ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
15.11.2023Справа № 910/13998/23
Суддя Господарського суду міста Києва Спичак О.М., за участю секретаря судового засідання Тарасюк І.М., розглянувши матеріали справи
За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська аукціонна платформа»
про стягнення 355910,40 грн.
Представники сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
04.09.2023 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська аукціонна платформа» про стягнення неустойки у розмірі 355910,40 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що відповідач не виконав свій обов`язок, передбачений Договором №01/23 від 24.01.2023 та Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна», з перерахування позивачу гарантійного внеску у сумі 177955,20 грн, у зв`язку з чим позивачем заявлено до стягнення з відповідача неустойку у розмірі 355910,40 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2023 відкрито провадження у справі №910/13998/23, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 11.10.2023, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
У підготовчому засіданні 11.10.2023 судом було постановлено протокольну ухвалу (без виходу до нарадчої кімнати) про відкладення підготовчого засідання на 01.11.2023.
У підготовчому засіданні 01.11.2023 судом було постановлено протокольну ухвалу (без виходу до нарадчої кімнати) про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 15.11.2023.
Представник позивача у судове засідання 15.11.2023 не з`явився, про призначене судове засідання був повідомлений належним чином; 07.11.2023 подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання 15.11.2023 не з`явився, про призначене судове засідання був повідомлений належним чином за адресою, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (04050, м. Київ, вул. Білоруська, буд. 10/18;), що підтверджується інформацією з офіційного сайту АТ «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень.
При цьому, відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У судовому засіданні 15.11.2023 судом було закінчено розгляд справи по суті та оголошено вступну і резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
24.01.2023 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях (організатор аукціону) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська аукціонна платформа» (оператор електронного майданчика) укладено Договір №01/23 про проведення електронних аукціонів з продажу об`єктів малої приватизації між організатором аукціону та оператором електронного майданчика, відповідно до умов якого оператор електронного майданчика та організатор аукціону співпрацюють в напрямку забезпечення приватизації шляхом продажу на електронних аукціонах способами, визначеними законом, об`єктів малої приватизації, інформаційне повідомлення про продаж яких опубліковано в електронній торговій системі.
У п. 3 розділу 2 Договору №01/23 від 24.01.2023 визначено, що оператор електронного майданчика зобов`язується перерахувати сплачену суму гарантійного внеску переможця електронного аукціону (за вирахуванням плати за участь в електронному аукціоні) на казначейський рахунок органу приватизації, зазначений у інформаційному повідомленні та розділі VII цього договору, протягом 5-ти робочих днів з дня опублікування в ЕТС протоколу про результати електронного аукціону.
Відповідно до п. 4 розділу 5 Договору №01/23 від 24.01.2023 у разі неперерахування або несвоєчасного перерахування оператором електронного майданчика реєстраційного та/або гарантійного внеску на казначейські рахунки органу приватизації, оператор електронного майданчика сплачує неустойку у подвійному розмірі не перерахованої суми реєстраційного або/та гарантійного внеску.
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач вказує на те, що відповідач не виконав свій обов`язок з перерахування позивачу гарантійного внеску у сумі 177955,20 грн, у зв`язку з чим позивачем заявлено до стягнення з відповідача неустойку у розмірі 355910,40 грн.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» гарантійний внесок - сума коштів, яка вноситься потенційним покупцем об`єкта приватизації для забезпечення виконання його зобов`язання щодо участі в аукціоні у вигляді грошових коштів або банківської гарантії.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» об`єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об`єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України. Органи приватизації під час підготовки об`єкта малої приватизації до приватизації можуть залучати суб`єктів господарювання для: виготовлення технічної документації, реєстрації речових прав на нерухоме майно та проведення інвентаризації майна державних підприємств, що приватизуються; проведення екологічного аудиту у випадках, визначених законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» електронний аукціон проводиться відповідно до договору, що укладається між організатором аукціону з операторами електронних майданчиків. Типовий договір між організатором аукціону та операторами електронних майданчиків затверджується Фондом державного майна України.
Згідно з ч. 6 ст. 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» протокол про результати електронного аукціону формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення аукціону в електронній формі. Протокол про результати електронного аукціону підписується шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, крім випадків, якщо на підписанні протоколу в письмовій формі наполягає переможець електронного аукціону.
Відповідно до ч. 7 ст. 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» переможцю аукціону гарантійний внесок, за вирахуванням плати за участь у електронному аукціоні, зараховується під час розрахунку за об`єкт приватизації.
Судом встановлено, що 09.07.2023 ОСОБА_1 сплатив на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська аукціонна платформа» гарантійний внесок учасника аукціону у сумі 201000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №0.0.3086129028.1.
Згідно з Протоколом про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20230622-63183, що відбувся 11.07.2023, ОСОБА_1 є переможцем електронного аукціону з продажу об`єкта малої приватизації - окремого майна - виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами у складі: бокс для стоянки автомобілів з адмінбудинком А-ІІ, А-1, А1-1, а площею 501,0 кв. м; бокс для ремонта Б-І, Б1-1, б, 61 площею 222,6 кв. м; сарай В-І, площею 47,3 кв. м; адміністративно-побутова будівля Г-1, г, г1 площею 145,5 кв. м; склад Е-І, е площею 18,5 кв. м; сарай Ж-І, ж площею 93,9 кв. м; сарай Є-1 площею 4,9 кв. м; убиральня И-І, площею 2,6 кв. м; ворота № 1; огорожа № 2, за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, м. Решетилівка, вул. Червонопартизанська, 43 (далі-Об`єкт), ціна продажу Об`єкту - 576 120,00 грн (у т.ч. ПДВ -96 020,00 грн).
Протокол про результати електронного аукціону затверджений наказом Регіонального відділення від 19.07.2023 № 348 «Про затвердження протоколу про результати електронного аукціону №SPE001-UA-20230622-63183 від 11.07.2023 з продажу об`єкта малої приватизації-окремого майна - виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами» та опублікований в ЄТС 19.07.2023.
Розмір залишку гарантійного внеску (після вирахування винагороди оператора електронного майданчика, розмір якої - 23044,80 грн з ПДВ), що підлягає перерахуванню на рахунок Регіонального відділення як органу приватизації становить 177955,20 грн.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ч. 11 ст. 14 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» для участі в аукціоні гарантійний та реєстраційний внески сплачуються на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь у приватизації. Оператор електронного майданчика перераховує на рахунки відповідних бюджетів суми сплачених потенційними покупцями реєстраційних внесків протягом п`яти календарних днів з дня затвердження протоколу аукціону.
У п. 3 розділу 2 Договору №01/23 від 24.01.2023 визначено, що оператор електронного майданчика зобов`язується перерахувати сплачену суму гарантійного внеску переможця електронного аукціону (за вирахуванням плати за участь в електронному аукціоні) на казначейський рахунок органу приватизації, зазначений у інформаційному повідомленні та розділі VII цього договору, протягом 5-ти робочих днів з дня опублікування в ЕТС протоколу про результати електронного аукціону.
Відповідно до п. 4 розділу 5 Договору №01/23 від 24.01.2023 у разі неперерахування або несвоєчасного перерахування оператором електронного майданчика реєстраційного та/або гарантійного внеску на казначейські рахунки органу приватизації, оператор електронного майданчика сплачує неустойку у подвійному розмірі не перерахованої суми реєстраційного або/та гарантійного внеску.
Матеріали справи не містять, а відповідачем не надано суду доказів виконання обов`язку зі сплати на користь позивача гарантійного внеску у розмірі 177955,20 грн.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
У відповідності до норм частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Відповідно до п. 4 розділу 5 Договору №01/23 від 24.01.2023 у разі неперерахування або несвоєчасного перерахування оператором електронного майданчика реєстраційного та/або гарантійного внеску на казначейські рахунки органу приватизації, оператор електронного майданчика сплачує неустойку у подвійному розмірі не перерахованої суми реєстраційного або/та гарантійного внеску.
Оскільки відповідачем не було перераховано позивачу гарантійний внесок у сумі 177955,20 грн, суд дійшов висновку про задоволення позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська аукціонна платформа» про стягнення неустойки (по суті - штрафу) у розмірі подвійної суми гарантійного внеску - 355910,40 грн.
Судовий збір покладається на відповідача у зв`язку з задоволенням позову у повному обсязі (відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська аукціонна платформа» (04050, м. Київ, вул. Білоруська, буд. 10/18; ідентифікаційний код: 42435860) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях (36000, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Небесної Сотні, буд. 1/23; ідентифікаційний код: 42769539) неустойку у розмірі 355910 (триста п`ятдесят п`ять тисяч дев`ятсот десять) грн 40 коп. та судовий збір у розмірі 5338 (п`ять тисяч триста тридцять вісім) грн 66 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст складено та підписано 23.11.2023.
Суддя О.М. Спичак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2023 |
Оприлюднено | 24.11.2023 |
Номер документу | 115125660 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо приватизації майна про укладення, зміну, розірвання, виконання договорів купівлі-продажу та визнання їх недійсними |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Спичак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні