Рішення
від 28.11.2023 по справі 636/4222/23
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 636/4222/23 Провадження № 2/636/1679/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2023 рокуЧугуївський міський суд Харківської областів складі:головуючого - судді Гуменного З.І., секретаря судового засідання Зіник А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до територіальної громади Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області в особі Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області про надання додаткового строку для прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до територіальної громади Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області в особі Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області про надання додаткового строку терміном 3 місяці з моменту набранням рішенням суду законної сили, для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 їх матері ОСОБА_3 .

Позивачі у позовній заяві посилаються на те, що після смерті матері відкрилась спадщина у вигляді земельних ділянок. Позивачі своєчасно не змогли звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини через окупацію військами рф 24.02.2022 смт. Великий Бурлук, де вони проживають. В подальшому вони звернулися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але їм було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини, тому вони вимушені звернутися до суду із даним позовом.

Сторони у судове засідання не з`явилися, від позивачів та представника позивача надійшла заяви про розгляд справи за їх відсутності, в якій просили ухвалити рішення. Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, про дату судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином.

Перевіривши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Великий Бурлук, Куп`янського району, Харківської області померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 6,0721 га, кадастровий номер 6321482500:01:000:0316, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Катеринівського старостинства Великобурлуцької територіальної громади Куп`янського району Харківської області, яка належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ХР 135215, виданого на підставі рішення Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області № 211, виданий 24.09.2003; та земельної ділянки площею 4,49 га, кадастровий номер 6321455000:03:000:0283, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Великобурлуцької територіальної громади Куп`янського району Харківської області, яка належала померлій на підставі Державного акту Серія ХР № 9114277, виданий 26.12.2003.

Родинні відносини між померлою ОСОБА_4 та позивачами ОСОБА_1 і ОСОБА_2 підтверджуються Свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_2 і Серія НОМЕР_3 та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 11.07.2019.

Згідно довідки «Центру надання адміністративних послуг» Великобурлуцької селищної ради від 02.06.2023, разом з померлою ОСОБА_4 на день її смерті зареєстрованих осіб не значиться.

Чоловік померлої - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підтвердження чого надано Свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_4 .

Отже, спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є її доньки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - позивачі по справі.

Позивачі як спадкоємці звернулися до Харківської міської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але 18.01.2023 їм було повідомлено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у встановлений законом строк заяви про прийняття спадщини до нотконтори не подавалися.

Згідно зі ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

В частинах 1-2 ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивачі пропустили встановлений строк для прийняття спадщини у зв`язку із воєнним станом в Україні та військовими діями і окупацією військами рф за місцем відкриття спадщини, тому вправі звернутись до суду з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, і суд вважає причини пропуску звернення з заявою про прийняття спадщини поважними.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» встановлено: особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності та враховуючи, що позивачі в установлений законом строк не подали заяви до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини у зв`язку із воєнний станом та веденням активних бойових дій, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцями поважними, тому позов підлягає задоволенню. До того, ж строк пропуску є невеликим.

Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.

Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 133, 141, 259, 263, 265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до територіальної громади Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області в особі Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області про надання додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , терміном у 3 (три) місяці, який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Визначити ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , терміном у 3 (три) місяці, який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя -

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.11.2023
Оприлюднено29.11.2023
Номер документу115228310
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —636/4222/23

Рішення від 28.11.2023

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гуменний З. І.

Ухвала від 25.08.2023

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гуменний З. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні