Рішення
від 22.11.2023 по справі 280/7070/23
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 листопада 2023 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 280/7070/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» (вул.Південне шосе, буд.72, кабінет 5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69008; код ЄДРПОУ 31158623)

до Східного міжрегіонального управлення ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» (надалі позивач, ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ») до Східного міжрегіонального управлення ДПС по роботі з великими платниками податків (надалі відповідач, СМУ ДПС по роботі з ВПП), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управлення ДПС по роботі з великими платниками податків від 29.05.2023 за №512/32-00-51-03-03.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Головним державним інспектором відділу податкового адміністрування торгівельних підприємств та підприємств сфери надання послуг Запорізького управління податкового адміністрування підприємств гірничо-металургійної сфери Східного міжрегіонального управлення ДПС по роботі з великими платниками податків Ткаченко Оленою Михайлівною, на підставі п.п.191.1.2. п.191.1, 191.1,46 п. 191 ст.19, п.п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75, ст.76 ПКУ від 2 грудня 2010 року №2755-УI (зі змінами та доповненнями) проведено камеральну перевірку даних Єдиного реєстру податкових накладних з питань порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань до податкових накладних з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» (скорочена назва ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ») код за ЄДРПОУ 31158623) за період вересень, жовтень, грудень 2022, січень 2023. За результатами камеральної перевірки складено Акт від 08.05.2023р. № 493/32-00-51-03-03/31158623 «Про результати камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «МЕТІНВЕСТ- ШІППІНГ» (код за ЄДРПОУ 32036829), (далі по тексту Акт №493), яким встановлено порушення ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ»: - п.201.10 ст.201 ПКУ (зі змінами та доповненнями) в частині порушення граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступних податкових накладних та/або розрахунків коригування - до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 129482,74 грн.; - із загальним обсягом постачання (без ПДВ) 3758523,47 грн., за податковою накладною, по операціям, що оподатковуються за нульовою ставкою. Акт №493 отримано ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» засобами поштового зв`язку 31.05.2023р. (вх.№2012278 від 31.05.2023р). Також Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надіслане податкове повідомлення-рішення від 29.05.2023р. № 512/32-00-51-03-03. Зазначеним податковим повідомленням-рішенням на ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» накладається штраф у розмірі 13968,27 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних. Позивач звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою №291/ОФ від 14.06.2023р., в якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.05.2023р. №512/32-00-51-03-03. Відповідно до рішення про результати розгляду скарги від 10.08.2023р. № 22103/6/99-00-06-03-01-06 (отримане 14.08.2023) Державною податковою службою України було залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 29.05.2023р. № 512/32-00-51-03-03, а скаргу Позивача без задоволення. Відповідно до п. 56.10 ст. 56 Податкового кодексу України (далі-ПК України) рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку. Позивач вважає, що прийняте Відповідачем податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню судом з огляду на наступне. … Таким чином Законом №2876 прямо передбачено, що нові строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань та штрафні санкції встановлюються з дати введення воєнного стану, а саме з 24.02.2022р., оскільки Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 датовано 24 лютого 2022 року, в також затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX. Тобто, на момент проведення перевірки та складання податкового повідомлення-рішення, Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Враховуючи наведене, вважаємо, що Відповідач під час проведення перевірки та складання податкового повідомлення-рішення повинен був керуватися саме пунктами 89 та 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, які є пріоритетними у застосуванні у період воєнного стану порівняно із загальними нормами ст.ст. 201 та 120-1 ПК України. Звертаємо увагу суду, що на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення 25.05.2023р. вже набули чинності зміни внесені Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України пунктами 89 та 90, які зокрема пом`якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану та порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Крім того, контролюючим органом при прийнятті податкового повідомлення-рішення не враховано приписи п.11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яким передбачено що, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). Таким чином, на день прийняття рішення щодо застосування штрафних(фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Однак, як вбачається з розрахунку штрафної (фінансової) санкції до податкового повідомлення-рішення від 29.05.2023р. №512/32-00-51-03-03, Відповідачем сума штрафу за порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахована згідно положень пункту 120-1.1 статті 120 ПК України, відносно наступних податкових накладних: - №1000045 від 10.01.2023; - №384 від 21.09.2022; - №382 від 22.09.2022; - №522 від 27.09.2022; - №488 від 26.09.2022; - №521 від 23.09.2022; - №523 від 30.09.2022; - №484 від 11.10.2022; - №383 від 30.09.2022; - №506 від 31.12.2022. Разом з тим, виходячи з приписів п.11 підрозділу 10 розділу ХІХ «Перехідні положення» ПК України, Відповідач при визначені розміру штрафу повинен був керуватися саме нормами Закону №2876 ІХ. На підставі викладеного, вважаємо, що розрахунок штрафної (фінансової) санкції до податкового повідомлення-рішення від 29.05.2023р. №512/32-00-51-03-03 є неправомірним, що в свою чергу свідчить про його невідповідність критеріям, визначеним частини 2статті 2 КАС України. Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… На підставі пп.19-1.1.2 п.19-1.1, 19-1.1.46 п.19-1 ст.19, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України посадовою особою відділу податкового адміністрування торгівельних підприємств та підприємств сфери надання послуг Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків 08.05.2023 року проведено камеральну перевірку даних Єдиного реєстру податкових накладних з питань порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» (скорочена назва ТОВ "МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ", код за ЄДРПОУ - 31158623), щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами камеральної перевірки складено Акт від 08.05.2023 року №493/32-00-51-03-03/31158623. За наслідками камеральної перевірки встановлено порушення: - п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) в частині порушення граничних термінів реєстрації' податкових накладних/розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних, складених відповідно до пп.198.5 ст, 198 ПКУ у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту): до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 126206,74 грн.; - порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, складеної на операції', що оподатковуються за нульовою ставкою, із загальним обсягом постачання (без ПДВ) 3758523,47 грн; - порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 ПКУ обсяг постачання (без ПДВ) по яким складає 16380,00 гривень. Перелік несвоєчасно зареєстрованих податкових накладних з датою їх реєстрації в ЄРПН зазначені в акті камеральної перевірки, копія якого додається до відзиву. ТОВ "МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ" заперечення до акту перевірки від 08.05.2023р. №493/32-00-51-03-03/31158623 не надавало. На підставі акту перевірки від 08.05.2023 року №493/32-00-51-03-03/31158623, 29.05.2023 року винесено податкове повідомлення-рішення №512/32-00-51-03-03, яким застосовано штрафні санкції у сумі 13968,27 грн., яке і оскаржує позивач. … Пункт 89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України не може мати зворотною дію в часі, оскільки податкові накладні та/або розрахунки коригування до таких накладних, складені до 16.01.2023 року, вже були складені та зареєстровані платниками податків до 16.01.2023 року, тобто згідно приписів п.201.10 ст.201 ПКУ. Тобто, в пункті 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України прямо зазначено, що він застосовується лише щодо порушення тих строків реєстрації ПН/РК які встановлені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу. Це означає, що починаючи з 08.02.2023 застосовуються: - зменшені штрафи, передбачені п.90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК, складених починаючи з 16.01.2023 (адже саме для таких ПН/РК п.89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу строки реєстрації); - звичайні штрафи, передбачені п.120-1.1 ПКУ, за порушення строків реєстрації ПН/РК, складених до 16.01.2023 року. Штрафні санкції, які застосовувались до податкових накладних були виписані ТОВ "МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ" за періодом складання вересень, жовтень, грудень 2022 року, січень 202 року (період виписки ПН 10.01,2023р.), тобто до 16 січня 2023 року. Отже, порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом №2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу, який, до речі, не скасований і не змінений Законом України №2876-IX від 12.01.2023 року. Таким чином, контролюючий орган при винесенні податкового повідомлення-рішення №539/32-00-51-03-03 від 01.06.2023р., не порушував п.11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, у якому зазначено: «Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таки штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу)», оскільки розміри штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в період до 16.01.2023р., передбачених п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, на час прийняття спірного податкового повідомлення-рішення не були змінені. Підсумовуючи вищевикладене, відповідач переконаний, що податкове повідомлення-рішення №512/32-00-51-03-03 від 29.05.2023р. є правомірним, а заявлені позовні вимоги - необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 25.09.2023 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

СМУ ДПС по роботі з ВПП проведена камеральна перевірка щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» (код ЄДРПОУ 31158623), за результатами якої складено Акт №493/32-00-51-03-03/31158623 від 08.05.2023 (надалі Акт камеральної перевірки №493/32-00-51-03-03/31158623 від 08.05.2023).

В Акті камеральної перевірки №493/32-00-51-03-03/31158623 від 08.05.2023 зазначено: «… Висновок: Перевіркою встановлено порушення вимог: - п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних, складених відповідно до пп.198.5 ст,198 ПКУ у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту): до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ - 126206,74 грн.; - порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, із загальним обсягом постачання (без ПДВ) 3758523,47 грн; - порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 ПКУ обсяг постачання (без ПДВ) по яким складає 16380 гривень. Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктами 120-1.1. статті 120-1 ПКУ. Згідно з абзацом сімнадцятим пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено па контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій (штрафів) на період дії воєнного надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністром України на всій території України з метою запобіганню поширенню короно вірусної хвороби (СОVIO-19), не застосовуються (норму доповнено Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022). …».

Результатом розгляду СМУ ДПС по роботі з ВПП Акту камеральної перевірки №493/32-00-51-03-03/31158623 від 08.05.2023 стало прийняття відносно ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» податкового повідомлення-рішення №512/32-00-51-03-03 від 29.05.2023, яким за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (3014060100)» застосовано штраф на суму 13968 грн. 27 коп.

Судом досліджено всі документи наявні у матеріалах даної справи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Відповідно до п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом. (…).

За п.109.2 ст.109 Податкового кодексу України порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

У п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України зазначено: «… Реєстраціяподаткових накладнихта/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: дляподаткових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; дляподаткових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведенихподаткових накладнихта/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначенимипунктом 198.5статті 198 тапунктом 199.1статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг доподаткової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. …».

Згідно з п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладноїта/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно допункту 198.5статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначенихпідпунктами "а" - "г"цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно достатті 199цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно доабзацу одинадцятогопункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимогстатей 192і201цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такихподаткових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такихподаткових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такихподаткових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такихподаткових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в такихподаткових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів. У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201цього Кодексу, для реєстрації податкової накладноїта/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимогстатей 192і201цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно допункту 198.5статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначенихпідпунктами "а" - "г"пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно доабзацу одинадцятогопункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної. У разі зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно зпунктом 201.16статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування. У разі реєстраціїподаткової накладноїта/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Як зазначено у п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

За п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90 згідно із ЗакономУкраїни №2876-IX від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023.

Відповідно до п.11 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

У ч.1 ст.58 Конституції України зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються досліджуваного публічно-правового спору.

За матеріалами справи, податкові накладні/розрахунки коригування виписувались та реєструвались в Єдиному реєстрі податкових накладних до набрання чинності ЗакономУкраїни №2876-IX від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування».

Разом із цим, СМУ ДПС по роботі з ВПП складено Акт камеральної перевірки №493/32-00-51-03-03/31158623 від 08.05.2023 та прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 29.05.2023 за №512/32-00-51-03-03 після набрання чинності ЗакономУкраїни №2876-IX від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування».

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд погоджується з твердженням позивача, що «… Відповідач під час проведення перевірки та складання податкового повідомлення-рішення повинен був керуватися саме пунктами 89 та 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, які є пріоритетними у застосуванні у період воєнного стану порівняно із загальними нормами ст.ст. 201 та 120-1 ПК України. …».

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 29.05.2023 за №512/32-00-51-03-03 прийнято контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки права та інтереси позивача були порушені СМУ ДПС по роботі з ВПП, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» (вул.Південне шосе, буд.72, кабінет 5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69008; код ЄДРПОУ 31158623) до Східного міжрегіонального управлення ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управлення ДПС по роботі з великими платниками податків від 29.05.2023 за №512/32-00-51-03-03.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» (вул.Південне шосе, буд.72, кабінет 5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69008; код ЄДРПОУ 31158623) за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управлення ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2684 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 22.11.2023.

Суддя О.О. Прасов

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.11.2023
Оприлюднено24.11.2023
Номер документу115106237
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)