154/3732/23
2/154/995/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2023 року м. Володимир
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Кусік І.В.
за участю:
секретаря судового засідання Редько В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Володимирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно і визнання права власності на спадкове майно. Свій позов мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_5 . Батьку належали житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 , земельна ділянка площею 0,2500 гектарів, для обслуговування житлового будинку та господарських споруд, яка розташована в селі Новосілки Зарічанської сільської ради Володимирського району Волинської області та земельна ділянка площею 0,6000 гектарів, для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в селі Новосілки Зарічанської сільської ради Володимирського району Волинської області. Заповіту він не залишив, а тому після його смерті відкрилася спадщина за законом, на належне йому майно.
Після смерті ОСОБА_5 , відповідно до ст. 1261, 1268 ЦК України, спадщину останнього за законом прийняла його дружина та мати позивача - ОСОБА_6 , однак не оформила її на себе у встановленому законом порядку в зв`язку із смертю.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_6 . Заповіту на належне їй майно, і те майно яке вона прийняла як спадщину за законом після ОСОБА_5 , вона не залишила, а тому після її смерті відкрилася спадщина за законом на все майно в цілому.
Відповідно до рішення Володимирської міської ради від 30.09.2022 року № 17/15, вулицю Колгоспну в селі Новосілки Володимирського району Волинської області, змінено на вулицю Тиху.
Позивач вказав, що він належить до першої черги спадкоємців за законом і має право на успадкування майна, яке залишилося після смерті матері ОСОБА_6 . При цьому, вважається таким, що прийняв спадщину за законом, так як постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, доглядав за матір`ю і похоронив її. Окрім нього є ще спадкоємці першої черги за законом після смерті ОСОБА_6 , це відповідачі, однак вони на вказану вище спадщину не претендують.
В даний час у позивача виникла необхідність оформити право власності на спадщину покійної матері, однак у Володимирській державній нотаріальній конторі Волинської області, мені роз`яснили те, що буде відмовлено мені у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом і він не зможе реалізувати свого права, так як покійна мати за свого життя не виготовила правовстановлюючі документи на вказане вище будинковолодіння, втрачено правовстановлюючі документи на вказані вище земельні ділянки, є лише їх копії, а тому потрібне судове рішення, про визнання права власності на вказаний вище житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, вказані вище земельні ділянки, за ОСОБА_1 .
З урахуванням вищевикладеного, позивач просив суд визнати ним: право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 , який вінуспадкував за законом після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ; право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 гектарів, для обслуговування житлового будинку і господарських споруд, яка розташована в АДРЕСА_2 , яку він успадкував за законом після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ; право власності на земельну ділянку, площею 0,6000 гектарів, для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в АДРЕСА_2 , яку він успадкував за законом після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити.
Відповідачі надали суду заяви, якими просили проводити розгляд справи без їх участі, позов визнали повністю та не заперечували проти його задоволення.
Перевіривши матеріали справи, з урахуванням безумовного визнання позову, суд, з рахуванням вимог ст. 200 ЦПК України, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю, а рішення у справі можливо ухвалити на стадії підготовчого розгляду справи.
Процесуальні дії суду під час судового розгляду.
03 жовтня 2023 року ухвалою Володимир-Волинського міського суду Волинської області позовну заяву ОСОБА_1 було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Судом встановлено наступні факти та відповідні правовідносини:
Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Згідно вимогст.1223ЦК України,право наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.
Як визначено ч.1 ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 12.11.1971 року Зарічанською сільською радою Володимир-Волинського району Волинської області; свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 07.02.2017 року виконавчим комітетом Зарічанської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області; свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 11.05.2018 року виконавчим комітетом Зарічанської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, позивач є сином ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Таким чином, позивач є спадкоємцем першої черги після смерті матері.
Відповідно дост.1258,1261ч.1ЦК України,спадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
З листа Володимирської державної нотаріальної контори № 1130/01-16 від 11.10.2023 року вбачається, що спадкова справа після померлої ОСОБА_6 не заводилася.
Відповідно дост. 328 ЦК України, особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зіст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно дост.1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Положеннями ст.1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно п.п. 6,7 Наказу Центрального Статистичного Управління СРСР «Про затвердження форм та Інструкції по веденню господарського обліку в сільських Радах народних депутатів» № 5-24/25 від 12.05.1985 року, дані погосподарських книг були звітом про житлові будинки, що знаходиться на праві приватної власності громадян.
З Витягу з погосподарської книги № 11 за 2023 роки виконавчого комітету Володимирської міської ради Волинської області, згідно із записом в погосподарській книзі будинок з надвірними будівлями і спорудами належить ОСОБА_7 і знаходиться по АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки управління містобудування, архітектури та комунальних ресурсів Володимирської міської ради Волинської області від 18.07.2023 року № 69, рішенням Володимирської міської ради від 30.09.2022 року № 17/15, вулицю Колгоспну в селі Новосілки Володимирського району Волинської області, змінено на АДРЕСА_1 .
Згідно ст. 1225 ч.1 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Як вбачається з державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВЛ № 000041 від 25.02.2004 року та державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВЛ № 000042 від 25.02.2004 року, ОСОБА_5 належала земельна ділянка площею 0,2500 гектарів, кадастровий номер 0720581603:03:001:0026 для обслуговування житлового будинку та господарських споруд, яка розташована в селі Новосілки Зарічанської сільської ради Володимирського району Волинської області та земельна ділянка площею 0,6000 гектарів, кадастровий номер 0720581603:03:001:0027 для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в селі Новосілки Зарічанської сільської ради Володимирського району Волинської області.
Згідно записів у будинковій книзі для прописки громадян, проживаючих в будинку АДРЕСА_1 , на момент смерті ОСОБА_5 та протягом 6 місяців після його за вказаною адресою проживала та була зареєстрована ОСОБА_8 , яка в силу вимог ст. 1268 ч.3 ЦК України, вважається такою, що прийняла спадщину після смерті чоловіка. При цьому, позивач вважається таким, що прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_8 .
Листом Володимирської державної нотаріальної контори № 823/01-16 від 11.08.2023 року, позивачу було повідомлено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_6 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно та рекомендовано для оформлення спадкових прав звернутися до суду.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у суду надано достатньо доказів того, що померлому ОСОБА_5 належали вказані в позові житловий будинок та земельні ділянки, які після його смерті прийняла ОСОБА_6 , проте не оформила своїх спадкових справ, позивач є єдиною особою, що претендує на спадкове майно після померлої матері, вважається таким, що прийняв спадщину після її смерті, а відтак має право на успадкування всіх прав та обов`язків останньої, при цьому інші спадкоємці ОСОБА_6 на спадкове майно не претендують, тож вимоги ОСОБА_1 про визнання за ним у порядку спадкування за законом після смерті матері права власності на спадкове майно є обґрунтованими, такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.10,12,133,141,200,246,247,258,259ЦПК України,ст.1216-1218,1223,1225,1266,1268ЦК України,ст.81,125-126,152ч.3п.«а» ЗемельногоКодексу України,Постановою ПленумуВищого спеціалізованогосуду Україниз розглядуцивільних ікримінальних справ№ 7від 30.05.2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування»,Закону України«Про державну«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» №1952-IVвід 01.07.2004року, п.п. 6,7 Наказу Центрального Статистичного Управління СРСР «Про затвердження форм та Інструкції по веденню господарського обліку в сільських Радах народних депутатів» № 5-24/25 від 12.05.1985 року, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ), до ОСОБА_2 (РНОКПП не відомий, АДРЕСА_3 ), ОСОБА_3 (РНОКПП не відомий, АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (РНОКПП не відомий, АДРЕСА_4 ), про визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 :
?право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 ;
?право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 гектарів, кадастровий номер 0720581603:03:001:0026, для обслуговування житлового будинку і господарських споруд, яка розташована в АДРЕСА_2 ;
?право власності на земельну ділянку, площею 0,6000 гектарів, кадастровий номер 0720581603:03:001:0027, для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в селі Новосілки Зарічанської сільської ради Володимирського (бувшого Володимир Волинського) району Волинської області.
Рішення суду може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, яка подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Головуюча суддя Ірина КУСІК
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2023 |
Оприлюднено | 24.11.2023 |
Номер документу | 115119450 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Кусік І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні