Рішення
від 21.11.2023 по справі 701/1134/23
МАНЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №701/1134/23

Провадження №2/701/419/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2023 рокуМаньківський районний суд, Черкаської областів складі: головуючого-судді -Костенка А. І. за участю секретаря -Брітан О. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до Маньківської селищноїради смт. Маньківка Уманський район Черкаська область про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

На підставу своїх вимог спирається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Новопокровка Кіровського району Автономної Республіки Крим помер батько позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згаданий населений пункт знаходиться на тимчасово окупованій території України згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року (код територіїUA01000000000013043-Автономна РеспублікаКрим). Після смерті батька залишилось майно, зокрема - земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 2,7581 га, кадастровий номер 7123183000:02:002:0064, яка знаходиться в адміністративних межах села Кищенці Уманського (раніше - Маньківського) району Черкаської області (за межами населеного пункту). Про смерть батька позивач дізналась у серпні 2023 року. Оскільки належного поштового і телефонного зв`язку, а також вільного шляхового сполучення між Україною та тимчасово непідконтрольною територією немає, то отримання необхідних для оформлення спадщини даних і документів зайняло певний час. У вересні 2023 року позивач звернулась до Жашківського районного суду Черкаської області із заявою про встановлення факту смерті її батька. Згідно з рішенням Жашківського районного суду Черкаської області від 27.09.2023 року у справі № 693/1182/23 встановлено факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Новопокровка Кіровського району Автономної Республіки Крим. На підставі зазначеного рішення суду 17.10.2023 року Уманським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серія НОМЕР_1 . Після звернення 08.11.2023 року до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Камуз Ю.В., позивач отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, мотивовану пропуском встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України шестимісячного строку для прийняття спадщини, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.

Позивач до суду не з`явилася, але надала суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи проводити у її відсутності.

Представник Маньківської селищноїради в судове засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.

У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд,вивчивши матеріалисправи,встановив наступніобставини тавідповідні їмправовідносини: ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Новопокровка Кіровського району Автономної Республіки Крим помер батько позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згаданий населений пункт знаходиться на тимчасово окупованій території України згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року (код територіїUA01000000000013043-Автономна РеспублікаКрим). Після смерті батька залишилось майно, зокрема - земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 2,7581 га, кадастровий номер 7123183000:02:002:0064, яка знаходиться в адміністративних межах села Кищенці Уманського (раніше - Маньківського) району Черкаської області (за межами населеного пункту) (а.с. 10). У вересні 2023 року позивач звернулась до Жашківського районного суду Черкаської області із заявою про встановлення факту смерті її батька. Згідно з рішенням Жашківського районного суду Черкаської області від 27.09.2023 року у справі № 693/1182/23 встановлено факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Новопокровка Кіровського району Автономної Республіки Крим (а.с. 12-13). На підставі зазначеного рішення суду 17.10.2023 року Уманським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серія НОМЕР_1 (а.с. 14). Після звернення 08.11.2023 року до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Камуз Ю.В., позивач отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, мотивовану пропуском встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с. 16). Постійно проживаючи в Уманському районі Черкаської області, позивач не могла раніше дізнатись про факт смерті батька з наступних причин: ОСОБА_2 до дня смерті близько 20 років постійно проживав у селі Новопокровка Кіровського району Автономної Республіки Крим; починаючи з 2014 року і до сьогоднішнього дня, село Новопокровка Кіровського району Автономної Республіки Крим належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження; в силу незалежних від позивача обставин, телефонний, мобільний та поштовий зв`язок з Автономною Республікою Крим відсутній. Тобто, причини, у зв`язку з якими позивач не знала та не могла знати про факт смерті батька, є об`єктивними.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України). Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. За ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. За ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, тобто з часу смерті спадкодавця. Ст. 16 ЦК України надано право кожній особі звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними (правова позиція Верховного Суду України у справі № 6-85цс12). Відповідно до правового висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 14.09.2016 року (Справа №6-1215цс16), за змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні. Крім того суд зазначає, що при цьому, момент звернення позивача до суду з указаним позовом, при доведеності поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, не має правового значення для вирішення даного спору по суті, оскільки відповідно до норми ч. 3 ст. 1272 ЦК України, визначальним у спірних правовідносинах є встановлення факту поважності причин пропущення спадкоємцем саме шестимісячного строку, встановленого законом для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, а не будь-якого іншого строку. Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність в матеріалах справи поданих позивачем достовірних доказів, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи та достатність доказів, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування, що дає суду змогу дати відповідну належну оцінку доказам та ухвалити законне, обгрунтоване рішення по суті спору, тому заявлені вимоги підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 16, 1216, 1218, 1220, 1222, 1223, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити.

Продовжити термін на прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (зареєстрованій та жительці АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Новопокровка Кіровського району Автономної Республіки Крим, строком на три місяці, після набрання рішенням суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.

СуддяА. І. Костенко

СудМаньківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення21.11.2023
Оприлюднено22.11.2023
Номер документу115049487
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —701/1134/23

Рішення від 21.11.2023

Цивільне

Маньківський районний суд Черкаської області

Костенко А. І.

Ухвала від 10.11.2023

Цивільне

Маньківський районний суд Черкаської області

Костенко А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні