Ухвала
від 24.11.2023 по справі 335/11355/23
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

1Справа № 335/11355/23 2-н/335/1084/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про відмову у видачі судового наказу

24 листопада 2023 року м. Запоріжжя

Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Романько О.О., розглянувши заяву ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «Соборний 174А» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком,

ВСТАНОВИВ:

16.11.2023 до суду надійшла заява ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «Соборний 174А» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком розміром 7768,95 грн.

Відповідно п. 2 ч. 2 ст. 163 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника та боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника (для фізичних осіб - громадян України), а також офіційні електронні адреси та інші дані, якщо вони відомі заявнику, які ідентифікують боржника.

За приписами п. 3 ч.1ст. 161 ЦПК Українисудовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості.

Пунктом 3 ч. 3ст. 163 ЦПК Українипередбачено, що дозаяви про видачу судового наказу додається копія договору, укладеного в письмовій (в тому числі електронній) формі, за яким пред`явлено вимоги про стягнення грошової заборгованості.

Разом із тим, всупереч наведеним вимогам, до заяви не додано копії договору, укладеного між ОСББ «Соборний 174А» та ОСОБА_1 ..

Відповідно до ч. 5 ст. 165 ЦПК України, у разі якщо боржником у заяві про видачу судового наказу вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суддя не пізніше двох днів з дня надходження такої заяви, крім випадків подання заяви про видачу судового наказу в електронній формі до боржника, який має офіційну електронну адресу, звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичної особи - боржника.

Для належного виконання вимог ч. 5 ст. 165 ЦПК України щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої особи та згідно з додатком № 3 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, у запиті необхідно зазначати вірні дані боржника.

Відповідно до відповіді з Управління державної реєстрації фізичних осіб департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради щодо підтвердження зареєстрованого місця проживання боржника зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 09.06.2023 і по теперішній час.

Встановити, що саме ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і є боржником за заявою про видачу судового наказу не виявляється за можливе, оскільки заява не містить відомостей про дату народження. Також, не співпадають відомості про зареєстроване місце проживання, які зазначені у заяві та у відповіді департаменту.

Також, без дати народження боржників не є можливим сформувати коректний запит до ДПС щодо їх рнокпп.

Додатково, суд звертає увагу на те, що відсутність в судовому наказі відомостей про паспорт боржника чи рнокпп буде підставою для повернення його без виконання виконавчою службою у зв`язку з невідповідністю виконавчого документа вимогам Закону України «Про виконавче провадження».

За вищевказаних обставин до уточнення дати народження боржника, рнокпп або відомостей про паспорт громадянина України подальший рух заяви про видачу судового наказу є неможливим.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 161 ЦПК України судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, електронних комунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості.

Відповідно до Закону України «Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (надалі Закон про ОСББ) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 12 Закону про ОСББ встановлено, що управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Крім того, Законом про ОСББ передбачено, що основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання (ч. 4 ст. 4). Майно об`єднання утворюється з майна, переданого йому співвласниками у власність, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом. Майно, придбане об`єднанням за рахунок внесків та платежів співвласників, є їхньою спільною власністю (ч. ч. 9, 10 ст. 4).

Своєчасна і повна сплата внесків і платежів є одним із обов`язків співвласника багатоквартирного будинку (ст. 15 Закону про ОСББ).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону про ОСББ частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності

Відповідно до ст. 21 Закону про ОСББ кошти ОСББ складаються із, зокрема, внесків і платежів співвласників, коштів, залучених на умовах кредиту та позики, тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону про ОСББ, для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи (ч. 6 ст. 22 Закону про ОСББ).

Відтак, за змістом Закону про ОСББ, відносини між ОСББ та співвласниками багатоквартирного будинку щодо утримання спільного майна не є зобов`язальними відносинами між надавачем і споживачем житлово-комунальних послуг, а є речовими відносинами щодо порядку володіння, користування та розпорядження спільним майном. При цьому внески співвласників є не оплатою за отримані послуги, а формою безпосередньої участі в утриманні спільного майна.

Заява ОСББ «Соборний 174А» обґрунтована посиланням на те, що ОСОБА_1 , є співвласником жилого приміщення за адресою АДРЕСА_2 , загальною площею 54,29 кв. м, та відповідно, є співвласником багатоквартирного будинку за вказаною адресою. У свою чергу, заявник є балансоутримувачем вказаного багатоквартирного будинку та здійснює утримання та обслуговування неподільного та загального майна співвласників приміщень у ньому.

Заявник просить стягнути з боржника заборгованість зі сплати членських внесків з розрахунку 7,00 грн. за один 1 кв. м загальної площі, розмір яких затверджений загальними зборами ОСББ «Соборний 174А» від 30.01.2022.

Отже, законодавство визначає, що внески ОСББ не є житлово-комунальною послугою у розумінні вимог ч.2 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, щоне є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Також, законодавець розмежував поняття «внесок» та «житлово-комунальна послуга».

Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» розповсюджується саме на права та обов`язки співвласників,в яких не створено ОСББ, а права та обов`язки співвласника в будинку ОСББ прямо врегульовані в Законі України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року № 2866-III, а саме в ст. ст. 14, 15 цього Закону. Серед обов`язків співвласника, зазначених в ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» є і обов`язоксвоєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Таким чином, із сукупності наведених вище факт і норм права випливає, що вимога заявника виникла не з правовідносин щодо надання житлово-комунальних послуг, а з правовідносин між співвласниками багатоквартирного будинку та створеним у цьому будинку ОСББ щодо управління спільним майном.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 165 ЦПК України суддя відмовляє у видач судового наказу, якщо заявлено вимогу, яка не відповідає вимогам ст. 161 ЦПК України.

На підставі наведеного, та керуючись ст. ст.161, 163, 165,167,259-261 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у видачі судового наказу за заявою ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «Соборний 174А» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком.

Роз`яснити заявнику, що відмова у видачі судового наказу не є перешкодою для звернення до суду з тими самими вимогами в порядку спрощеного позовного провадження або для повторного звернення із заявою видачу судового наказу після усунення обставин, які були підставою для відмови у його видачі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали суду складено 24.11.2023.

Суддя: О.О. Романько

Дата ухвалення рішення24.11.2023
Оприлюднено30.11.2023
Номер документу115236086
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи наказного провадження Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості

Судовий реєстр по справі —335/11355/23

Ухвала від 24.11.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Романько О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні