Справа № 352/2669/23
Провадження № 1-кс/352/419/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.2023 м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Тисменицького районного суду Івано-Франківської області скаргу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на бездіяльність органу досудового слідства відділення поліції № 1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,
У С Т А Н О В И В:
06.11.2023 р. скаржник начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 звернувся, в порядку ст. 303 КПК України, до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області, зі скаргою про зобов`язання органу досудового слідства відділення поліції № 1 (Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУНП України в Івано-Франківській області внести відомості про кримінальне правопорушення вчинене ОСОБА_4 за ознаками ст. 336 КК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 03.02.2023 року та розпочати розслідування.
На виконання вимогст. 303 КПК Українислідчим суддею 06.11.2023 р. відкрито провадження у даній справі по розгляду скарги.
Скаржник в обґрунтування доводів скарги зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», у відповідності до Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов`язок та військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вживаються заходи по мобілізації в період воєнного стану.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов`язком а не правом громадян України. Про це прямо зазначено в статті 65 Конституції України.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться на даний час загальна мобілізація.
До військовозобов`язаних, на яких покладено обов`язок захисту Вітчизни відноситься громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки військово-лікарської комісії №11/150 від 20.01.2023 гр. ОСОБА_4 визнаний придатним до військової служби. 24.05.2023 р. ОСОБА_4 доведено вимоги законодавства України з питань оборони, в тому числі і вимоги ст. 366 Кримінального Кодексу України щодо відповідальності за ухилення від призову по мобілізації. Також 04.07.2023 року ОСОБА_4 вручено бойову повістку про необхідність прибуття 11.07.2023 р. о 10 год. до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Таким чином гр. ОСОБА_4 підлягав призову за мобілізацією, однак без поважних причин не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 тобто відмовився виконувати свій Конституційний обов`язок щодо захисту Батьківщини. Неприбуття ОСОБА_4 для відправки в ЗСУ підтверджується рапортом відповідальної особи РТЦК та СП.
Законних підстав на отримання відстрочки, передбачених ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» у гр. ОСОБА_4 на момент призову не виявлено.
Стаття 336 Кримінального кодексу України, передбачає відповідальність за ухилення військовозобов`язаного призову за мобілізацією.
Відповідно до пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р., національна поліція за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (додаток 19) здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335, 336, 337 Кримінального кодексу України.
На виконання вимог пункту 56 Порядку, ІНФОРМАЦІЯ_5 05.10.2023 направило начальнику відділення поліції №1 м. Тисмениця Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення за №1/3834.
Проте до ІНФОРМАЦІЯ_4 25.10.2023 вх. № 6417 надійшов лист начальника відділення поліції №1 м. Тисмениця № 7114/108/47/0123 від 24.10.2023 про завершення перевірки по факту звернення з приводу неявки по бойовій повістці.
У листі зазначено, що в діяннях гр. ОСОБА_4 будь-яких ознак кримінального чи адміністративного правопорушення не виявлено. Фактично посадовими особами Національної поліції здійснено формальну відписку. Таким чином, органом досудового розслідування допущено бездіяльність, яка полягає у нездійсненні реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань повідомлення про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 КК Українию. Просив скаргу задоволити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, проте подав до суду письмову заву про розгляд скарги за його відсутності. Просив оскаржувані ним вимоги задоволити.
Представник відділення поліції №1 (м.Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_6 подав до суду письмову заяву, щодо розгляду скарги за його відсутності. Проти оскаржуваних вимог заперечив та просив відмовити в задоволенні скарги.
Відповідно до ч. 4ст. 107 КПК Українифіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цьогоКодексусудове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя вважає за можливе розглянути дану скаргу у відсутності осіб, які беруть участь у судовому провадженні без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши матеріали скарги та матеріали перевірки за повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, вважаю за необхідне зазначити наступне.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначено ч. 1 ст. 303 КПК України.
Зокрема, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 12 січня 2017 року «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначенихКПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР. Перевірка такої заяви повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР. Лише потім, у разі, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно дост. 284 КПК України. З метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
При цьому, системний аналіз змісту норми ч. 1ст. 214 КПК України свідчить про те, що бездіяльність слідчого, прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, яка є предметом оскарження в порядкуст. 303 КПК України, полягає у невнесенні вказаними особами відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 години після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
В судовому засіданні встановлено, що 05.10.2023 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до начальника відділення поліції № 1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області із повідомленням про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 КК України, в якій просив внести відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення та розпочати досудове розслідування.
Як зазначено в скарзі та не спростовано матеріалами за скаргою, органом досудового слідствавідділенням поліції № 1 (м.Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області, не було внесено зазначені у заяві відомості до ЄРДР та не розпочато за цими фактами досудове розслідування.
На думку скаржника, не внісши зазначені в заяві відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не розпочавши за цією заявою досудове розслідування, орган досудового слідствавідділення поліції (м.Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області порушив вимогиКПК України а, відповідно, допустив бездіяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування. Таким чином, на відміну від процесуального порядку реагування на заяви та повідомлення про злочин, який було встановлено в КПК 1960 року, згаданий обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ч. 2 ст. 214 КПК України.
У відповідності з ч. 4ст. 214 КПК України,слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобовязані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
До Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: 1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 2) прізвище, імя, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; 3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) прізвище, імя, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування; 7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження (ч. 5ст. 214 КПК України).
Згідно з ч. 1ст. 2 КК України,підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим кодексом.
Системний аналіз вищезазначених законодавчих положень дає підстави дійти висновку про те, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають заяви чи повідомлення, які містять достатні та обґрунтовані відомості про кримінальне порушення.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такимиданими є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).
Враховуючи вищенаведене, а також те, що в поданому начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомленні про вчинене кримінальне правопорушення від 05.10.2023 р. та навів достатній перелік обставин, які могли б свідчили про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення заст. 336 КК України, надав докази, які повинні бути проаналізовані в ході досудового розслідування слідчим на предмет наявності обставин, на які покликається заявник, вважаю обґрунтованими вимоги скаржника щодо зобов`язання внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 307 КПК України,ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про зобов`язання вчинити певну дію.
Згідно з ч. 3 ст. 307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дію чи бездіяльність слідчого чи прокурора не може бути оскаржена, окрім ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.214, 303, 306, 307, 309, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Скаргу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб відділення поліції № 1 (м.Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області - задоволити.
Зобовязати уповноваженихосіб відділенняполіції №1(м.Тисмениця)Івано-ФранківськогоРУП ГУНПв Івано-Франківськійобласті внестидо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань відомостіпро кримінальнеправопорушення вказанев заявіначальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від05.10.2023р.за №1/3834за фактомвчинення ОСОБА_4 діянь,які містятьознаки кримінальногоправопорушення,передбаченого ст.336КК України,та впорядку ів строкивстановлені ст.214КПК Українирозпочати зацією заявоюдосудове розслідування, про що письмово повідомити скаржника.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Руслан СТРУТИНСЬКИЙ
Суд | Тисменицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2023 |
Оприлюднено | 24.11.2023 |
Номер документу | 115087416 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
СТРУТИНСЬКИЙ Р. Р.
Кримінальне
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
СТРУТИНСЬКИЙ Р. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні