Рішення
від 17.10.2023 по справі 950/1680/23
ЛЕБЕДИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 950/1680/23

2/950/421/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМ ЕН ЕМ УК РА ЇН И

17 жовтня 2023 року м.Лебедин

Лебединський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Бакланова Р. В. за участю секретаря - Гладкової С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє - ОСОБА_2 до Лебединської міської ради Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини;

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, мотивує свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно. Позивач є спадкоємцем майна померлої за заповітом. Коли він звернувся до нотаріуса по питанню оформлення спадкового майна, отримав відмову оскільки пропущений встановлений чинним законодавством шестимісячний строк звернення до суду. Тому, представник позивача звернувся до суду, просить визначити позивачу додатковий строк терміном у три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки він пропустив строк звернення з заявою з поважної причини.

В судове засідання представник позивача не з`явився, надав заяву в якій просить провести розгляд справи у його відсутності, просить задовольнити заявлені вимоги.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав заяву в якій просить провести розгляд справи у його відсутності, не заперечує проти задоволення вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, та вирішуючи питання щодо наявності законних підстав для визнання позову відповідачем та, відповідно, для його задоволення, у зв`язку з цим, суд прийшов до такого висновку:

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Новогродівка Селидівського району Донецької області, а його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 03 травня 1968р. (а.с. 7).

19 квітня 2013р. державним нотаріусом Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф. на ім`я ОСОБА_3 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом (зареєстровано в реєстрі за №708(а.с. 8), у відповідності якого вона отримала в порядку спадкування її чоловіка ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 земельну ділянку площею 3,6893га з кадастровим номером 5922985200:06:002:0643, яка розташована на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області (нині Лебединської міської територіальної громади).

Також 19 квітня 2013р. державним нотаріусом Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф. на ім`я ОСОБА_3 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом (зареєстровано в реєстрі за №710 (а.с. 11), у відповідності вона отримала в порядку спадкування її чоловіка ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 земельну ділянку площею 0,1510га з кадастровим номером 5922985200:06:002:0644, яка розташована на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області (нині Лебединської міської територіальної громади).

Також 19 квітня 2013р. державним нотаріусом Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф. на ім`я ОСОБА_3 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом (зареєстровано в реєстрі за №712 (а.с. 14), у відповідності вона отримала в порядку спадкування її чоловіка ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 земельну ділянку площею 0,3768га з кадастровим номером 5922985200:06:001:0235, яка розташована на території Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області (нині Лебединської міської територіальної громади).

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в с.Олександрівка Лебединського району Сумської області склала заповіт, який було посвідчено секретарем Курганської сільської ради Лебединського району Сумської області Пахота Н.Ф. та зареєстрований в реєстрі за №23 (а.с. 20), у відповідності з яким все своє майно, що буде належати їй на момент смерті, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, вона заповіла позивачеві.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Олександрівка Сумського району Сумської області померла ОСОБА_3 , про що Лебединським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) було видане свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 від 15 лютого 2022р. (а.с. 21).

Згідно довідки Курганського старостинського округу Лебединської міської територіальної громади Сумської області від 25 травня 2023р. вих. №57 (а.с. 22) ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На момент смерті разом з нею зареєстрованих осіб не було. Заповіт, посвідчений Курганською сільською радою від 08 квітня 2017р. за №23 від імені ОСОБА_3 не змінювався і не скасовувався.

Згідно ст.1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.

Звернувшись до Лебединської державної нотаріальної контори Сумської області для оформлення необхідних документів для прийняття спадщини та оформлення права власності в порядку спадкування на вищевказані земельні ділянки після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач отримав відмову, мотивовану тим, що ним був пропущений визначений законодавством строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця, про була видана відповідна постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 13 червня 2023р. вих.№627/02-31 (а.с. 23).

Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 Цивільного кодексу України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1ст.1268 Цивільного кодексу України).

Ч.1ст.1269 Цивільного кодексу Українивстановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Строк прийняття спадщини встановлений ч.1ст.1270 Цивільного кодексу Україниі складає шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ст.1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Ст.1222 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті (ст.1223 Цивільного кодексу України).

Відповідно дост.1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно абз.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008р. поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022р. №164, якою з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022р. № 164» від 06 березня 2022р. № 209 було встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану» від 24 червня 2022р. №719 перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття було зупинено на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Відповідно до правової позиції висловленої Верховним Судом у постановах від 12 вересня 2018р. у справі№484/3221/17(провадження №61-22510св18), від 10 січня 2019р. у справі №263/1221/17(провадження №61-18261св18), від 07 серпня 2019р. у справі №629/1886/18 (провадження №61-11600св19), від 28 жовтня 2019р. у справі№761/42165/17-ц(провадження №61-49121св18), від 20 листопада 2019р. у справі №209/1795/18 (провадження №61-14842св19), від 21 листопада 2019р. у справі№626/2055/18 (провадження №61-17906св19), від 25 березня 2020р. у справі№ 642/2539/18-ц(провадження № 61-5609св19), від 09 квітня 2020р. у справі№ 648/703/17(провадження № 61-41669св18), від 15 квітня 2020р. у справі №190/106/18 (провадження № 61-41455св18) від 26 березня 2020р. у справах№517/82/19(провадження №61-1340св20) та№ 642/2539/18-ц(провадження №61-5609св19), від 10 червня 2020р. у справі№640/13714/17(провадження №61-44478св18), від 01 липня 2020р. у справі №131/192/19 (провадження № 61-22639св19), від 24 липня 2020р. у справі№ 729/559/18(провадження № 61-1099св19) та від 07 вересня 2020р. у справі№389/3108/18(провадження № 61-17050св19) та інших необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Відповідно до положеньст.63 Закону України «Про нотаріат»в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій,також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з пунктами 7, 209, 188, 214 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2004р. №20/5та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №283/8882 (чинного на час виникнення спірних правовідносин), довідки про заповіти (про наявність заповіту, його зміст та ін.) видаються особам, щодо яких було складено заповіт, а також органам, переліченим в абзаці третьому пункту 7, та спадкоємцям за законом тільки після смерті заповідача за умови подання свідоцтва про його смерть. При підготовці до видачі свідоцтва про право на спадщину за законом або заповітом нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом шляхом витребування відповідних доказів перевіряє: факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, наявність та чинність спадкового договору, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво; перевіряє коло осіб, які мають право на обов`язкову частку в спадщині. Нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.

Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.

В той же час ні нотаріус, ні посадові особи органу місцевого самоврядування, уповноважені на вчинення нотаріальних дій, такого повідомлення позивачеві не направляли, сповіщення в пресі не здійснювали. Про наявність такого заповіту позивачеві стало відомо лише у травні 2023р., коли йому повідомили про наявність такого Заповіту в телефонному режимі правники Товариства з обмеженою відповідальністю «Лебединський комплекс», в обробітку якого перебувають такі земельні ділянки.

Як зазначалося вище згідно ч.1 ст.1269 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Строк прийняття спадщини встановлений ч.1ст.1270 Цивільного кодексу Україниі складає шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022р. №164, якою з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022р. № 164» від 06 березня 2022р. № 209 було встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану» від 24 червня 2022р. №719 перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття було зупинено на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

Тобто після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Олександрівка Сумського району Сумської області час, який позивач пропустила для подачі заяви до нотаріуса для прийняття спадщини не є значним (згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 жовтня 2018р. у справі №681/203/17-ц незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог).

Позивач не був ознайомлений з чинним законодавством про те, що існує строк для прийняття спадщини і про існування такого строку він дізналася лише 13 червня 2023р. зі змісту постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 13 травня 2023р. вих.№627/02-31, наданого йому державним нотаріусом Лебединської державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф.

З інформаційних довідок зі спадкового реєстру від 19.07.2023, що видані державним нотаріусом Лебединської державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф. (а.с. 38-40), встановлено, що після смерті ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 спадкова справа не заводилась.

Суд, враховуючи надані представником позивача докази, визнання позову відповідачем, незначий проміжок часу, що пройшов після смерті ОСОБА_3 , вважає поважною причину пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, тому відповідно до вимог ст. 1272 ЦК України ОСОБА_1 необхідно визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої спадкодавиці - ОСОБА_3 .

Керуючись статтями 12, 13, 83, 89, 133, 141, 200, 247,258, 259, 265 Цивільно процесуального кодексу України, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) додатковий строк терміном у три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Олександрівка Сумського району Сумської області.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Роман БАКЛАНОВ

СудЛебединський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.10.2023
Оприлюднено24.11.2023
Номер документу115098430
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —950/1680/23

Рішення від 17.10.2023

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Бакланов Р. В.

Ухвала від 26.07.2023

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Бакланов Р. В.

Ухвала від 27.06.2023

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Бакланов Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні