Іменем України
РІШЕННЯ
20 листопада 2023 року м. Чернігівсправа № 927/1254/23 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Фермерського господарства "ДУБОВИК",
код ЄДРПОУ 21400502, вул. Перемоги, 49, с. Нові Броди, Корюківський район, Чернігівської області, 15643, e-mail: fg_dubovik@ukr.net (представник Костіна Н.М., адреса: пр. Перемоги, 129, оф.26, м. Чернігів, 14000, e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ),
до Відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІТЛ КОМПАНІ",
код ЄДРПОУ 40165573, вул. Ярослава Мудрого, буд. 30, м. Суми, 40009, (попередні найменування та адреса місцезнаходження: Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРІН ВЕЙ ЛОГІСТИКА", пр. Перемоги, 129, м. Чернігів, 14013)
Предмет спору: про стягнення 750 814,52 грн
без повідомлення (виклику) сторін
Обставини справи.
11.09.23 Фермерське господарство "ДУБОВИК" звернулось до господарського суду Чернігівської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРІН ВЕЙ ЛОГІСТИКА" 677 265,76 грн основного боргу, 54 511,10 грн інфляційних втрат та 19 037,66 грн 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за Договором №188 купівлі-продажу від 20.07.20 в частині оплати отриманого товару.
Також позивачем заявлено до стягнення 11 262,22 грн витрат зі сплати судового збору.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 18.09.23 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено учасникам справи процесуальні строки.
Позивач був належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 18.09.23, що міститься у матеріалах справи.
Частиною п`ятою статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача, станом на дату відкриття провадження у справі було: Україна, 14013, м. Чернігів, проспект Перемоги, буд. 129.
На зазначену адресу, відповідно до вищевказаних вимог процесуального закону, судом було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі від 18.09.23 з метою повідомлення відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін) та про його право подати, зокрема, відзив на позовну заяву.
Ухвала суду від 18.09.23 була повернута відділенням зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою", дата проставлення відмітки - 23.09.23.
Судом встановлено, що протягом перебування справи у провадженні суду Відповідач змінив своє найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Твілт Компані" (ідентифікаційний код: 40165573), а також своє місцезнаходження на: Україна, 4009, Сумська обл., м. Суми, вул. Ярослава Мудрого, буд. 30, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (запис про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу № 1000641070010012258 від 26.09.2023).
Частиною другою статті 31 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
Враховуючи відкриття господарським судом провадження у даній справі із дотриманням правил підсудності, правові підстави для передачі даної справи на вирішення іншого суду відсутні.
Згідно з ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Враховуючи ту обставину, що відповідачем було змінено своє найменування та місцезнаходження після подання позовної заяви до суду та відкриття провадження в цій справі, а також зважаючи на те, що відповідач у встановленому процесуальним законом порядку не повідомив суд про зміну свого місцезнаходження, справа підлягає розгляду в Господарському суді Чернігівської області і відповідач вважається належним чином повідомленим про розгляд справи за останньою відомою суду адресою.
З огляду на неподання відповідачем відзиву на позовну заяву, справа підлягає розгляду за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Частиною восьмою статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив:
20.07.20 товариство з обмеженою відповідальністю "ГРІН ВЕЙ ЛОГІСТИКА" (Покупець, відповідач) та фермерське господарство "ДУБОВИК" (Продавець, позивач) уклали договір №188 купівлі-продажу (надалі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця сільськогосподарську продукцію рослинництва українського походження врожаю 2020 року (надалі-товар). Покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно оплатити його в порядку та на умовах, передбачених цим Договором (п.1.2. Договору).
Загальна кількість товару, що переходить у власність покупця вказується в Додатках до цього Договору та видаткових накладних на кожну окрему партію товару (п.2.2. Договору).
Вартість однієї тонни товару вказується в договорі та/або видаткових накладних, Додатках до даного Договору на кожну партію товару окремо та не може бути змінена в односторонньому порядку (п.3.1. Договору).
Відповідно до п.3.3. Договору Покупець сплачує 80% від вартості кожної окремої поставленої партії товару на поточний рахунок продавця, зазначений у договорі протягом 5-ти (п`яти) банківських днів з дати надання наступних документів:
-рахунку на оплату кожної окремої поставленої партії товару;
-видаткової накладної, оформленої на підставі довіреності покупця на отримання товарно-матеріальних цінностей;
-складського документу (якщо товар передається на зерновому складі);
-акту приймання-передачі товару (якщо товар передається на завантаженому транспорті);
-копії форм звітності 4-сг, 29-сг, 37-сг (на вимогу покупця);
-оригінал даного договору, підписаного уповноваженим представником продавця і завіреного печаткою;
-завірену копію розширеного витягу з ЄДР;
-завірену копію свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ або витягу з реєстру платника ПДВ;
-завірену копію наказу про призначення керівника;
-завірену копію останньої зареєстрованої редакції Статуту постачальника (повністю) зі змінами (якщо такі є);
-у випадку обмежень встановлених установчими документами на підписання керівником договору та інших документів - протокол загальних зборів або рішення засновника про зняття будь-яких обмежень.
Відповідно до п.3.4. Договору, покупець сплачує 20% від вартості кожної окремої поставленої партії товару на поточний рахунок продавця, зазначений у договорі, протягом 3-х (трьох) банківських днів з дати надання копій:
-належно складеної податкової накладної зареєстрованої у Єдиному Державному реєстрі податкових накладних, з відповідним заповненням всіх обов`язкових реквізитів податкової накладної на повну суму поставки окремої партії товару;
-квитанції №1 або квитанції №2 про реєстрацію податкової накладної в електронній формі в Єдиному Державному реєстрі податкових накладних, виписаної в порядку, передбаченому Податковим кодексом України, з відповідним заповненням всіх обов`язкових реквізитів податкової накладної.
Відповідно до п.3.5. Договору оплата у розмірі 20% від вартості кожної окремої поставленої партії Товару Покупцем здійснюється з урахуванням п. 3.4. цього договору, але не раніше завершення (проведення) реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних належним чином виписаної податкової (их) накладної(их) Продавця на Товар виключно в електронній формі у порядку, визначеному законодавством, з накладенням електронного підпису уповноваженої особи Постачальника.
У разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкової(их) накладної(их) та/або розрахунку(ів) коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної та/або оформлення їх з порушенням чинного законодавства, Покупець має право затримати оплату Товару до дати такої реєстрації та/або виправлення помилок, в даному випадку затримання платежу не є простроченням виконання зобов`язання.
Якщо у визначені законом граничні терміни Продавець не забезпечить реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової(их) накладної(их) та/або розрахунку(ів) коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної вартість поставленої партії товару зменшується на 20%, а у Покупця припиняються зобов`язання щодо проведення оплати згідно п. 3.4. цього Договору.
Відповідно до п.3.7. Договору розрахунки між Сторонами по даному Договору можуть бути змінені та врегульовані додатками до Договору.
Умовами п.3.8. Договору передбачено, що покупець за згодою продавця може здійснити попередню оплату за Товар. В такому випадку за наслідками проведення поставки остаточна кількість та ціна товару визначаються за підписаними обома сторонами видатковими накладними на кожну конкретну партію Товару та документи згідно п.3.3. надаються протягом одного роб дня з моменту передачі Товару від Продавця Покупцю. При цьому, в разі виникнення переплати Продавець повинен повернути таку суму переплати протягом десяти днів з дня підписання видаткової накладної, В разі затримання строку повернення переплати за поставлений товар Продавець сплачує на користь покупця пеню відповідно до п, 5.4 цього Договору.
При здійсненні попередньої оплати за Товар Покупцем Продавцю, у разі недотримання Продавцем вимог чинного законодавства щодо реєстрації податкових накладних у ЄРПН та/або реєстрації таких податкових накладних у ЄРПН без підтвердження на реєстрацію у ЄРПН з боку Покупця, та/або отримання Покупцем повідомлення податкового органу про проведення співставлення даних та виявлені розбіжності щодо Продавця, Покупець в односторонньому порядку має право вирахувати суму ПДВ з сум, що підлягають сплаті Продавцю за будь-яким договором між Покупцем та Продавцем, а якщо ці суми вже раніше були сплачені Покупцем - Продавець зобов`язаний їх повернути Покупцю протягом 7 (семи) календарних днів з моменту направлення Покупцем відповідної вимоги Продавцю.
Згідно з умовами пунктів 3.9. - 3.11. Договору, загальна вартість Товару за даним Договором становить суму всіх накладних по вартості та підтверджується ними. Розрахунки між Сторонами по даному Договору здійснюються у національній грошовій одиниці України (гривні), шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок вказаний Продавцем. Днем оплати вважається дата списання грошових коштів з банківського рахунку покупця на користь продавця.
Відвантаження товару в рамках Догрвору, здійснюється в термін, зазначений в Додатках до Договору, автомобільним та/або залізничним транспортом, або без його використання, згідно умов, зазначених в Додатку до Договору (п.4.1. Договору).
При поставці Товару Продавець зобов`язується надати Покупцю документи відповідно п.3.3. даного Договору (п.4.2. Договору).
Відповідно до п. 8.1. Договору, даний Договір набирає чинності з моменту підписання його уповноваженими особами обох Сторін та діє до 31.12.2021 року, але у всякому випадку моменту повного виконання Сторонами всіх зобов`язань за цим Договором.
За змістом п.8.2. Договору, у разі, якщо жодна із «Сторін» у строк за 30 днів до кінця терміну дії Договору не повідомить іншій Стороні письмово про бажання його завершити (припинити), Договір вважається продовженим на наступний календарний рік. Договір може продовжуватися неодноразово.
Умови цього Договору можуть бути змінені чи доповнені за взаємною згодою Сторін з обов`язковим укладанням Додаткової угоди (п.8.3. Договору).
Договір скріплений печатками та підписаний з обох сторін.
Також 20.07.20, між сторонами підписано Додаток №1 до спірного Договору, за умовами п. 1. якої сторони визначили, що продавець передає у повне право власності покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар по ціні, в кількості та асортименті: насіння ріпаку врожаю 2020 року, 4966:2008 ДСТУ, в кількості 405 тонн, на загальну суму 5042250,00 грн (в т.ч. 840 375,00 грн ПДВ). Строк поставки за умовами п.4 Додатку №1: до 31.07.2020р.
31.07.20, між сторонами підписано Додаток №2 до спірного Договору, за умовами п. 1. якої сторони визначили, що продавець передає у повне право власності покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар по ціні, в кількості та асортименті: насіння ріпаку врожаю 2020 року, 4966:2008 ДСТУ, в кількості 55 тонн, на загальну суму 684 750,00 грн (в т.ч. 114 125,00 грн ПДВ). Строк поставки за умовами п.4 Додатку №2: до 15.08.2020р.
03.08.20, між сторонами підписано Додаток №3 до спірного Договору, за умовами п. 1. якої сторони визначили, що продавець передає у повне право власності покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар по ціні, в кількості та асортименті: ячмінь врожаю 2020 року, 3769:98 ДСТУ, в кількості 27 тонн, на загальну суму 136 349,89 грн (в т.ч. 22 724,98 грн ПДВ). Строк поставки за умовами п.4 Додатку №3: до 15.08.2020р.
14.08.20, між сторонами підписано Додаток №4 до спірного Договору, за умовами п. 1. якої сторони визначили, що продавець передає у повне право власності покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар по ціні, в кількості та асортименті: ячмінь врожаю 2020 року, 3769:98 ДСТУ, в кількості 27 тонн, на загальну суму 140 399,89 грн (в т.ч. 23 399,98 грн ПДВ). Строк поставки за умовами п.4 Додатку №1: до 20.08.2020р.
Виходячи з правової природи укладеного правочину суд дійшов висновку, що між ТОВ "ГРІН ВЕЙ ЛОГІСТИКА" та ФГ "ДУБОВИК" склались відносини з купівлі-продажу товару, які врегульовані §1 Глави 54 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Суд, враховуючи зміст п.8.2. Договору установив, що на момент вирішення спору цей Договір є чинним, за відсутності в матеріалах справи будь-яких доказів на підтвердження його припинення сторонами в установленому законом порядку.
Предметом позову в даній справі є стягнення вартості товару, переданого за Договором, відсотків річних та інфляційних втрат, право на нарахування та стягнення яких обумовлені частиною 2 статті 625 ЦК України.
Тобто до обставин, які входять до предмету доказування в даній справі, належить наявність між сторонами договірних правовідносин; факт передачі товару, погодженого сторонами; порушення відповідачем договірних зобов`язань щодо своєчасної оплати за переданий та отриманий ним товар; наявність достатніх правових підстав для стягнення трьох відсотків річних та інфляційних втрат за фактом порушення грошових зобов`язань.
За приписами статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачене розстрочення платежу.
На виконання умов Договору продавець передав, а покупець отримав обумовлений товар вартістю 5 953 275,29 грн, про що свідчать видаткові накладні: №24 від 23.07.20 на суму 901 878,00 грн; №26 від 24.07.20 на суму 290 583,00 грн; №27 від 25.07.20 на суму 862 536,00 грн; №28 від 26.07.20 на суму 310 503,00 грн; №29 від 27.07.20 на суму 575 688,00 грн; №30 від 28.07.20 на суму 906 360,00 грн; №31 від 30.07.20 на суму 307 515,00 грн; №32 від 31.07.20 на суму 873 990,00 грн; №33 від 04.08.20 на суму 299 547,00 грн; №34 від 05.08.20 на суму 281 370,00 грн; №35 від 06.08.20 на суму 68 599,50 грн; №36 від 06.08.20 на суму 135 137,89 грн; №37 від 19.08.20 на суму 139 567,90 грн, які підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені відповідними печатками сторін та містять посилання на укладений між сторонами договір №188 від 20.07.20.
Заперечень з боку відповідача щодо факту отримання спірного товару матеріали справи не містять.
Позивач відповідно до умов пунктів 3.3.-3.5. Договору здійснив реєстрацію податкових накладних:
№1 від 23.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 72,44 тонн, на суму 751 565,00 грн (в т.ч. 150313,00 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №24 від 23.07.20 (а.с. 88)-18.08.20;
№2 від 24.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 23,34 тонн, на суму 242 152,50 грн (в т.ч. 48 430,50 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №27 від 25.07.20 (а.с. 91)-18.08.20;
№4 від 25.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 69,28 тонн, на суму 718 780,00 грн (в т.ч. 143 756,00 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №24 від 23.07.20 (а.с. 94)-28.08.20;
№5 від 26.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 24,94 тонн, на суму 258 752,50 грн (в т.ч. 51 750,50 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №28 від 26.07.20 (а.с. 97)-28.08.20;
№6 від 27.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 46,24 тонн, на суму 479 740,00 грн (в т.ч. 95 948,00 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №29 від 27.07.20 (а.с. 100)-28.08.20;
№7 від 28.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 72,8 тонн, на суму 755 300,00 грн (в т.ч. 151 060,00 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №30 від 28.07.20 (а.с. 103)-28.08.20;
№8 від 30.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 24,7 тонн, на суму 256 262,50 грн (в т.ч. 51 252,50 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №31 від 30.07.20 (а.с. 106)-28.08.20;
№9 від 31.07.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 70,2 тонн, на суму 728 325,00 грн (в т.ч. 145 665,00 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №32 від 31.07.20 (а.с. 109)-28.08.20;
№1 від 04.08.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 24,06 тонн, на суму 249 622,50 грн (в т.ч. 49 924,50 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №33 від 04.08.23 (а.с. 112)-09.09.20;
№2 від 05.08.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 22,6 тонн, на суму 234 475,00 грн (в т.ч. 46 895,00 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №34 від 05.08.20 (а.с. 118)-09.09.20;
№3 від 06.08.20 на поставку насіння ріпаку врожаю 2020р., у кількості 5,51 тонн, на суму 57 166,25 грн (в т.ч. 11 433,25 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №35 від 06.08.20 (а.с. 118)-09.09.20;
№4 від 06.08.20 на поставку ячменю врожаю 2020р., у кількості 26,76 тонн, на суму 112 614,91 грн (в т.ч. 22 522,982 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №36 від 06.08.20 (а.с. 121)-09.09.20;
№5 від 19.08.20 на поставку ячменю врожаю 2020р., у кількості 26,84 тонн, на суму 116 306,58 грн (в т.ч. 23 261,316 грн ПДВ) згідно з видатковою накладною №37 від 19.08.20 (а.с. 124)-09.09.20.
За змістом частин 1 та 2 статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Платіжними дорученнями №3015 від 04.08.2020 р. на суму 500 000,00 грн.; №3033 від 05.08.2020 р. на суму 500 000,00 грн.; № 3039 від 06.08.2020 на суму 500 000,00 грн.; №3050 від 07.08.2020 р. на суму 500 000,00 грн.; №3054 від 10.08.2020 на суму 479 740,00 грн.; №3094 від 28.08.2020 р. на суму 70 000,00 грн.; №3095 від 31.08.2020 р. на суму 52 000,00 грн.; №5 від 31.08.2020 р. на суму 113 000,00 грн.; №3096 від 01.09.2020 р. на суму 200 000,00 грн.; № 3097 від 02.09.2020 р. на суму 200 000,00 грн.; № 3112 від 08.09.2020 р. на суму 265 000,00 грн.; № 3123 від 14.09.2020 р. на суму 299 547,00 грн.; № 13 від 28.10.2020 р. на суму 150 000,00 грн.; № 18 від 23.11.2020 р. на суму 100 000,00 грн.; № 3250 від 30.11.2020 р. на суму 34 000,00 грн.; № 3269 від 10.12.2020 р. на суму 686 617,50 грн.; № 3287 від 21.12.2020 р. на суму 27 000, 00 грн.; № 3289 від 23.12.2020 р. на суму 78 000,00 грн.; № 24 від 23.12.2020 р. на суму 22 000,00 грн.; № 3406 від 20.04.2021 р. на суму 43 158,40 грн.; № 3474 від 19.08.2021 р. на суму 146 000,00 грн.; № 3528 від 17.09.2021 р. на суму 200 000грн.; № 5328 від 17.09.2021 р. на суму 200 000,00 грн.; № 3842 від 21.09.2022 р. на суму 50 000,00 грн.; № 3856 від 29.09.2022 р. на суму 59 946,63 грн частково сплатив вартість отриманого товару, всього на суму 5 276 009,53 грн. Станом на день звернення з позовною заявою заборгованість Відповідача за отриманий товар склала 677 265,76 грн.
Згідно з частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Сторонами за період з 01.01.2022 по 01.12.2022 підписаний Акт звірки взаємних розрахунків (а.с. 87), за яким, станом на 01.12.2023, заборгованість відповідача становить 677 265,76 грн.
На момент ухвалення рішення, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 677 265,76 грн за товар, отриманий по Договору купівлі-продажу №188 від 20.07.20.
Оскільки матеріалами справи підтверджується факт передачі товару за видатковими накладними відповідно до Договору №188 від 20.07.20, за яким рахується заборгованість в сумі 677 265,76 грн, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині вимог про стягнення основного боргу в сумі 677 265,76 грн.
На момент ухвалення рішення в справі відповідач доказів оплати наявного боргу, до суду не надав.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та статей 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив зобов`язання, якщо він не виконав його в строк, установлений договором.
За статтею 611 ЦК України в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, у тому числі сплата неустойки (штрафу, пені) та відшкодування збитків.
Відповідно до статті 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності є вчинене учасником господарських відносин правопорушення в сфері господарювання. Аналогічні положення містить стаття 610 ЦК України.
За частиною 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом наведеної норми, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає в відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неналежне виконання зобов`язання.
Позивач, керуючись частиною 2 статті 625 ЦК України, з огляду на порушення відповідачем грошового зобов`язання щодо своєчасного розрахунку за товар, переданий за Договором №188 від 20.07.20, заявив до стягнення 54 511,10 грн інфляційних втрат за період з 01.10.22 по 31.08.23 та 19 037,66 грн трьох відсотків річних, нарахованих за період з 30.09.22 по 06.09.23.
Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Приписам ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідачем у справі не спростовано належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, доказів повного погашення заборгованості суду не надано.
Таким чином, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 11 262,22 грн.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІТЛ КОМПАНІ" (код ЄДРПОУ 40165573, вул. Ярослава Мудрого, буд. 30, м. Суми, 40009) на користь Фермерського господарства "ДУБОВИК" (код ЄДРПОУ 21400502, вул. Перемоги, 49, с. Нові Броди, Корюківський район, Чернігівської області, 15643) 677 265,76 грн заборгованості, 54 511,10 грн інфляційних втрат, 19 037,66 грн трьох відсотків річних та 11 262,22 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.В. Фесюра
Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Документи по справі можуть бути направлені на адресу суду: пр-т Миру, 20, м. Чернігів, 14000, та на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області: Е-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; тел. канцелярії НОМЕР_1.
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2023 |
Оприлюднено | 22.11.2023 |
Номер документу | 115030863 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Фесюра М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні