Дата документу 01.12.2023
Справа № 334/10924/23
Провадження № 1-кс/334/3355/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2023 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2
розглянувши матеріали скарги Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» в особі представника адвоката ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ЗРУП ГУНП в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР
В С Т А Н О В И В :
До Ленінського районного суду м.Запоріжжя надійшла скарга Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» в особі представника адвоката ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ЗРУП ГУНП в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР.
Скарга мотивованатим,що 14квітня 2023 року Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» звернувся до Зпорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області з заявою про вчинене кримінальне правопорушення за ч.1 ст.357, ч.1 ст.358 КК України.
10.09.2021 на адресу скаржника надійшов лист Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області від 05.09.2021 № 6105/40/-2021, яким повідомлено про наявність кримінального провадження від 01.11.2019 № 42019111200000750 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ст. 231, ч. 1 ст. 357, ч. 1 ст. 358 Кримінального кодексу України, відкритого стосовно службових осіб ТОВ «НВП «СЕАЛ» (код СДРПОУ: 40526699), ТОВ «НВП «РІКО» (код СДРПОУ: 37778740) за фактами шахрайства, заволодіння чужим майном, у вигляді технічних умов, отримання і використання відомостей, що становлять комерційну таємницю, підроблення документів.
02.11.2023 року, скаржником отримана відповідь від т.в.о. начальника Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області від 20.10.2023 № 24998 40 04-2023 повідомлено, що листом від 12.05.2023 № 11086 40 01-2023 (який на адресу АТ «Укрзалізниця» в особі філії «ЦЗВ» не надходив) за результатами розгляду заяви про вчинення кримінального правопорушення, підстав для прийняття рішення про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань недостатньо.
Також, з тексту листа вбачається, що Запорізьким районним управлінням поліції ГУНП в Запорізькій області всупереч вимогам статті 214 КПК України жодних дій, спрямованих на внесення наданих відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за Заявою про вчинення кримінального правопорушення не здійснено, при цьому безпідставно віднесено заяву до категорії «звернень».
Внаслідок неправомірної бездіяльності Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області подана АТ «Укрзалізниця» в особі філії «ЦЗВ» Заява про вчинення кримінального правопорушення не розглядається у порядку, передбаченому ст. 214 КПК України, чим порушуються норми кримінального процесуального законодавства України та права скаржника.
У судове засідання сторони не з`явилися.
Заявник просив суд розглянути дану скаргу без участі представника, наполягав на задоволенні скарги.
Прокурор Дніпровської окружної прокуратури у судове засідання не з`явився, про дату, місце та час судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до наступного правового висновку з таких підстав.
З матеріалів скарги встановлено, що 14квітня 2023 року Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» звернувся до Зпорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області з заявою про вчинене кримінальне правопорушення за ч.1 ст.357, ч.1 ст.358 КК України.
10.09.2021 на адресу скаржника надійшов лист Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області від 05.09.2021 № 6105/40/-2021, яким повідомлено про наявність кримінального провадження від 01.11.2019 № 42019111200000750 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ст. 231, ч. 1 ст. 357, ч. 1 ст. 358 Кримінального кодексу України, відкритого стосовно службових осіб ТОВ «НВП «СЕАЛ» (код СДРПОУ: 40526699), ТОВ «НВП «РІКО» (код СДРПОУ: 37778740) за фактами шахрайства, заволодіння чужим майном, у вигляді технічних умов, отримання і використання відомостей, що становлять комерційну таємницю, підроблення документів. Проте, 02.11.2023 року, скаржником отримана відповідь від т.в.о. начальника Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області від 20.10.2023 № 24998 40 04-2023 повідомлено, що листом від 12.05.2023 № 11086 40 01-2023 (який на адресу АТ «Укрзалізниця» в особі філії «ЦЗВ» не надходив) за результатами розгляду заяви про вчинення кримінального правопорушення, підстав для прийняття рішення про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань недостатньо.
Також, з тексту листа вбачається, що Запорізьким районним управлінням поліції ГУНП в Запорізькій області всупереч вимогам статті 214 КПК України жодних дій, спрямованих на внесення наданих відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за Заявою про вчинення кримінального правопорушення не здійснено, при цьому безпідставно віднесено заяву до категорії «звернень».
Згідно ст. 9 та ст. 214 КПК України слідчий, прокурор після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування під час якого прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження та надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 91 КПК України підлягають доказуванню, зокрема і подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення). При цьому, положеннями ст. 92 КПК України регламентовано, що обов`язок доказування обставин, передбачених ст. 91 цього Кодексу покладається не на заявника, а на слідчого і прокурора.
За змістом ч. 3 ст. 214 КПК України заборонено здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Тобто, слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин стосовно ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановлена КК, не достатньо об`єктивних відомостей навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. З огляду на такі обставини необхідно звернути увагу, що вимога про внесення відомостей до ЄРДР на підставі заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не передбачає здійснення оцінки обґрунтованості таких заяв на наявність ознак складу кримінального правопорушення, а передбачає лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події. Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.
Викладені в такому повідомленні обставини підлягають перевірці, але така перевірка повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР. Потім, у разі, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
Таким чином, слідчий суддя констатує пряму заборону процесуального Закону, а відтак неможливість здійснення перевірочних дій про можливий злочин без попереднього внесення відповідних відомостей до ЄРДР. Наслідком такого порушення буде визнання всіх зібраних доказів недопустимими.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту вимог ч. 2 ст. 214 КПК України вбачається, що з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань розпочинається досудове розслідування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Як випливає з положень принципу публічності, закріпленого у ст. 25 КПК України, прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Частиною 1 ст. 28 КПК України встановлено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Відповідно до ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Таким чином, приймаючи до уваги, що невнесення відомостей до ЄРДР за заявою Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» порушує права заявника, а також зважаючи на те, що за вказаних обставин уповноваженою особою ЗРУП ГУНП в Запорізькій області не виконано зазначені положення КПК України, а відомості, які містяться в заяві Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» від 13.04.2023 року безпідставно не внесені до ЄРДР, слід дійти висновку, що вимога про зобов`язання уповноваженої особи ЗРУП в Запорізькій області внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягає задоволенню.
Доходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й усталену практику Європейського суду з прав людини, висновки якого з цього приводу відображені, зокрема, в рішенні по справі Іванов проти України (Ivanov v. Ukraine), № 15007/02, пп. 74-75, рішення від 7 грудня 2006 року), відповідно до якого сумлінність за ініціювання слідчих дій або відмову у кримінально-правовому переслідуванні особи повністю покладається на державу.
Тому, з метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчий суддя зважає на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Керуючись ст. ст. 60, 303, 305, 306, 307, 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Скаргу Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» на бездіяльність Зпорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР на підставі заяви про вчинення кримінального правопорушення від 13.04.2023 року задовольнити.
Зобов`язати уповноважену особу Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області внести відомості за заявою Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» від 13.04.2023 року до ЄРДР у порядку та строки, передбачені ст. 214 КПК України.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2023 |
Оприлюднено | 04.12.2023 |
Номер документу | 115333301 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Козлова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні