Рішення
від 22.11.2023 по справі 279/5049/23
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

провадження №2/279/1426/23

Справа № 279/5049/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2023 року м.Коростень Житомирської області

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Волкової Н.Я., з секретарем Волкович Н.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін цивільну справу №279/5049/23 за позовом Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення матеріального забезпечення по безробіттю,

В С Т А Н О В И В:

Коростенська філія Житомирського обласного центру зайнятості звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення матеріального забезпечення по безробіттю, зазначивши, що 08.04.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Наказом Коростенського міського центру зайнтості від 08.04.2022 року їй було надано статус безробітної і призначена виплата допомоги по безробіттю. Однак, з Пенсійного фонду України до центру зайнятості надійшла інформація, що відповідачка під час перебування на обліку у позивача одночасно виконувала роботу за договором про надання послуг, який було укладено з ФОП ОСОБА_2 . В зв`язку з чим Коростенським МЦЗ було складено акт розслідування страхового випадку№226 від 07.09.2022 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 дійсно в період перебування на обліку в Коростенському центрі зайнятості виконувала роботи за договором. За результатами розслідування директором центру зайнятості виданий наказ №82 від 15.09.2022 року про відшкодування коштів у сумі 11267,03 грн., виплачених ОСОБА_1 , як допомога по безробіттю, відповідачем у добровільному порядку сплачено кошти в сумі 1266,54 грн.. Просив стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача кошти в сумі 10000 грн.49 коп. та судові витрати.

23.10.2023 року на адресу суду надійшов лист від Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості в якому вказав, що відповідачкою ОСОБА_1 заборгованість в сумі 5500 грн. сплачено 16.10.2023 року, томувін зменшує розмір позовних вимог та просив стягнути з відповідачки 4500,49 грн..

Відповідач ОСОБА_1 ухвалу про відкриття провадження отримала 10.10.2023 року, відзиву на позов, інших заяв, заперечень чи клопотань відповідачем не надано. Дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Згідно п.1, п.19 та п.21 ч.2 ст.22 цього ж Закону, територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов`язкового державного соціального старування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; забезпечують надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.

08.04.2022 року за послугами до Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості звернулась ОСОБА_1 .. Згідно поданої заяви про надання статусу безробітної від 08.04.2022 р., керуючись ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 було надано статус безробітної. Відповідно до заяви про призначення виплати допомоги ОСОБА_1 призначена допомога по безробіттю з 08.04.2022 р. по 02.01.2023 р.. У заяві про надання статусу безробітної ОСОБА_1 зазначила, що вона не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів.

З метою встановлення достовірності даних та документів, поданих ОСОБА_1 до Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості, при співставленні бази даних безробітних Коростенського міського центру зайнятості надійшла інформація про те, що громадянка ОСОБА_1 під час перебування на обліку в центрі зайнятості одночасно виконувала роботи за договором про надання послуг, який було укладено з ФОП ОСОБА_2 .

В зв`язку з отриманням інформації щодо працевлаштування відповідача відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтування виплати матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 р. Коростенським МЦЗ було складено акт розслідування страхового випадку №226 від 07.09.2022 року, в якому зазначено, що громадянка ОСОБА_1 дійсно в період перебування на обліку в Коростенському центрі зайнятості виконувала роботи за договором про надання послуг, який було укладено з ФОП ОСОБА_2 з 20.06.2022 року по 29.06.2022 року.

Факт працевлаштування підтверджується договором про надання послуг з прибирання №12/ІІ/21від 20.06.2022 року та актом приймання передачі наданих послуг. За результатми розслідування директором Центру зайнятості виданий наказ №82 від 15.09.2022 року про відшкодування коштів у сумі 11267,03 грн. виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю.

Відповідно до ч.1 ст. 4. Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

Відповідно до п.п.4 п. 2 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» безробітні зобов`язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону, а саме про зайнятість особи, в тому числі віднесення до членів особистого селянського господарства.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» громадяни, зареєстровані в установленому порядку в центрі зайнятості як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Під час реєстрації та отримання статусу безробітної ОСОБА_1 надала недостовірні відомості про обставини, що впливають на умови надання статусу безробітної та перебування на обліку в центрі зайнятості, тим самим порушила ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Водночас, ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Видами забезпечення згідно п.1 ст.7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Відповідно до п.п. 8 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Так, у зв`язку з подачею ОСОБА_1 недостовірних відомостей в заяві про надання статусу безробітної від 08.04.2022 року допомога по безробіттю, виплачена їй, підлягає стягненню з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, а саме з 08.04.2022р. (дата надання статусу безробітної).

Під час перебування на обліку в Коростенськму міському центрі зайнятості в статусі безробітної, за період з 08.04.2022 р. по 06.09.2022 р. (дата припинення реєстрації) сума отриманого матеріального забезпечення в центрі зайнятості за період працевлаштування (з 20.06.2022 року по 06.09.2022 року) безробітної становить 22235,81 грн., що підтверджується довідкою Коростенського міського центру зайнятості від 03.08.2023 р. № 3776 .

Нарахована допомога по безробіттю, та ще не перерахована до банківської установи за період з 29.07.2022 року по 06.09.2022 року в сумі 10968, 78 грн. була самостійно утримана бухгалтером.

Коростенським міським центром зайнятості ОСОБА_1 було надіслано повідомлення від 19.09.2022 р. №523 з пропозицією добровільно повернути кошти. Кошти в сумі 6766,54 грн. сплачено відповідачем в добровільному порядку.

Відповідно до положень статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Статтею 1214 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов`язана повернути доходи.

За наведеного суд вважає, що заявлений позов є обґрунтованим, тому підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.263-265 ЦПК України, ст.1212, 1214 ЦК України,

У Х В А Л И В:

Позов Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення матеріального забезпечення по безробіттю задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості 4500 (чотири тисячі п`ятсот) гривень 09 копійок отриманого матеріального забезпечення по безробіттю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні судових витрат.

Рішення можебути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення судунабирає законноїсили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .

Сторони:

Позивач: Коростенська філія Житомирського обласного центру зайнятості, місце знаходження: 11500, м.Коростень, вул.Ольгинська,3, код ЄДРПОУ 44970322.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя Волкова Н.Я.

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.11.2023
Оприлюднено01.12.2023
Номер документу115282366
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —279/5049/23

Рішення від 22.11.2023

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Волкова Н. Я.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Волкова Н. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні