ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"22" листопада 2023 р. Справа № 911/3185/23
Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А. перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт"
до Філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго"
про встановлення земельного сервітуту
встановив:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" до Філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" про встановлення постійного земельного сервітуту земельної ділянки площею 22,6326 га, кадастровий номер 3221884000:034:017:6015 для прокладання та експлуатації ТОВ "Профісвіт" повітряної лінії електропередач з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 01.11.2023 у справі №911/3067/23 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" залишено без руху та надано строк для усунення відповідних недоліків - десять днів з дня вручення зазначеної ухвали, шляхом подання до суду письмових пояснень із зазначенням:
1) письмових пояснень з викладом обставин щодо наявності у Філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" статусу юридичної особи та, відповідно, підстав набуття правового статусу сторони у судовому процесі у якості відповідача;
2) письмових пояснень з викладом відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін та інших учасників справи;
3) письмових пояснень стосовно доказів та, відповідно, і самих доказів, що підтверджують викладені у позові обставини передання у постійне користування земельної ділянки кадастровий номер 3221884000:034:017:6015 Філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго", та/або неможливості подання таких доказів разом з позовною заявою;
4) письмових пояснень з викладом:
- відомостей про вжиття/невжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- відомостей про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;
- підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно ч.ч. 5-7 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.
Днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення
Так, копію ухвали Господарського суду Київської області від 01.11.2023 у справі №911/3067/23 судом направлено позивачу, зокрема, засобами поштового зв`язку на адресу, вказану позивачем у позовній заяві, що є офіційною адресою місцезнаходження товариства згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за №0600057394010.
З відомостей відстеження поштових відправлень з офіційного сайту АТ «Укрпошта» за відповідним рекомендованим відправленням №0600057394010 слідує, що таке відправлення органом поштового зв`язку вручено адресату 07.11.2023, а тому суд дійшов висновку, що останнім днем строку для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви є 17.11.2023.
Водночас 08.11.2023 через канцелярію Господарського суду Київської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" надійшла заява про усунення недоліків, згідно якої позивач, зокрема, повідомив суд про наявність у нього зареєстрованого у передбаченому законом порядку електронного кабінету ЄСІТС: ІНФОРМАЦІЯ_1.
10.11.2023 через канцелярію Господарського суду Київської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача.
21.11.2023 через канцелярію Господарського суду Київської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів.
У вказаних клопотаннях позивачем також зазначено про наявність електронного кабінету ЄСІТС: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Аналізуючи та оцінюючи зміст наданих позивачем пояснень з метою усунення недоліків позову, судом встановлено таке.
Згідно приписів ч.ч. 1, 4-6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України, в редакції станом на момент подання позовної заяви, у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення), яке визначає порядок функціонування в судах та органах системи правосуддя окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, зокрема підсистем "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистеми відеоконференцзв`язку; порядок вчинення процесуальних дій в електронній формі з використанням таких підсистем; особливості використання в судах та органах системи правосуддя іншого програмного забезпечення в перехідний період до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у складі всіх підсистем (модулів).
Пунктами 5.5., 9, 11, 24, 37, 38, 111 Положення передбачено, що ідентифікаційні дані особи - для юридичних осіб: ідентифікаційний код юридичної особи (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України, - код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України); для фізичних осіб: унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (далі - УНЗР), реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або номер і серія паспорта. Для фізичних осіб - громадян України номер і серія паспорта є ідентифікаційними даними виключно за відсутності у такої фізичної особи РНОКПП або УНЗР.
Процедура реєстрації в ЄСІТС (реєстрація Електронного кабінету, реєстрація офіційної електронної адреси) передбачає проходження запропонованої засобами Електронного кабінету процедури реєстрації з використанням кваліфікованого електронного підпису, та внесенням контактних даних особи, зокрема адреси електронної пошти, номера телефону (в тому числі мобільного), зазначенням інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Процедура реєстрації Електронного кабінету фізичної особи та фізичної особи - підприємця здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису такої особи.
Процедура реєстрації Електронного кабінету юридичної особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису керівника такої юридичної особи, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Сертифікат кваліфікованого електронного підпису такої посадової особи повинен містити ідентифікаційні дані як юридичної, так і посадової особи.
Керівник юридичної особи засобами програмного забезпечення Електронного кабінету може уповноважувати працівників юридичної особи (в тому числі себе) або інших фізичних осіб чи фізичних осіб - підприємців на перегляд, створення та надсилання електронних документів, а також вчинення інших дій від імені юридичної особи з використанням власних Електронних кабінетів таких фізичних осіб чи фізичних осіб - підприємців.
Підсистема "Електронний суд" (Електронний суд) - підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей підсистеми ЄСІТС реалізованого функціоналу створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, інших органів та установ у системі правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи.
Підсистема "Електронний суд" забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених.
До Електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів (далі - АСДС) та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до Електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя (далі - автоматизована система діловодства).
Особам, які не мають зареєстрованих Електронних кабінетів, документи у передбачених цим пунктом випадках можуть надсилатися засобами підсистем ЄСІТС на адресу електронної пошти, вказану такими особами під час подання документів до суду.
Інформація про надходження до Електронного кабінету відомостей та документів про результати розгляду справ додатково може надсилатися користувачу у вигляді повідомлення на електронну пошту. Дані про електронну пошту зазначаються користувачем у профілі його Електронного кабінету.
До початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС особи, крім осіб, які зобов`язані зареєструвати свої електронні кабінети в ЄСІТС або мають зареєстровані Електронні кабінети в ЄСІТС, можуть подавати до суду документи в електронній формі з використанням адреси електронної пошти, з якої надійшли документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом. До початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС суд надсилає особам, окрім осіб, які зобов`язані зареєструвати свої Електронні кабінети в ЄСІТС або мають зареєстровані Електронні кабінети в ЄСІТС, документи у справах на адресу електронної пошти, з якої до суду надійшли документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом.
Як слідує з наявних в автоматизованій системі "Діловодство спеціалізованого суду" (ДСС) відомостей, Товариство з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" не має зареєстрований електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС, як і відсутні в системі відомості про стан відправки (e-mail) та статус доставки в ЕС ухвали суду про залишення позову без руху.
До того ж за здійсненими судом в підсистемі ЕСІТС «Електронний суд» запитами від 09.11.2023, 13.11.2023, 14.11.2023 та 20.11.2023 надано відповіді про відсутність електронного кабінету у юридичної особи (за кодом ЄДРПОУ 44255801) та її керівника.
Враховуючи вказане вище, оскільки позивач, як юридична особа, згідно статті 6 ГПК України зобов`язаний зареєструвати в обов`язковому порядку електронний кабінет в ЄСІТС, тоді як вказаних дій вчинено не було і станом на момент постановлення вказаної ухвали ТОВ "Профісвіт" не має зареєстрованого електронного кабінету, суд дійшов висновку, що усі виявлені судом недоліки у встановлений строк не усунуто.
Посилання ж позивача на наявність у нього електронного кабінету ЄСІТС: ІНФОРМАЦІЯ_1 судом визнаються такими, що не відповідають вказаним вище нормам щодо порядку реєстрації ЕК. Так, зокрема, наявність у особи офіційної електронної пошти не є тотожною процедурі реєстрації електронного кабінету в ЄСІТС та не забезпечує досягнення передбаченої такою процедурою мети обміну інформацією щодо судового процесу.
В розрізі зроблених вище висновків судом враховано, що:
- передбачена ст. 14 ГПК України диспозитивність, як і власний розсуд позивача не є безмежними та не можуть використовуватись з порушенням передбачених процесуальним законом обов`язків, тоді як суд на стадії відкриття провадження у справі наділений правом перевірити і встановити відповідність позовної заяви таким процесуальним вимогам;
- наявність у особи певних прав та можливостей їх захисту та, відповідно, процесуального права на розпорядження своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, не звільняє заявника від обов`язку дотримання унормованих процесуальними приписами правил подання позову, у тому числі щодо обов`язку зареєструвати електронний кабінет.
З огляду зазначеного суд звертає увагу на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності заяв/скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, відтак кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити безладного перебігу судового процесу. Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 08.06.2021 у справі №910/18946/19.
Частинами 4, 6, 7 ст. 174 ГПК України унормовано, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено.
Отже, враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" до Філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" про встановлення земельного сервітуту з доданими до неї документами в порядку ч. 4 ст. 174 ГПК України.
Суд вважає за необхідне наголосити позивачу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню до господарського суду в загальному порядку після усунення відповідно вказаних недоліків.
Керуючись ст. ст. 162, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Профісвіт" до Філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" про встановлення земельного сервітуту з доданими до неї документами з доданими до неї документами повернути.
Ухвала складена та підписана 22.11.2023, набирає законної сили з моменту її підписання суддею у відповідності до ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена у апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду у строки та порядок відповідно до ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.А. Ярема
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2023 |
Оприлюднено | 24.11.2023 |
Номер документу | 115101898 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про земельні сервітути |
Господарське
Господарський суд Київської області
Ярема В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні