Рішення
від 14.11.2023 по справі 916/2196/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" листопада 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2196/23Господарський суд Одеської області у складі:

Судді Гута С.Ф.,

секретар судового засідання Гутникова О.С.,

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився,

від відповідача 1: не з`явився,

від відповідача 2: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" до відповідачів: Фермерського господарства "ЛІДІЯ-77" та ОСОБА_1 про витребування майна та стягнення заборгованості.

встановив:

Акціонерне товариство Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (далі - АТ КБ "ПРИВАТБАНК", Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про: витребування у Фермерського господарства "ЛІДІЯ-77" (далі - ФГ "ЛІДІЯ-77", Відповідач 1) транспортного засобу - Трактор YTO - EX1024 (102 кс); VIN - НОМЕР_1 , рік виробництва - 2020; солідарне стягнення з ФГ "ЛІДІЯ-77" та ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Відповідач 2) 89274,33 грн заборгованості, з яких 54735,90 грн несплаченого відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування та 34538,43 грн заборгованості за винагородою за користування предметом лізингу.

Обґрунтовуючи звернення із позовом до господарського суду АТ КБ "ПРИВАТБАНК" посилається на порушення ФГ "ЛІДІЯ-77" умов укладеного 16.12.2020 р. договору фінансового лізингу № HERWFLOWWYWHL-1 в частині своєчасного та остаточного внесення лізингових платежів, поручителем за належне виконання зобов`язання якого є ОСОБА_1 відповідно до укладеного 16.12.2020 р. договору поруки № PORHERWFLOWWYWHL-1, у зв`язку із чим договір лізингу розірвано в односторонньому порядку.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 24.05.2023 р. позовній заяві АТ КБ "ПРИВАТБАНК" присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 916/2196/23 та визначено суддю Гута С.Ф. для її розгляду.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який в подальшому відповідними затвердженими Верховною Радою України Указами Президента України продовжено.

Згідно розпорядження Верховного Суду від 18.03.2022 р. №11/0/9-22 відповідно до частини 7 статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Херсонської області на Господарський суд Одеської області.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 29.05.2023 р. прийнято позовну заяву АТ КБ "ПРИВАТБАНК" до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2196/23, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 27.06.2023 р.

З метою повідомлення Відповідачів про судове провадження господарським судом надіслано ухвалу про відкриття про провадження у справі на адреси електронної пошти, зазначені в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах. Додатково розміщено оголошення на сайті судової влади України.

29.05.2023 р. до господарського суду надійшла відповідь з електронної пошти, зазначеної в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах, стосовно перебування на території тимчасово окупованої РФ та неможливістю виконання взятих за відповідними договорами зобов`язань з підстав не функціонування банківських устав.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.06.2023 р. відкладено підготовче засідання на 20.07.2023 р.

З метою повідомлення Відповідачів про судове провадження господарським судом надіслано ухвалу від 27.06.2023 р. на адреси електронної пошти, зазначені в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах. Додатково розміщено оголошення на сайті судової влади України.

Ухвалами Господарського суду Одеської області від 20.07.2023 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі № 916/2196/23 на 30 днів, закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 07.09.2023 р.

З метою повідомлення Відповідачів про судове провадження господарським судом надіслано ухвали від 20.07.2023 р. на адреси електронної пошти, зазначені в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах. Додатково розміщено оголошення на сайті судової влади України.

07.08.2023 р. до господарського суду надійшла відповідь з електронної пошти, зазначеної в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах, стосовно перебування на території тимчасово окупованої РФ та неможливістю виконання взятих за відповідними договорами зобов`язань з підстав не функціонування банківських устав. Просить відкласти розгляд справи до припинення або скасування воєнного стану в Україні та деокупації смт Верхній Рогачик.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.09.2023 р. відкладено розгляд справи на 05.10.2023 р.

З метою повідомлення Відповідачів про судове провадження господарським судом надіслано ухвалу від 07.09.2023 р. на адреси електронної пошти, зазначені в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах. Додатково розміщено оголошення на сайті судової влади України.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.10.2023 р. відкладено розгляд справи на 31.10.2023 р.

З метою повідомлення Відповідачів про судове провадження господарським судом надіслано ухвалу від 05.10.2023 р. на адреси електронної пошти, зазначені в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах. Додатково розміщено оголошення на сайті судової влади України.

Призначене на 31.10.2023 р. судове засідання не відбулось у зв`язку із оголошенням системою цивільної оборони у місті Одесі та Одеській області повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.10.2023 р. призначено судове засідання на 14.11.2023 р.

З метою повідомлення Відповідачів про судове провадження господарським судом надіслано ухвалу від 31.10.2023 р. на адреси електронної пошти, зазначені в укладених з АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах. Додатково розміщено оголошення на сайті судової влади України.

У призначене на 14.11.2023 р. представники сторін не з`явились. АТ КБ "ПРИВАТБАНК" звернулось до господарського суду із заявою про розгляд справи за відсутності представника.

Частинами 1 та 2 статті 2 ГПК України встановлено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

В свою чергу, частиною 3 статті 2 ГПК України встановлено, що одним із основних засад (принципів) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.

Відповідно до положень статті 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Згідно із приписами статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку "розумності строку" розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Європейський суд щодо тлумачення положення "розумний строк" в рішенні у справі "Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства" роз`яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

У справі Bellet v. France Суд зазначив, що „стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".

У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду. Однак Суд повинен прийняти в останній інстанції рішення щодо дотримання вимог Конвенції; він повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Крім того, подібне обмеження не буде відповідати ст. 6 § 1, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою (Prince Hans-Adam II of Liechtenstein v. Germany).

Враховуючи вищенаведене, розгляд справи здійснювався судом в межах розумних строків, достатніх для надання можливості учасникам справи реалізувати наявні процесуальні права, в т.ч. для надання можливості викласти свої позиції як письмово, так і шляхом доповіді в засіданнях суду.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 р. за № 1668/39004, вся територія Верхньорогачицька селищна територіальна громада Херсонської області з 24.02.2022 р. перебуває в тимчасовій окупації Російської Федерації.

Відповідно до 21 пункту розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції".

Приписами статті 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" встановлено, якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи (частина 1). Передбачений цією статтею порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення може застосовуватися стосовно інших учасників судового процесу, адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи яких знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо від цього залежить реалізація ними своїх процесуальних прав і обов`язків (частина 3).

Частиною 3 статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено, що дата початку і дата завершення тимчасової окупації територій, передбачених пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається: інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 р. № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією", установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Враховуючи викладене, ФГ "ЛІДІЯ-77" та ОСОБА_1 вважаються належним чином повідомленими про призначені засідання для розгляду по суті.

Додатково, у даному випадку суд враховує, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

В ході розгляду даної справи Господарським судом Одеської області, у відповідності до пункту 4 частини 5 статті 13 ГПК України, створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

14.11.2023 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:

16.12.2020 р. між АТ КБ "ПРИВАТБАНК" (Банк) та ФГ "ЛІДІЯ-77" (Лізингоодержувач) укладеного договір фінансового лізингу № HERWFLOWWYWHL-1 (Договір 1), відповідно до пункту 1.1. якого Банк зобов`язується набути у власність у ТОВ АГСОЛКО УКРАЇНА ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ, місцезнаходження: 01001 Україна, місто Київ, вулиця Академіка Вільямса, будинок б/д. квартира 43, код в ЄДРПОУ 39681109, (Продавець) предмет(ти) лізингу (Майно) відповідно до встановлених Лізингоодержувачем специфікацій (Додаток № 1), та передати його в користування Лізингоодержувачу на строк, що зазначений в цьому Договорі, а Лізингоодержувач зобов`язується сплатити Банку лізингові платежі в розмірі та порядку, визначеними цим Договором.

Строк Лізингу - 60 місяців, що обчислюється з дати підписання Сторонами Акту прийому-передачі Майна, та який не може бути іншим одного року з моменту передачі Майна Лізингоодержувачу (пункт 1.2 Договору № 1).

Загальна вартість Майна за цим Договором становить 569019,17 грн (п`ятсот шістдесят дев`ять тисяч дев`ятнадцять гривень 17 копійок), ПДВ 113803,83 грн (сто тринадцять тисяч вісімсот три гривень 83 копійок), усього до сплати 682823 грн (шістсот вісімдесят дві тисячі вісімсот двадцять три гривень 0 копійок) (пункт 2.1 Договору № 1).

Загальна вартість Майна за цим Договором складається з: авансового платежу Лізингоодержувача в рахунок викупу Майна, що становить 341411,5 (триста сорок одна тисяча чотириста одинадцять) гривень 50 копійок (з ПДВ) та підлягає сплаті протягом 1 робочих днів з моменту підписання цього Договору (пункт 2.1.1.1 Договору № 1); загальної суми лізингових платежів у частині, що йде на викуп переданого Лізингоодержувачу Майна, 341411,5 (триста сорок одна тисяча чотириста одинадцять ) гривень 50 копійок (з ПДВ), згідно з Додатком № 2 до цього Договору (пункт 2.1.1.2 Договору № 1).

Розмір, структура, строки сплати лізингових платежів встановлюються цим Договором та Додатком № 2 до нього, та включають винагороди, що підлягають сплаті одноразово у день укладення цього Договору: винагорода за відкриття рахунку "Фінансовий лізинг (оренда)" у розмірі 50 (п`ятдесят) гривень 00 копійок (пункт 2.2.1 Договору № 1); винагорода за обслуговування операції фінансового лізингу у розмірі 1 (один) % від суми, зазначеної в п.2.1.1.2 цього Договору, що становить суму 3414.12 (три тисячі чотириста чотирнадцять ) гривень 12 копійок (пункт 2.2.1 Договору № 1).

Винагороду за користування Майном у розмірі 12 (дванадцять) % річних від суми залишку несплаченої вартості Майна, виходячи з фактичної кількості днів користування Майном, та 360 днів у році, в дату сплати винагороди, якою є 25-е число кожного поточного місяця (пункт 2.2.2 Договору № 1).

Платежі в рахунок викупу Майна, що підлягають сплаті згідно з цим Договором та Додатком № 2 до нього (пункт 2.2.4 Договору № 1).

Передача Майна буде здійснюватися за адресою: Україна, область Київська, район Києво-Святошинський, село Святопетрівське, вулиця Індустріальна, будинок 31 (пункт 3.1

З моменту підписання Сторонами Акту прийому-передачі до Лізингоодержувача переходять всі ризики, пов`язані з користуванням та володінням Майном, у т.ч. ризик випадкового знищення або пошкодження, а також невідповідності Майна цілям його використання. Банк не несе відповідальності перед третіми особами, в т.ч. за завдані Майном смерть, шкоду здоров`ю або псування майна третіх осіб в результаті експлуатації Майна (пункт 3.4 Договору № 1).

Протягом усього строку цього Договору Майно є власністю Банка. Майно переходить у власність Лізингоодержувача після сплати Банку всієї суми лізингових та інших платежів за цим Договором, але не раніше одного року з моменту передачі Майна Лізингоодержувачу (пункт 4.1 Договору № 1).

Цей Договір є належною і достатньою підставою для переходу Майна у власність Лізингоодержувача після сплати Банку всієї суми лізингових та інших платежів за цим Договором. Укладення додаткових договорів тощо для переходу Майна у власність Лізингоодержувача не вимагається (пункт 4.3 Договору № 1).

Банк має право достроково розірвати цей Договір та вимагати погашення заборгованості згідно з умовами цього Договору (пункт 6.1.7 Договору № 1).

Лізингоодержувач зобов`язується здійснювати лізингові платежі в розмірі та строки, що зазначені в Додатку 2, не зменшувати суму лізингових платежів, а також не затримувати виплату чергового лізингового платежу, якщо дані зміни не погоджені Сторонами та не передбачені договорами про внесення змін до цього Договору (пункт 7.2.13 Договору № 1).

Сторони несуть відповідальність за виконання або неналежне виконання цього Договору відповідно до чинного законодавства України, якщо інше не встановлено цим Договором або домовленістю Сторін (пункт 8.1 Договору № 1).

Строки позовної давності по вимогах про стягнення лізингових платежів, неустойки (пені, штрафів) за цим Договором встановлюються Сторонами тривалістю 5 (п`ять) років (пункт 8.9 Договору № 1).

З моменту фактичного отримання Лізингоодержувачем Майна і до моменту підписання Акту прийому-передачі, Майно заходиться на відповідальному зберіганні у Лізингоодержувача (пункт 9.1 Договору № 1).

Факт прийому Майна на відповідальне зберігання підтверджується підписанням Акта прийому Майна на відповідальне зберігання (Додаток № 5), що є невід`ємною частиною цього Договору (пункт 9.3 Договору № 1).

Цей Договір може бути достроково розірваний за ініціативою Банка в односторонньому порядку шляхом письмового повідомлення про це Лізингоодержувача за 3 (три) робочі дні в наступних випадках, зокрема: невиконання Лізингоодержувачем будь-якого зобов`язання, передбаченого п.7.2.14 цього Договору, якщо порушення не буде усунуто Лізингоодержувачем впродовж 30 (тридцяти) календарних днів; повної або часткової несплати лізингового платежу або страхової премії Лізингоодержувачем згідно з умовами цього Договору, якщо прострочення сплати становить більше 30 (тридцяти) календарних днів (пункт 10.1.2 Договору № 1).

У випадку дострокового розірвання цього Договору всі витрати, пов`язані з поверненням Майна, покладаються на Лізингоодержувача або підлягають компенсації Лізингоодержувачем, якщо вони були понесені Банком, протягом 3 (трьох) банківських днів з дати одержання письмового повідомлення від Банка (пункт 10.3 Договору № 1).

Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до повного виконання Сторонами всіх зобов`язань за ним. Будь-які повідомлення, залити та кореспонденція за цим Договором або у зв`язку з ним повинні бути в письмовій формі, можуть передаватися по електронній пошті, за умови, що оригінали юридично важливої кореспонденції і документації повинні передаватися визнаної в Україні кур`єрською службою або вручатися особисто, Будь-яке таке повідомлення повинно бути адресовано одержувачу на його адресу, що вказана нижче, або за іншою адресою, яка за необхідності може повідомлятися в письмовій формі одержувачем, відправнику як адреса одержувача. Для доказу вручення повідомлення або документа буде достатнім довести, що доставка була здійснена особисто або що конверт, що містить повідомлення або документ, мав вірно вказану адресу і був відправлений (відповідно до вимог даного пункту, і всі поштові витрати були повністю оплачені), або що повідомлення електронною поштою було відправлено на адресу електронної пошти відповідної сторони. Адреса, згадана для обміну повідомленнями, така: адреса Банку: вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпро, 49094, Україна, електронна пошта: help@pb.ua, адреса Лізингоодержувача: 74402, Україна, область Херсонська, район Верхньорогачицький, Селище міського типу Верхній Рогачик, вулиця Кірова, будинок 144, електронна пошта: nikolashchenkokata34@gmail.com (пункт 11.1 Договору № 1).

Додаток № 1 (Специфікація Майна), Додаток № 2 (Графік лізингових платежів), Додаток № 3 (Тарифи за оформлення документів), Додаток № 4 (Акт прийому-передачі Майка), Додаток № 5 (Акт прийому Майна на відповідальне зберігання) є невід`ємними частинами цього Договору (пункт 11.3 Договору № 1).

Сторони, цим договором засвідчують свою згоду про те, що в порядку ч. 3 ст. 207 Цивільного кодексу України ведення документообігу, в тому числі підписання угод, договорів, додаткових договорів до них, договорів про внесення змін до них, та інших документів, Сторонами може здійснюватися як шляхом власноручного підписання, так і шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису, сертифікат на який видано Акредитованим Центром Сертифікації Ключів Банка згідно Свідоцтва про акредитацію центру сертифікації ключів Серії СА № 26 та атестату відповідності виданого Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України від 25.03.2011 року, а також Експертного висновку № 05/1-2057 від 30.05.2011 року (пункт 11.4 Договору № 1).

Цей Договір підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису в порядку, передбаченому Законами України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» (пункт 11.5 Договору № 1).

Додатком № 1 до Договору № 1 визначено Майно та його Специфікацію - транспортний засіб - Трактор YTO - EX1024 (102 кс); VIN - НОМЕР_1 , рік виробництва - 2020. Вартість майна 682823,00 грн з ПДВ.

Додатком № 2 до Договору № 1 визначено графік лізингових платежів, відповідно до якого ФГ "ЛІДІЯ-77" сплачує АТ КБ "ПРИВАТБАНК" 25.02.2021 р., 25.08.2021 р., 25.11.2021 р., 25.08.2022 р., 25.11.2022 р., 25.08.2023 р., 25.11.2023 р., 25.08.2024 р., 25.11.2024 р., 25.08.2025 р. 25.11.2025 р. по 31037,40 грн.

Додатком № 3 до Договору № 1 визначено тарифи за оформлення документів.

Договір № 1 та Додатки №№ 1-3 підписано 16.12.2020 р. сторонами шляхом накладання електронного підпису відповідно до протоколу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

29.12.2020 р. між ФГ "ЛІДІЯ-77" та АТ КБ "ПРИВАТБАНК" підписано шляхом накладення електронного підпису акт приймання Майна на відповідне зберігання.

31.12.2020 р. між ФГ "ЛІДІЯ-77" та АТ КБ "ПРИВАТБАНК" підписано шляхом накладення електронного підпису акт приймання-передачі відповідно Майна.

Відповідно до свідоцтва серії ОМ № 124195 про реєстрацію машини Трактор колісний YTO EX1024, 2020 року випуску, заводський номер НОМЕР_1 , зареєстровано за власником - АТ КБ "ПРИВАТБАНК".

16.12.2020 р. між АТ КБ "ПРИВАТБАНК" (Кредитор) та ОСОБА_1 (Поручитель) укладено договір поруки № PORHERWFLOWWYWHL-1 (Договір № 2), за умовами пункту 1.1 якого предметом цього договору є надання поруки Поручителем перед Банком за виконання ФГ ЛІДІЯ-77 ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО (Лізингоодержувач) зобов`язань за Договором фінансового лізингу № HERWFLOWWYWHL-1 від 16.12.2020 року (Договір фінансового лізингу), по сплаті: вартості Майна за Договором фінансового лізингу, що становить 682823 грн (шістсот вісімдесят дві тисячі вісімсот двадцять три гривень 0 копійок) на взяття у лізинг Майна, згідно Додатку № 1, що є невід`ємною частиною Договору фінансового лізингу, в тому числі авансового платежу Лізингоодержувача, що становить 341411,5 (триста сорок одна тисяча чотириста одинадцять) гривень 50 копійок; у строки, зазначені Договором фінансового лізингу; зі сплатою винагороди за користування Майном у розмірі 12 (дванадцять) % річних від суми залишку несплаченої вартості Майна, виходячи з фактичної кількості днів користування Майном, та 360 днів у році, в дату сплати процентів, якою с 25-е число кожного поточного місяця; а також сплачувати винагороди, штрафи, пені та інші платежі, відшкодовувати збитки, у відповідності, порядку та строки, зазначені у Договорі фінансового лізингу. Якщо під час виконання Договору фінансового лізингу зобов`язання Лізингоодержувача, що забезпечені цим Договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності Поручителя, Поручитель при укладанні цього Договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Договором фінансового лізингу в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з Поручителем не потрібні.

Поручитель відповідає перед Банком за виконання зобов`язань за Договором фінансового лізингу в тому ж розмірі, що і Лізингоодержувач, включаючи сплату лізингових платежів у частині, що йде на викуп вартості переданого в лізинг Майна, винагороди за отримане в лізинг Майно, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Банком всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності (пункт 1.2 Договору № 2).

Поручитель з умовами Договору фінансового лізингу ознайомлений (пункт 1.3 Договору № 2).

Банк має право у випадку невиконання Лізингоодержувачем якого-небудь зобов`язання, передбаченого п.1.1 цього Договору, Банк має право направити Поручителю вимогу із зазначенням невиконаного(нх) зобов`язання(нь). Ненаправлення Банком вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права Банка звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе Поручителем зобов`язання або вимагати від Поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед Банком як солідарний Лізингоодержувач у випадку невиконання Лізингоодержувачем зобов`язань за Договором фінансового лізингу незалежно від факту направлення чи ненаправлення Банком Поручителю передбаченої даним пунктом вимоги (пункт 2.1.2 Договору № 2).

Сторони взаємно домовились, що порука за цим Договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладання цього Договору. У випадку виконання Лізингоодержувачем та/або Поручителем всіх зобов`язань за Договором фінансового лізингу, цей Договір припиняє свою дію (пункт 4.1 Договору № 2).

Зміни та доповнення до цього Договору вносяться тільки за згодою сторін, в письмовому вигляді, шляхом укладення відповідного договору про внесення змін. Будь-які повідомлення, запити та кореспонденція за цим Договором або у зв`язку з ним повинні бути в письмовій формі, можуть передаватися по електронній пошті, за умови, що оригінали юридично важливої кореспонденції і документації повинні передаватися визнаною в Україні кур`єрською службою або вручатися особисто. Будь-яке таке повідомлення повинно бути адресовано одержувачу на його адресу, що вказана нижче, або за іншою адресою, яка може час від часу повідомлятися в письмовій формі одержувачем відправнику як адреса одержувача. Для доказу вручення повідомлення або документа буде достатнім довести, що доставка була здійснена особисто або що конверт, що містить повідомлення або документ, мав вірно вказану адресу і був відправлений (відповідно до вимог даного пункту, і всі поштові витрати були повністю оплачені), або що повідомлення електронною поштою було відправлено на адресу електронної пошти відповідної сторони. Адреса, згадана для обміну повідомленнями, така: Адреса Кредитора: вул. Набережна Перемоги. 50, м. Дніпро, 49094, Україна Електронна пошта: help@pb.ua; адреса Поручителя: 74400, Україна, область Херсонська, район Верхньорогачицький, Селище міського типу Верхній Рогачик, вулиця Успенська, будинок 23, Електронна пошта: nikolashchenkokata34@gmail.com (пункт 4.2 Договору № 2).

Сторони домовились збільшити встановлену законом позовну давність, дійшовши згоди, що до передбачених цим Договором вимог Банку до Поручителя позовна давність встановлюється Сторонами тривалістю рівною строку позовної давності за відповідним Договором фінансового лізингу (пункт 5.1 Договору № 2).

Договір № 2 підписано 16.12.2020 р. представниками сторін шляхом накладання електронного підпису відповідно до протоколу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

07.02.2023 р. АТ КБ "ПРИВАТБАНК" складено до ФГ "ЛІДІЯ-77" та ОСОБА_1 повідомлення про порушення взятих на себе за укладеним договором фінансового лізингу зобов`язань в частині своєчасного внесення лізингових платежів строком більше ніж на 30 днів, у зв`язку із чим повідомляє про розірвання договору з 27.03.2023 р. та про необхідність повернення до 31.03.2023 р. відповідного Майна. Вказані повідомлення надіслано на зазначену в укладених із АТ КБ "ПРИВАТБАНК" договорах адресу електронної пошти 03.03.2023 р.

Згідно із представленого розрахунку заборгованості за Договором № 1 за ФГ "ЛІДІЯ-77" станом на 30.03.2023 р. р (розрахунок виконано до 27.03.2023 р.) обліковується 89274,33 грн заборгованості, з яких 54735,90 грн несплаченого відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування та 34538,43 грн заборгованості за винагородою за користування предметом лізингу. Датою початку прострочення внесення лізингового платежу визначено 26.11.2022 р.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:

У відповідності до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому стаття 12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.

Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.

Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно із приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Приписами статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Приписами частини 1 статті 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Частинами 1 та 2 статті 553 ЦК України передбачено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до частини 4 статті 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов`язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов`язання не пред`явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред`явить позову до поручителя. Для зобов`язань, виконання яких здійснюється частинами, строк поруки обчислюється окремо за кожною частиною зобов`язання, починаючи з дня закінчення строку або настання терміну виконання відповідної частини такого зобов`язання.

Частиною 1 статті 598 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Відповідно до приписів статті 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Припинення зобов`язання слід відрізняти від закінчення строку дії договору. Закінчення строку дії договору означає, що між його сторонами у майбутньому не будуть виникати взаємні права та обов`язки, що випливали із цього договору. Але ті зобов`язання, які вже існують на момент закінчення строку дії договору, будуть існувати і після його закінчення доти, доки вони не будуть припинені на підставах, встановлених договором або законом (пункт 68 постанови Верховного Суду від 10.02.2021 р. у справі № 908/288/20).

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

У відповідності до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Приписами статті 204 ЦК України передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

В свою чергу, частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як встановлено статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Аналогічні положення містяться в частинах 1 та 7 статті 193 ГК України, в яких визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Частиною 1 статті 292 ГК України передбачено, що лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне володіння та користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Відповідно до частини 1 статті 806 ЦК України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у володіння та користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

У той же час, частина 2 статті 806 ЦК України передбачає, що до договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про фінансовий лізинг» 16.12.1997 р. № 723/97-ВР (в редакції чинній на час укладення Договору № 1) за договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Пунктами 1 та 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про фінансовий лізинг» 16.12.1997 р. № 723/97-ВР (в редакції чинній на час укладення Договору № 1) передбачено, що Лізингодавець має право: відмовитися від договору лізингу у випадках, передбачених договором лізингу або законом та вимагати повернення предмета лізингу та виконання грошових зобов`язань за договором сублізингу безпосередньо йому в разі невиконання чи прострочення виконання грошових зобов`язань лізингоодержувачем за договором лізингу.

В свою чергу, пунктами 3 та 7 частини 2 статті 11 Закону України «Про фінансовий лізинг» 16.12.1997 р. № 723/97-ВР (в редакції чинній на час укладення Договору № 1) встановлено, що Лізингоодержувач зобов`язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі та у разі закінчення строку лізингу, а також у разі дострокового розірвання договору лізингу та в інших випадках дострокового повернення предмета лізингу - повернути предмет лізингу у стані, в якому його було прийнято у володіння, з урахуванням нормального зносу, або у стані, обумовленому договором.

Згідно ж із статтею 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» 16.12.1997 р. № 723/97-ВР (в редакції чинній на час укладення Договору № 1) сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором.

Господарським судом встановлено, що між АТ КБ "ПРИВАТБАНК" як Банком та ФГ "ЛІДІЯ-77" як Лізингоодержувачем укладено Договір фінансового лізингу № HERWFLOWWYWHL-1, за умовами якого останній взяв на себе зобов`язання вносити у погоджені Графіком лізингових платежів (за отриманим відповідно до підписаного акту приймання-передачі Майна) строки лізингові платежі - кошти в рахунок погашення майна разом із щомісячної винагородою за користування майном та щомісячної винагородою за обслуговування операції фінансового лізингу.

У той же час, як вбачається з наданого АТ КБ "ПРИВАТБАНК" до матеріалів справи розрахунку заборгованості, ФГ "ЛІДІЯ-77" прийняті на себе зобов`язання щодо своєчасної сплати лізингових платежів в обумовлені строки не виконано, у зв`язку із чим починаючи з 26.11.2022 р. допущено прострочення.

Як зазначалось 03.03.2023 р. АТ КБ "ПРИВАТБАНК" до ФГ "ЛІДІЯ-77" та ОСОБА_1 надіслано повідомлення від 07.02.2023 р. про прострочення внесення лізингових платежів терміном більше ніж 30 днів, у зв`язку із чим Договір № 1 вважається розірваним з 27.03.2023 р. та пропонує повернути відповідне Майно до 31.03.2023 р.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

При цьому частини 2 та 3 статті 7 Закону України «Про фінансовий лізинг» 16.12.1997 р. № 723/97-ВР (в редакції чинній на час укладення Договору № 1) передбачають, що Лізингодавець має право відмовитися від договору лізингу та вимагати повернення предмета лізингу від лізингоодержувача у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж частково або у повному обсязі та прострочення сплати становить більше 30 днів.

Відмова від договору лізингу є вчиненою з моменту, коли інша сторона довідалася або могла довідатися про таку відмову.

Враховуючи вищенаведене, те, що матеріалами справи підтверджено порушення ФГ "ЛІДІЯ-77" взятих на себе за укладеним Договором № 1 зобов`язань із своєчасного внесення лізингових платежів протягом більш ніж 30 календарних днів, АТ КБ "ПРИВАТБАНК" реалізовано передбачене як Договором, так і Законом України "Про фінансовий лізинг", право на розірвання укладеного Договору № 1 в односторонньому порядку шляхом надсилання відповідних листів від 07.02.2023 р., які згідно із частиною 3 статті 7 Закону України "Про фінансовий лізинг" вважаються врученими, відтак з 27.03.2023 р. укладений між сторонами Договір розірвано.

Згідно із частиною 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи викладене, те, що Договір № 1 є розірваним, до моменту його розірвання ФГ "ЛІДІЯ-77" не набуло у власність передане Майно, останнє підлягає вилученню на користь власника.

У той же час, ФГ "ЛІДІЯ-77" доказів, які б підтверджували своєчасне погашення заборгованості за укладеним Договором № 1 до матеріалів справи суду не надано, у зв`язку з чим суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог про стягнення з ФГ "ЛІДІЯ-77" та ОСОБА_1 як поручителя за укладеним Договором № 2 89274,33 грн заборгованості, з яких 54735,90 грн несплаченого відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування та 34538,43 грн заборгованості за винагородою за користування предметом лізингу.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

У рішенні від 03.01.2018 р. "Віктор Назаренко проти України" (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають "справедливого балансу" між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі "Беер проти Австрії" (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,232,233,237,238,240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" до відповідачів: Фермерського господарства "ЛІДІЯ-77" та ОСОБА_1 про витребування майна та стягнення заборгованості задовольнити.

Витребувати у Фермерського господарства "ЛІДІЯ-77" (74402, Херсонська обл., Верхньорогачицький р-н, смт Верхній Рогачик, вул. Ярослава Мудрого, буд. 144, Код ЄДРПОУ 38417788) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, Код ЄДРПОУ 14360570) транспортний засіб - Трактор YTO - EX1024 (102 кс); VIN - НОМЕР_1 , рік виробництва - 2020.

Солідарно стягнути з Фермерського господарства "ЛІДІЯ-77" (74402, Херсонська обл., Верхньорогачицький р-н, смт Верхній Рогачик, вул. Ярослава Мудрого, буд. 144, Код ЄДРПОУ 38417788) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий 30.05.2013 р. Верхнерогачикским РС УГМС України) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, Код ЄДРПОУ 14360570) 89274/вісімдесят дев`ять тисяч двісті сімдесят чотири/грн 33 коп. заборгованості, з яких 54735/п`ятдесят чотири тисячі сімсот тридцять п`ять/грн 90 коп. несплаченого відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування та 34538/тридцять чотири тисячі п`ятсот тридцять вісім/грн 43 коп. заборгованості за винагородою за користування предметом лізингу.

Стягнути з Фермерського господарства "ЛІДІЯ-77" (74402, Херсонська обл., Верхньорогачицький р-н, смт Верхній Рогачик, вул. Ярослава Мудрого, буд. 144, Код ЄДРПОУ 38417788) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, Код ЄДРПОУ 14360570) 10911/десять тисяч дев`ятсот одинадцять/грн 90 коп. витрат зі сплати судового збору.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий 30.05.2013 р. Верхнерогачикским РС УГМС України) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, Код ЄДРПОУ 14360570) 669/шістсот шістдесят дев`ять/грн 55 коп. витрат зі сплати судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Накази видати в порядку статті 327 ГПК України.

Повний текст складено 24 листопада 2023 р.

Суддя С.Ф. Гут

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.11.2023
Оприлюднено29.11.2023
Номер документу115193215
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —916/2196/23

Рішення від 14.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 05.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 20.07.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 20.07.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 27.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 29.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні