КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2023 року справа № 340/7691/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі військова частина) про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду зі заявою до військової частини про визнання протиправною бездіяльності щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, яка встановлена приписами частини 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон).
Водночас просила суд зобов`язати відповідача виплатити одноразову грошову допомогу.
Зазначила, що при звільненні зі служби безпідставно не виплатили одноразову грошову допомогу, яку призначають, коли вислуга перевищує 10 років, а особу звільняють за сімейними обставинами або іншими поважними причинами.
Відповідач заперечив стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.31-33).
Пояснив, що позивача звільнено з військової служби за підставою, яка не відноситься до сімейних обставин бо інших поважних причин відповідно приписів нормативно-правового акту Уряду України.
28 вересня 2023 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін і поновлено строк звернення до суду (а.с.24-26).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, наказом військової частини від 12 липня 2023 року №166 головного сержанта ОСОБА_1 звільнено зі служби з того ж дня (а.с.8).
У наказі не зазначено про виплату одноразової грошової допомоги.
Вислуга років в календарному обчисленні 16 років 06 місяців 17 днів, а в пільговому 18 років 10 місяців 13 днів (а.с.8).
Підстава звільнення припис підпункту «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають (дітей) віком до 18 років) (далі Закон 2).
Позов подано до суду 06 вересня 2023 року (а.с.15).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частини 2 статті 15 Закону (в редакції на 12 липня 2023 року) встановлено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Приписами підпункту «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону 2 передбачено, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах: з моменту оголошення мобілізації протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації: через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років.
Підпункту «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону 2 набрав чинності 13 квітня 2022 року.
Постановою Уряду України від 12 червня 2013 року №413 затверджено Перелік сімейних обставин і інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та служби осіб рядового і начальницького складу (далі Перелік).
Останні зміни до Переліку внесли 31 січня 2018 року.
У Переліку не зазначено підстави, за якою позивача звільнили з військової служби.
Пояснюється тим, що Уряд України не доповнив Перелік після набрання чинності підпунктом «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону 2.
Такий обов`язок слідує з того, що законодавець розширив Перелік.
Таким чином існують два нормативно-правові акти різної сили, які встановлюють переліки сімейних обставин і інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та служби осіб рядового і начальницького складу.
Приписи Закону 2 фактично доповнили Перелік, а Уряд України не встиг внести зміни до підзаконного акту.
Отже, позивача звільнили з військової служби за підставою, яку законодавець класифікує як «сімейні обставини або інші поважні причини», а вислуга перевищує 10 років.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що ОСОБА_1 набула право на виплату одноразової грошової допомоги.
Тому відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Захист порушеного права полягає у зобов`язанні військової частини виплатити одноразову грошову допомогу.
Позов належить задовільнити.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1073,60 грн. (а.с.7).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Задовільнити позов.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, яка встановлена приписами частини 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції на 12 липня 2023 року).
Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні, яка встановлена приписами частини 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції на 12 липня 2023 року).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1073,60 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.11.2023 |
Оприлюднено | 27.11.2023 |
Номер документу | 115141008 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Р.І. БРЕГЕЙ
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні