Справа № 573/1807/23
Номер провадження 2-о/573/68/23
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
(повний текст)
28 листопада 2023 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Свиргуненко Ю.М.,
присяжних Лустенко А.В.,
Яснолобової Н.М.,
з участю секретаря Федорченко Г.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля в режимі відеоконференції з Ковпаківським районнимсудом м.Суми цивільну справу за заявою КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «БІЛОПІЛЬСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ БУДИНОК-ІНТЕРНАТ», заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ОРГАН ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ БІЛОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,
У С ТА Н О В И В:
1. Виклад позиції заявника
27 вересня 2023 року КУ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат» звернулося до суду з зазначеною вище заявою. Свої вимоги мотивує тим, що з 06 січня 2012 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на повному державному утриманні в КЗ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат». 12 серпня 2022 року останній, тимчасово, до закінчення бойових дій на території Білопільської громади, переселений (переміщений) до КУ СОР «Конотопський дитячий будинок-інтернат», але входить до спискового складу вихованців КУ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат». ОСОБА_2 встановлений діагноз: «Тяжка розумова відсталість (F-72)», у зв`язку з чим він потребує постійної допомоги з боку дорослих. Посилаючись на викладені вище обставини, заявник просить визнати ОСОБА_2 недієздатним та покласти обов`язки його опікуна на КУ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат» в особі директора закладу.
2. Процесуальні дії у справі
Ухвалою від 28 вересня 2023 року відкрито провадження в справі та призначено її до судового розгляду на 09 жовтня 2023 року (а. с. 18).
Ухвалою від 09 жовтня 2023 року призначено судову психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_2 , у зв`язку з чим провадження в справі зупинено (а. с. 25).
Ухвалою від 14 листопада 2023 року поновлено провадження в справі за заявою КУ СОР «Білопільський дитячий будинок-інтернат». Сумському місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги доручено призначити ОСОБА_2 адвоката для надання правової допомоги. Справу призначено до судового розгляду з участю заявника, заінтересованих осіб, без участі особи, відносно якої вирішується питання щодо визнання недієздатною на 22 листопада 2023 року (а. с. 33-34).
Протокольною ухвалою від 22 листопада 2023 року розгляд справи відкладено на 28 листопада 2023 року, у зв`язку з неможливістю прийняти участь у судовому засіданні представником особи, відносно якої вирішується питання про визнання недієздатним, адвокатом Конященковою Т.В. з технічних причин (а. с. 53-55).
3. Заяви (клопотання) учасників справи
У судове засідання представник КУ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат» не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує (а. с. 40-41).
Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування Білопільської міської ради Сумської області в судове засідання не з`явився. Керівник справами виконавчого комітету Пащенко Н.В. надіслала клопотання про розгляд справи без участі їх представника, заявлені вимоги підтримує (а. с. 45).
Заінтересована особа - виконуюча обов`язки директора КУ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат» Нікітенко О.В. надіслала заяву, в якій просить розгляд справи проводити в її відсутність, заявлені вимоги підтримує (а. с. 39).
Суд розглядає справу без участі особи, відносно якої вирішується питання про визнання недієздатною, так як відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №676 від 19 жовтня 2023 року участь ОСОБА_2 в судовому засіданні є недоцільною з огляду на його психічний стан.
Представник ОСОБА_2 - адвокат Конященкова Т.В. у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заявлених вимог, визнання її клієнта недієздатним та покладення обов`язків його опікуна на КУ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат» в особі директора закладу.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судом
Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Уздиця Глухівського району Сумської області. Його батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , яка в подальшому у зв`язку з реєстрацією шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 (а. с. 4-5, 11).
Відповідно до медичного висновку №13 від 21 листопада 2011 року, ОСОБА_2 встановлений діагноз: «Тяжка розумова відсталість, F-72.0», що відповідає п.п. 3.2 п. 3 розділу Х Переліку медичних показань, які дають право на одержання допомоги на дітей-інвалідів з дитинства у віці до 16 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я №175 від 05 грудня 1991 року (а. с. 8).
За результатами огляду лікарсько-консультативної комісії від 26 січня 2023 року вказаний діагноз ОСОБА_2 підтверджено. Згідно з висновком ЛКК №19/2, за станом здоров`я останній може перебувати в будинку-інтернаті (а. с. 9).
Відповідно до довідки КУ СОР Білопільський дитячий будинок-інтернат №817 від 26 вересня 2023 року, ОСОБА_2 з 06 січня 2012 року перебуває в цій установі на повному державному утриманні. З 17 серпня 2022 року тимчасово переселений (переміщений) до КУ СОР Конотопський дитячий будинок-інтернат до закінчення бойових дій на території Білопільської громади, але входить до спискового складу вихованців КУ СОР Білопільський дитячий будинок-інтернат (а. с. 7).
Згідно з висновком судово-психіатричної експертизи №676 від 19 жовтня 2023 року, ОСОБА_2 виявляє ознаки важкої розумової відсталості (різко виражена імбецильність). За своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а. с. 29-31).
З огляду на вищенаведене, ОСОБА_2 може бути визнаний судом недієздатним, так як він внаслідок стійкого психічного розладу не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а також над ним слід встановити опіку та призначити опікуна.
Згідно з заявою матері ОСОБА_2 ОСОБА_6 , остання просить покласти обов`язки опікуна її сина на КУ СОР Білопільський дитячий будинок-інтернат в особі директора (а. с. 6).
Відповідно доподання Органуопіки тапіклування Білопільськоїміської радиСумської областівід 22листопада 2023року,опікуном недієздатногодоцільно призначитиКУ СОРБілопільський дитячийбудинок-інтернатв особідиректора (а. с. 45).
5. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
За змістом ст. 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
У статті 55 Цивільного кодексу України визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними (ст. 58 ЦК України).
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки і піклування (ч. 1 ст. 60 ЦК України).
Статтею 63 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад (ст. 66 ЦК України).
Згідно з п. 1.1, п. 1.2 Правил опіки та піклування, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року №34/166/131/88, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17 червня 1999 року за №387/3680 (далі Правила), опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів. Опіка (піклування) встановлюється також для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.
Відповідно до п. 2.1, п. 2.4 вищевказаних Правил опіка встановлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
Згідно з п. 3.1 Правил для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник. При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.
Частиною 6 статті 300 ЦПК України визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом і не може перевищувати два роки.
6. Мотиви суду.
Оскільки, внаслідок хронічного психічного розладу ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, у зв`язку з чим потребує сторонньої допомоги, суд вважає за необхідне визнати його недієздатним на строк два роки, а також з метою захисту його особистих майнових та немайнових прав та інтересів обов`язки опікуна покласти на КУ СОР «Білопільський дитячий будинок інтернат» в особі директора
Водночас суд зазначає, що відповідно до ч. 7 ст. 300 ЦПК України опікун, представник органу опіки та піклування має право подати клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною не пізніше, ніж за 15 днів до закінчення визначеного судом строку визнання особи недієздатною.
7. Розподіл судових витрат
Згідно ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 39, 55, 60, ч. ч. 2, 3 ст. 63 ЦК України, ст. ст. 258-259, 265, 293-294, 295-300 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «БІЛОПІЛЬСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ БУДИНОК-ІНТЕРНАТ», ЄДРПОУ: 03189334, юридична адреса: Сумська область, Сумський район, м. Білопілля, вул. 3 Вересня, 23, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_1 , ОРГАН ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ БІЛОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ЄДРПОУ: 04058019, юридична адреса: Сумська область, м. Білопілля, вул. Старопутивльська, 35 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна задовольнити.
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 визнати недієздатним на строк 2 (два) роки.
Обов`язки опікуна недієздатного ОСОБА_7 покласти на КУ СОР «БІЛОПІЛЬСЬКИЙ ДИТЯЧИЙБУДИНОК-ІНТЕРНАТ» в особі директора.
Судові витрати за проведення судово-психіатричної експертизи в розмірі 3 227 (три тисячі двісті двадцять сім) гривень 64 копійки покласти на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 28 листопада 2023 року.
Суддя:
Присяжні:
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2023 |
Оприлюднено | 30.11.2023 |
Номер документу | 115238000 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Свиргуненко Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні