Рішення
від 06.11.2023 по справі 489/2807/23
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

06.11.2023

Справа № 489/2807/23

Провадження №2/489/1421/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2023 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого судді Рум`янцевої Н.О.,

із секретарем судових засідань Назаровою С.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, третя особа Друга миколаївська державна нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

встановив.

Представник позивачки звернувся до суду з позовом, яким просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мотивуючи вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається, зокрема, з частки квартири АДРЕСА_1 ; земельної ділянки площею 2,7346 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; земельної ділянки площею 3,3843 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 14 березня 2023 року позивачка звернулася до Другої миколаївської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проте, державним нотаріусом відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки останньою пропущено встановлений законодавством, строк, що суперечить ст.. 1268 ЦК України. У зв`язку з введенням воєнного стану через військову агресію Російської Федерації проти України, ОСОБА_1 вимушена була виїхати з м. Миколаєва. Через свій нестабільний нервовий стан позивачка не могла вирішувати інші питання ніж питання збереження свого життя, що і стало перешкодою вчасно звернутися до нотаріальної контори. Станом на цей час, інші спадкоємці відсутні.

Ухвалою суду від 13.06.2023, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до підготовчого судового засідання в порядку загального позовного провадження та витребувано докази.

Ухвалою суду від 12.09.2023, закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Від представниці позивачки надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивачки. На позовних вимогах наполягає. Просить позов задовольнити.

Від представниці ММР надійшла заява про розгляд справи за її відсутності. Просить рішення прийняти у відповідності до приписів чинного законодавства.

Від представника третьої особи надійшла заява про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів і рішення прийняти на розсуд суду.

Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін,на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.

Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною донькою ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

З свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , вбачається, що ОСОБА_3 зареєструвала шлюб 13 серпня 2005 року та змінила прізвище на « ОСОБА_1 ».

Квартира АДРЕСА_1 належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 по частки кожному, на підставі свідоцтва про право власності на житло від 04.09.2006, зареєстрованого в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 28.11.2006.

Вказане підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, сформованого 28.11.2006.

З витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованих 16.03.2017, ОСОБА_2 належали на праві приватної власності: земельна ділянка, площею 3,3843 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4823381700:07:000:0330 на підставі свідоцтва про право на спадщину від 16.03.2017; земельна ділянка, площею 2,7346 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4823381700:07:000:0327 на підставі свідоцтва про право на спадщину від 16.03.2017.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається, зокрема, з частки квартири АДРЕСА_1 ; земельної ділянки площею 2,7346 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; земельної ділянки площею 3,3843 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

14 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Другої миколаївської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постановою державного нотаріуса Другої миколаївської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Токіой І.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14.03.2023 за вих. № 66/02-31, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки ОСОБА_1 пропущено 10-місячний термін для прийняття спадщини.

З матеріалів спадкової справи № 18/2022 заведеної після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , вбачається, що 12 січня 2022 року АТ КБ «ПриватБанк» звернувся до Другої миколаївської державної нотаріальної контори з претензією кредитора в порядку ст. 1281 ЦК України.

Також, в матеріалах спадкової справи міститься заповіт від 08.12.2020 складений ОСОБА_2 , яка заповідала належну їй частку квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_6 .

Вказаний заповіт посвідчено приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Ємельяновою О.В., зареєстрований в реєстрі за № 908.

Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1ст. 5 ЦПК України,здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч.1, ч. 2, ч. 3ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

При розгляді спорів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, слід дослідити чи вчиняв державний нотаріус після встановлення ним наявності заповіту спадкодавця дії для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, чи здійснювався виклик спадкоємця за заповітом, в тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» відповідно до п. 1 Указу Президента України № 64/2022 був введений в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Який продовжувався і триває дотепер.

Особливості спадкування під час воєнного стану, регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 164. Так, п. 3 зазначеної постанови в редакції постанови КМУ № 209 від 06.03.2022, було установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Постановою КМУ № 719 від 24.06.2022 були внесені зміни до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 164, в результаті змін було встановлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Зазначені зміни набули чинності 29.06.2022.

Таким чином, строк для прийняття спадщини закінчився 17.08.2022.

Позивач звернулась до нотаріальної контори 14.03.2023.

Згідно довідки виконавчого комітету Кострижівської селищної ради Чернівецького району Чернівецької області від 06.04.2023 за вих. № 193, ОСОБА_1 , будучи внутрішньо переміщеною особою, з 04 квітня 2022 року тимчасово проживала в АДРЕСА_2 .

17 січня 2022 в м. Миколаєві у Другій Миколаївській нотаріальній конторі на підставі претензії кредитора було заведено спадкову справу №18/2022, що обумовило неможливість звернення позивачки до іншого нотаріуса та необхідність звернення саме за місцем відкриття спадкової справи.

Суд вважає, що зазначені обставини зумовили істотні труднощі для позивача щодо вчинення нею дій по оформленню своїх спадкових справ саме за місцем відкриття спадщини, у тому числі й у зв`язку з постійними обстрілами міста та безпосередньою близькістю міста Миколаєва до зони активних бойових дій, внаслідок чого позивачка була вимушена покинути місто та отримати статус ВПО. Об`єктивно, всі вказані обставини могли позбавити позивача можливості подати заяву про прийняття спадщини в межах встановленого законодавством строку.

З огляду на досліджені докази в їх сукупності, суд визнає поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини, тому є всі підстави для задоволення позовних вимог позивача і визначення додаткового строку в два місяці з дня набрання даним рішенням, законної сили, який буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд

вирішив:

позов ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, третя особа Друга миколаївська державна нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, тривалістю в два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили, для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційні скарги подаються учасниками справи в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Миколаївська міська рада, юридична адреса: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20, ЄДРПОУ 26565573.

Третя особа: Друга миколаївська державна нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), юридична адреса: м. Миколаїв, пр-т Миру, 46/1.

Повний текст судового рішення складено «06» листопада 2023 року.

Суддя Н.О. Рум`янцева

СудЛенінський районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення06.11.2023
Оприлюднено01.12.2023
Номер документу115266356
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —489/2807/23

Ухвала від 13.06.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Рум’янцева Н. О.

Рішення від 06.11.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Рум’янцева Н. О.

Ухвала від 12.09.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Рум’янцева Н. О.

Ухвала від 13.06.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Рум’янцева Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні