Рішення
від 27.11.2023 по справі 710/1205/23
ШПОЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 710/1205/23 Провадження № 2/710/405/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.11.2023 м. Шпола

Шполянський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Сивоконя С.С.,

за участі секретаря судового засідання Шпиці О.Е.,

учасники процесу:

відповідач ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шпола цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

29.08.2023 до Шполянського районного суду Черкаської області надійшов цей позов, в якому позивач просить: 1). Визнати в порядку поділу майна подружжя за ОСОБА_2 право власності на частину житлового будинку загальною площею 56,2 кв.м., житловою площею 32,9 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається з таких об`єктів нерухомості: житлового будинку «А»; веранди «а»; сараю «Б»; прибудови «б, б1»; погреба «п/д»; убиральні «В»; частини колодязя «К»; огорожі №1, загальною вартістю 118100 (сто вісімдесят тисяч сто гривень 00 копійок). 2). Визнати порядку поділу майна подружжя за ОСОБА_2 право власності на частину житлового будинку загальною площею 56,2 кв.м., житловою площею 32,9 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається з таких об`єктів нерухомості: житлового будинку «А»; веранди «а»; сараю «Б»; прибудови «б, б1»; погреба «п/д»; убиральні «В»; частини колодязя «К»; огорожі №1, загальною вартістю 118100 (сто вісімдесят тисяч сто гривень 00 копійок).

Аргументи учасників справи

Свій позов позивач мотивує тим, що вона та Відповідач ОСОБА_1 28.02.1998 року зареєстрували шлюб у Виконавчому комітеті Кримківської сільської ради Шполянського району Черкаської області. Рішенням Шполянського районного суду Черкаської області у справі № 710/1362/22 від 01.03.2023 шлюб було розірвано.

За період перебування у шлюбі, а саме 12.02.2020 року сторонами був придбаний за Договором купівлі-продажу житловий будинок загальною площею 56,2 кв.м, житловою площею 32,9 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Разом з тим відповідач заперечує той факт, що житловий будинок є об`єктом права спільної сумісної власності та відповідно не визнає прав позивачки на частку у праві власності на це нерухоме майно.

Проведення досудового врегулювання спору у цій справі є неможливим, оскільки Відповідач взагалі не бажає обговорювати з позивачкою питання поділу житлового будинку та визнання за позивачкою частки у праві власності на це нерухоме майно.

Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Шполянського районного суду Черкаської області від 30.08.2023 було відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Шполянського районного суду Черкаської області від 30.10.2023 було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання позивач не з`явилася, подала письму заяву у якій просила справу розглядати без її участі позовні вимоги підтримала у повному обсязі. (а.с.24).

Відповідач до суду з`явився та фактично визнав позовні вимоги, при цьому не заперечував проти задоволення позову.

Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом.

Суд заслухавши пояснення выдповыдача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до копії рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 01.03.2023 у справі №710/1362/22 розірвано шлюб між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований 28.02.1998 року Виконавчим комітетом Кримківської сільської ради Шполянського району Черкаської області, актовий запис №2. (а.с.9).

Відповідно до копії договору купівлі продажу житлового будинку від 20.02.2020 року укладеного між сторонами ОСОБА_3 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець), продавець продав та зобов`язується передати у власність покупця, а покупець купив та зобов`язується прийняти у власність житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 на не приватизованій земельній ділянці площею 0,0914 га, кадастровий номер: 7125710100:01:004:0194, яка перебуває у комунальній власності. (а.с.10-12).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №342170693 від 09.08.2023 ОСОБА_1 є приватним власником житлового будинку, загальною площею 56,2 кв.м., житловою площею 32,9 кв.м, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , складові частини об`єкта нерухомого майна: -житловий будинок (літера А); веранда (літера а); сарай (літера Б), прибудови (літери б,б1); погріб (літера п/д); убиральня (літера В); колодязь ( К); огорожа (1). Номер відомостей про речове право 35443283, дата державної реєстрації права власності 12.02.2020, документи, подані для державної реєстрації: договір купівлі продажу, серія та номер: 175, виданий 12.02.2020, видавник приватний нотаріус Шполянського районного нотаріального округу Курінний Анатолій Васильович. Державний реєстратор приватний нотаріус Шполянського районного нотаріального округу Курінний Анатолій Васильович. (а.с.13).

Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права.

Відповідно до ч.2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Згідно із ст.368ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб`єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом. Майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім`ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі.

Як регламентує ст. 60 СК України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Частина 2 ст.61СК України наголошує, що об`єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.

Відповідно роз`яснень у п. 21 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни «Пропрактику застосуваннясудами законодавствапри розглядісправ проправо нашлюб,розірвання шлюбу,визнання йогонедійсним таподіл спільногомайна подружжя»від 21грудня 2007року за№ 11 незалежно від джерел походження, кошти, які перебувають на розрахункових рахунках кожного з подружжя, які були покладені під час шлюбу (та не були отримані в результаті укладення договору дарування, спадкування, як премія, нагорода, стягнена моральна шкода за рішенням суду, страхові суми та інші відповідно до ст. 57 СК України) підлягають поділу у рівних частках.

Відповідно доч.1,2ст.69СК Українидружина ічоловік маютьправо наподіл майна,що належитьїм направі спільноїсумісної власності,незалежно відрозірвання шлюбу. Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.

Відповідно до ст. 70 СК України, у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними, або шлюбним договором.

У випадку, коли при розгляді вимоги про поділ спільного майна подружжя буде встановлено, що один із них здійснив його відчуження чи використав його на свій розсуд проти волі іншого з подружжя і не в інтересах сім`ї чи не на її потреби або приховав його, таке майно або його вартість враховується при поділі.

Відповідно до положень ч. 1 ст.71СК України майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 372/504/17 (провадження № 14-325цс18) зроблено висновок, що «у статті 60СК України закріплено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя. Частиною першою статті 70 СК України встановлено, що у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Зазначені норми закону свідчать про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Ця презумпція може бути спростована й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об`єкт, в тому числі в судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує». Подібні висновки містяться у Постановах Верховного Суду у справі № 205/8012/16-ц від 12.06.2019, справі №335/331/18 від 26.03.2020.

Тобто, той із подружжя, який заявляє про спростування зазначеної презумпції, зобов`язаний довести обставини, що її спростовують, на підставі належних та допустимих доказів.

Відповідно до ч.ч.5,6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно з ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено, що відповідач набув право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 56,2 кв.м., житловою площею 32,9 кв.м. Право власності на цей житловий будинок виникло у відповідача 12.02.2020 року. У цей період позивач та відповідач перебували у зареєстрованому шлюбі.

Оскільки набуття права власності на це майно відбулося у період перебування сторін у зареєстрованому шлюбі, відповідно це майно є спільним сумісним майном подружжя. Вартість житлового будинку визначена позивачем у розмірі 118100,00 грн

Вартість майна, що підлягає поділу, визначається за погодженням між подружжям, а при недосягненні згоди - виходячи з дійсної його вартості на час розгляду справи.

Сторони не скористалися наданим їм процесуальним законом правом на звернення до суду з клопотанням про призначення судової експертизи з метою визначення дійсної вартості спільного сумісного майна подружжя.

У той же час відповідач не заперечував проти такої вартості майна.

Частиною 2 ст. 372 ЦК України передбачено, що у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. За рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення.

Доказів про наявність підстав для відступлення від засад рівності часток подружжя не надано.

Матеріали справи не містять доказів про те, що житловий будинок був придбаний виключно за особисті кошти відповідача та є особистою приватною власністю, отже позовні вимоги про визнання житлового будинку спільною сумісною власністю подружжя та визнання права власності на частину будинку за позивачкою та відповідачем потрібно задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись, ст.ст. 3, 21, 74 СК України, ч.ч.5,6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст. 12, 13, 49, 76-81, 89, 141, 211, 263-265, 315, 353, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати у порядку поділу майна подружжя за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , право власності на 1/2 частину житлового будинку загальною площею 56,2 кв.м., житловою площею 32,9 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається з таких об`єктів нерухомості: житлового будинку (літ. А); веранди (літ. а); сараю ( літ. Б); прибудови (літ б,б1); погреба (п/д); убиральні (літ. В); частини колодязя (літ.К); огорожі (№ 1).

Визнати за у порядку поділу майна подружжя за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 , право власності на 1/2 частину житлового будинку загальною площею 56,2 кв.м., житловою площею 32,9 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з таких об`єктів нерухомості: житлового будинку (літ. А); веранди (літ. а); сараю ( літ. Б); прибудови (літ.б,б1); погреба (п/д); убиральні (літ. В); частини колодязя (літ.К); огорожі (№ 1).

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 , інша інформація про особу суду не відома, на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , паспорт серія НОМЕР_3 виданий Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області, 17.10.2002 року, інші відомості про особу суду не відомі, судовий збір в розмірі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Суддя С.С. Сивокінь

(повний текст рішення складено 28.11.2023)

СудШполянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення27.11.2023
Оприлюднено29.11.2023
Номер документу115221379
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —710/1205/23

Рішення від 27.11.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Рішення від 27.11.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 30.08.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні