Справа № 344/22552/23
Провадження № 1-кс/344/8745/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідувань особливо важливих справ слідчого управління ГУНП в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_3 , яке погоджено з прокурором відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження № 42023090000000002, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України
В С Т А Н О В И В:
Слідчий звернулася з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором в обґрунтування якого посилалася на те, що слідчим управлінням ГУ НП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні 42023090000000002 від 04.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України.
До СУ ГУНП в Івано-Франківській області з Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшов висновок аналітичного дослідження фінансово-господарських операцій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2017 року по 31.10.2022 року.
Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснює діяльність із будівництва житлових і нежитлових будівель (КВЕД 41.20), надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого майна (КВЕД 68.20), інші роботи із завершення будівництва (КВЕД 43.39) та реалізацію об`єктів нерухомості.
Відповідно до висновку аналітичного дослідження, проведеним аналізом інформації з Державного реєстру речових прав на майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що на протязі періоду з 01.01.2017 року по 31.10.2022 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » проведена реалізація 174 об`єктів житлової/нежитлової нерухомості, загальна площа яких становила 8897,90 кв.м.
В ході проведення дослідження розраховано, що вартість реалізованих 174 об`єктів житлової/нежитлової нерухомості, загальною площею 8897,90 кв.м. ймовірно становила 109600506 грн., в тому числі ПДВ, а саме: у 2020 році реалізовано 80 об`єктів площею 4326,20 кв.м. на суму 50992854 грн, в т.ч. ПДВ; у 2021 році 83 площею 4091,90 кв.м. на суму 51703330 грн., в т.ч. ПДВ; у січні-жовтні 2022 11 площею 479,80 кв.м. на суму 6904322 грн., в т.ч. ПДВ.
Платником податку продавцем при здійсненні операцій з постачання покупцям об`єктів житлової/нежитлової нерухомості складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму 34766783,00 грн., в тому числі ПДВ 5794463,90 грн., а саме: у 2019 роц на суму4698873,00 грн., в т.ч. ПДВ783145,50 грн.; у 2020 році на суму 10791300,00 грн., в т.ч. ПДВ 1798550,00 грн.; у 2021 році на суму 10661570,00 грн., в т.ч. ПДВ 1776928,40 грн.; у 2022 році 8615040,00 грн., в т.ч. ПДВ 1435840,00 грн.
Виходячи із зазначеного, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів, послуг, робіт не може бути нижче звичайних цін
Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на загальну суму 12472 287 грн.
Водночас, наявної на момент проведення аналітичного дослідження інформації та документів недостатньо для здійснення остаточних висновків по цих операціях та остаточного визначення розміру збитків, які могли бути завдані державі протиправними діями вказаних осіб, у зв`язку з чим вказані операції потребують додаткового аналізу та перевірки з використанням первинних документів та даних бухгалтерського обліку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також проведення додаткових досліджень обставин проведення вказаних фінансово-господарських операцій та отримання пояснень посадових осіб.
За таких обставин, єдиним можливим способом встановлення відповідності поданих ТОВ документів фінансово-господарських операцій (податкові зобов`язання з ПДВ) фактичним обсягу/вартості реалізованого майна, розміру прибутку/витрат ТОВ, є їх дослідження.
Також, в ході досудового розслідування виникла необхідність у призначенні ряду судових почеркознавчих експертиз щодо ідентифікації підписів, виконаних від імені Продавця на договорах, укладених між службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та Покупцями об`єктів нерухомості.
Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та Науково методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень. Згідно науково - методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз і експертних досліджень, для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.Вільними (умовно-вільними) є зразки почерку, виконані певною особою до відкриття провадження у справі, але пов`язані з обставинами цієї справи, або виконані після відкриття провадження у справі, але не в зв`язку з її обставинами При вилученні вільних зразків підписів особи, від імені якої виконано досліджуваний підпис, слід відшукувати документи з варіантом підпису, найбільш схожим на підпис, що досліджується. Такі підписи найчастіше зустрічаються у документах, аналогічних досліджуваному. Відповідно до вимог методики почеркознавчої експертизи 1.1.54, вільні зразки почерку, за можливістю, повинні надаватися не менше ніж у 15 документах.
Відповідно до ст. 245 КПК України у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом. Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Беручи до уваги вищевикладене та, враховуючи те, що для повного та об`єктивного проведення досудового розслідування, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів, які є об`єктами дослідження та містять вільні (умовно вільні) зразки підпису та почерку службових осіб ТОВ, та які знаходяться у різнохарактерних офіційних документах (заяви, договори, акти, статути, накази, довіреності, доручення, положення, платіжні документи, листи за місцем роботи тощо), провести аналіз вичерпних повноважень директора, а саме отримати тимчасовий доступ до документів,які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Слідчий в судове засідання не з`явилася, в прохальній частині клопотання просила клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без її участі.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання неприбули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Отже, враховуючи вищенаведене та те, що інформація, про яку зазначає слідчий, надасть змогу в подальшому використовувати як докази отримані відомості, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задоволити.
Керуючись ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України
У Х В А Л И В:
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл слідчому у кримінальному провадженні №42023090000000002 старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , на здійснення тимчасового доступу до документів фінансово-господарської діяльності щодо будівництва та реалізації об`єктів нерухомого майна (багатоквартирних будинків) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх оригіналів (здійснити їх виїмку), які перебувають у володінні Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: договори купівлі-продажу нерухомого майна (у т.ч. яке буде створено у майбутньому), укладені з фізичними та юридичними особами;договори (угоди) купівлі-продажу нерухомого майна в частині розтермінування платежів, укладені з фізичними та юридичними особами;угоди про відступлення права вимоги майнових прав, договори про відступлення права вимоги майнових прав за договором купівлі-продажу нерухомого майна;акти приймання-передачі нерухомого майна;податкові накладні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо декларування податкових зобов`язань по податку на додану вартість із продажу об`єктів нерухомого майна за період з 01.01.2016 по 28.11.2023 року;дозвільні документи у повному обсязі (декларації, ліцензії, дозволи на здійснення будівельних робіт, рішення виконкому, проекти об`єкту будівництва, договори із замовником будівництва, сертифікати готовності об`єкта до експлуатації тощо)щодо здійснення будівництва;документи щодо права власності/користування земельними ділянками, на яких здійснюється будівництво;установчі документиТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Статут, рішення, протоколи тощо);накази про призначення (звільнення) на посаду та посадові інструкції директора та головного бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;довідка про відкриті/закриті банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;виписки щодо руху коштів по всіх рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.01.2016 по 28.11.2023 року, на паперовому носії, а також у електронному форматі на дисковому носії, з розшифровкою контрагентів, призначення платежу, датою платежів, часом проведення платежу, номером платіжного документа, сумою платежу, а також із зазначенням вхідного, вихідного залишків коштів на початок і кінець кожного дня, референт кожного платіжного документу (номер або інші символи, що використовуються для ідентифікації трансакції);довідка по касі (1-С) з інформацією про щоденні фінансові операції за період з 01.01.2016 по 28.11.2023 року з розшифровкою контрагентів, призначення платежу, датою платежів, часом проведення платежу, номером платіжного документа, сумою платежу, а також із зазначенням вхідного, вихідного залишків коштів на початок і кінець кожного дня;документи обліково-касової дисципліни (довідки, чеки , накладні, відомості тощо); довідка щодо повного переліку фізичних та юридичних осіб, з якими укладено договори (угоди) щодокупівлі-продажу нерухомого майна, із зазначенням дати, суми, способу оплати (через касу ТОВ, через банківські установи);перелік інвесторів;договори про оплату пайових внесків, укладені з фізичними та юридичними особами.
Роз`яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 29 січня 2024 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2023 |
Оприлюднено | 26.04.2024 |
Номер документу | 115292334 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні