Справа № 317/3191/23
Провадження № 2/317/796/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2023 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Нікітіна В.В.
при секретарі Вакуленко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в залі судових засідань Запорізького районного суду Запорізької області клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення експертизи в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області) про оспорювання батьківства та виключення відомостей про особу, як про батька з актового запису про народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького районного суду Запорізької області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області) про оспорювання батьківства та виключення відомостей про особу, як про батька з актового запису про народження дитини.
Позивачем подане клопотання, про призначення судової генетичної експертизи, яке обґрунтоване тим, що даний тест є єдиним доказом, котрий може довести наявність або відсутність родинних зв`язків між батьком та дитиною.
Позивач в судове засідання не з`явився, заяви про відкладення розгляду не надав.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, заяви про відкладення розгляду справи не надала.
Суд, дослідивши подані докази, дійшов наступних висновків.
Згідно з п.8 ч.1ст. 197 ЦПК Україниу підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.
Як вбачається із змістуст. 76 ЦПК Українивисновки експертів є засобом встановлення даних (доказів), на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 1-5статті103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Беручи до уваги всі обставини даної справи, враховуючи, що предметом доказування у справі є наявність кровного споріднення між позивачем та малолітньою дитиною, для з`ясування обставин у справі необхідні спеціальні знання в області генетики, а тому по справі слід призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доцільно доручити експертам Комунальної установи «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» ЗОР (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд.40).
Відповідно до частини 1ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч.ч. 1, 3ст. 104 ЦПК Українипро призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до пункту 9 частини 1статті 253 ЦПК Українипровадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Таким чином, на думку суду, наявні підстави, які обумовлюють необхідність призначення експертизи.
Суд, врахувавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання про призначення по справі судової молекулярно-генетичної експертизи підлягає задоволенню, оскільки встановлення батьківства позивача є необхідним для об`єктивного розгляду заявлених позовних вимог, визначення питання щодо спірності батьківства потребує спеціальних знань у галузі медицини, для чого необхідно призначити по справі судово-медичну експертизу по методу молекулярно-генетичного аналізу генної ДНК людини.
Керуючись ст.ст.103,104,109, п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судової генетичної експертизи задовольнити.
Призначити по справі судову генетичну експертизу для визначення спірного батьківства по методу молекулярно-генетичного аналізу генної ДНК людини, проведення якої доручити експертам Комунальної установи «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» ЗОР (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд.40).
На вирішення експертів поставити питання: чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народженої матір`ю ОСОБА_2 ?
Для дослідження експерту направити копію цієї ухвали,
Зобов`язати відповідача ОСОБА_2 разом з малолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ( АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на вимогу експерта з`явитися до Комунальної установи «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» ЗОР (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд.40) для проведення судової генетичної експертизи.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до положеньст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Оплату за проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у справі покласти на позивача ОСОБА_1 .
У разі ухилення сторін від проведення судової генетичної експертизи у справах стосовно батьківства, материнства, суд має право постановити ухвалу про примусовий привід на проведення такої експертизи.
Попередити експертів Комунальної установи «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» ЗОР, яким буде доручено проведення даної експертизи, про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, що передбачена статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України.
Провадження у справі зупинити до завершення проведення експертизи та надходження до суду висновку експерта.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя В.В. Нікітін
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2023 |
Оприлюднено | 01.12.2023 |
Номер документу | 115285808 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Нікітін В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні