Рішення
від 27.10.2023 по справі 237/5486/23
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 237/5486/23

Номер провадження 2/237/809/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

27.10.23 м. Курахове

Мар`їнський районний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Ліпчанського С.М.,

за участю секретаря судового засідання Бахтіярової Н.В.,

розглянувши матеріалицивільного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 доМар`їнської міськоївійськової адміністраціїПокровського районуДонецької області,треті особи: Мар`їнська державна нотаріальна контора, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

До Мар`їнськогорайонного судуДонецької областінадійшла позовназаява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 доМар`їнської міськоївійськової адміністраціїПокровського районуДонецької області,треті особи: Мар`їнська державна нотаріальна контора, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (повторно), виданим Кам`янець-Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 01.12.2022 року, серія НОМЕР_1 . Позивач ОСОБА_1 , приходиться дружиною і є спадкоємцем за законом померлого ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу від 10.10.1987 р., серія НОМЕР_2 . Позивач ОСОБА_2 приходиться донькою і є спадкоємцем за законом померлого ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про народження від 09.11.1989 р., серія НОМЕР_3 ;Свідоцтво про шлюб від 08.06.2013 р., серія НОМЕР_4 .

Після смерті ОСОБА_3 , як це і передбачено законодавством України, позивачі звернулись до державного нотаріуса Мар`їнської державної нотаріальної контори Донецької області Дейнека Л.А. із заявою про прийняття спадщини, за результатами чого, державним нотаріусом було відкрито спадкову справу (номер у спадковому реєстрі 66093427, номер у нотаріуса 128/200) та видані свідоцтва про право на спадщину за законом (зареєстроване в реєстрі за № 572, № 573) виключно кожному по частки земельної ділянки кадастровий номер 1423310100:01:004:0439.

Проте, як виявилось, і на що державний нотаріус не звернула увагу при розгляді документів, на момент смерті, ОСОБА_3 , на праві приватної спільної сумісної власності на підставі Свідоцтва на право власності на житло від 21.10.2002 р. (зареєстроване РКП Мар`їнське БТІ і записано у реєстрову книгу за № 2746 30.10.2002 р.) належала доля (1/3) в квартирі, загальною площею 65,7 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Інші долі у вказаній квартирі, згідно вказаного Свідоцтва на право власності на житло, в рівних частинах належать позивачам (1/3).

Наразі позивачі виявили, що на частку ОСОБА_3 в праві спільної сумісної власності на квартиру, державним нотаріусом свідоцтва про право на спадщину за законом в рамках відкритої спадкової справи позивачам, по 1/6 частки відповідно, видані не були.

Тобто, після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на нерухоме майно, а саме на 1/3 частки в праві приватної спільної сумісної власності на квартиру, загальною площею 65,7 кв.м., житловою площею 40,1 кв.м., кількість жилих кімнат 3, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою вирішення питання видачі позивачам, як спадкоємцям, свідоцтва про право на спадщину на частку в праві приватної спільної сумісної власності на квартиру, що належала ОСОБА_3 , звернулись із заявою до Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції.

За результатами розгляду звернень Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції своїми листами № 35405/Л-3123/15.1 від 28.07.2023 р. та № 35139/М-3125/15.1 від 27.07.2023 р. повідомило наступне:

«Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 19 липня 2023 року № 6384/04 «Про оголошення простою деяких державних нотаріальних контор Донецької області» з 19 липня 2023 року до особливого розпорядження оголошено простій Мар`їнської державної нотаріальної контори.

Територія Мар`їнської міської територіальної громади Покровського району Донецької області з 24.02.2022 віднесена до території активних бойових дій відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.

Документи Мар`їнської державної нотаріальної контори до Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування контори у зв`язку з веденням активних бойвих дій на території Донецької області.

З урахуванням наведеного, доступ до документів нотаріального діловодства, що перебували в провадженні Мар`їнської державної нотаріальної контори, відсутній.

Звертаємо увагу, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

Враховуючи вищевикладене та у зв`язку з відсутністю доступу до вже заведеної спадкової справи, що перешкоджає на теперішній час отриманню свідоцтва про право на спадщину, право власності на спадкове майно можливо визнати в судовому порядку».

Враховуючи вищевикладене,у зв`язку з неможливістю в інший ніж судовий спосіб оформити права власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , позивачі змушені звернутись до суду.

Позивачі у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином у встановлений законодавством строк та порядок, надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Відповідач та треті особи в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином у встановлений законодавством строк та порядок.

У зв`язку з наведеним, суд, на підставі ч. 4 ст.223, ст.280 ЦПК України, постановляє заочне рішення.

Згідно вимог ч.2 ст.247ЦПКУкраїни фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з підстав, зазначених позивачем у позовній заяві.

Відповідно до ст. 16 ЦК України Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права.

Відповідно до пп. 3.3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» за відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

З огляду на те, що інших спадкоємців ОСОБА_3 , окрім позивачів,не має, квартира знаходиться на території м. Мар`їнка Покровського району Донецької області, то належним відповідачем по даній справі є Мар`їнська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області.

Таким чином, в зв`язку з тим, що позивачі спадщину прийняли, шляхом звернення до державного нотаріуса Мар`їнської державної нотаріальної контори Донецької області Дейнека Л.А. із заявою про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи (номер у спадковому реєстрі 66093427, номер у нотаріуса 128/200) в межах строку відкриття спадщини, проте не мають можливості отримати свідоцтва про право на спадщину, через відсутність доступу до вже заведеної спадкової справи та простою нотаріальної контори, відповідно позивачі позбавлені можливості інакше ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права, в зв`язку з чим наше право на спадщину підлягає судовому захисту шляхом його визнання на підставі ст. 16 ЦК України.

Відповідно до ч.2 ст.5 ЦПК України у випадку, якщо законом або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулась до суду, суд відповідно до викладеної в позовній заяві вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ст.316 ЦК України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Відповідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або проголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день проголошення її померлою.

В силу ч. 1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту має місце спадкування за законом. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до положень частини першої та п`ятої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно із ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.

Згідно положень статті 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.

Право власності відповідно до ст.328 ЦК України набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно з статтею 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення суду, що набрало законної сили, є однією з підстав для реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що викладені обставини дають підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі та за позивачами необхідно визнати права власності на майно померлого спадкодавця в порядку спадкування за законом.

На підставі викладеного, у відповідності зі ст.ст. 12, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1225, 1261, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 доМар`їнської міськоївійськової адміністраціїПокровського районуДонецької області,треті особи: Мар`їнська державна нотаріальна контора, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ,право власності на 1/6 частки на квартиру загальною площею 65,7 кв.м., житловою площею 40,1 кв.м., кількість жилих кімнат 3, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_3 .

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , право власності на 1/6 частки на квартиру загальною площею 65,7 кв.м., житловою площею 40,1 кв.м., кількість жилих кімнат 3, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 .

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя С.М. Ліпчанський

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення27.10.2023
Оприлюднено23.11.2023
Номер документу115075064
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —237/5486/23

Рішення від 27.10.2023

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні