Справа № 761/39056/23
Провадження № 1-кс/761/25333/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі детектива ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , внесене по кримінальному провадженню № 72023000410000042 від 22.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про проведення огляду
ВСТАНОВИВ:
Старший детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до Шевченківського районного суду м.Києва з клопотанням, в якому просить: надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олексія Поради, буд. 44, на якій розміщене обладнання, що забезпечує енергоживлення виробничих потужностей ПрАТ «Запоріжабразив», з кадастровим номером 2310100000:07:036:0122, яка на праві власності належить Територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915) та на підставі договору оренди використовується ПАТ «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926), з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Клопотання обґрунтовано тим, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України, за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000410000042 від 22.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовими розслідуванням встановлено, що службові особи ПАТ «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) у період з 2019 року по теперішній час, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншої юридичної особи - ПрАТ «Запоріжабразив» (код ЄДРПОУ 00222226), всупереч інтересам служби, шляхом заниження класу тарифу споживання електричної енергії, спричинили тяжкі наслідки.
Так, 01.01.2019 між ПАТ «Запоріжжяобленерго» (оператор системи розподілу) та ПрАТ «Запоріжабразив» (споживач) було укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії № 2020. Відповідно до умов договору ПАТ «Запоріжжяобленерго» (оператор системи розподілу) надає ПрАТ «Запоріжабразив» (споживач) послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеними нормативними актами.
Додатком № 8 до вказаного договору (Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін) підписаний з однієї сторони ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі головного інженера ОСОБА_5 . Запорізьких високовольтних електричних мереж та з іншої сторони ПрАТ «Запоріжабразив» в особі голови правління ОСОБА_6 , вказаним додатком визначено межі балансової належності на обладнанні 10 - 150 кВ.
Так, згідно розділу 8 Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне врегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1175 від 05.10.2018 встановлено, що тариф на послуги з розподілу електричної енергії розраховується для споживачів та операторів установок зберігання енергії відповідного класу напруги.
Пунктом 8.1. визначено - споживачі та оператори установок зберігання енергії, які отримують електричну енергію від оператора системи розподілу на межі балансової належності номінальною напругою 27,5 кВ та вище, а також споживачі та оператори установок зберігання енергії, приєднані до шин електростанцій (за винятком суб`єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел, а саме з енергії сонячного випромінювання, біогазу, біомаси, енергії вітру та мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), відносяться до 1 класу напруги, а також споживачі та оператори установок зберігання енергії, які отримують електричну енергію від оператора системи розподілу на межі балансової належності номінальною напругою нижче 27,5 кВ, відносяться до 2 класу напруги. Клас напруги встановлюється споживачу та оператору установки зберігання енергії окремо за кожною межею балансової належності.
Таким чином, відповідно до договору № 2020 від 01.01.2019 ПрАТ «Запоріжабразив» є споживачем 1-го класу напруги.
В ході проведення оперативно-розшукових заходів було встановлено, що фактично службові особи ПрАТ «Запоріжабразив» (споживач) приєднали трансформатори № 1, № 2, № 3, № 4 ПС «ЗАІ`від вводів 10 кВ та отримують електричну енергію від ПАТ «Запоріжжяобленерго» (оператор системи розподілу) номінальною напругою 10 кВ.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щорічно затверджує тариф кожного оператора системи розподілу на розподіл електричної енергії в залежності від класу напруги приєднаних потужностей. Зокрема, оскільки технологічні втрати електричної енергії збільшуються пропорційно зі зменшенням напруги на обладнанні, ставка тарифу на розподіл для 1-го класу є нижчою від ставки для 2-го класу.
Враховуючи Постанову НКРЕКП № 1175 від 05.10.2018 та вищевикладене, ПрАТ «Запоріжабразив», як споживач, який отримує електричну енергію номінальною напругою нижче 27,5 кВ, відносяться до 2-го класу напруги.
Отже, службові особи ПАТ «Запоріжжяобленерго» та ПрАТ «Запоріжабразив» з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, внаслідок зловживання своїм службовим становищем протиправно віднесли до 1-го класу напруги обладнання, яке використовують для здійснення своєї господарської діяльності, однак фактично розміщене обладнання на ПрАТ «Запоріжабразив» споживає електричну енергію номінально 10 кВ, чим завдали збитків підприємству з державною часткою, що спричинило тяжкі наслідки.
25.09.2023 в порядку ст. 40 КПК України оперативному підрозділу ГУ «І» ДЗНД СБ України надано доручення на проведення комплексу оперативно-розшукових заходів спрямованих на встановлення та ідентифікацію кола осіб причетних до реалізації протиправної діяльності у тому числі отримання відомостей щодо методів та форм її здійснення.
Так, проведеними оперативними заходами встановлено, що механізм злочину полягав у внесенні недостовірних даних до акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, що є додатком до договору № 8 на розподіл електроенергії між ПАТ «Запоріжжяобленерго» та ПрАТ «Запоріжабразив».
В подальшому після внесення недостовірних відомостей до акту, учасниками протиправного злочинного механізму надало змогу відносити ПрАТ «Запоріжабразив» (споживача) до 1-го класу напругу та нараховувати відповідно плату за розподіл електроенергії. При цьому, фактичне споживання відбувалось як у споживача 2-го класу, тариф на розподіл якого є значно вищим від 1-го класу споживача.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив що клас напруги встановлюється споживачу та оператору установки зберігання енергії окремо за кожною межею балансової належності, відповідно до укладеного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в тому числі і на межі балансового розмежування.
Крім цього, після внесення недостовірних даних до договору та акту розмежування балансової приналежності керівники підприємств були обізнані про наявний протиправний механізм та усвідомлювали про нанесення збитків державному підприємству.
В подальшому, контроль за розрахунками між підприємствами на підставі документів до яких внесені недостовірні відомості здійснюється головними бухгалтерами підприємств.
Також, встановлено, що обладнання яке забезпечує енергоживлення виробничих потужностей ПрАТ «Запоріжабразив» розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:036:0122.
Враховуючи вищевикладене, в органу досудового розслідування є всі підстави вважати, що службові особи ПАТ «Запоріжжяобленерго» та ПрАТ «Запоріжабразив», з метою особистого збагачення, реалізували вищезазначений протиправний механізм, який в свою чергу набрав циклічного характеру та функціонує у період часу з 2018 року по теперішній час.
Так, у відповідності з ч.1 ст.237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду вищезазначеного обладнання, яке розміщено на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:036:0122, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олексія Поради, буд. 44 .
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, №350290360 від 13.10.2023, земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:07:036:0122, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олексія Поради, буд. 44, на праві власності належить Територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915) та на підставі договору оренди використовується ПАТ «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926).
У судовому засіданні детектив ОСОБА_3 клопотання підтримав у повному обсязі з підстав зазначених у ньому.
Дослідивши матеріали клопотання, вислухавши пояснення детектив, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Питання щодо проведення такої слідчої дії як огляд врегульовано ст. 237 КПК України.
Так, ч.1 ст. 237 КПК України визначено: з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп`ютерних даних.
При цьому, за ч. 2 цієї статті огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Таким чином з урахуванням ч.2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється за правилами Кодексу, передбаченими для проведення обшуку.
Отже слідчий ініціюючи проведення такої слідчої дії, як зокрема огляд житла чи іншого приміщення, відповідно до ст. 234 КПК України, має довести наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Крім того, виходячи з положень п.4 ч.3 ст. 234 КПК України у клопотанні слідчого про проведення обшуку, а в даному випадку огляду земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олексія Поради, буд. 44 , мають бути серед іншого наведені підстави для огляду.
За ч.5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
З огляду на обставини вчинення кримінальних правопорушень, внесених до ЄРДР, беручи до уваги, що детективом у судовому засіданні доведено, що огляд є найбільш доцільним та ефективним способом виявлення та фіксації обставин вчинення правопорушення, чого неможливо досягти за допомогою засобів земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олексія Поради, буд. 44 , оскільки під час огляду можуть бути виявлені та зафіксовані відомості щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 233, 234, 237, 309 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Надати старшому детективу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 та детективам, які входять до групи детективів у кримінальному провадженні № 72023000410000042, із залученням спеціалістів з Державної інспекції енергетичного нагляду України, дозвіл на проведення огляду земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олексія Поради, буд. 44, на якій розміщене обладнання, що забезпечує енергоживлення виробничих потужностей ПрАТ «Запоріжабразив», з кадастровим номером 2310100000:07:036:0122, яка на праві власності належить Територіальній громаді міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915) та на підставі договору оренди використовується ПАТ «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926), з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, а саме:
- встановлення або спростування факту під`єднання обладнання до відводів 10-150 кВ та визначення класу фактичного споживання обладнанням електричної енергії, встановлення дотримання законодавства у сфері розподілу електричної енергії, державних стандартів, норм і правил;
- перевірки порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Строк дії ухвали - 1 місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2023 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 115066390 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Аббасова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні