Постанова
від 22.11.2023 по справі 204/9281/22
ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/6481/23 Справа № 204/9281/22 Суддя у 1-й інстанції - Черкез Д. Л. Суддя у 2-й інстанції - Канурна О. Д.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2023 року м. Дніпро

Дніпровський апеляційний суд у складі:

головуючої судді Канурної О.Д.,

суддів: Космачевської Т.В., Халаджи О.В.,

за участю секретаря судового засідання: Піменової М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 10 травня 2023 року у справі № 204/9281/22 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці, Державного підприємства «Селидіввугілля», Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», Селидівська територіальна організація профспілки працівників вугільної промисловості України, треті особи: Первинна профспілкова організація відокремленого підрозділу Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування акту розслідування нещасного випадку, визнання нещасного випадку таким, що не пов`язаний з виробництвом (суддя першої інстанції Черкез Д.Л.) , -

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2022 року позивач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернувся до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська з позовною заявою до Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці, Державного підприємства «Селидіввугілля», Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», Селидівської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості України, треті особи: Первинна профспілкова організація відокремленого підрозділу Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , в якій просив: визнати незаконним та скасувати Акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося / сталася) 12 жовтня 2020 року о 23 год. 45 хв. на ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» з електрослюсарем підземним ОСОБА_3 за формою Н-1/П, який було затверджено 05 серпня 2022 року; визнати нещасний випадок, який стався 12 жовтня 2020 року о 23 год. 45 хв. на ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» з електрослюсарем підземним ОСОБА_3 таким, що не пов`язаний з виробництвом.

14 листопада 2022 року позивачем уточнені позовні вимоги (т.1 а.с.63 - 71).

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказав на те, що 12 жовтня 2020 року на Відокремленому підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» стався нещасний випадок внаслідок погіршення стану здоров`я зі смертельним наслідком електрослюсаря підземного ОСОБА_3 .

Наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області (правонаступник - Східне міжрегіональне управління державної служби України з питань праці) від 15.10.2020 № 313-СР (зі змінами) було утворено комісію зі спеціального розслідування зазначеного нещасного випадку.

В порушення вимог п. 15 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 19.07.2019 року № 337, склад комісії зі спеціального розслідування не відповідає законодавчо визначеному, а саме до складу спеціальної комісії не було включено представника первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці), тобто, представника Первинної профспілкової організації відокремленого підрозділу Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля». Натомість до складу спеціальної комісії було включено голову профкому Профспілки робітників вугільної промисловості ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» Вязьміна Олександра Євгеновича, проте, відомості про таку організацію відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином, позивач вважає, що оскаржуваний Акт видано тимчасовим колегіальним органом, до складу якої увійшов представник організації, яка не пройшла процедуру офіційного визнання шляхом засвідчення державою факту її створення, а отже такий Акт є незаконним.

При цьому, Акт розслідування нещасного випадку відповідно до Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105 XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» є підставою для страхових виплат. Сам по собі факт перебування на робочому місці під час нещасного випадку не обумовлює характер нещасного випадку як такого, що пов`язаний з виробництвом. За відсутності доказів того, що погіршення стану здоров`я працівника виникло виключно в результаті впливу небезпечного виробничого фактора чи середовища у процесі виконання ним трудових обов`язків, неможливо роботи висновок, що такий нещасний випадок є пов`язаним з виробництвом. Спеціальною комісією не було встановлено, що погіршення стану здоров`я працівника виникло виключно в результаті впливу небезпечного виробничого фактора чи середовища у процесі виконання ним трудових обов`язків, що унеможливлює визнання даного нещасного випадку таким, що пов`язаний з виробництвом, в тому числі на підставі п. п. 1,2,3 п. 52 Порядку 337.

Згідно Висновку судово-медичного експерта Покровського відділення КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» № 324, причиною смерті гр. ОСОБА_3 стало захворювання - гостра ішемічна хвороба серця у формі постінфарктного і дифузного атеросклеротичного кардіосклерозу, стенозуючого атеросклерозу вінцевих артерій на фоні гіпертонічної хвороби, яка ускладнилася гострим порушенням коронарного кровообігу.

Під час проведення розслідування спеціальною комісією було достовірно встановлено, що о 22 год. 45 хв., закінчивши демонтаж та завантаживши залишки балки у кліть, робітники, в т. ч. ОСОБА_3 , всі разом виїхали зі ствола на поверхню. Тобто, раптова смерть ОСОБА_3 настала не під час перебування на підземних роботах. Також спеціальною комісією не було встановлено, що погіршення стану здоров`я зі смертельним наслідком настало після підйому ОСОБА_3 на поверхню з даною ознакою.

Експертна комісія ДП «НДІ МЕП Донбасу та Вугільної промисловості МОЗ України» дійшла висновку, що погіршення стану здоров`я зі смертельним наслідком електрослюсаря підземного ОСОБА_3 з умовами праці не пов`язане.

При цьому, у разі якщо нещасний випадок на виробництві зумовлений погіршенням стану здоров`я працівника внаслідок впливу на нього шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, а також для встановлення наявності протипоказань виконувати потерпілим роботу за станом здоров`я, медичний висновок є обов`язковим документом для визначення обставин, за яких нещасний випадок визнається таким, що пов`язаний з виробництвом і має враховуватися комісією (спеціальною комісією) в ході проведення розслідування.

Зазначений нещасний випадок є таким, що з виробництвом не пов`язаний на підставі п. 53 Порядку 337, яким чітко визначено, що нещасний випадок визнається не пов`язаними з виробництвом у разі смерті працівника від загального захворювання або самогубства, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та/або відповідною постановою про закриття кримінального провадження. Спори про встановлення факту нещасного випадку на виробництві, після розслідування (спеціального розслідування) обставин, у разі незгоди з рішенням комісії (спеціальної комісії), змістом акту за формою Н-1, підлягають розгляду в суді, а тому суд наділений компетенцією, серед іншого, визначити пов`язаний чи не пов`язаний нещасний випадок з виробництвом.

Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 01 лютого 2023 року за клопотанням представника позивача залучено до участі у справі правонаступника позивача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. (т.1 а.с. 162)

Рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 10 травня 2023 року у задоволенні позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці, Державного підприємства «Селидіввугілля», Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», Селидівська територіальна організація профспілки працівників вугільної промисловості України, треті особи: Первинна профспілкова організація відокремленого підрозділу Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування акту розслідування нещасного випадку, визнання нещасного випадку таким, що не пов`язаний з виробництвом відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційна скарга обгрунтована тим, що судом першої інстанції при ухваленні рішення порушені норми матеріального права. Крім того, апелянт звертає увагу суду на те, що висновком судово-медичного експерта Покровського відділення КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» № 324 встановлено, що причиною смерті гр. ОСОБА_3 стало захворювання - гостра ішемічна хвороба серця у формі постінфарктного і дифузного атеросклеротичного кардіосклерозу, стенозуючого атеросклерозу вінцевих артерій на фоні гіпертонічної хвороби, яка ускладнилася гострим порушенням коронарного кровообігу. Відповідно до Експертного медичного висновку ДП «НДІ МЕП Донбасу та Вугільної промисловості МОЗ України» від 26.01.2022 року № 1, погіршення стану здоров`я зі смертельним наслідком електрослюсаря підземного ОСОБА_3 з умовами праці не пов`язане.

На думку апелянта, усі вищенаведені спеціальних органів вказують на наявність у потерпілого хронічного захворювання та виключають вплив шкідливих виробничих факторів чи середовища у процесі виконання ОСОБА_3 трудових обов`язків безпосередньо 12.10.2020 року, таким чином, нещасний випадок є таким, що не пов`язаний з виробництвом.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 13 червня 2023 року цивільна справа витребувана з суду першої інстанції.

20 червня 2023 року матеріали цивільної справи надійшли до Дніпровського апеляційного суду.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 22 червня 2023 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 10 травня 2023 року було залишено без руху.

03 липня 2023 року від апелянта надійшло клопотання на усунення недоліків апеляційної скарги разом з квитанцією про доплату судового збору у сумі 3721,50 грн та уточненною апеляційною скаргою, відповідно до кількості учасників справи.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 10 серпня 2023 року відкрито провадження у даній справі та надано сторонам строк для надання відзиву на апеляційну скаргу.

14 серпня 2023 року сторонам у справі направлено копію ухвали про відкриття апеляційного провадження, яка отримана ними на електронну пошту 14 серпня 2023 року. (том № 2, а.с.27-32).

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 28 серпня 2023 року справу призначено до судового розгляду.

28.08.2023 року від відповідача - Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці надійшов відзив на апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому відповідач просить залишити без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 10 травня 2023 року залишити без змін (том № 2, а.с. 37 41).

В судове засідання Дніпровського апеляційного суду 22 листопада 2023 року представник Державного підприємства «Селидіввугілля» не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою (том № 2, а.с. 75).

В судове засідання Дніпровського апеляційного суду 22 листопада 2023 року представник відповідача - Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою (том № 2, а.с. 75).

В судове засідання Дніпровського апеляційного суду 22 листопада 2023 року представник відповідача - Селидівської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості України не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений, що підтверджується довідкою (том № 2, а.с. 75).

В судове засідання Дніпровського апеляційного суду 22 листопада 2023 року представник третьої особи - Первинної профспілкової організації відокремленого підрозділу Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до статті 130 ЦПК України, що підтверджується довідкою Укрпошти (том № 2, а.с. 77).

В судове засідання Дніпровського апеляційного суду 22 листопада 2023 року третя особа ОСОБА_1 не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, що підтверджується довідкою (том № 2, а.с. 75).

Заслухавши головуючого суддю, вислухавши пояснення представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Шамрай С.А., представника відповідача - Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці Голуб П.А., дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 1 ст. 367 ЦПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно частини 2 вказаної вище статті, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Частиною 1 ст. 375 ЦПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області № 313-СР від 15 жовтня 2020 року «Про проведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком» з метою проведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 12 жовтня 2020 року о 23 год. 45 хв. на ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з ОСОБА_3 , 1979 року народження, було призначено комісію зі спеціального розслідування.

Відповідно до Акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) 12 жовтня 2020 р. о 23 год. 45 хв. на Відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» від 03 серпня 2022 року, затвердженого начальником Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці 05 серпня 2022 року за формою Н-1/П встановлено, що комісія призначена наказом Головного управління Держпраці у Донецькій області від 15 жовтня 2020 року № 313-СР. зі змінами згідно наказу від 08 грудня 2020 року № 404-СР, від 04 лютого 2021 року № 62-СР, від 12 січня 2022 року № 13-СР, від 27 липня 2022 року № 148/СХ Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці у складі: голови - головного державного інспектора відділу гірничотехнічного нагляду у південному напряму управління гірничого нагляду Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці Федосєєва К.В., членів комісії - страхового експерта з охорони праці відділу з профілактики страхових випадків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області Левчук Н.В., в.о. заступника генерального директора з охорони праці ДП «Селидіввугілля» Расаднікова Д.М., в.о. заступника директора з охорони праці ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» Христофорова Д.С., голови Селидівської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості України Бабіч В.М., голови профкому Профспілки робітників вугільної промисловості Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» Вязьміна О.Є., головного державного інспектора відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці управління з питань праці Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці Хаванського О.В., провела розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку на промисловому майданчику у допоміжному приміщенні дільниці «Підіймальні установки та ремонт, армування вертикальних стволів» Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» з одним потерпілим електрослюсарем підземним 5 розряду ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із смертельним наслідком.

Потерпілий працював у Відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля». 12 жовтня 2020 року бригаді електрослюсарів підземних, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 було видано наряд на обслуговування підіймальних машин та демонтування розстрільної балки № 8 у породному відділені допоміжного ствола. О 21 год. 10 хв. підготувавши інструменти до роботи, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 взяли інструмент, пішли до допоміжного стовбуру і приступили до роботи. О 22 год. 45 хв., закінчивши демонтаж та завантаживши залишки балки у кліть, робітники всі разом виїхали зі ствола на поверхню. Близько 23 год. 00 хв. електрослюсаря підземні перенесли елементи балки і інструмент до допоміжного приміщення дільниці ПУ та РАВС. ОСОБА_3 зайшовши до допоміжного приміщення дільниці збирався дзвонити по телефону диспетчеру. ОСОБА_4 складав свій інструмент в ящик біля столу, стоячи спиною до ОСОБА_3 та раптом почув хрип і обернувся. Він побачив, що ОСОБА_3 лежить грудиною на столі та не подає ознак життя. О 23 год. 12 хв. ОСОБА_5 викликав медичну сестру та повідомив гірничого диспетчера про те, що сталось. О 23 годині 25 хвилин було викликано бригаду РПГ 10 ВГРЗ. О 23 год. 50 хв. підземний фельдшер ОСОБА_7 констатувала біологічну смерть. О 00 год. 20 хв. прибула на шахту бригада РПГ 10 ВГРЗ та представники правоохоронних органів. О 00 год. 20 хв. лікарем РПГ ОСОБА_8 була констатована біологічна смерть.

Згідно отриманого висновку експерта Покровського відділення КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» № 324 причиною смерті ОСОБА_3 стала «ішемічна хвороба серця: постінфарктний і дифузний атеросклеротичний кардіосклероз, стенозуючий коронаросклероз на фоні гіпертонічної хвороби».

Згідно експертного медичного висновку від 26 січня 2021 року № 1 ДП «НДІ Медико-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України», при судово-медичному розтині трупу виявлено: ішемічна хвороба серця (ІХС): атеросклеротичний коронарокардіосклероз, що ускладнилась серцево-судинною недостатністю, сталось без впливу шкідливих та небезпечних факторів фізичного і психофізіологічного навантаження та інших небезпечних виробничих факторів, раптове погіршення стану здоров`я на робочому місці з умовами праці не пов`язане. Основна причина події: психофізіологічна незадовільні фізичні дані або стан здоров`я, що виразилось у раптовому погіршенні стану здоров`я, після виконання робіт у допоміжному стволі з демонтажу розстрільної балки, а саме ішемічна хвороба серця, постінфарктний і дифузний атеросклеротичний кардіосклероз, стенозуючий коронаросклероз на фоні гіпертонічної хвороби. Супутні причини: організаційні відсутність або неякісне проведення медичного обстеження (професійного добору), що відобразилось у проведенні періодичного медичного обстеження не в повному обсязі за 2019-2021 роки; порушення трудової і виробничої дисципліни, у тому числі невиконання посадових обов`язків директором Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», який не організовував проведення періодичного медичного огляду працівників.

Оглянувши місце нещасного випадку, опитавши свідків та осіб причетних до нещасного випадку, ознайомившись з висновком експерта № 324 Покровського відділення КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи», експертним медичним висновком ДП «НДІ МЕП Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України» від 26.01.2022 р. № 1, вивчивши організаційну і технічну документацію, з`ясувавши обставини нещасного випадку, комісія зі спеціального розслідування шляхом голосування (більшістю голосів) прийшла до висновку, що згідно вимог до п.п. 1, п.п. 2, п.п. 3, п.п. 6 та п.п. 7 п. 52 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» затвердженого Кабінетом Міністрів України від 17.04.2019 р. № 337, даний нещасний випадок вважається пов`язаним з виробництвом. Керуючись п. 34 Порядку рішення щодо визнання нещасного випадку пов`язаними чи не пов`язаними з виробництвом приймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. За підсумками голосування «За» - проголосувало 5 членів комісії, «Проти» - 2 члена комісії, «Утрималось» - 0 членів комісії. Комісія прийняла рішення, що даний нещасний випадок пов`язаний з виробництвом, підлягає обліку на Відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» та на нього складається акт за формою Н-1/П. Особою, яка допустила порушення вимог законодавства з охорони та гігієни праці визнано ОСОБА_9 директора Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля», який не організував проведення періодичного медичного огляду працівників.

До Актудолучено Окрему думку члена комісії -страхового експерта з охорони праці відділу з профілактики страхових випадків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області Левчук Н.В. та Окрему думку члена комісії - в.о. заступника генерального директора з охорони праці ДП «Селидіввугілля» Расаднікова Д.М. Члени комісії, які висловили окремі думки, зазначили, що вважають, що нещасний випадок (природна смерть внаслідок загального захворювання), з виробництвом не пов`язаний, по даному нещасному випадку має складатись Акт Н-1/НП.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулось до Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці з листом від 24 серпня 2022 року щодо призначення повторного спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 12 жовтня 2020 року о 23 год. 45 хв. з електрослюсарем підземним ОСОБА_3 під час перебування на підземних роботах. Однак, листом від 07 вересня 2022 року Східне міжрегіональне управління державної служби України з питань праці повідомило, що вважає недоцільним призначення повторного спеціального розслідування даного нещасного випадку зі смертельним наслідком.

Доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про те, що висновки спеціальних органів, а саме: Висновок судово-медичного експерта Покровського відділення КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи № 324, а також експертний медичний висновок ДП «НДІ МЕП Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України» від 26.01.2022 року № 1 вказують на навність у потерпілого хронічного захворювання та викличають вплив шкідливих виробничих факторів чи середовища у процесі виконання ним трудових обов`язків безпосередньо 12.10.2020 року, внаслідок чого зазначений нещасний випадок є таким, що не пов`язаний з виробництвом, є безпідставними, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог статей 1, 3, частини четвертої статті 43, частин першої та другої статті 46 Конституції України Україна як соціальна держава, зміст і спрямованість діяльності якої визначають права і свободи людини та їх гарантії, проголосила право громадян на належні, безпечні і здорові умови праці, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника; право на соціальний захист гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Принцип соціального захисту громадян втілений у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, а також у рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, у статті 12 Європейської соціальної хартії 1996 року зазначається, що держава зобов`язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.

Так, правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Законом України «Про охорону праці», на підставі яких затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів Українивід 17 квітня 2019 року № 337 (далі Порядок № 337), який набрав чинності 01 липня 2019 року.

У відповідності до п. 10 Порядку № 337 спеціальному розслідуванню підлягають, зокрема, нещасні випадки зі смертельними наслідками.

Відповідно до пункту 33 Порядку № 337 комісія (спеціальна комісія) зобов`язана, у тому числі, провести відповідне розслідування та з`ясувати обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння); визначити, пов`язані чи не пов`язані нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) з виробництвом.

Комісія під час проведення розслідування вивчає всі обставини нещасного випадку.

Слід зазначити, що Закон не вказує, що для вирішення питання, чи є нещасний випадок таким, що пов`язаний чи не пов`язаний із виробництвом, комісія має брати до уваги лише медичний висновок.

Порядком № 337 (підпункт 6 пункту 52) обставинами, за яких нещасний випадок визнається таким, що пов`язаний з виробництвом, і складається акт за формою Н-1, в тому числі, є: раптова смерть потерпілого внаслідок гострої серцево-судинної недостатності під час перебування на підземних роботах (видобування корисних копалин, будівництво, реконструкція, технічне переоснащення і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд, проведення геологорозвідувальних робіт під землею) або після підйому потерпілого на поверхню з даною ознакою, що підтверджено медичним висновком.

Цей пункт не вимагає обов`язкового встановлення причинно-наслідкового зв`язку між умовами праці та раптовою смертю саме внаслідок гострої серцево-судинної недостатності, ішемічного інсульту, серцево-судинної недостатності або порушення мозкового кровообігу під час перебування на підземних роботах (видобування корисних копалин, будівництво (реконструкція, капітальний ремонт), технічне переоснащення шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд, проведення геологорозвідувальних робіт під землею) або після підйому на поверхню, що підтверджено медичним висновком, а зазначає, що це є обставиною, відповідно до якої нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнаються пов`язаними з виробництвом.

Підтвердження медичним висновком впливу шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу вимагається у разі раптового погіршення стану здоров`я потерпілого, одержання травм або його смерть під час виконання трудових (посадових) обов`язків, або у разі, коли потерпілий не пройшов обов`язкового медичного огляду відповідно до законодавства, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку, і про це чітко зазначеноу підпункті 7 пункту 52 Порядку № 337.

Вказане вище співпадає з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 05.04.2022 року у справі № 235/6684/20, провадження № 61-18665св21.

Згідно висновку експерта Покровського відділення КЗОЗ «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» № 324, причиною смерті ОСОБА_3 стало захворювання - «гостра ішемічна хвороба серця у формі постінфарктного і дифузного атеросклеротичного кардіосклерозу, стенозуючого атеросклерозу вінцевих артерій на фоні гіпертонічної хвороби, яка ускладнилася гострим порушенням коронарного кровообігу» (том № 1, а.с. 28 30).

Експертний медичний висновок № 1 від 26.01.2022 року Експертної комісії ДП «НДІ МЕП Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України», відповідно до якого погіршення стану здоров`я зі смертельним наслідком електрослюсаря підземного ОСОБА_1 згідно п. 52 пп.7, з умовами праці не пов`язане (том № 1, а.с. 20 25), Дніпровський апеляційний суд не бере до уваги, оскільки вказаний висновок не може бути самостійною підставою для визначення нещасного випадку таким, що не пов`язаний з виробництвом.

Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно розглянув справу, правильно встановив обставини справи та відповідні їм правовідносини, наданим доказам дав правильну правову оцінку і обгрунтовано у відповідності з вимогами матеріального і процесуального права дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

На підставівикладеного вище,апеляційний судвважає,що підставдля скасуваннярішення Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 10 травня 2023 року і задоволенняапеляційної скарги Головногоуправління Пенсійногофонду Українив Донецькійобласті немає.

Керуючисьст. ст. 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.

Рішення Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 10 травня 2023 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Судді: О.Д. Канурна

Т.В. Космачевська

О.В.Халаджи

Повний текст судового рішення складений 23 листопада 2023 року

Суддя: О.Д.Канурна

СудДніпровський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення22.11.2023
Оприлюднено27.11.2023
Номер документу115135664
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —204/9281/22

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Постанова від 22.11.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Канурна О. Д.

Постанова від 22.11.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Канурна О. Д.

Ухвала від 12.10.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Канурна О. Д.

Ухвала від 28.08.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Канурна О. Д.

Ухвала від 10.08.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Канурна О. Д.

Ухвала від 22.06.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Канурна О. Д.

Ухвала від 13.06.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Канурна О. Д.

Рішення від 10.05.2023

Цивільне

Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська

Черкез Д. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні