ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
вступна та резолютивна частини
14 листопада 2023 року м.Тернопіль Справа № 921/587/23Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
при секретарі судового засідання Кос В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Приватного підприємства "Прогрес Агро", с. Ладичин Тернопільського району Тернопільської області
до відповідача: Микулинецької селищної ради, смт.Микулинці Тернопільського району Тернопільської області
про визнання укладеним додаткового договору до договору оренди землі,
за участю представників:
позивача: Околович І.Є., директор (в залі суду);
Костюкович Д.К., адвокат, довіреність №18/08-23 від 18.08.2023 (в залі суду);
відповідача: Мариняк М.М., завідувач сектору юридичного забезпечення та управління персоналом, довіреність №1789 від 14.11.2023 (в залі суду);
Вахновська Г.С., спеціаліст 1 категорії відділу земельних відносин, архітектури та містобудування, довіреність №1789 від 14.11.2023 (в залі суду);
Цаплап В.Б., начальник відділу земельних відносин, архітектури та містобудування, довіреність №1789 від 14.11.2023 (в залі суду).
Керуючись ст.ст.4, 11, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 127, 129, 219, 220, 222, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеним договір про поновлення договору оренди землі від 28 квітня 2015 року, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15 травня 2015 року (номер запису про інше речове право: 9673049), на той самий строк на наступних умовах:
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
смт. Микулинці
Микулинецька селищна рада в особі голови Микулинецької селищної ради Слободяна І.В., що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі за текстом «Орендодавець»), з однієї сторони та приватне підприємство «Прогрес Агро» в особі директора Околовича І.Є, що діє на підставі статуту (далі за текстом «Орендар»), з іншої сторони, а разом іменовані - «Сторони», уклали цей договір про нижченаведене:
І. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Ладичинського старостинського округу Тернопільського району Тернопільської області.
ІІ. ОБ`ЄКТ ОРЕНДИ
2.1. В оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 19,4622 гектарів, у тому числі: 19,4622га ріллі.
2.2. Кадастровий номер земельної ділянки: 6125085000:01:001:0523.
2.3. Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення.
2. 4. Код використання згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): А.01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
2.5. На земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна та об`єкти інфраструктури.
2. 6. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на базовий податковий (звітний) період становить 566 248 (п`ятсот шістдесят шість тисяч двісті сорок вісім)грн 96коп. і підлягає щорічній індексації.
2.7. Земельна ділянка, яка передасться в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
2.8. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, відсутні.
ІІІ. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
3.1. Договір укладено на строк 7 (сім) років.
3.2. Право оренди земельної ділянки виникає у Орендаря з моменту його державної реєстрації відповідно до закону.
3.3. Після закінчення строку дії Договору Орендар, за умови належного виконання обов`язків, відповідно до умов цього Договору та вимог чинного законодавства України, має переважне право на його поновлення на новий строк. У цьому разі Орендар зобов`язаний письмово повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії Договору.
3.4. При поновленні Договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов Договору переважне право Орендаря на укладання Договору оренди землі на новий строк припиняється.
IV. ОРЕНДНА ПЛАТА
4.1. Плата за користування земельною ділянкою, у розмірі річної орендної плати 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, і становить 67949 (шістдесят сім тисяч дев`ятсот сорок дев`ять)грн 88коп.
4.1.1. Нормативно-грошова оцінка застосовуються з урахуванням коефіцієнта індексації відповідно до вимог чинного законодавства. У разі зміни коефіцієнтів індексації відповідно до вимог чинного законодавства до застосування підлягають коефіцієнти індексації чинні на початок бюджетного періоду (календарного року) без внесення змін та доповнень до даного Договору.
4. 2. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства до застосування для розрахунку орендної плати підлягає нова нормативно грошова оцінка земельної ділянки чинна на початок поточного бюджетного періоду (календарного року) без внесення змін та доповнень до даного Договору.
4.3. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється щорічно з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
4.4. Орендна плата вноситься орендарем у такі строки: щомісячно рівними частинами в розмірі 1/12 річної суми до 30 числа місяця, наступного за звітним, встановлена п.4.1. та п.4.2. Договору.
4.5. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених Договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено висновками або іншими документами компетентних органів державної влади;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
4.6. Орендар не звільняється від сплати орендної плати в разі тимчасового не використання земельної ділянки, а також у випадку, зазначеному в п.9. 4.3. цього Договору.
4.7. У разі визнання у судовому порядку Договору оренди землі недійсним отримана орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
V. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
5.1. Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
5.2. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
5.3. Орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов Договору та вимог чинного законодавства.
5.4. Орендована земельна ділянка повинна використовуватись способами, що не суперечать екологічним вимогам, не допускати забруднення радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищати її від водної та вітрової ерозії; дотримуватись вимог законодавства про охорону довкілля. Господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
VI. УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
6.1. Орендар не має права передавати земельну ділянку в суборенду без згоди Орендодавця. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем протягом 3-х робочих днів, починаючи з дня державної реєстрації права оренди.
VII. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
7.1. Після припинення дії Договору Орендар протягом 3-х робочих днів повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
7.2. У разі достроковою припинення цього Договору за ініціативи Орендодавця земельної ділянки, Орендодавець не відшкодовує Орендарю витрати за набуття земельної ділянки та збитки, які понесе Орендар внаслідок дострокового припинення Договору оренди землі.
7.3. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендар за згодою Орендодавця та/або без згоди Орендодавця не підлягають відшкодуванню.
7.4. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим Договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов Договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов Договору.
7.5. Розмір фактичних витрат Орендаря визначаються на підставі документально підтверджених даних.
VIII. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
8.1. На орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження:
- зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії Договору.
IX. ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИСТОРІН
9.1. Права орендодавця:
9.1.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил;
- своєчасного та повного внесення орендної плати;
- вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для здійснення контролю за додержанням Орендарем умов Договору та вимог законодавства;
- відшкодування збитків унаслідок погіршення Орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки. Розмір збитків визначається Сторонами Договору.
У разі недосягнення Сторонами згоди про розмір відшкодування збитків спір вирішується у судовому порядку.
9.1.2. Орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов цього Договору збоку Орендаря.
9. 2. Обов`язки Орендодавця
9.2.1. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватись земельною ділянкою за цільовим призначенням та здійснювати на ній господарську діяльність.
9.3. Права Орендаря:
9.3.1. Самостійно господарювати на земельній ділянці з дотриманням умов Договору та чинного законодавства.
9. 3. 2. Отримувати продукцію та доходи.
9.3.3. Орендар мас право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами.
9.3.4. За згодою орендодавця Орендар мас право передавати орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі у суборенду за умови забезпечення використання її за цільовим призначенням та умовами Договору.
9.3.5. Орендар мас переважне право на поновлення Договору оренди землі за умови, що він виконує умови цього Договору.
9. 4. Обов`язки Орендаря:
9.4.1. Здійснити державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку протягом 14 робочих днів з дня підписання договору та протягом 3-х робочих днів, починаючи з дня державної реєстрації права оренди, надати Орендодавцю 1 (один) екземпляр Договору.
9.4.2. Протягом 1 (одного) року з дня державної реєстрації права оренди в установленому законодавством порядку приступити до користуваю1я орендованої земельної ділянки відповідно до умов Договору.
9.4.3.Дотримуватись встановлених щодо об`єкта оренди обмежень в обсязі передбаченому Договором та чинним законодавством України.
9.4.4. Використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов Договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил. Не допускати під час здійснення господарської діяльності , забруднення земельної ділянки радіоактивних і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищаючи її від водної та вітрової ерозії.
9.4. 5. Своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
9.4.6. У разі зміни Методики та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення протягом 1 (одного) року здійснити всі передбачені законодавством заходи, спрямовані на внесення змін до Договору оренди щодо нормативної грошової оцінки та орендної плати.
9.4.7. Самостійно, щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, не пізніше 20 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
9.4.8. Не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
9.4.9. Дотримуватись правил добросусідства та обмежень, пов`язаних зі встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.
9. 4.10. Після закінчення строку Договору повернути земельну ділянку Орендодавцю в
належному стані в порядку, встановленому Договором.
9.4.11. У разі укладення додаткових угод до Договору, здійснювати всі передбачені законодавством заходи, спрямовані на їх державну реєстрацію.
9.4.12. У п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди надати копію Договору відповідному територіальному органу Міністерства доходів і зборів України та зареєструватись у якості платника орендної плати за землю.
X. РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ ОБЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
10.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.
ХІ. СТРАХУВАННЯ ОБ`ЄКТА ОРЕНДИ
11.1. Згідно з цим Договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню, то на весь період дії цього Договору.
XII. ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
12.1. Зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розглядається в судовому порядку.
12. 2. Дія Договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його бую укладено;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та Орендаря;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-Орендаря/ смерті фізичної особи - Орендаря.
12.3. Дія Договору припиняється шляхом його розірвання:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених цим Договором;
- внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке
істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати Орендарем орендної плати, а також інших підстав визначених чинним законодавством України.
12. 4. Розірвання Договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
12.5. У разі поновлення Договору оренди землі на новий строк, його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
12.6. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
XIII. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН 3А НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
13.1. За невиконання або неналежне виконання Договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього Договору.
13.2. Сторона, яка порушила зобов`язання за Договором, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
У разі виникнення розбіжностей (спорів) між сторонами в процесі виконання цього Договору сторони вживають заходів до врегулювання спірних питань шляхом переговорів. При недосягненні згоди спір вирішується у судовому порядку.
XIV.УМОВИ ПЕРЕДАЧІ У ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОГО ФОНДУ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
14.1. Забороняється передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки без згоди Орендодавця земельної ділянки.
XV. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
15.1. Цей Договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди відповідно до закону.
15.2. Цей Договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій - в органі, який здійснив його державну реєстрацію.
15.3. Всі витрати, пов`язані з укладенням та виконанням цього Договору та додаткових угод (у разі їх укладання в подальшому) бере на себе Орендар.
15.4. Взаємовідносини сторін за Договором, які неврегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.
Невід`ємною частиною цього Договору є:
- план або схема земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом.
XVI. РЕКВІЗИТИ СТОРІН
Орендодавець: Микулинецька селищна рада 48120,смт.Микулинці, вул.Ст.Бандери. 11 Код ЄДРПОУ 04396302 Орендар: Приватне підприємство «Прогрес Агро» 48124, с.Ладичин, Тернопільський р-и Код ЄДРПОУ 32808272 p/ НОМЕР_1 в ТФ ВАТ «Ощадбанк» МФО338545
3. Стягнути з Микулинецької селищної ради (вул.Бандери С., будинок 11, смт.Микулинці Тернопільського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 04396302) на користь Приватного підприємства "Прогрес Агро" (село Ладичин Тернопільського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 32808272) - 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири)грн 00коп. в повернення сплаченого судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2023 |
Оприлюднено | 27.11.2023 |
Номер документу | 115177967 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні