Справа № 524/6643/23
Провадження №2-о/524/227/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.2023 року року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
головуючого - суддіПредоляк О.С.
при секретарі судового засідання Лапік К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду вм.Кременчуці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Мушинський Олександр Юрійович, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем, ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини.
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 .
До часу своєї смерті мати проживала разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 , хоча була зареєстрована за іншою адресою. Крім неї, спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері є її брат ОСОБА_2 . З метою прийняття спадщини звернулась до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті матері, однак постановою від 04.09.2023 року приватним нотаріусом відмовлено у видачі зазначеного свідоцтва на підставі того, що пропущено строк прийняття спадщини та роз`яснено право звернутися до суду з заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У зв`язку із чим, звернулась до суду із зазначеною заявою.
Заявник ОСОБА_1 заяву підтримує та просить задовольнити з підстав, викладених в заяві.
Заінтересована особа ОСОБА_2 проти задоволення заяви не заперечує.
Заінтересована особаприватний нотаріусКременчуцького районногонотаріального округуМушинський О.Ю.у судове засідання не з`явився, просить розглянути справу без його участі.
Суд, дослідивши матеріали справи дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 28.10.2022 року Кременчуцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй майно, зокрема, земельну ділянку, площею 5,9817 га, розташованої за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с/рада Кобелячківська, кадастровий номер 5322481900:02:000:0050.
Постановою приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Мушинського О.Ю. від 04.09.2023 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після померлої матері ОСОБА_3 , оскільки пропустила строк прийняття спадщини та не була зареєстрована із спадкодавцем за однією адресою.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу квартири від 18.06.2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Мушинським О.Ю.
Згідно акту складеного ТОВ «Житлорембудсервіс» № 112 від 06.04.2023 року та засвідченого підписами, ОСОБА_1 дійсно проживала разом з ОСОБА_3 з 18.06.2020 року до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 підтвердили факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 , до дня смерті останньої за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.2ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно достатті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістомст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 1223 ЦК Українипередбачає право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст.ст.1261,1262 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки, а у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно ч.1ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч. 3ст.1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогост.1270 ЦК, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч. 5ст. 1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 1273 цього кодексу передбачено, що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України.
Згідно п. 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Із п. п. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України постає, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
Відповідно до п. 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Таким чином суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 на час смерті матері ОСОБА_3 проживала разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 станом на час відкриття спадщини.
Встановлення цього факту має для заявника юридичне значення. Юридичний факт встановлюється з метою реалізації заявником ОСОБА_1 права на отримання спадщини.
Оскільки строк звернення спадкоємця, який фактично прийняв спадщину до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини строком не обмежений, спору про майнове або особисте немайнове право не існує, встановлення вказаного факту має для заявника юридичне значення, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судові витрати віднести на рахунок заявника.
Керуючись ст.ст.4,5,10- 13,76-81,89,141,264-265, 315-319 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Мушинський Олександр Юрійович, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 із матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.С. Предоляк
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2023 |
Оприлюднено | 01.12.2023 |
Номер документу | 115270289 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Предоляк О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні