ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року Справа № 915/1425/23
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,
за участю секретаря судового засідання Мавродій Г.В.
за участю сторін:
від позивача (представник позивача) - в судове засідання не з`явився,
від відповідача (представник відповідача) - в судове засідання не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська електропостачальна компанія", 54017, м.Миколаїв, вул.Погранична, 39/1, електронна пошта: 42129888@mail.gov.ua
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс Тепло", 55200, Миколаївська область, м.Первомайськ, вул.Театральна, 17, кабінет 5, електронна пошта: komun_service@fidihce.org.ua
про: стягнення 2 741 481,86 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївська електропостачальна компанія" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою №03/13-2403 від 14.09.2023 в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс Тепло" борг за спожиту електричну енергію в сумі 2 741 481,86 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на неналежне виконання Договору про постачання електричної енергії споживачу №56/1404 від 27.12.2018.
Ухвалою суду від 19.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 19 жовтня 2023 року.
Відповідач засобами електронного зв`язку надав до суду відзив на позовну заяву в якому вимоги викладені у позовній заяві не визнає. Зазначає, що причиною виникнення заборгованості перед позивачем є прийняття заниженого тарифу, що не переглядався з січня 2022 року та зростання ціни електричної енергії. Однак, відповідачу узгоджено суму з різниці в тарифах на загальну суму 4 266 834,71 грн. Вказані кошти являються цільовими та можуть бути направлені лише на погашення заборгованості перед постачальником послуг, у тому числі позивачу, тому на іншу статтю витрат відповідач фактично та юридично не може направити отримані кошти з різниці в тарифах. Вказує, що гарантує погашення заборгованості при виплаті узгодженої суми з різниці в тарифах (а.с.59-96).
Позивач засобами електронного зв`язку надав до суду відповідь на відзив в якій вказує, що відповідач як юридична особами самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями за договором, і така відповідальність не може ставитися у залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб, в тому числі і від надходження бюджетних коштів. Вказує, що між сторонами виникли господарські відносини, а приписи Господарського кодексу України не передбачають привілейованого становища суб`єктів господарювання, які фінансуються за рахунок бюджету. Оскільки між сторонами виникли майнові відносини, які засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників, що регулюються актами цивільного законодавства України, то відсутність у відповідача необхідних коштів або взяття нею зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень не звільняє її від обов`язку виконати зобов`язання за спірним договором. Зазначає, що несвоєчасна оплата споживача, в тому числі і відповідачем, платежів за спожиту електричну енергію має негативні наслідки фінансового характеру для позивача, що в свою чергу може ускладнити або поставити під загрозу постачання електричної енергії всім споживачам позивача в тому числі і побутовим споживачам на території всієї Миколаївської області.
Ухвалою суду від 19.10.2023, яку занесено до протоколу судового засідання, за клопотанням відповідача відкладено підготовче засідання на 07 листопада 2023 року.
07 листопада 2023 року позивач надав до суду заяву в якій просить суд підготовче засідання призначене на 07.11.2023 здійснити без участі представника позивача, закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Ухвалою суду від 07.11.2023, занесену до протоколу судового засідання, у відповідності до ст.177, 182, 185 ГПК України закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 15.11.2023.
15 листопада 2023 року позивач до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав заяву в якій просить суд розглянути справу без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Від відповідача 15.11.2023 до суду надійшло клопотання в якому відповідач позовні вимоги в сумі 2 741 481,86 грн. визнає та просить суд розстрочити виконання рішення по наявній заборгованості в розмірі 2 741 481,86 грн. на 6 місяців рівними платежами. Також, відповідач просить суд розглянути справу без участі відповідача.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
27 грудня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Миколаївська електропостачальна компанія" (далі - постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс Тепло" (далі - споживач) було укладено Договір №56/1404 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір).
Відповідно п. 1.1 Договору цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - Споживач) постачальником електричної енергії (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору.
У відповідності до п. 2.1 Договору за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно п. 2.2 договору обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну та/або господарську діяльність.
Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної та підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 3.1 договору початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком № 1 до цього договору.
Пунктом 5.1 договору визначено, що споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.
У відповідності до абз. 1 п. 5.4 договору ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.
Відповідно до п.5.5 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
У відповідності до п.5.6 договору розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок.
При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений законодавством спосіб.
Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника.
Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього Договору. Поточний рахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Згідно з п. 5.7 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його Споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації для подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Відповідно до п.п. 8 п. 6.1 договору споживач має право, зокрема, вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звіряння розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку.
У відповідності до п.п.1 п.6.2 договору споживач зобов`язаний, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору.
Згідно п.п.1 п. 7.1 договору Постачальник має право отримувати від Споживача плату за поставлену електричну енергію.
Відповідно до п. 9.1 договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.
Згідно п. 13.1 договору цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є додатком № 1 до цього Договору, та сплаченого рахунку (квитанції) Постачальника.
У відповідності до п. 13.7 договору усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.
Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві - приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору.
До договору складено Додаток №2 «Комерційна пропозиція».
Додатковою угодою №6 від 06.01.2022 до Договору, сторони виклали Додаток №2 «Комерційна пропозиція» до Договору №56/1404 від 27.12.2018 в новій редакції (а.с.38-41).
Так, відповідно до п. 2 Комерційної пропозиції Споживач здійснює оплату за електричну енергію за фактичними обсягами споживання електричної енергії в попередньому розрахунковому періоді. Оплата за електричну енергію здійснюється виключно в грошовій формі протягом п`яти робочих днів з дня отримання рахунку за спожиту електричну енергію. У випаду співпадання дати оплати з вихідним чи святковим днями, Споживач здійснює оплату у найближчий робочий день, що передує вихідному чи святковому дню.
Датою оплати рахунка вважається дата надходження коштів на рахунок Постачальника.
У відповідності до п. 3 Комерційної пропозиції Постачальник до 6 числа наступного за розрахунковим місяця надає Споживачу рахунок на оплату за фактично спожиту електроенергію у попередньому місяці. Споживач має можливість самостійно формувати рахунок на оплату за спожиту електричну енергію, інші рахунки, за допомогою інтернет-магазину комунальних послуг: elektropostach.mk.ua (далі - Сервіс). Споживач протягом одного робочого дня зобов`язаний підписати електронно-цифровим підписом (далі - ЕЦП) рахунок на оплату за спожиту електричну енергію, інші рахунки, "Акт прийняття-передавання товарної продукції" та після цього завантажити їх на Сервіс. У разі не завантаження Споживачем підписаних ЕЦП документів, вони вважаються підписаними з боку Споживача без зауважень.
Платіжний документ формується Постачальником безкоштовно, згідно з обраною комерційною пропозицією до Договору. Платіжні документи на оплату надаються Споживачам у відповідних структурних підрозділах Постачальника, через персональну сторінку Споживача на вебсайті Постачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому Договором.
Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий Споживачем ні через Персональну сторінку споживача, ні у паперовому вигляді у Постачальника на 6 (шостий) робочий день місяця наступного після розрахункового - він вважається таким, що вручений Постачальником Споживачу та Споживач вважається таким, що з ним ознайомлений.
Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться більшим ніж очікуване, різниця між сумою планових платежів та вартістю фактично спожитої електроенергії має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня формування/отримання рахунків за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію.
Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться меншим ніж очікуване, надлишкові кошти зараховуються як оплата наступних платежів.
Сторони визнають, що електронний документ (сформований, підписаний з використанням цифрового підпису та переданий за допомогою Сервісу) ідентичний за документацією та реквізитами з документом на папері, та кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.
Використання Сервісу надає споживачу можливість надавати / отримувати електронні документи, використовуючи електронно-цифровий підпис (ЕЦП) для забезпечення виконання умов цього договору.
Згідно п.8 Комерційної пропозиції договір про постачання електричної енергії споживачу набирає чинності з дати підписання Споживачем заяви-приєднання до договору і укладається на строк до 31 грудня 2021 року (включно) та вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, а в частині розрахунків договір діє до повного їх завершення.
Дана Комерційна пропозиція набирає чинності з 01.01.2022, є невід`ємною частиною Договору №56/1404 від 27.12.2018 та діє протягом дії Договору.
Так, на виконання умов договору позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у березні та квітні 2023 року на загальну суму 3 454 165,70 грн., що підтверджується актами про прийняття-передавання товарної продукції, а саме:
- акт про прийняття-передавання товарної продукції за березень від 31.03.2023 на суму 2 612 683,84 грн. з ПДВ (а.с.44);
- акт про прийняття-передавання товарної продукції за квітень від 30.04.2023 на суму 841 481,86 грн. з ПДВ (а.с.46);
Зазначені акти підписано постачальником та споживачем.
Для проведення оплати за фактично надану електричну енергію позивачем відповідачу було виставлено рахунок №56/1404/3/1 від 01.04.2023 (а.с.43) та рахунок №56/1404/4/1 від 01.05.2023 (а.с.45) на загальну суму 3 454 165,70 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач згідно платіжної інструкції №1b74411d37 від 25.04.2023 оплатив позивачу кошти в розмірі 712 683,84 грн. за активну електричну енергію поставлену у березні 2023 року (а.с.47).
Таким чином, заборгованість відповідача за спожиту електричну енергію становить 2 741 481,86 грн. (3 454 165,70 грн. грн. 712 683,84 грн.).
30.08.2023 між позивачем та відповідачем було підписано акт звірки, згідно якого відповідач визнав заборгованість у розмірі 2 741 481,876 грн. (а.с.48).
Вказану заборгованість відповідач не сплатив, що і зумовило позивача звернутись до суду з вимогами про стягнення заборгованості.
Відповідно до ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного Кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до п.1 ст. 193 Господарського Кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За приписами п.1 ч.2 ст.46 ГПК України, відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з ч. 1 ст.191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч.4 ст.191 ГПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Відповідач у наданому до суду клопотанні №10-11/2023 -1 від 10.11.2023 (вх.№15146/23 від 15.11.2023) позовні вимоги у розмірі 2 741 481,86 грн. визнав у повному обсязі.
Згідно з ч. 2 ст.13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст.13 ГПК України).
Приймаючи до уваги те, що визнання позову відповідачем відповідає вимогам ст. 191 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська електропостачальна компанія".
Щодо клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду на 6 місяців, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст.239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може надати відстрочення або розстрочення виконання рішення.
При цьому, підставою для розстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.
Відповідачем в порушення приписів ст.ст.74, 76, 77 жодних обставин та доказів в підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення у даній справі не зазначено.
Відтак у задоволенні заяви відповідача про розстрочення виконання рішення слід відмовити.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 7, 11, 12, 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 210, 220, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 331 ГПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс Тепло" (55200, Миколаївська область, м.Первомайськ, вул.Театральна, 17, кабінет 5, код ЄДРПОУ 39290488) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська електропостачальна компанія" (54017, м.Миколаїв, вул.Погранична, 39/1, код ЄДРПОУ 42129888) боргу за спожиту електричну енергію в сумі 2 741 481,86 грн. та 41 122,23 грн. судового збору.
Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України
Повне рішення складено 27.11.2023.
Суддя Н.О. Семенчук
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2023 |
Оприлюднено | 30.11.2023 |
Номер документу | 115231141 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Семенчук Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні