Справа № 909/688/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
24.11.2023 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., за участю керуючого реструктуризацією Дейнеки М. І., представника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Воришко М. В., представника заявника Костіва І. Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про неплатоспроможність боржника фізичної особи ОСОБА_1 ,
в с т а н о в и в:
фізична особа ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника фізичної особи.
21 лютого 2023 р., Господарський суд Івано-Франківської області (суддя Шкіндер П. А.) відкрив провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 , призначив керуючим реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Дейнеку М. І., зобов`язав керуючого реструктуризацією боржника у строк до 21 березня 2023 р. провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість, підготувати та подати до суду план реструктуризації боргів боржника.
18 квітня 2023 р., суд визнав грошові вимоги кредиторів до боржника, а саме: - АТ "Перший український міжнародний банк" в сумі 57 015 грн 73 коп. (друга черга задоволення), а також 5 368 грн - витрат на сплату судового збору (підлягають відшкодуванню позачергово до задоволення вимог кредиторів);
- АТ "Сенс банк" в сумі 476 218 грн 90 коп. (друга черга задоволення), а також 5 368 грн - витрат на сплату судового збору (підлягають відшкодуванню позачергово до задоволення вимог кредиторів);
- гр. ОСОБА_2 в сумі 175 817 грн 93 коп. (друга черга задоволення), а також 5 368 грн - витрат на сплату судового збору (підлягають відшкодуванню позачергово до задоволення вимог кредиторів);
- ГУ ДПС в Івано-Франківській області, грошові вимоги в сумі 115 403 грн 75 коп. (друга черга задоволення), а також 5 368 грн - витрат на сплату судового збору (підлягають відшкодуванню позачергово до задоволення вимог кредиторів).
24 травня 2023 р. проведено збори кредиторів боржника ОСОБА_1 , на яких відповідно до протоколу № 1 прийнято рішення про схвалення звіту керуючого реструктуризацією боргів боржника про результати перевірки декларації про майновий стан боржника ОСОБА_1 . Рішення про схвалення плану реструктуризації боргів або про звернення до господарського суду з клопотанням про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність не прийнято.
21 червня 2023 р. проведено збори кредиторів боржника ОСОБА_1 , на яких відповідно до протоколу № 2, рішення про схвалення плану реструктуризації боргів, яким передбачено повне списання боргів не прийнято, як і не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення до господарського суду з клопотанням про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
22 червня 2023 р., кредитор АТ "Сенс банк" подав до суду заяву про закриття провадження по справі.
18 липня 2023 р., Господарський суд Івано-Франківської області постановив ухвалу про закриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 , припинив дію мораторію на задоволення вимог кредиторів та припинив повноваження керуючого реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Дейнеки М. І.
07 вересня 2023 р., Західний апеляційний господарський суд ухвалив постанову, якою ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 18 липня 2023 р. скасував, а справу № 909/688/22 повернув для подальшого розгляду до Господарського суду Івано-Франківської області.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 909/688/22 передано на розгляд судді Ткаченко І. В.
11 жовтня 2023 р., суд прийняв дану справу до розгляду, призначив засідання, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника чи про закриття провадження у справі на 07 листопада 2023 р. та зобов`язав керуючого реструктуризацією надати суду протокольне рішення зборів кредиторів боржника щодо розгляду проекту плану реструктуризації боргів боржника та прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
07 листопада 2023 р., судом оголошено перерву в судовому засіданні до 21 листопада 2023 р.
20 листопада 2023 р., керуючий реструктуризацією боржника на електронну адресу суду надіслав акт опису майна ОСОБА_1 від 10 листопада 2023 р.
В судовому засіданні представник боржника для долучення до матеріалів справи подав виписки про проведені операції за грошовими переказами з-за кордону на рахунок ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодексу), щодо боржника - фізичної особи застосовуються такі судові процедури: реструктуризація боргів боржника; погашення боргів боржника. Процедура погашення боргів боржника вводиться у справі про неплатоспроможність разом з визнанням боржника банкрутом.
За змістом ст. 1 Кодексу, реструктуризація боргів боржника це судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов`язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника.
Згідно з вимогами ч. 5 ст. 119 Кодексу, відкриття провадження у справі супроводжується одночасним введенням процедури реструктуризації боргів боржника та призначення керуючого реструктуризацією.
Законодавець визначив саме процедуру реструктуризації боргів як пріоритетну, яка є найбільш оптимальним варіантом закінчення справи про неплатоспроможність як для фізичної особи боржника, так і для кредиторів, оскільки там відбувається відновлення платоспроможності та більш повно погашаються борги боржника. І тільки за умови добросовісності громадянина, інститут неплатоспроможності фізичної особи може стати дієвим механізмом. При цьому для боржника-фізичної особи він дозволить зберегти та акумулювати активи для відновлення платоспроможності, а для кредитора - стане гарантією повернення заборгованості.
В ч. 4 ст. 116 Кодексу визначено, що разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов`язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів).
План реструктуризації боргів боржника розробляється з метою відновлення платоспроможності боржника (ч. 1 ст. 124 Кодексу).
Відповідно до пунктів 2, 3 ч. 2 ст. 123 Кодексу, основними завданнями зборів кредиторів у процедурі реструктуризації боргів боржника є, зокрема, розгляд проекту плану реструктуризації боргів боржника, прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Відтак, метою і завданням процедури реструктуризації боргів є забезпечення розгляду кредиторами розробленого боржником проекту плану реструктуризації боргів для відновлення його платоспроможності. Розроблення боржником такого документу є закономірними очікуваннями кредиторів, як в частині розгляду, так і в частині фактичного погашення вимог в межах процедури.
При поданні до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, обов`язком боржника є складення реального (виконуваного) проекту плану реструктуризації, який після розгляду господарським судом грошових вимог та формування реєстру кредиторів розробляється, уточнюється та погоджується з кредиторами.
Таким чином, відсутність розробленого боржником реального та обґрунтованого проекту плану реструктуризації та його неподання на розгляд кредиторам свідчить, що мета процедури реструктуризації боргів, передбачена Кодексом України з процедур банкрутства, не виконується. Невиконання мети попередньої процедури (реструктуризації боргів) виключає можливість переходу до іншої процедури (погашення боргів) у провадженні про неплатоспроможність фізичної особи.
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово зазначав, що у справах про неплатоспроможність фізичних осіб існує ризик ігнорування боржниками мети і завдань процедури реструктуризації боргів, що може полягати у не розробленні та не поданні на розгляд кредиторам проекту плану реструктуризації, надання фіктивного (зазначення вигаданих розмірів сум погашення чи інших відомостей) та невиконуваного плану реструктуризації, який не відповідатиме вимогам статті 124 Кодексу України з процедур банкрутства, пасивній участі боржника в цій процедурі.
Така поведінка може пояснюватись прагненням боржників спонукати кредиторів до відхилення такого плану (не прийняття рішення щодо його схвалення зборами кредиторів), що зі спливом 120 днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 130 Кодексу) створює формальні підстави для переходу в процедуру погашення боргів.
При цьому господарський суд та сторони (учасники) справи не позбавлені можливості надавати оцінку поведінці боржника: чи є вона відкритою, зрозумілою, своєчасною та добросовісною чи, навпаки, недобросовісною, такою, що містить ознаки ухилення від виконання зобов`язань, маючи на меті фактичне списання заборгованості перед кредиторами, що може свідчити про зловживання правом на доступ до суду зі зверненням із заявою про неплатоспроможність.
Таким чином, у випадку неподання до господарського суду протягом трьох місяців погодженого боржником і схваленого кредиторами плану реструктуризації боргів боржника, суд, через призму судового контролю, повинен за своїм внутрішнім переконанням оцінити за наявними у матеріалах справи доказами причини неподання погодженого боржником і схваленого кредиторами плану реструктуризації боргів, які можуть полягати за одних обставин у діях/бездіяльності кредиторів, за інших обставин - у діях/бездіяльності боржника, при цьому враховуючи добросовісність поведінки учасників провадження у справі про неплатоспроможність.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Кодексу, у плані реструктуризації боргів боржника зазначаються: 1) обставини, які спричинили неплатоспроможність боржника; 2) інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення; 3) інформація про майновий стан боржника за результатами проведених заходів з виявлення та складання опису майна боржника (проведення інвентаризації); 4) інформація про всі доходи боржника, у тому числі доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів; 5) розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів; 6) вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану реструктуризації боргів; 7) розмір суми, яка щомісяця залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб, у розмірі не менше одного прожиткового мінімуму на боржника та на кожну особу, яка перебуває на його утриманні; 8) розмір суми, яка щомісяця виділятиметься для погашення наявних у боржника обов`язкових періодичних зобов`язань (виплата аліментів тощо).
Строк виконання плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність не може перевищувати п`ять років (ч. 4 ст. 124 Кодексу).
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник подав проект плану реструктуризації боргів, який містить ознаки ухилення від виконання зобов`язань, так як відповідно до його змісту витрати боржника в два рази перевищують доходи боржника.
24 травня 2023 р., на розгляд зборам кредиторів боржника, додано план реструктуризації, згідно з даними якого розмір суми, яка щомісяця виділятиметься для погашення вимог кредиторів становить 15 031 грн 67 коп.; розмір суми, яка щомісяця виділятиметься боржнику на задоволення побутових потреб - 4 000 грн 33 коп; строк виконання плану реструктуризації боргів - до 31 травня 2024 р.
Із змісту протоколу № 1 засідання зборів кредиторів боржника від 24 травня 2023 р. вбачається, що зборами кредиторів ОСОБА_1 поданий план реструктуризації боргів не схвалено, при цьому представником кредитора АТ "Сенс банк" запропоновано боржнику переглянути умови плану реструктуризації боргів, а саме збільшити строк виконання плану до 60 місяців.
21 червня 2023 р., всупереч пропозиції представника кредитора, на схвалення зборам кредиторів боржника, подано план реструктуризації боргів, який передбачав повне списання боргів, так відповідно до цього плану розмір суми, яка щомісяця виділятиметься для погашення вимог кредиторів - 0 грн; розмір суми, яка щомісяця виділятиметься боржнику на задоволення побутових потреб - 2 093 грн 33 коп., що становить менше прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наведене, суд вважає таку поведінку боржника недобросовісною та такою, що містить ознаки ухилення від виконання зобов`язань, маючи на меті фактичне списання наявної заборгованості перед кредиторами.
Разом з тим, із змісту протоколу № 2 засідання зборів кредиторів боржника від 21 червня 2023 р., на якому не схвалено план реструктуризації боргів вбачається, що присутні на зборах кредитори зазначили, що боржник є недобросовісним, поданий план реструктуризації боргів не відповідає вимогам Кодексу України з процедур банкрутства та про необхідність звернутися до суду із клопотанням про закриття провадження у справі № 909/688/22 на підставі ч. 11 ст. 126 Кодексу.
Також суд звертає увагу, що всупереч вимогам ухвали суду від 21 лютого 2023 р., керуючим реструктуризацією боргів боржника у встановлений судом строк не проведено інвентаризацію майна боржника з визначенням його вартості.
Фактично інвентаризацію особистого майна ОСОБА_1 проведено з порушенням строку понад сім місяців, а саме 10 листопада 2023 р., а окрім того без визначення вартості майна боржника.
Згідно з ч. 11 ст. 126 Кодексу, якщо протягом трьох місяців з дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність і введення процедури реструктуризації боргів боржника до господарського суду не поданий погоджений боржником і схвалений кредиторами план реструктуризації боргів боржника, господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття процедури погашення боргів боржника відповідно до цього Кодексу або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Як встановлено судом, провадження у справі відкрито 21 лютого 2023 р., відтак з дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність і введення процедури реструктуризації боргів боржника минуло понад 9 місяців і суду не подано схвалений кредиторами план реструктуризації боргів боржника.
Враховуючи наведене, суд вважає, що провадження у справі № 909/688/22 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 слід закрити на підставі ч. 11 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства.
Керуючись статтями 90, 113, 123, 124, 126 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 ГПК України, суд
у х в а л и в:
1. Провадження у справі № 909/688/22 про неплатоспроможність ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) - закрити.
2. Дію мораторію на задоволення вимог кредиторів - припинити.
3. Повноваження керуючого реструктуризацією боргів фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Дейнеки Миколи Івановича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 231 від 21 лютого 2013) - припинити.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена у визначені статтями 256, 257 ГПК України строк та порядку.
Суддя І. В. Ткаченко
Повний текст ухвали складено 29 листопада 2023 р.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2023 |
Оприлюднено | 01.12.2023 |
Номер документу | 115268658 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: неплатоспроможність фізичної особи |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Ткаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні