РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 495/12237/23
Номер провадження 2/495/5762/2023
22 листопада 2023 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Савицького С.І.
при секретарі Гасанзаде М.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 36 цивільну справу у м. Білгород-Дністровському за правилами спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
10.11.2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області з позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності, згідно якого позивач просить:
Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна від 27.10.2023 року, укладений між відповідачем ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 , яка діє на підставі довіреності від 21.07.2021 року, виданої приватним нотаріусом Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Холудєєвою С.М., зареєстрованої в реєстрі за № 1157 та позивачем ОСОБА_1 .
Визнати занею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,паспорт серія НОМЕР_1 ,виданий ГенічеськимРВ УМВСУкраїни вХерсонській областівід 28.09.1998року,реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку, загальною площею 6.85 га, кадастровий номер 5120880300:01:001:0110, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (землі сільськогосподарського призначення) що розташована на території Адамівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області масив № НОМЕР_3 , ділянка № НОМЕР_4 .
У судове засідання позивач не з`явилась, але надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити.
В судове засідання відповідач, не з`явився, але його представник надав заяву про розгляд справи у їх відсутність, позивні вимоги визнають у повному обсязі.
Відповідно до ч.3ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
За змістом ч.1ст.206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно з ч.4ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Положеннямист.12 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідност.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно частин першої, другої та п`ятоїстатті 263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню по наступним підставам.
27.10.2023 року між позивачем ОСОБА_1 (далі Позивач) з однієї сторони, та відповідачем ОСОБА_2 (далі Відповідач) в особі ОСОБА_3 , що діє на підставі довіреності від 21.07.2021 року, виданої приватним нотаріусом Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Холудєєвою С.М. зареєстрованої в реєстрі за № 1157 з іншої сторони, було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна.
Згідно із цим договором Позивач придбала нерухоме майно, а саме земельну ділянку, що розташована на території Адамівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка належала Продавцю на підставі державного атку на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ЯГ №936090, виданий 19.05.2008, Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією за адресою масив № НОМЕР_3 , ділянка № НОМЕР_4 , кадастровий номер:5120880300:01:001:0110, загальною площею 6, 85 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Вищезазначений об`єкт нерухомого майна Позивачем був придбаний у Відповідача за 300030,00 (триста тисяч тридцять) гривень, які Відповідач отримав при підписані договору.
На сьогоднішній день, Позивач має намір розпорядитися належним йому нерухомим майном на підставі вказаного правочину, однак як стало відомо Позивачу, в силу положень ст. ст. 203,657 Цивільного кодексу України такий вид договорів має бути посвідчений нотаріально, недодержання нотаріальної форми таких договорів у відповідності до ст. 215 Цивільного кодексу України є підставою для визнання їх недійсним.
Отже, між Позивачем та Відповідачем було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов даних договорів, були сплачені грошові кошти, Відповідач звільнив земельну ділянку, договір був підписаний сторонами, спірний об`єкт нерухомості переданий у власність Позивача, з моменту укладання цього договору Позивач користується належним нерухомим майном.
Відповідно до п. 3.3 договору купівлі-продажу нерухомого майна від 03.11.2023 Відповідач зобов`язується до звернутись до нотаріуса для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна.
01.11.2023 року на адресу реєстрації Відповідача надійшло повідомлення від Позивача про необхідність нотаріально посвідчити договори купівлі-продажу нерухомого майна від 27.10.2023 року.
На сьогоднішній день Відповідач не прийняв до уваги повідомлення, не виконує свої обов`язки по договору та ухиляється від нотаріального посвідчення договорів купівлі продажу майна, тому вважає, що порушується її право власності.
Відповідно до ст.224 ЦК України(в редакції 1960 року) за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно та сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст.128 ЦК України(в редакції 1960 року) право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
Відповідно дост.153 ЦК України(в редакції 1960 року) договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ч.1 ст.3 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Стаття 41 Конституції України закріплює право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Статтею 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997 року відповідно до Закону України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідност. 655 ЦК Україниза договором купівлі-продажу одна сторонапродавець передає майно (товар) у власність іншій стороні покупцю, а покупець приймає і сплачує за нього визначену грошову суму.
Згідно з ст.657 ЦК України договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Згідно зіст.638 ЦК Українидоговір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч. 2ст. 220 ЦК Україниякщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відповідно дост. 334 ЦК Україниправо власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі майна. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішення суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Враховуючи вищевикладені обставини, норми чинного законодавства та той факт, що сторонами були виконані усі істотні умови договору, а також що майно було правомірно придбано позивачкою, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст.3, 9-13,76-83,95,128-131,133,141, 206,211, 247,259, 263-265,268,272,273, 354ЦПК України, ст.ст. 15, 16, ч.2 ст. 220, 316-317, 334, 638, 655 Цивільного кодексу України, суд-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 провизнання договорукупівлі-продажудійсним тавизнання прававласності задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна від 27.10.2023 року, укладений між відповідачем ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 , яка діє на підставі довіреності від 21.07.2021 року, виданої приватним нотаріусом Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Холудєєвою С.М., зареєстрованої в реєстрі за № 1157 та позивачем ОСОБА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,паспорт серія НОМЕР_1 ,виданий ГенічеськимРВ УМВСУкраїни вХерсонській областівід 28.09.1998року,реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку, загальною площею 6.85 га, кадастровий номер 5120880300:01:001:0110, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (землі сільськогосподарського призначення) що розташована на території Адамівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області масив № НОМЕР_3 , ділянка № НОМЕР_4 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: Савицький С.І.
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2023 |
Оприлюднено | 27.11.2023 |
Номер документу | 115138096 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Савицький С. І.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Савицький С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні