Ухвала
від 20.11.2023 по справі 440/15969/23
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

20 листопада 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/15969/23

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЙМ БУД КОМПАНІ" до Головного управління ДПС України в Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

25 жовтня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЙМ БУД КОМПАНІ" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, у якій позивач просить: визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Полтавській області (Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригувань або відмову в такій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) №2992632/44075284 від 16.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 27.07.2021, виданої ТОВ «ТАЙМ БУД КОМПАНІ»; зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 27.07.2021, видану ТОВ «ТАЙМ БУД КОМПАНІ» датою її фактичного подання для реєстрації - 12.08.2021.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЙМ БУД КОМПАНІ" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення залишено без руху та встановлено позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Зазначено, що недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду: 1) позовної заяви, оформленої відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі: із зазначенням імені (прізвища, ім`я та по батькові), місця проживання, поштового індексу, реєстраційного номера облікової картки платника податків за його наявності або номера і серії паспорта, номерів засобів зв`язку, адреси електронної пошти щодо представника позивача - адвоката Листопад Олени Анатоліївни; із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету щодо сторін та щодо представника позивача - адвоката Листопад Олени Анатоліївни, якою підписано позовну заяву та подано її до суду, а також копії такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи; 2) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску. Роз`яснено позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві. Роз`яснено позивачу, якщо заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Копія ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року надіслана судом до електронного кабінету позивача та 01 листопада 2023 року судом отримано повідомлення про доставлення копії ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року до електронного кабінету позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЙМ БУД КОМПАНІ".

06 листопада 2023 року копія ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року про залишення позовної заяви без руху вручена представнику позивача адвокату Олені Листопад, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення рекомендованого листа.

09 листопада 2023 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано позовна заява (уточнена) від 09.11.2023 та її копії відповідно до кількості учасників справи, а також заява про поновлення строку, у якій позивач просить визнати строк оскарження рішення таким, що пропущений з поважних причин та поновити відповідний строк для оскарження рішенням.

В обґрунтування заяви позивачем зазначено, що 01.09.2021 прийнято рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 27.07.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних №39655/44075284/2, позивач оскаржував рішення №2992632/44075284 від 16.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 27.07.2021 до суду, проте ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.01.2022 позовну заяву повернуто позивачеві. Після отримання вказаної ухвали Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАЙМ БУД КОМПАНІ" не мало змоги подати позовну заяву у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022.

За приписами частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Позивач скористався процедурою адміністративного оскарження спірного рішення комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2992632/44075284 від 16.08.2021 та подав на нього скаргу до ДПС України.

Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01 вересня 2021 року №39655/44075284/2, яке прийнято комісією Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЙМ БУД КОМПАНІ" залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено без змін.

Позивач звернувся до суду з даним позовом лише 25 жовтня 2023 року, тобто з пропуском тримісячного строку на звернення до суду, встановленого частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Отже, строк, передбачений частиною другою статті 122 КАС України, є процесуальним строком, встановленим законом, який суд може поновити, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Водночас поважними причинами пропуску процесуального строку є ті, які унеможливлюють або ускладнюють можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду та підтверджені належними і допустимими доказами. Незнання про порушення своїх прав через байдужість або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Установлення законом процесуальних строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Недотримання встановлених законом строків зумовлює чітко визначені юридичні наслідки.

Розумні строки в адміністративному судочинстві це найкоротші за конкретних обставин строки (якщо інше не визначено законом або встановлено судом), протягом яких сторона повинна вжити певних дій, демонструючи свою зацікавленість у їх результатах, і які об`єктивно оцінюються судом стосовно відповідності принципам добросовісності та розсудливості, а також на предмет дотримання прав інших учасників (забезпечення балансу інтересів).

Такі правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08 грудня 2022 року у справі № 990/102/22.

Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні затверджено відповідний Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому законами України затверджено відповідні укази Президента України, якими строк дії воєнного стану в Україні продовжено та на даний час воєнний стан в Україні триває.

Разом з тим, строк звернення до суду з даним позовом розпочався 02 вересня 2021 року та закінчився 02 грудня 2021 року (останній день для звернення до адміністративного суду з позовом), тобто строк звернення до суду з даним позовом закінчився ще до введення в Україні воєнного стану.

Позивач дійсно раніше восени 2023 року звертався до суду з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Полтавській області (Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригувань або відмову в такій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних №2992632/44075284 від 16 серпня 2021 року про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 27 липня 2021 року, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Тайм Буд Компані" та зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 27 липня 2021 року, видану Товариством з обмеженою відповідальністю "Тайм Буд Компані", датою її фактичного подання для реєстрації - 12 серпня 2021 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року у справі № 440/14832/23 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тайм Буд Компані" до Головного управління ДПС у Полтавській області та Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії повернуто позивачу (номер рішення в ЄДРСР 114093405).

Таким чином, з позовом у справі № 440/14832/23 позивач звернувся до суду більш як через півтора року після закінчення строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом, а тому суд критично оцінює доводи позивача про поважність причин пропуску строку звернення до суду з посиланням на вказану вище обставину.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі Закон № 389-VIII) воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Частинами першою та четвертою статті 26 Закону № 389-VIII встановлено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

У період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність (частина перша статті 10 Закону № 389-VIII).

Полтавський окружний адміністративний суд не припиняв роботи у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану, безперервно здійснював своє діяльність, забезпечував усім особам, у тому числі й позивачу, можливість реалізації права на судовий захист. В умовах воєнного стану доступ до суду є безперешкодним та безперервним у межах режиму роботи суду.

Введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.

Позивачем не зазначено обставин, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану, та унеможливили звернення до суду з даним позовом у період після 24 лютого 2022 року до 25 жовтня 2023 року.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що посилання позивача виключно на введення в Україні воєнного стану, що був введений з 24.02.2022, не може бути розцінене як поважна причина пропуску строку звернення до суду, оскільки сама по собі така обставина не пов`язана із об`єктивними перешкодами юридичної особи звернення до суду, що роботу не припиняв, натомість, викликана пасивною поведінкою позивача. Більш того, строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, що встановлений законом, закінчився 02 грудня 2021 року, тобто за два місяці до дати введення в Україні воєнного стану, про що зазначено судом вище.

Підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позивачем не наведено обставин, які були б об`єктивно непереборними, які б не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, та які б були пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду протягом встановленого законом строку звернення до суду - з 02 вересня 2021 року по 02 грудня 2021 року, та у період після його закінчення до 25 жовтня 2023 року, а також не надано доказів на підтвердження таких обставин, а наведені позивачем обставини носять суб`єктивний характер, повністю залежали від волевиявлення позивача та не є достатніми для висновку про наявність підстав для поновлення строку звернення до суду, тому суд вважає за необхідне визнати неповажними підстави, вказані позивачем у заяві від 09 листопада 2023 року про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Зважаючи на викладене вище, наявні підстави, встановлені частиною 2 статті 123 та пунктом 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України для повернення позовної заяви позивачеві.

Частиною 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 121, 122, 123, 169, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Визнати неповажними підстави, вказані позивачем у заяві від 09 листопада 2023 року.

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЙМ БУД КОМПАНІ" до Головного управління ДПС України в Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення повернути позивачеві.

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяС.С. Сич

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.11.2023
Оприлюднено22.11.2023
Номер документу115034983
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю

Судовий реєстр по справі —440/15969/23

Ухвала від 20.11.2023

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Сич

Ухвала від 30.10.2023

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Сич

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні