Рішення
від 13.11.2023 по справі 304/1458/23
ПЕРЕЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 304/1458/23 Провадження № 2/304/291/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2023 рокум. Перечин

Перечинський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого - судді Чепурнова В. О.,

з участю секретаря судового засідання - Галас А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу № 304/1458/23 за позовом адвоката Мельника Ярослава Юрійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Т.Реметівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

У С Т А Н О В И В:

представник позивача звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк терміном у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для прийняття спадщини, що відкрилася після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся позивача - ОСОБА_2 , яка, як згодом з`ясувалося, 20 листопада 2008 року склала заповіт, за яким на випадок своєї смерті заповіла все своє майно позивачу ОСОБА_1 . Отже, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все належне їй майно, у тому числі на будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Однак після смерті спадкодавця, позивач у встановлений законом шестимісячний строк не зверталася із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знала про існування заповіту, та більше того вважала, що спадщина нею прийнята шляхом постійного проживання разом зі спадкодавцем у одному домогосподарстві, а також відсутністю інших спадкоємців як за законом, так і за заповітом. Вказує, що позивач дізналася про наявність заповіту на її користь при виготовленні технічного паспорту на будинок та відповідно зверненні до сільської ради села Порошково, де й отримала, зокрема, копію заповіту. Окрім цього представник зазначає, що звернувшись до державного нотаріуса з наміром отримати свідоцтво про право на спадщину, позивача було повідомлено про наявність заповіту, а також про пропуск строку для прийняття нею спадщини та рекомендовано звернутися до суду з відповідним позовом про поновлення такого строку. На підставі наведеного просить суд визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини, так як такий був нею пропущений з поважних причин.

У судове засідання позивач не з`явилася, однак її представник подав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив такі задовольнити.

Представник відповідача у судове засіданні також не з`явилася, сільський голова подала заяву про розгляд справи без участі представника сільської ради, проти задоволення позовних вимог не заперечила.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України). Загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, судовий захист цивільного права та інтересу, справедливість, добросовісність та розумність; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6, ст. 15 ч. ч. 1, 2 ЦК України).

Відповідно до ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи (ст. 1220 ч. 1, 2); право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (ст. 1223 ч. 1, 3); спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ч. 1); для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ч. 1); за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ч. 3).

Отже, для реалізації свого права на спадкування спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, повинен у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданою виконкомом Порошківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області 11 лютого 2016 року.

Випискою з погосподарської книги, виданої старостою Порошківського старостинського округу № 306 від 30 травня 2023 року підтверджується, що відповідно до погосподарської книги № 13 об`єкт погосподарського обліку 0327 за адресою: АДРЕСА_1 , забудовником та головою вказаного домогосподарства була ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з довідкою старости Порошківського старостинського округу № 313 від 01 червня 2023 року, на день смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала за вищевказаною адресою у спадковому будинку, разом з нею на день смерті ніхто зареєстрований не був та не проживав.

У той же час як вбачається з матеріалів справи, 20 листопада 2008 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , склала заповіт, за яким на випадок смерті заповіла все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що належатиме їй за законом на день смерті і на що вона буде мати право та вклад з рахунку № НОМЕР_2 , заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Порошківської сільської ради Перечинського району Закарпатської області Гаджега Г.В. та зареєстрованого у реєстрі за № 242.

Однак, як вбачається з роз`яснення державного нотаріуса Ужгородської районної державної нотаріальної контори Броді К.С. від 28 липня 2023 року № 375/01-16, позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки після смерті ОСОБА_2 у встановлений законом строк позивач не подавала заяву про прийняття спадщини, а відтак відповідно до ст. 1272 ЦК України вважається такою, що не прийняла спадщину.

Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ст. 1216 цього Кодексу спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1220 цього Кодексу спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 після смерті спадкодавця ОСОБА_2 в межах строків, передбачених ч. 1 ст. 1270 ЦК України, як спадкоємець за заповітом, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем, не подала нотаріусу або уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Разом з цим зі змісту позову встановлено, що ОСОБА_1 про існування заповіту не знала, її не було повідомлено про відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , наявність на її ім`я заповіту та, відповідно, наявності у неї спадкових прав, а тому позивач й не виконала вимоги ч. 1 ст. 1269 ЦК України, за якими спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Так, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Оскільки спадкоємець ОСОБА_1 вчасно не подала заяву про прийняття спадщини, то поновлення її права на прийняття такої відбувається шляхом звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Разом з тим, позивач звернулася до нотаріальної контори та нотаріусом роз`яснено позивачу порядок звернення до суду, повідомлено строк, на який може бути відкладена нотаріальна дія.

За змістом ч. 3 ст. 1272 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у його постановах у справі № 130/2517/18 від 21 вересня 2020 року, № 644/7785/19 від 22 лютого 2021 року.

Таким чином повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які оцінено на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв`язку, установивши, що ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки не проживала зі спадкодавцем на момент смерті, а тому об`єктивно не могла знати про наявність на її ім`я заповіту, та врахувавши, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, суд відповідно до положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України, приходить до висновку про наявність правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Керуючись ст. 328, 331, 377, 1216, 1217, 1218, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268, 1297 ЦК України, ст. 6-13, 76, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

позов адвоката Мельника Ярослава Юрійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Т.Реметівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для прийняття спадщини терміном у два місяці з дня набрання цим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ; місце проживання: АДРЕСА_1 .

Представник позивача: адвокат Мельник Ярослав Юрійович, місцезнаходження: 88000 Закарпатська область м. Ужгород, вул. Гойди, 10 офіс 65.

Відповідач: Т.Реметівська сільська рада Ужгородського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04351280; місцезнаходження: 89221 Закарпатська область Ужгородський район с. Т.Ремети, вул. Тканка, 1.

Головуючий: Чепурнов В. О.

СудПеречинський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення13.11.2023
Оприлюднено28.11.2023
Номер документу115180894
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —304/1458/23

Рішення від 13.11.2023

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Чепурнов В. О.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Чепурнов В. О.

Ухвала від 04.08.2023

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Чепурнов В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні