904/4492/23, її розгляд вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на викладене та згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними у справі матеріалами, а рішення підписано без його проголошення.
За результатом дослідження матеріалів справи, оцінки доказів у їх сукупності господарський суд, -
УСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є обставини укладання кредитного договору, погоджений кредитний ліміт, строк користування кредитом, графік погашення кредиту, наявність прострочень.
07.10.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю "Норд Лайн ЛТД" (далі - клієнт, перший відповідач у даній справі) підписано із використанням електронного цифрового підпису заяву на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" AND "Гарантовані платежі" (далі - заява), відповідно до якої останній приєднався до розділу 1.1. Загальні положення та підрозділу 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ КБ "Приватбанк" у мережі Інтернет за адресою http://privatbank.ua/terms, та які разом із Заявою на відкриття рахунку та анкетою про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), цією Заявкою становлять кредитний договір між Банком та Клієнтом, примірник якого Клієнт отримав шляхом самостійного роздрукування.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (частина 1 статті 634 Цивільного кодексу України).
Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом (частина 1 статті 639 Цивільного кодексу України).
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі (частина 2 статті 639 Цивільного кодексу України).
Підписуючи заяву на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" AND "Гарантовані платежі" сторони погодили істотні умови кредитного договору:
Мета кредиту: поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта.
Вид кредиту: овердрафтовий кредит.
Мінімальний розмір кредиту: 10 000 грн.
Максимальний розмір кредиту: 2 000 000 грн.
Розмір відсоткової ставки: 16,5 % річних.
Пільговий період: 30/270 днів - без обнулення, відповідно до п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.3.
Термін користування кредитом: 12 місяців.
Таким чином, 07.10.2020 між відповідачем-1 та позивачем було укладено кредитний договір № б/н (далі - договір), який за своєю правовою природою є договором приєднання та складається із вищевказаних Анкети-заяви та Умов.
Згідно з пунктом 3.2.1.1.1 Умов банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту овердрафтовий кредит шляхом встановлення кредитного ліміту (далі - ліміт) на поточний рахунок клієнта (далі - кредит) на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг (далі - Умови або Договір) в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати комісії, процентів в обумовлені цим Договором терміни.
Розмір кредиту, який може бути наданий Клієнту, складає від 10 000 до 2 000 000 гривень (пункт 3.2.1.1.2 Умов).
Згідно з пунктом 3.2.1.1.3 Умов банк здійснює обслуговування ліміту клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку клієнта, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо. Дебетове сальдо по поточному рахунку клієнта - це сума грошових коштів, перерахованих банком на підставі розрахункових документів клієнта з його поточного рахунку протягом операційного дня понад його залишку на поточному рахунку з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня.
Клієнт приєднується до договору шляхом підписання анкети про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг та Заявки на отримання послуги "Кредитний ліміт на поточний рахунок" (далі - Заявка) в системі "Приват24 для бізнесу" із використанням кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), що разом з цими Умовами та Правилами становлять Кредитний договір. Клієнт банку, який приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг в повному обсязі шляхом підписання іншої заяви або документа та має відкритий поточний рахунок в банку, приєднується до Послуги шляхом підписання Заявки в "Приват24 для бізнесу" із використанням КЕП. Приєднання до цього договору є прямою і безумовною згодою клієнта щодо встановлення банком будь-якого розміру ліміту (пункт 3.2.1.1.4 Умов).
Згідно з пунктом 3.2.1.1.5 Умов ліміт встановлюється банком на кожний операційний день. Розмір ліміту розраховується відповідно до затвердженої внутрішньобанківської методики на підставі даних про рух грошових коштів по поточному рахунку, платоспроможності, кредитної історії та інших показників відповідно до внутрішньобанківських нормативів та положень і нормативних актів Національного банку України. Для розрахунку розміру ліміту державні/комунальні підприємства надають також рішення органу виконавчої влади/органу місцевого самоврядування. У випадку зниження Банком Ліміту в порядку, передбаченому цими Умовами, Клієнт зобов`язується здійснювати погашення Кредиту в порядку, передбаченому п.п. 3.2.1.4.1-3.2.1.4.15 цього Договору.
Відповідно до пункту 3.2.1.2.2.2 Умов клієнт зобов`язується сплатити банку проценти за весь час фактичного користування кредитом, комісію та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим Договором та Тарифами Банку.
Пунктом 3.2.1.2.2.3 Умов передбачено, що клієнт зобов`язується повернути кредит у строки, встановлені пунктами 3.2.1.6.1, 3.2.1.2.3.9, 3.2.1.4.3 цього Договору.
Сторони в порядку частини 1 статті 212 Цивільного кодексу України узгодили, що в разі, якщо збільшиться облікова ставка НБУ на 1 або більше пунктів, та/або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків, та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків, процентна ставка за користування кредитом може бути підвищена банком; розмір процентної ставки, яка може бути підвищена банком внаслідок настання зазначених вище обставин, становить до 60%; збільшена процентна ставка починає діяти з дати настання зазначених обставин, про що банк повідомляє клієнта на свій розсуд, у спосіб, визначений п. 3.2.1.1.7 Умов (пункт 3.2.1.2.3.2).
Обов`язковою умовою надання кредиту клієнту - юридичній особі є надання поручителем поруки за виконання клієнтом зобов`язань з повернення кредиту, сплати процентів, комісії за користування лімітом на умовах, визначених цим договором. Умови поручительства визначаються у договорі поруки між банком і поручителем. У випадку невиконання клієнтом зобов`язань за кредитним договором, клієнт і поручитель відповідають перед банком як солідарні боржники (пункти 3.2.1.3.1, 3.2.1.3.2 Умов).
Відповідно до пункту 3.2.1.4.1 Умов за управління фінансовим інструментом Клієнт сплачує Банку комісію, розмір якої визначено Тарифами Банку, яка розраховується на суму максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Клієнта за звітній місяць. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначені розмір комісії в разі, якщо максимальне сальдо Кредиту за попередній календарний місяць не перевищувало 100 гривень.
Комісія за управління фінансовим інструментом нараховується щомісячно та сплачується Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо.
Згідно з пунктом 3.2.1.4.2 Умов за користування Кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнт сплачує проценти, які розраховуються щоденно на суму залишку заборгованості по Кредиту та сплачуються Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо.
Сторони домовились, що сума заборгованості по Кредиту підлягає сплаті не пізніше 30 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта, а сума заборгованості по Кредиту, отриманого Клієнтом аграрного сектора економіки (основний вид економічної діяльності підприємства відповідає значенню з секції «А» Класифікатора видів економічної діяльності України і дана приналежність підтверджена документально) підлягає погашенню Клієнтом у строк не пізніше 270 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта. Погашення заборгованості по Кредиту відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту (пункт 3.2.1.4.3 Умов).
У пунктах 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5 Умов встановлено, що сума заборгованості по Кредиту, нараховані проценти та комісія, непогашені у строки, встановлені в п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3 дього Договору з наступного дня вважаються простроченими.
У разі виникнення прострочених зобов`язань за Кредитом, Клієнт сплачує Банку підвищені проценти, розмір яких встановлено Тарифами Банку, які нараховуються на прострочену суму заборгованості по Кредиту.
Пунктом 3.2.1.4.7 Умов встановлено, що погашення заборгованості по Кредиту, сплата комісії та процентів за користування Кредитом здійснюється в гривні відповідно до цих Умов.
Відповідно до пункту 3.2.1.4.8. Умов погашення заборгованості по Кредиту, сплата комісії та процентів за користування Кредитом проводиться в порядку, зазначеному в п. 3.2.1.4.10 цих Умов.
Клієнт доручає банку списувати грошові кошти з усіх своїх поточних рахунків (як відкритих на момент початку обслуговування банком ліміту клієнта, так і тих, які відкриті після цього, а також за рахунок та в межах ліміту) у валюті кредиту для виконання зобов`язань з погашення кредиту, комісії, процентів за його використання, а також зобов`язань з погашення неустойки, в межах сум, що підлягають сплаті банку згідно з цим договором (здійснювати договірне списання). Списання коштів здійснюється відповідно до встановленого законодавсвом порядку, при цьому оформлюється меморіальний ордер.
У разі недостатності або відсутності у Клієнта коштів в національній валюті України для погашення заборгованості за кредитом у національній валюті України та/або процентів за його користування та/або штрафних санкцій (пені) Клієнт доручає банку здійснювати списання коштів в іноземній валюті з усіх поточних рахунків клієнта в розмірі, еквівалентному сумі заборгованості в національній валюті України на дату погашення по курсу НБУ (пункт 3.2.1.4.10 Умов).
У пункті 3.2.1.4.11 Умов сторонами узгоджено, що у разі відсутності надходжень грошових коштів на поточний рахунок клієнта, погашення процентів, комісії та інших платежів за цим договором, строк сплати яких настав, здійснюються за рахунок невикористаного залишку ліміту. Після погашення заборгованості по комісії, процентам, банк проводить оплату розрахункових документів клієнта, що надходять протягом операційного дня, в межах невикористаного залишку ліміту.
Строк користування кредитом становить 12 місяців, з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання клієнтом умов Договору. Даний договір набирає чинності з моменту підписання клієнтом заявки та діє до повного виконання сторонами зобов`язань (пункт 3.2.1.6.1 Умов).
Як вбачається із залученої до матеріалів виписки по рахунку за загальний період з 18.03.2021 по 04.01.2022 відповідач-1 здійснив платежів на суму 257 869,09 грн. (обороти дебет). Натомість надходження коштів за цей же період склали суму 183 398,09 грн. (обороти кредит). Таким чином, на поточному рахунку відновідача-1 мало місце дебетове сальдо у розмірі 74 471,00 грн. (вихідний залишок актив), яке не було погашено. За умовами спірного договору сума заборгованості по кредиту підлягає сплаті не пізніше 30 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта, у зв`язку з чим відповідач-1 повинен був погасити дебетове сальдо.
Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком (частина 1 статті 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність").
Банківський кредит - будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми (стаття 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність").
Укладений між Банком та відповідачем договір, який за своєю правовою природою відноситься до кредитного договору, є підставою для виникнення у сторін за цим договором кредитних правовідносин.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (частина 2 статті 1054 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором (частина 1 статті 1049 Цивільного кодексу України).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (частина 1 статті 1048 Цивільного кодексу України).
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (частина 1 статті 530 Цивільного кодексу України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (частина 1 статті 599 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як вбачається з підписаної відповідачем-1 заяви про приєднання, умов та правил надання банківських послуг строк повернення кредитних коштів є таким, що настав.
Доказів виконання зобоов`язання з повернення кредитних коштів в сумі 74 471,00 грн. у встановлений спірним договором строк першим відповідачем суду не надано.
З огляду на викладене вимоги позивача щодо стягнення зазначеної вище суми слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Як вже було зазначено вище, пунктом 3.2.1.4.2 Умов за користування кредитом з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнт сплачує проценти у розмірі, які розраховуються щоденно на суму залишку заборгованості по кредиту та сплачуються клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо.
У разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитом, клієнт сплачує банку підвищені проценти, розмір яких встановлено тарифами банку, які нараховуються на прострочену суму заборгованості по кредиту (пункт 3.2.1.4.5 Умов).
Так, підписуючи заяву на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" AND "Гарантовані платежі" сторони погодили істотні умови кредитного договору, зокрема, розмір відсоткової ставки: 16,5 % річних.
Проценти у розмірі 33% річних, у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати початку безперервного періоду, нараховуються починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, у котрому дебетове сальдо підлягало обнуленню (з моменту виникнення простроченої заборгованості).
Так, згідно з наданим позивачем розрахунком сума відсотків за користування кредитом складає 4 735,71 грн.
Розрахунок відсотків за користування кредитом позивачем здійснено відповідно до умов спірного договору, а отже вказана в розрахунку сума підлягає до примусового стягнення.
Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України встановлено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
03.08.2021 Акціонерним товариством Комерційним банком "ПриватБанк" (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) укладено договір поруки № Р1627997679127423974 (далі - договір поруки).
Відповідно до пункту 1.1. договору поруки поручитель солідарно відповідає перед кредитором за виконання позичальником (ТОВ "Норд Лайн ЛТД") зобов`язань у повному обсязі за кредитним договором (кредитний договір - заявка на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" б/н від 07.10.2020):
- по поверненню кредиту, який наданий Позичальнику шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок НОМЕР_1 (IBAN - НОМЕР_2 ) у розмірі 65 000,00 гривень, максимальний розмір кредитного ліміту за Кредитним договором становить - 2 000 000,00 грн. (два мільйона) гривень;
- по поверненню Кредитору кредиту у строк до 07.10.2022 року, з автоматичною пролонгацією кредита кожні 12 (дванадцять) місяців на термін 12 місяців за умови своєчасного і повного виконання Позичальником умов Кредитного договору;
- по сплаті Кредитору процентів за користування кредитом:
- в розмірі 16,5% річних, відповідно до Заявки на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору, за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.2. Умов та Правил;
- по сплаті процентів за користування кредитами у разі прострочення повернення кредиту, у розмірі 33% (тридцять три) річних, які діяли на дату такого прострочення, відповідно до п. 3.2.1.4.5. Умов та Правил;
- по сплаті комісії за управління фінансовим інструментом, в розмірі 0,3% від максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Позичальника за звітній місяць, в порядку, встановленому п. 3.2.1.4. Умов та Правил;
- по-сплаті процентів у розмірі 33% (тридцять три) річних від простроченої суми заборгованості, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю Сторін у разі порушення строку повернення кредиту, визначеного п. 3.2.1.6.1 Умов та Правил, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку, настання обставин, передбачених п. 3.2.1.2.3.9. Умов та Правил, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, відповідно до п. 3.2.1.5.1 Умов та Правил;
- по сплаті пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання, відповідно до п. 3.2.1.5.2 Умов та Правил;
- по сплаті штрафу в розмірі 1 % від суми максимального дебетового сальдо, що виникло на поточному рахунку Клієнта за звітній місяць, при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.4, 3.2.1.2.2.7 Умов та Правил;
- по сплаті штрафу у розмірі 5 % від суми кредиту, використаної не за цільовим призначенням, відповідно до п. 3.2.1.5.4 Умов та Правил;
- - по сплаті штрафу, який розраховується за такою формулою: 1 000,00 грн. + 5% від суми використаного ліміту, при порушенні клієнтом строків платежів по будь-якому з грошових зобов`язань по кредиту більше ніж на 30 днів, що спричинило за собою звернення банку в судові органи, відповідно до п. 3.2.1.5.5. Умов та Правил;
- по відшкодуванню кредитору витрат, що передбачені законодавством, кредитним договором та цим договором;
- а також по сплаті всіх інших платежів в порядку та на умовах, що визначені кредитним договором, який було укладено між кредитором та позичальником, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому.
Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності (пункт 1.2. договору поруки).
Відповідно до пункту 1.3. договору поруки вказані зобов`язання Поручителя перед Кредитором є безумовними і ніяких умов, крім передбачених даним договором не потребують. Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Позичальник, в тому числі, за повернення основної суми боргу, процентів за використання кредитними коштами, відшкодування можливих збитків, за сплату штрафних санкцій, передбачених в кредитному договорі.
Згідно з пунктом 1.4. договору поруки при його укладанні Поручитель дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Кредитним договором в розмірі таких збільшень. Згода Поручителя, що зазначена в цьому пункті, стосується щодо збільшення кредиту до максимального розміру кредитного ліміту, вказаного в п. 1.1. цього Договору, розміру процентної ставки, в тому числі, підвищеного розміру процентної ставки у разі прострочення повернення кредиту, строку кредиту, розміру комісії, штрафу, неустойки. Додаткові узгодження про такі зміни та укладення окремої угоди з Поручителем не потрібні. Про зміни Кредитного договору, на які Поручитель дав свою згоду згідно цього пункту Договору, Кредитор інформує Поручителя в порядку, передбаченому п.4.2 цього Договору. У разі будь-яких змін, які не стосуються тих, що встановлені цим пунктом, Сторони діють в порядку, передбаченому п. 4.2. цього Договору.
Поручитель з умовами кредитного договору ознайомлений (пункт 1.5 договору поруки).
Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього договору. У випадку виконання позичальником та/або поручителем всіх зобов`язань за кредитним договором цей договір припиняє свою дію (пункт 4.1. договору поруки).
Відповідно до статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (частина 1 статті 554 Цивільного кодексу України).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частина 2 статті 554 Цивільного кодексу України).
Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців з дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя, якщо інше не передбачено законом. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року з дня укладення договору поруки, якщо інше не передбачено законом (частина 4 статті 559 Цивільного кодексу України).
Таким чином, оскільки поручитель поручився за зобов`язаннями боржника у повному обсязі, позивач набув право вимоги до поручителя щодо погашення заборгованості за кредитним договором.
Згідно з наявним у матеріалах справи розрахунком заборгованість за кредитом становить 74 471,00 грн; заборгованість за відсотками за користування кредитом становить 4 735,71 грн.
Відповідачі здійсненого позивачем розрахунку заявленої до стягнення заборгованості не спростували, доказів на підтвердження належних до сплати сум суду не надали.
Отже, оскільки порука має похідний характер від забезпеченого нею зобов`язання, а відповідачами не надано жодних належних та допустимих доказів щодо виконання договірних зобов`язань за кредитним договором № б/н від 07.10.2020, вимоги позивача про солідарне стягнення заборгованості за кредитом у сумі 74 471,00 грн.; 4 735,71 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом, визнаються судом правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Заперечення відповідачів, викладені у відзиві на позовну заяву, до уваги господарським судом не приймаються як такі, що спростовані матеріалами справи.
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу та з урахуванням солідарної відповідальності відповідачів витрати зі сплати судового збору в сумі 2 684,00 грн. покладаються на останніх у таких сумах: на першого відповідача - у сумі 1 342,00 грн., на другого відповідача - у сумі 1 342,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 165, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Норд Лайн ЛТД" (49054, м. Дніпро, вул. Димитрова, буд. 64, кв. 917, код ЄДРПОУ 39214742) та Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитом у сумі 74 471,00 грн.; 4 735,71 грн. - заборгованість за відсотками.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Норд Лайн ЛТД" (49054, м. Дніпро, вул. Димитрова, буд. 64, кв. 917, код ЄДРПОУ 39214742) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) судовий збір у сумі 1 342,00 грн.
Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) судовий збір у сумі 1 342,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Загальна сума, що підлягає до стягнення, складає - 81 890,71 грн.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 20.11.2023.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2023 |
Оприлюднено | 22.11.2023 |
Номер документу | 115028923 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні