Справа № 275/1498/23
2-о/275/102/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2023 року смт. Брусилів
Брусилівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Миколайчука П.В.,
з участю секретаря судового засідання Довгаленко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засідання у приміщенні суду в смт. Брусилів в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Брусилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в особі представника адвоката Булави Р.Г. звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 від інфаркту міокарда в м.Волноваха, Донецької області, Україна.
Ухвалами судді Брусилівського районного суду Житомирської області від 06.11.2023 та від 20.11.2023 вказану заяву було залишено без руху, надано строк для виправлення недоліків.
21.11.2023 представником заявника подано до суду заяву, у якій він аргументує відсутність недоліків позову, просить відкрити провадження, посилаючись на забезпечення права заявниці на доступ до правосуддя. Також наводить аргументи щодо звільнення заявника за даною категоріє справ від сплати судового збору.
Ухвалою судді від 21.11.2023, з метою забезпечення заявника доступом до правосуддя та зважаючи на можливість усунення недоліків заяви в ході судового розгляду, судом відкрито провадження, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 22.11.2023.
У судове засідання 22.11.2023 учасники справи не з`явились. Заявник просив розглянути справу без його участі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином в порядку ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вирішуючи питання про можливість розгляду справи по суту та ухвалення судового рішення без участі сторін та за наявним матеріалами справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України.Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ст. 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Як вбачається з роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених в інформаційному листі щодо окремих питань застосування Закону України від 4 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом зіншими доказамив їхсукупності тавзаємозв`язку під час розгляду відповідної категорії справ.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, зокрема, можуть бути: письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; пояснення свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі в обставинах, що загрожували їй смертю.
Зі змісту заяви вбачається, що у заявника як у доньки померлої ОСОБА_2 та яка, згідно позову, взяла на себе витрати на поховання, повинні бути у наявності докази, що підтверджують смерть ОСОБА_2 , до яких можуть відноситись, наприклад, фото з місця поховання, акти, накладні та/або чеки про надання послуг з поховання, медичні документи тощо.
Частинами першою, другою статті 294ЦПК України встановлено, що під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Крім того, згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 2 ЦПК України, одним із основних завдань цивільного судочинства є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ.
Згідно ч. 2 ст. 2 ЦПК України, суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Частиною 5статті 95 ЦПК Українипередбачено, що учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Всупереч вимогам, передбаченим статтями95,175 ЦПК України, представником заявника у заяві не зазначено про наявність у нього чи заявника оригіналів письмових доказів, які долучені до заяви.
Відповідно до ч. 6ст. 95 ЦПК Україниякщо поданокопію (електроннукопію)письмового доказу,суд заклопотанням учасникасправи абоз власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Виходячи з наведеного та беручи до уваги те, що заявник з заявою не наддав достатньої сукупності доказів належних доказів, участі в судовому засіданні не приймав, а частина наданих доказів (довідка про смерть) не мають належної якості, суд вважає необхідним витребувати у позивача для дослідження в судовому засіданні оригінали письмових доказів доданих до заяви: довідку про причину смерті, оригінал свідоцтва про смерть та витребувати інші наявні докази на підтвердження факту смерті особи.
Вказане сприятиме можливості ухвалення законного і обґрунтованого рішення по суті справи.
В зв`язку з витребуванням доказів, на підставі ст. 240 ЦПК України, суд оголошує перерву в судовому засіданні на максимально невідкладні строки, з врахуванням можливості виконання заявником ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 95, 81,213,240 260, 294, 223 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
В судовому засіданні оголосити перерву до 04 грудня 2023 року до 13-00 години.
Зобов`язати заявника через представника адвоката Балаву Р.Г., надати суду не пізніше п`яти днів з дня отримання ухвали суду:
- оригінал свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ,
- оригінал довідки про причину смерті ОСОБА_2 .
Витребувати у заявника інші наявні докази на підтвердження факту смерті особи.
Про неможливість надання вказаних доказів заявник повинна повідомити суд протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Роз`яснити заявникові, що відповідно до положень ст. 84 ЦПК України у разі ненадання суду витребуваних доказів або неповідомлення про причини неможливості їх надання, заява може бути залишена без розгляду на підставі п. 9 ч. 1 ст. 257 ЦПК України.
Копію ухвали направити сторонам у справі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України (http://bs.zt.court.gov.ua/sud0605/).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П. В. Миколайчук
Суд | Брусилівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2023 |
Оприлюднено | 24.11.2023 |
Номер документу | 115086513 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Брусилівський районний суд Житомирської області
Миколайчук П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні