Рішення
від 20.11.2023 по справі 930/1938/23
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/1938/23

Провадження №2/930/583/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2023 року м. Немирів

Немирівський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді: Царапори О.П.

за участю секретаря судових засідань: Поліщук Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Немирівської міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Виклад позиції позивача.

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Немирівської міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування, мотивуючи її тим, що її батьками являються: батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 54 роки в с. Монастирок колишнього Немирівського району померла її мати - ОСОБА_3 .

Позивач, як спадкоємець першої черги за законом, повністю прийняла спадщину після її смерті, так як подала у встановлений законом термін відповідну письмову заяву до державного нотаріуса Немирівської державної нотаріальної контори.

Так, у покійної матері була у власності земельна ділянка, загальною площею 1.6399, яка розміщена на території колишньої Кіровської сільської ради Немирівського району, відповідно до рішення Немирівського районного суду від 06 квітня 2020 року.

Однак, як виявилось зараз, покійна мати за життя не встигла зареєструвати за собою право власності на вказану земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

У державного нотаріуса, куди позивач звернулась із наявними у неї документами, їй було повідомлено про те, що відсутність державної реєстрації права власності на земельну ділянку унеможливить видачу свідоцтва про право на спадщину у будь-якому разі. Таким чином, позивач змушена звернутись із даною заявою до суду.

Виклад позиції відповідача.

Представник відповідача Немирівської міської ради відзив на позов із викладенням своїх заперечень щодо заявлених позовних вимог до суду не подав, не дивлячись на пропозицію суду, викладену в ухвалі від 18.07.2023 року.

Заяви, клопотання позивача, відповідача

Від представника відповідача Немирівської міської ради, 27.09.2023 року надійшла заява про розгляд справи у його відсутність та просив прийняти рішення на власний розсуд.

Інших заяв і клопотань від позивача та відповідача по справі не надходило.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 18.07.2023 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання по справі.

Ухвалою від 16.10.2023 року закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до розгляду по суті.

В судове засідання сторони по справі не з`явилися, від позивача надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2 статті 247 ЦПК України, не здійснюється.

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі виходячи з наступного.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Немирів, Вінницької області. ЇЇ батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.7)

ОСОБА_5 та ОСОБА_6 21 травня 2022 року зареєстрували шлюб, про що складено відповідний актовий запис № 91. Прізвище після державної реєстрації шлюбу чоловіка: « ОСОБА_7 », дружини: « ОСОБА_7 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 (а.с.8)

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Монастирок, Вінницького району Вінницької області, про що складено відповідний актовий запис № 219, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.10)

Рішенням Немирівського районного суду Вінницької області від 06.04.2020 року, справа № 930/631/20, яке набрало законної сили 06.05.2020 року, визнано за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування після смерті - ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Монастирок Немирівського району Вінницької області, на земельну ділянку, у загальному розмірі 1.6399 га., яка розташована на території Рачківської ( Кіровської) сільської ради Немирівського району Вінницької області, на яку було видано Немирівською районною державною адміністрацією Сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ВН № 0256921, який зареєстровано 14.11.1996 року за порядковим № 921, яку покійний успадкував після смерті ОСОБА_9 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом серії НЕІ № 468635 від 15.12.2001 року (а.с.11)

Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування

Як роз`яснено в п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Як передбачено ст. 328 ЦК України право власності набувається в порядку, визначеному законом, та на підставах не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.), ратифікованою Законом від 17 липня 1997р. № 475/97-ВР, зокрема ст. 1 Першого протоколу до неї (1952 р.) передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплено й у вітчизняному законодавстві. Так, відповідно до ч.4 ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.

Підтвердження в суді права власності на майно здійснюється шляхом підтвердження фактів, що свідчать про володіння спірним майном на праві власності або іншого речового права.

Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 р. «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Висновки суду

З огляду на викладене, оцінивши надані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, а також належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, перевіривши всі доводи сторін, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Монастирок Вінницького району Вінницької області на земельну ділянку, загальною площею 1.6399 га., кадастровий номер 0523083800:02:001:0379, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Немирівської міської ради Вінницького району (колишньої Кіровської сільської ради Немирівського району) Вінницької області.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.

Згідно з вимогами ст. 141 ЦПК України, судові витрати залишити за позивачем ОСОБА_1 .

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 328, 1216, 1217, 1223, 1261 ЦК України, ст. ст. 12, 211, 247, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Немирівської міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Монастирок Вінницького району Вінницької області на земельну ділянку, загальною площею 1.6399 га., кадастровий номер 0523083800:02:001:0379, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Немирівської міської ради Вінницького району (колишньої Кіровської сільської ради Немирівського району) Вінницької області.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживаюча по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , паспорт громадянина України № НОМЕР_5 , виданий 31.08.2022 року органом 0527.

Відповідач: Немирівська міська рада, 22800 м. Немирів, Вінницька область, Вінницький район, Код ЄДРПОУ - 03772619, e-mail адреса: ІНФОРМАЦІЯ_6

Суддя О.П. Царапора

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.11.2023
Оприлюднено22.11.2023
Номер документу115043022
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —930/1938/23

Рішення від 20.11.2023

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Ухвала від 18.07.2023

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні