Рішення
від 21.11.2023 по справі 349/2021/23
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/2021/23

Провадження № 2-о/349/94/23

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21 листопада 2023 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого суддіГаврилюк О.О.

з участюсекретаря судового засіданняГошко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Рогатинський сектор Управління державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, віддалений структурний підрозділ № 2 Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради» про встановлення факту постійного проживання на території України,

учасники судового провадження:

заявник ОСОБА_1 ,

(у режимі відеоконференції)

представник заінтересованої особи -

віддаленого структурного підрозділу № 2

КНП «ПОКЦПЗІФОР» Любінець В.М.

(у режимі відеоконференції)

представник Рогатинського сектору УДМС в Івано-Фраківській області Тихий А.Б.

встановив:

У жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання на території України на час проголошення незалежності України - 24 серпня 1991 року та на час набрання чинності Законом України «Про громадянство України» - 13 листопада 1991 року.

В обґрунтування заяви зазначив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Рівне Рівненської області, де проживав разом з батьками. В кінці 1980-х років він переїхав на постійне місце проживання до м.Ходорів Львівської області, де працював на цукровому заводі, комунальному підприємстві. Отримав житло за адресою: АДРЕСА_1 . З 2010 року перебуває на стаціонарному лікуванні у медичному закладі в с.Підмихайлівці Івано-Франківської області. Він втратив паспорт громадянина СРСР старого зразка та своєчасно не оформив паспорт громадянина України. У серпні 2023 року звернувся до Рогатинського сектору Управління Державної Міграційної служби України в Івано-Франківській області щодо видачі йому паспорта громадянина України. Йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю підтвердження факту постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991, 13 листопада 1991 року та рекомендовано звернутися до суду про встановлення даного факту. Встановлення факту постійного проживання на території України йому необхідно для отримання паспорта громадянина України та реалізації своїх прав.

Ухвалою судді від 30 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку окремого провадження.

Ухвалою від 06 листопада 2023 року задоволено клопотання заявника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

16 листопада 2023 року від представника заінтересованої особи - Рогатинського сектору управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області надійшли пояснення відповідно до яких заявник дійсно звертався в міграційну службу з метою оформлення паспорта громадянина України вперше. За результатами розгляду заяви встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрованим/знятим з реєстрації не значиться, також відсутня інформація про заявника у обліках УДМС в Івано-Франківській області. А тому заявнику рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення факту проживання на території України, а також встановлення його особи, оскільки за таких обставин саме рішення суду буде підставою для звернення особи щодо якої воно постановлено до територіального підрозділу ДМС за місцем проживання з заявою про встановлення його належності до громадянства України та документуванням паспортом громадянина України.

У судовому засіданні ОСОБА_2 заяву підтримав. Пояснив, що паспорт старого зразка він втратив. Паспорт громадянина України не оформив через складні життєві обставини. Після досягнення повноліття проживав та працював в м.Ходорів Львівської області. Тривалий час перебуває на лікуванні в психіатричній лікарні в с.Підмихайлівці. Станом на 24 серпня 1991 року перебував на території України, оскільки жодного разу не виїжджав за її межі, іншого громадянства не отримував. Просив заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи - віддаленого структурного підрозділу № 2 КНП «ПОКЦПЗІФОР» лікар-психіатр Любінець В.М. у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 з 26 травня 2010 року по даний час перебуває на лікуванні у їхньому закладі з надання психіатричної допомоги. Паспорта громадянина України у нього немає, що є перешкодою для реалізації його прав, а саме оформлення статусу особи з інвалідністю, переведення його до психоневрологічного інтернату для тимчасового або постійного проживання/перебування, як особи зі стійкими психічними порушеннями, яка за станом здоров`я потребує стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування.

Представник заінтересованої особи - Рогатинського сектору управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області Тихий А.Б. у судовому засіданні пояснив, що відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України" паспорт громадянина України є документом, що підтверджує громадянство України, тому ним може бути документовано лише громадянина України. За частиною 1 статті 3 Закону України "Про громадянство України" громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України - 24 серпня 1991 року постійно проживали на території України, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" 13 листопада 1991 року проживали в Україні і не були громадянами інших держав. Особи, які прибули в Україну на постійне місце проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України". У разі відсутності в особи паспорта громадянина СРСР з відміткою про прописку, розділом ІІ Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215, передбачено проведення процедури встановлення належності її до громадянства України, за результатами якої її документують паспортом України. За відсутності паспорта з відміткою про прописку необхідно надати судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на територіх України станом на 24 серпня 1991 року або 13 листопада 1991 року. За результатами розгляду заяви-анкети №9433748 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , листом було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України у зв`язку з тим, що за результатами проведення процедури встановлення особи відповідно до підпункту 6 пункту 100 порядк у№302 його особу не встановлено. Рекомендовано звертатися до суду.

Вислухавши пояснення заявника, представників заінтересованих осіб, свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Свідок ОСОБА_3 у судовому засідання пояснила, що працювала на посаді начальника відділу кадрів на Ходорівському цукровому заводі. Вона добре пам`ятає ОСОБА_1 , який в серпні 1994 року був прийнятий на роботу на цукровий завод підсобним робітником, де працював до 2002 року. Йому було надано кімнату в гуртожитку, де він проживав. Сім`ї у ОСОБА_1 не було, він проживав один. Чи пред`являв документ, що посвідчує його особу, при прийнятті на роботу не пригадує. Приймали його на роботу на підставі поданої ним заяви. Зі слів ОСОБА_1 , він проживав в Ходорові з кінця 80 -х років.

Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , повторно виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції 07 грудня 1995 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Рівне Рівненської області, про що 25 грудня 1969 року було складено актовий запис за № 2090. Його батьками зазначені: ОСОБА_4 , українець, мати ОСОБА_5 , українка.

Відповідно до записів у трудовій книжці серія НОМЕР_2 , дата заповнення 23 серпня 2001 року, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , 08 серпня 1994 року прийнятий на роботу на Ходорівський цукровий завод підсобним робітником першого розряду розряду на бурякопункт, де працював до 29 квітня 2002 року. У подальшому з 10 липня 2002 року працював в ДП "Комунальник" на посаді робітника, вантажника сміття, прибиральника територій до 09 червня 2009 року, з 10 червня 2009 року працював вантажником в ДП "Житловик" КП "ХУКГ", 31 травня 2012 року звільнений з роботи з ДП "Житловик КП ХУКТ", відповідно до п.5 ст. 40 КЗпП України.

Згідно довідки №1/2, виданої 24 жовтня 2023 року віддаленим структурним підрозділом № 2 Комунального некомерційного підприємства "Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 26 травня 2010 року по даний час перебуває на лікуванні у їхньому закладі з надання психіатричної допомоги, по АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 відмовлено в оформленні паспорта громадянина України через те, що не підтверджено його належність до громадянства України. Рекомендовано звернутися до суду з заявою щодо підтвердження факту постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року або 13 листопада 1991 року, що підтверджується листом про надання інформації Рогатинського відділу УДМС України в Івано-Франківській області.

Згідно письмових пояснень ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительки АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 знає з 1990 року. Він приїхав з м.Рівне до м.Ходорова. Підтримувала з ним дружні, добросусідські зв`язки. Він допомагав їй по господарству, за що вона давала йому їжу. Їй достовірно відомо, що ОСОБА_1 станом на 24 серпня 1991 року проживав на території України.

Застосовані норми права та висновки суду за результатами розгляду заяви.

Статтею 15 ЦПК України, визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно зіст. 315 ЦПК України, в судовому порядку встановлюються факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, - в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

За нормою ст. 9 Закону України «Про правонаступництво України» від 12 вересня 1991 № 1543-XII, всі громадяни Союзу РСР, які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на території України, є громадянами України.

Відповідно до п. 1, 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 № 2235-III, - громадянами України є: усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; особи незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Закону України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.

Відповідно до підпункту «а» пункту 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215/2001, встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.

Одним із документів для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону «Про громадянство України», що подає особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, є судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року (підпункт «в» пункту 8 Порядку).

Пунктом 44 Порядку встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.

Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності вважає встановленим факт постійного проживання ОСОБА_1 на території України на момент проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року і на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" 13 листопада 1991 року, а тому заява підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 4-13, 273, 293, 294, 315-319, 352 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Рівне Рівненської області на території України станом на час проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року та на час набрання чинності Законом України «Про громадянство України» 13 листопада 1991 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування - віддалений структурний підрозділ №2 Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради» с. Підмихайлівці вул. Медична, 1 Івано-Франківського району Івано-Франківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Заінтересовані особи:

Рогатинський сектор Управління державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, місцезнаходження: вул. Галицька,45, м. Рогатин, Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Віддалений структурний підрозділ № 2 Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради», місцезнаходження: вул. Медична, 1 с. Підмихайлівці Івано-Франківського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 01993262.

Суддя О.О.Гаврилюк

Повний текст рішення суду складено 24 листопада 2023 року

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.11.2023
Оприлюднено27.11.2023
Номер документу115157643
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —349/2021/23

Рішення від 21.11.2023

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

Рішення від 21.11.2023

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

Ухвала від 06.11.2023

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні