Ухвала
від 24.11.2023 по справі 160/22191/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

24 листопада 2023 рокуСправа № 160/22191/23 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, розглянувши питання щодо залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовною заявою Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: позивача-1: Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області та позивача-2: Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Криворізької міської ради до Криворізького національного університету в особі: Відокремленого структурного підрозділу Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету, третя особа Міністерство освіти і науки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

31.08.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 30.08.2023 року через систему Електронний суд позовна заява Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: позивача-1: Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області та позивача-2: Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Криворізької міської ради до Криворізького національного університету в особі: Відокремленого структурного підрозділу Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету, третя особа Міністерство освіти і науки України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Криворізького національного університету в особі Відокремленого структурного підрозділу Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету (код ЄДРПОУ 37664469), з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки щодо незабезпечення готовності до використання за цільовим призначенням (укриття населення) захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття №14421 розташованого за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область;

- зобов`язати Криворізький національний університет в особі Відокремленого структурного підрозділу Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету (код ЄДРПОУ 37664469) вжити заходи щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №14421, розташованого за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.

Означені позовні вимоги вмотивовані протиправною бездіяльністю Криворізького національного університету в особі Відокремленого структурного підрозділу Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету (код ЄДРПОУ 37664469), з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки щодо незабезпечення готовності до використання за цільовим призначенням (укриття населення) захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття №14421 розташованого за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.

19.10.2023 року Криворізьким національним університетом в особі: Відокремленого структурного підрозділу Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідачем зазначено наступне. На балансі Коледжу перебуває захисна споруда № 14421, площею 363 м.кв., місткістю 450 осіб, яка була прийнята в експлуатацію 29 грудня 1979 року. Протягом усього часу експлуатації Захисної споруди, її приміщення більше 10 разів були підтоплені водами каналізаційного колектора прилеглого житлового масиву, в результаті чого приміщення, обладнання і майно стало непридатним для подальшого використання за призначенням, а будівля потребує капітального ремонту. Попередня оціночна вартість ремонту складає 1 300 000 грн, а оціночна вартість проектної документації з цього питання складає 450 000 грн. Коледж є закладом освіти, витрати якого фінансуються виключно з Державного бюджету України, відповідно до затвердженого кошторису на кожен рік і відповідно до Бюджетного кодексу України є бюджетною установою, так як створений органом державної влади у встановленому порядку та повністю утримується за рахунок державного бюджету і є неприбутковим (п.12 ст.2 Бюджетного кодексу України). Кошторисом, а ні на 2023 рік, а ні на попередні роки асигнування на фінансування витрат з ремонту Захисної споруди не передбачено і не передбачалось. Так, як Коледж є неприбутковою установою то не має власних обігових коштів та коштів від здійснення господарської діяльності. Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України бюджет це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду (п. 1 ст.2), а бюджетне асигнування, це повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів (п.6 ст.2), у той час, як бюджетне зобов`язання, це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (п.7 ст.2)., а бюджетне призначення, це повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет України надавати бюджетні асигнування. Пунктом 18 цієї ж статті встановлено, що головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень. Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (п.1 ст.22) і головний розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надати йому кошти бюджету в межах відповідних бюджетних асигнувань, а одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів (п.6 ст.22). Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України (п.1 ст.23), а витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду бюджет) (п.4 ст.23). Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов`язань минулих років (п.1 ст.48), а бюджетні зобов`язання за спеціальним фондом бюджету беруть виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (п.2 ст.48). Зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов`язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства, а витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються, а вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов`язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов`язань, у судовому порядку (п.4 ст.48). Казначейство України здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів і при реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань здійснюється перевірка відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми (п.5 ст.48). Таким чином, Коледж витрачає кошти, отримані з Державного бюджету України, виключно на ті видатки, які визначені йому Міністерством освіти і науки України і самостійно не може на власний розсуд перенаправити кошти на інші видатки. Крім того, самостійне перенаправления коштів на видатки не визначені головним розпорядником коштів призведе до невиконання інших бюджетних програм, що буде прямим порушенням норм Бюджетного кодексу України. З метою приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення Захисної споруди, адміністрацією Коледжу неодноразово, починаючи з 2010 року, направлялись листи до Міністерства освіти і науки України з проханням виділити кошти на ремонт та виготовлення проектної документації, але до цього часу кошти не виділені. З цією ж метою, адміністрацією Коледжу, в квітні 2023 року було направлено аналогічного листа до Міністерства освіти і науки України. У разі виділення Міністерством освіти і науки України коштів на виготовлення проектної документації та ремонт Захисної споруди та їх надходження, Коледжем буде замовлено виготовлення проектної документації з капітального ремонту та в залежності від обсягу фінансування буде проведено її ремонт. Адміністрація Коледжу запевняє, що Коледж, як балансоутримувач Захисної споруди, не ухиляється від виконання своїх зобов`язань щодо приведення її в належний технічний стан та готовність до укриття населення, але просить врахувати, що на даний час це не є можливим з незалежних від Коледжа причин, так як відсутнє бюджетне фінансування на ці цілі. За таких умов, відповідач, в особі Коледжа вважає безпідставною вимогу Керівника Криворізької північної окружної прокуратури в інтересах держави в особі позивача - 1 та позивача - 2, щодо визнання протиправною бездіяльність Коледжу з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки щодо незабезпечення готовності до використання за цільовим призначенням (укриття населення) захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №14421 розташованого за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, та вважає безпідставною вимогу Керівника Криворізької північної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Позивача - 1 та Позивача - 2, щодо зобов`язання Коледжу вжити заходи щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №14421, розташованого за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, як таку, що не ґрунтується на вимогах Бюджетного кодексу України, так як в разі її задоволення це призведе до того, що на Коледж буде покладено обов`язок взяти на себе, як на учасника бюджетного процесу бюджетні зобов`язання без відповідних бюджетних асигнувань, а взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства, і таким чином вимога Керівника Криворізької північної окружної прокуратури покласти на Коледж відповідний обов`язок прямо протирічить вимогам Основного закону України - Конституції України, статтею 6 якої прямо передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Відповідач, в особі Коледжа просить залишити позовну заяву без задоволення.

09.10.2023 року від третьої особи: Міністерство освіти і науки України до суду надійшли пояснення, в яких зазначено наступне. Криворізькою північною окружною прокуратурою Дніпропетровської області під час здійснення досудового розслідування встановлено, що на території ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А м. Кривий Ріг знаходиться захисна споруда цивільного захисту № 14421, яка в умовах військової агресії російської федерації проти України через недодержання та порушення балансоутримувачем вимог законодавства України в сфері використання та забезпечення функціонування об`єктів цивільного захисту (захисних споруд) є не готовою до використання за призначенням, через що не здатна забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров`я людей. Відповідно до паспорту захисної споруди цивільного захисту ПРУ № 14421, її площа складає 363 кв.м. та розрахована на 450 осіб. Під час досудового розслідування встановлено наступне. Криворізьким міським управлінням Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області прийнято наказ №3 «Про проведення позапланових перевірок», пп. 73 п.1 прийнято рішення про проведення з 13.02.2020 по 22.02.2020 перевірки щодо дотримання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Автотранспортного коледжу державного вищого навчального закладу Криворізький національний університет за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А. Криворізьким міським управлінням Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області видано посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 13.02.2020 року №291/02.5-20, яке вручено 20.02.2020 директору Дубінецькому В.В. На виконання вказаного наказу у період з 20.02.2020 по 21.02.2020 посадовими особами Криворізького міського управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області проведена планова перевірка стану дотримання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки об`єкту будівель та приміщень за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А, що належать Криворізькому національному університету, за наслідками якої складено акт від 21.02.2020 № 60/12. В акті зафіксовані порушення Кодексу цивільного захисту України №5403 VI (далі КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі ППБУ), Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 №974, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.09.2016 за №1229/29359 (далі ППБУ для закладів освіти), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджено наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 №312 (далі ДБН В.2.5-56:2014), Державних будівельних норм України «Пожежна безпека об`єктів будівництва», затверджено наказом Мінрегіону України від 31.10.2016 №287 (далі ДБН В. 1.1-7:2016), Державних будівельних норм України «Внутрішній водопровід та каналізація», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово- комунального господарства України від 31.10.2012 №553 (ДБНВ.2.5-64:2012), «Правила улаштування установок», Правил будови електроустайовок. Електрообладнання спеціальних установок (далі ПУЕ, ДНАОП 0.00-1.32-01, НПАОП 40.1-1.32- 01), Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 №444 «Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (далі Порядок здійснення навчання населення), Постанови Кабінету| Міністрів України від 19.08.2002 №1200 «Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю» (далі Порядок забезпечення), Постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 №733 «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту» (далі ПКМУ №733), Наказу МВС від 09.07.2018 №579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», а саме захисну споруду цивільного захисту № 14421 системами пожежної автоматики і сигналізацією не обладнано; технічний стан захисної споруди № 14421 цивільного захисту не відповідає вимогам з утримання; захисна споруда № 14421 від підтоплення і затоплення ґрунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами не захищена; комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди № НОМЕР_1 утримуються в не технічному стані; формування захисної споруди № 14421 спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку не забезпечені; захисна споруда № 14421 необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена; герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату не забезпечено; перевірка та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску не проводиться; перевірка на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) не проводиться щорічно; захисна споруда № 14421 необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена; герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату не забезпечено; перевірка та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску не проводиться; перевірка на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) не проводиться щорічно; захисна споруда № 14421 необхідний майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена; герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату не забезпечено; перевірка та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску не проводиться; перевірка на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) не проводиться щорічно;-перевірка системи вентиляції захисної споруди №14421 (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття)) не проводиться щорічно; перевірка справності систем вентиляції щодо справності вентиляторів припливних і витяжних систем, ФП, РУ, ГК, герметичних з`єднань повітроводів, повітрозабірних і витяжних каналів, противибухових пристроїв захисної споруди №14421 не проводиться; перевірка та обслуговування баків (ємностей) для питної води (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття), журналі перевірки стану захисної спорудиКв 14421) не проводиться щорічно; використання захисної споруди № 14421 у режимі протирадіаційних укриттів з ДСНС не погоджено; план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисної споруди № 14421 відсутній; захисна споруда № 14421 (у разі розміщення в ній пункту управління) системами зв`язку і оповіщення не забезпечена; технічний стан приміщень захисної споруди №14421 і її ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово- попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення не проводиться. У зв`язку з не усуненням виявлених порушень Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області 21.05.2020 звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Криворізького національного університету про застосування заходів реагування. Крім того, посадовими особами Криворізького міського управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області під час розгляду позовної заяви у період з 25.08.2020 по 26.08.2020 проведена планова перевірка стану дотримання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки об`єкту будівель та приміщень за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А, за наслідками якої складено акт від 26.08.2020 №231, в якому зафіксовано, що встановлені актом перевірки від 21.02.2020 №60/12 в повному обсязі не усунуті. Дніпропетровським окружним адміністративним судом 20.11.2020 зазначену позовну заяву задоволено та прийнято рішення: застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкта, а саме: будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А Криворізького національного університету до повного усунення порушень (рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі №160/5487/20). З наданої до окружної прокуратури Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області інформації (№4901-5534/4903 від 30.06.2023), а також наданих ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» документів (№01-13/257 від 12.07.2023) встановлено, що у період з 08.02.2022 по 11.02.2022 посадовими особами Криворізького районного управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за участі проректора Криворізького національного університету Бондарець А.О. проведена позапланова перевірка стану дотримання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки будівель та приміщень Криворізького національного університету, у тому числі захисної споруди №14421 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А, за наслідками якої складено акт від 11.02.2022 №42, в якому зафіксовано наступні порушення (порядковий номер в акті 126-141): захисну споруду цивільного захисту № 14421 системами пожежної автоматики і сигналізацією не обладнано; технічний стан захисної споруди № 14421 цивільного захисту не відповідає вимогам з утримання; захисна споруда № 14421 підтоплення і затоплення грунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами не захищена; комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди № НОМЕР_1 утримуються в не належному технічному стані; формування захисної споруди № 14421 спеціальним інвентарем та майном, у том числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку не забезпечені; захисна споруда № 14421 необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена; герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату не забезпечено; перевірка та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди № 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску не проводиться; перевірка на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) не проводиться щорічно; перевірка системи вентиляції захисної споруди №14421 (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття)) не проводиться щорічно; перевірка справності систем вентиляції щодо справності вентиляторів припливних і витяжних систем, ФП, РУ, ГК, герметичних з`єднань повітроводів, повітрозабірних і витяжних каналів, противибухових пристроїв захисної споруду №14421 не проводиться; перевірка та обслуговування баків (ємностей) для питної води (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття), журналі перевірки стану захисної споруди№ 14421) не проводиться щорічно; використання захисної споруди № 14421 у режимі протирадіаційних укриттів з ДСНС не погоджено; план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисної споруди № 14421 відсутній; захисна споруда № 14421 (у разі розміщення в ній пункту управління) системам зв`язку і оповіщення не забезпечена; технічний стан приміщень захисної споруди №14421 і її ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово- попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення не проводиться. З метою усунення виявлених під час перевірки порушень посадовими особами Криворізького районного управління Головного управління державної служби України надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області 16.02.2023 винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №33. з вимогами до 20.09.2022 здійснити наступні заходи: захисну споруду цивільного захисту № 14421 системами пожежної автоматики і сигналізацією обладнати; технічний стан захисної споруди № 14421 цивільного захисту привести у відповідність вимогам з утримання; захистити захисну споруду № 14421 від підтоплення і затоплення грунтовими та поверхневими, технологічними та стічними водами; комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди № НОМЕР_1 утримувати в не належному технічному; забезпечити формування захисної споруди № 14421 спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку; забезпечити захисну споруду № 14421 необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю; забезпечити герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату; провести перевірку та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди №е 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску; провести перевірку на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) щорічно; провести перевірку системи вентиляції захисної споруди №14421 (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття)) щорічно; провести перевірку справності систем вентиляції щодо справності вентиляторів припливних і витяжних систем, ФП, РУ, ГК, герметичних з`єднань повітроводів, повітрозабірних і витяжних каналів, противибухових пристроїв захисної споруди №14421; провести перевірку та обслуговування баків (ємностей) для питної води (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття), журналі перевірки стану захисної споруди№ 14421) щорічно; використання захисної споруди № 14421 у режимі протирадіаційних укриттів погодити з ДСНС; розробити план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисної споруди № 14421; забезпечити захисну споруду № 14421 (у разі розміщення в ній пункту управління) системами зв`язку і оповіщення; не проводиться ремонт приміщень захисної споруди № 14421 і її ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд) залежно від їх основного функціонального призначення. Вказаний припис направлений рекомендованим листом до Криворізького національного університету 16.02.2022 року (поштове відправлення №5002906910650). Проте, незважаючи на неодноразові вказівки контролюючих органів про необхідність усунути виявлені порушення, відповідачем не вжито відповідні заходи, про що свідчить акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту № 14421 від 20.06.2023, складений комісією у складі заступника директора з НВР ОСОБА_1 , завідувача господарством ОСОБА_2 , інженера з ремонту ОСОБА_3 , інженера з охорони праці ОСОБА_4 , яким ступінь готовності визначено як не готове до використання за призначенням, оскільки захисна споруда підлягає капітальному ремонту. Листом від 27.10.2022 №04/58-9158ВИХ-22 Криворізька північна окружна прокуратура повідомляла ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» про наявність встановленого порушення та необхідність вжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення зазначеної захисної споруди цивільного захисту. Адміністрація ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» листом від 16.11.2022 №01- 13/470 повідомила, що коледж є закладом освіти, витрати якого фінансуються виключно з Державного бюджету України. Криворізькою північною окружною прокуратурою за №04/58- 2507ВИХ-23 від 07.04.2023 повторно направлено запит щодо вжитих ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» щодо приведення захисної споруди №14421 у готовий стан. У відповідь на вказаний запит листом №01-13/138 від 14.04.2023 адміністрація ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» повідомила, що протягом усього часу експлуатації ЗСЦЗ її приміщення більше 10 разів були підтоплені водами каналізаційного колектора прилеглого житлового масиву, в результаті чого приміщення, обладнання і майно стало непридатним для подальшого використання за призначенням, а будівля потребує капітального ремонту. Попередня оціночна вартість ремонту складає 1 300 000 грн., а оціночна вартість проектної документації з цього питання складає 450 000 грн. Коледж є закладом освіти, витрати якого фінансуються виключно з Державного бюджету України відповідно до затвердженого кошторису на кожен рік. Кошторисом, затвердженим Міністерством, а ні на 2023 рік, а ні на попередні роки фінансування витрат з ремонту ЗСЦЗ не передбачено і не передбачалося. Коледж є неприбутковою установою та не має власних обігових коштів та коштів від здійснення господарської діяльності. З метою приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення Захисної споруди, адміністрацією коледжу неодноразово, починаючи з 2010 року, направлялись листи до Міністерства з проханням виділити кошти на ремонт та виготовлення проектної документації, але кошти виділено не було. Крім того, зазначили, що враховуючи безпекову ситуацію в місті, власними силами заклад відремонтував систему водо-, електро - постачання у приміщеннях укриття та частково забезпечив меблями для сидіння людей. Окружною прокуратурою 07.06.2023 за №04/58-4197ВИХ-23 направлено запит до Криворізького національного університету про надання інформації щодо вжитих заходів з приведення захисної споруди №14421 у готовий стан. У відповідь на (вказаний запит листом №07-50/1 від 14.06.2023 адміністрація навчального закладу повідомила, що протягом усього часу експлуатації Захисної споруди її приміщення більше 10 разів були підтоплені водами каналізаційного колектора прилеглого житлового масиву, в результаті чого приміщення, обладнання і майно стало непридатним для подальшого використання за призначенням, а будівля потребує капітального ремонту. Попередня оціночна вартість ремонту складає 1 300 000 грн., а оціночна вартість проектної документації з цього питання складає 450 000 грн. Коледж є закладом освіти, витрати якого фінансуються виключно з Державного бюджету України відповідно до затвердженого кошторису на кожен рік. Кошторисом, затвердженим Міністерством освіти і науки України, а ні на 2023 рік, а ні на попередні роки фінансування витрат з ремонту Захисної споруди не передбачено і не передбачалося. Правове обґрунтування позовних вимог Відповідно до Положення про Міністерство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 МОН (зі змінами) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки наукової науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності. Згідно частиною один, два, три статті 69 Закону України «Про освіту» державний нагляд (контроль) у сфері освіти здійснюється з метою реалізації єдиної державної політики в цій сфері та спрямований на забезпечення інтересів суспільства щодо належної якості освіти та освітньої діяльності. Питання забезпечення безпеки закладів освіти, зокрема облаштування та будівництво захисних споруд цивільного захисту закладів освіти є невід`ємною складовою процесу створення безпечного освітнього середовища. Відповідно статей 23 та 26 Закону України «Про освіту» держава гарантує академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію закладів освіти. Керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти, забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища. На підставі Закону України «Про вищу освіту» діяльність закладів вищої освіти провадиться на принципах автономії та самоврядування, що передбачають їх незалежність і відповідальність у прийнятті рішень у межах, встановлених цим Законом. Пунктом 4 статті 34 цього Закону визначено, що керівник закладу вищої освіти відповідає за результати фінансово-господарської діяльності, стан і збереження нерухомого та іншого майна цього закладу. Пунктом 15 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення дотримання вимог законодавств щодо створення зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту. На виконання пункту 22 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного Захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 138 у МОН створено фонд ЗСЦЗ державної форми власності, що належить до його сфери управління. Відповідно до узагальнених відомостей про наявний фонд ЗСЦЗ державної форми власності, які належать до сфери управління МОН, станом на 27.04.2023 на обліку перебуває сховище № 14421 за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А, м. Кривий Ріг балансоутримувачем якого є ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету». За станом готовності зазначене сховище - не готове до використання за призначенням. На підставі статті 25 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» закладам вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, були передбачені видатки розвитку за бюджетною програмою 2201140 «Фонд розвитку закладів фахової передвищої та вищої освіти» в обсязі 250 млн грн, але постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2022 року № 245 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету» зазначені видатки скорочені в повному обсязі. Міністерство щорічно під час підготовки проекту Державного бюджету України на відповідний рік надає Міністерству фінансів України свої пропозиції щодо видатків розвитку, але їх потреба забезпечується частково, в мінімальних обсягах, а тому закладам освіти виділяються кошти, виходячи із наявного фінансового ресурсу. Слід зазначити, що з метою створення рівних, належних і безпечних умов здобуття освіти, організації безпечного освітнього середовища, зокрема в умова військової агресії російської федерації проти України розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 р. № 301-р схвалена Концепція безпеки закладів освіти (далі - Концепція), яка передбачає облаштування існуючих та будівництво нових захисних споруд цивільного захисту закладів освіти із застосуванням проектів повторного використання або за індивідуальними проектними рішеннями з урахуванням вимог законодавства з питань пожежної безпеки, вимог щодо необхідної кількості евакуаційних виходів, наявності водопостачання, водовідведення, вентиляції, обігріву, освітлення, інтернету, засобів надання медичної допомоги, доступності для маломобільних груп населення, зокрема осіб з інвалідністю (строк виконання - 2023-2025 роки). Фінансове забезпечення заходів, спрямованих на реалізацію Концепції, здійснюватиметься за рахунок і в межах видатків державного та; місцевих бюджетів на відповідний рік, а також за рахунок міжнародної технічної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством,

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.08.2023 року зазначена вище справа розподілена та 01.09.2023 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.

У встановлений ухвалою суду від 05.09.2023 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Заяву Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області про залучення третьої особи задоволено. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство освіти і науки України.

Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Враховуючи положення ч.4 вказаної статі, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи №160/22191/23 у спрощеному провадженні.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Криворізькою північною окружною прокуратурою Дніпропетровської області під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022042070000028 від 30.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України встановлено, що на території ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» за адресою: вул. Едуарда Фукса, 26А м. Кривий Ріг знаходиться захисна споруда цивільного захисту № 14421, яка в умовах військової агресії російської федерації проти України через недодержання та порушення балансоутримувачем вимог законодавства України в сфері використання та забезпечення функціонування об`єктів цивільного захисту (захисних споруд) є не готовою до використання за призначенням, через що не здатна забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров`я людей.

Відповідно до паспорту захисної споруди цивільного захисту ПРУ № 14421, її площа складає 363 кв.м. та розрахована на 450 осіб.

Під час досудового розслідування встановлено наступне. Криворізьким міським управлінням Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області 14.01.2020 прийнято наказ №3 «Про проведення позапланових перевірок», пп. 73 п.1 прийнято рішення про проведення з 13.02.2020 по 22.02.2020 перевірки щодо дотримання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Автотранспортного коледжу державного вищого навчального закладу Криворізький національний університет за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг,вул. Едуарда Фукса, 26А.

Криворізьким міським управлінням Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області видано посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 13.02.2020 №291/02.5-20, яке вручено 20.02.2020 директору Дубінецькому В.В.

На виконання вказаного наказу у період з 20.02.2020 по 21.02.2020 посадовими особами Криворізького міського управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області проведена планова перевірка стану дотримання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки об`єкту будівель та приміщень за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А, що належать Криворізькому національному університету, за наслідками якої складено акт від 21.02.2020 №60/12. В акті зафіксовані порушення Кодексу цивільного захисту України №5403-VI(далі КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі ППБУ), Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 №974, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.09.2016 за №1229/29359 (далі ППБУ для закладів освіти), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджено наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 №312 (далі ДБН В.2.5-56:2014), Державних будівельних норм України «Пожежна безпека об`єктів будівництва», затверджено наказом Мінрегіону України від 31.10.2016 №287 (далі ДБН В.1.1-7:2016), Державних будівельних норм України «Внутрішній водопровід та каналізація», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.10.2012 №553 (ДБН В.2.5-64:2012), «Правила улаштування установок», Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок (далі ПУЕ, ДНАОП 0.00-1.32-01, НПАОП 40.1-1.32-01),Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 №444 «Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (далі Порядок здійснення навчання населення), Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 №1200 «Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю» (далі Порядок забезпечення), Постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 №733 «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту» (далі ПКМУ №733), Наказу МВС від 09.07.2018 №579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», а саме: захисну споруду цивільного захисту № 14421 системами пожежної автоматики і сигналізацією не обладнано; технічний стан захисної споруди № 14421 цивільного захисту не відповідає вимогам з утримання; захисна споруда № 14421 від підтоплення і затоплення ґрунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами не захищена; комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди № НОМЕР_1 утримуються в не належному технічному стані; формування захисної споруди № 14421 спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку не забезпечені; захисна споруда № 14421 необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена; герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату не забезпечено; перевірка та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди № 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску не проводиться; перевірка на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) не проводиться щорічно; перевірка системи вентиляції захисної споруди №14421 (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття)) не проводиться щорічно; перевірка справності систем вентиляції щодо справності вентиляторів припливних і витяжних систем, ФП, РУ, ГК, герметичних з`єднань повітроводів, повітрозабірних і витяжних каналів, противибухових пристроїв захисної споруди №14421 не проводиться; перевірка та обслуговування баків (ємностей) для питної води (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття), журналі перевірки стану захисної споруди№ 14421) не проводиться щорічно; використання захисної споруди № 14421 у режимі протирадіаційних укриттів з ДСНС не погоджено; план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисної споруди № 14421 відсутній; захисна споруда № 14421 (у разі розміщення в ній пункту управління) системами зв`язку і оповіщення не забезпечена; технічний стан приміщень захисної споруди №14421 і її ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово- попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення не проводиться.

У зв`язку з не усуненням виявлених порушень Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області 21.05.2020 звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Криворізького національного університету про застосування заходів реагування.

Крім того, посадовими особами Криворізького міського управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області під час розгляду позовної заяви у період з 25.08.2020 по 26.08.2020 проведена планова перевірка стану дотримання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки об`єкту будівель та приміщень за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг,вул. Едуарда Фукса, 26А, за наслідками якої складено акт від 26.08.2020 №231, в якому зафіксовано, що встановлені актом перевірки від 21.02.2020 №60/12 в повному обсязі не усунуті.

Дніпропетровським окружним адміністративним судом 20.11.2020 зазначену позовну заяву задоволено та прийнято рішення: застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкта, а саме: будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А Криворізького національного університету (код ЄДРПОУ 37664469) до повного усунення порушень (рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі № 160/5487/20).

Крім того, з наданої до окружної прокуратури Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області інформації (№4901-5534/4903 від 30.06.2023), а також наданих ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» документів (№01-13/257 від 12.07.2023) встановлено, що у період з 08.02.2022 по 11.02.2022 посадовими особами Криворізького районного управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за участі проректора Криворізького національного університету Бндарець А.О. проведена позапланова перевірка стану дотримання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки будівель та приміщень Криворізького національного університету, у тому числі захисної споруди №14421 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 26А, за наслідками якої складено акт від 11.02.2022 №42, в якому зафіксовано наступні порушення (порядковий номер в акті 126-141): захисну споруду цивільного захисту № 14421 системами пожежної автоматики і сигналізацією не обладнано; технічний стан захисної споруди № 14421 цивільного захисту не відповідає вимогам з утримання; захисна споруда № 14421 від підтоплення і затоплення ґрунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами не захищена; комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди № НОМЕР_1 утримуються в не належному технічному стані; формування захисної споруди № 14421 спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку не забезпечені; захисна споруда № 14421 необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена; герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату не забезпечено; перевірка та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди № 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску не проводиться; перевірка на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) не проводиться щорічно; перевірка системи вентиляції захисної споруди №14421 (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття)) не проводиться щорічно; перевірка справності систем вентиляції щодо справності вентиляторів припливних і витяжних систем, ФП, РУ, ГК, герметичних з`єднань повітроводів, повітрозабірних і витяжних каналів, противибухових пристроїв захисної споруди №14421 не проводиться; перевірка та обслуговування баків (ємностей) для питної води (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття), журналі перевірки стану захисної споруди№ 14421) не проводиться щорічно; використання захисної споруди № 14421 у режимі протирадіаційних укриттів з ДСНС не погоджено; план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисної споруди № 14421 відсутній; захисна споруда № 14421 (у разі розміщення в ній пункту управління) системами зв`язку і оповіщення не забезпечена; технічний стан приміщень захисної споруди №14421 і її ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення не проводиться.

З метою усунення виявлених під час перевірки порушень посадовими особами Криворізького районного управління Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області 16.02.2023 року винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №33, з вимогами до 20.09.2022 здійснити наступні заходи: захисну споруду цивільного захисту № 14421 системами пожежної автоматики і сигналізацією обладнати; технічний стан захисної споруди № 14421 цивільного захисту привести у відповідність вимогам з утримання; захистити захисну споруду № 14421 від підтоплення і затоплення грунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами; комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди № НОМЕР_1 утримувати в належному технічному стані; забезпечити формування захисної споруди № 14421 спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв`язку; забезпечити захисну споруду № 14421 необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю; забезпечити герметичність та дотримання в сховищі температурно-вологісного режиму, який запобігає утворенню в захисній споруді № 14421 конденсату; провести перевірку та обслуговування захисно-герметичних пристроїв захисної споруди № 14421, захисно-герметичних та герметичних дверей (воріт), віконниць (ставень), герметичних клапанів та клапанів надмірного тиску; провести перевірку на герметичність захисної споруди №14421 (згідно довідки про перевірку герметичності сховища) щорічно; провести перевірку системи вентиляції захисної споруди №14421 (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття)) щорічно; провести перевірку справності систем вентиляції щодо справності вентиляторів припливних і витяжних систем, ФП, РУ, ГК, герметичних з`єднань повітроводів, повітрозабірних і витяжних каналів, противибухових пристроїв захисної споруди №14421; провести перевірку та обслуговування баків (ємностей) для питної води (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття), журналі перевірки стану захисної споруди№ 14421) щорічно; використання захисної споруди № 14421 у режимі протирадіаційних укриттів погодити з ДСНС; розробити план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисної споруди № 14421; забезпечити захисну споруду № 14421 (у разі розміщення в ній пункту управління) системами зв`язку і оповіщення; не проводиться ремонт приміщень захисної споруди №14421 і її ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення.

Вказаний припис направлений рекомендованим листом до Криворізького національного університету 16.02.2022 року (поштове відправлення №5002906910650).

Проте, незважаючи на неодноразові вказівки контролюючих органів про необхідність усунути виявлені порушення, відповідачем не вжито відповідні заходи, про що свідчить акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту № 14421 від 20.06.2023, складений комісією у складі заступника директора з НВР ОСОБА_1 , завідувача господарством ОСОБА_2 , інженера з ремонту ОСОБА_3 , інженера з охорони праці ОСОБА_4 , яким ступінь готовності визначено як не готове до використання за призначенням, оскільки захисна споруда підлягає капітальному ремонту.

Листом від 27.10.2022 №04/58-9158ВИХ-22 Криворізька північна окружна прокуратура повідомляла ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» про наявність встановленого порушення та необхідність вжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення зазначеної захисної споруди цивільного захисту.

Адміністрація ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» листом від 16.11.2022 №01-13/470 повідомила, що коледж є закладом освіти, витрати якого фінансуються виключно з Державного бюджету України відповідно до затвердженого кошторису на кожен рік. Кошторисом, затвердженим Міністерством освіти і науки України, а ні на 2022 рік, а ні на попередні роки фінансування витрат з ремонту Захисної споруди не передбачено і не передбачалося.

Коледж є неприбутковою установою та не має власних обігових коштів та коштів від здійснення господарської діяльності. З метою приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення Захисної споруди, адміністрацією коледжу неодноразово, починаючи з 2010 року, направлялись листи до Міністерства освіти і науки України з проханням виділити кошти на ремонт та виготовлення проектної документації, але кошти виділено не було.

Криворізькою північною окружною прокуратурою за №04/58-2507ВИХ-23 від 07.04.2023 повторно направлено запит щодо вжитих ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» щодо приведення захисної споруди №14421 у готовий стан.

У відповідь на вказаний запит листом №01-13/138 від 14.04.2023 адміністрація ВСП «Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету» повідомила, що протягом усього часу експлуатації Захисної споруди її приміщення більше 10 разів були підтоплені водами каналізаційного колектора прилеглого житлового масиву, в результаті чого приміщення, обладнання і майно стало непридатним для подальшого використання за призначенням, а будівля потребує капітального ремонту. Попередня оціночна вартість ремонту складає 1 300 000 грн., а оціночна вартість проектної документації з цього питання складає 450 000 грн.

Коледж є закладом освіти, витрати якого фінансуються виключно з Державного бюджету України відповідно до затвердженого кошторису на кожен рік. Кошторисом, затвердженим Міністерством освіти і науки України, а ні на 2023 рік, а ні на попередні роки фінансування витрат з ремонту Захисної споруди не передбачено і не передбачалося. Коледж є неприбутковою установою та не має власних обігових коштів та коштів від здійснення господарської діяльності. З метою приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення Захисної споруди, адміністрацією коледжу неодноразово, починаючи з 2010 року, направлялись листи до Міністерства освіти і науки України з проханням виділити кошти на ремонт та виготовлення проектної документації, але кошти виділено не було. Крім того, зазначили, що враховуючи безпекову ситуацію в місті власними силами заклад відремонтував систему водо-, електро постачання у приміщеннях укриття та частково забезпечив меблями для сидіння людей.

Окружною прокуратурою 07.06.2023 за №04/58-4197ВИХ-23 направлено запит до Криворізького національного університету про надання інформації щодо вжитих заходів з приведення захисної споруди №14421 у готовий стан.

У відповідь на вказаний запит листом №07-50/1 від 14.06.2023 адміністрація навчального закладу повідомила, що протягом усього часу експлуатації Захисної споруди її приміщення більше 10 разів були підтоплені водами каналізаційного колектора прилеглого житлового масиву, в результаті чого приміщення, обладнання і майно стало непридатним для подальшого використання за призначенням, а будівля потребує капітального ремонту. Попередня оціночна вартість ремонту складає 1 300 000 грн., а оціночна вартість проектної документації з цього питання складає 450 000 грн. Коледж є закладом освіти, витрати якого фінансуються виключно з Державного бюджету України відповідно до затвердженого кошторису на кожен рік. Кошторисом, затвердженим Міністерством освіти і науки України, а ні на 2023 рік, а ні на попередні роки фінансування витрат з ремонту Захисної споруди не передбачено і не передбачалося. Стосовно проведення робіт сховища №14421 за рахунок коштів власних надходжень (спеціальний фонд), то станом на 01.06.2023 надходження по спеціальному рахунку становить 790 062,62 грн. Вказані кошти використовуються на заробітну плату та нарахування на неї викладачам платного навчання та підготовчих курсів, а також на заробітну плату працівників та оплату комунальних послуг. Фінансування вказаних витрат за рахунок Кошторису загального фонду не передбачено. На даний час вільні кошти за спеціальним фондом на проведення ремонтних робіт у сховищі №14421 відсутні.

Посилаючись на наведені обставини, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.

Ключовим питання у цій справі є наявність або відсутність у прокурора права на звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області.

Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка серед іншого, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно із статтею 46 Кодексу адміністративного судочинства України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно з частинами третьою-п`ятою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Отже, прокурор у визначених законом випадках наділений повноваженнями здійснювати представництво інтересів держави або конкретної особи шляхом звернення до суду з позовом, якщо таке представництво належним чином обґрунтоване.

Виключними випадками, за умови настання яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття «інтерес держави».

У Рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття «інтереси держави», висловив міркування, згідно з яким інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Отже, системне тлумачення вказаних приписів дозволяє дійти висновку, що стаття 53 Кодексу адміністративного судочинства України вимагає вказувати в адміністративному позові, скарзі чи іншому процесуальному документі докази на підтвердження підстав заявлених позовних вимог із зазначенням, у чому саме полягає порушення інтересів держави, та обставини, що зумовили необхідність їх захисту прокурором.

Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон України «Про прокуратуру»») визначено, що на прокуратуру покладається функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.

Згідно із частиною третьою статті 23 указаного Закону, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Аналіз положень частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:

(1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;

(2) у разі відсутності такого органу.

У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.

«Нездійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

«Здійснення захисту неналежним чином» виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

«Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з`ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Суд звертає увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, зокрема, замінює відповідного суб`єкта владних повноважень в судовому провадженні у разі, якщо той всупереч закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести, а суд перевірити, причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду.

Прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 19.07.2018 у справі № 822/1169/17, від 13.05.2021 у справі № 806/1001/17 та Великою Палатою Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 826/13768/16, від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.

Право на звернення до суду з цим позовом прокурор обґрунтовує бездіяльністю ГУ ДСНС у Дніпропетровській області, яка полягає у невжитті уповноваженим органом належних заходів щодо зобов`язання балансоутримувача привести захисну споруду у стан готовності до використання.

У позовній заяві прокурор зазначив, що суб`єктом владних повноважень, який мав би бути позивачем у цій справі, є Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області, але інтереси держави ним не захищаються, у зв`язку із чим з цим позовом звертається саме прокурор.

З огляду на це, суд зазначає про таке.

У позовній заяві, яку подав прокурор, він визначив, що підставою пред`явлення цього позову є саме бездіяльність органу державної влади (Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області) у здійсненні своїх функцій, а тому саме в інтересах Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області як позивача у цій справі прокурор подав позов.

У контексті наведеного варто з`ясувати, чи наділене ГУ ДСНС у Дніпропетровській області належним обсягом компетенції, щоб набути повноваження позивача у цій справі.

Відповідно до частини восьмої статті 32 Кодексу цивільного захисту України, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб`єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Контроль за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, спільно з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими державними адміністраціями (частина п`ятнадцята статті 32 Кодексу цивільного захисту України).

Згідно із пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 (далі - Порядок №138), балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.

Утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами (пункт 9 Порядку №138).

Здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями (пункт 12 Порядку № 138).

Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту затверджені наказом МВС України від 09.07.2018 № 579 (далі - Наказ № 579).

Споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни (пункт 1 розділу ІІ Наказу № 579). Споруди фонду захисних споруд, їхні комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення (далі - обладнання споруд фонду захисних споруд) мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами (пункт 7 розділу ІІ Наказу № 579).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення №1052) встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно із пунктом 3 Положення №1052, основними завданнями ДСНС є:

1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;

2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до пункту 4 Положення №1052, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:

- здійснює заходи щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням;

- здійснює заходи щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та об`єктів національної економіки до груп (категорій) із цивільного захисту;

- організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання;

- складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту;

- застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Законом України від 21.04.2021 № 2228-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування повноважень між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту» із Кодексу цивільного захисту України виключено статтю 67 «Повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки».

Одночасно вказаним Законом Кодекс цивільного захисту України доповнено статтею 17-1 «Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту», згідно із пунктами 16, 48, 51 якої такий суб`єкт владних повноважень:

- реалізує державну політику з питань створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення обліку таких споруд;

- звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, у разі якщо такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти.

Тобто на основі указаного висновується, що законодавством передбачено право ДСНС як суб`єкта владних повноважень при застосуванні своєї компетенції на звернення до суду виключно з позовами про застосування заходів реагування (пункт 48 Кодексу цивільного захисту).

На підставі аналізу зазначених норм законодавства, суд констатує, що Кодекс цивільного захисту населення України не передбачає повноважень Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області на звернення до суду із заявленими позовними вимогами.

Тобто прокурор у цій позовній заяві визначив орган, в особі якого він звернувся до суду з цим позовом, який не має права на звернення до суду з ним.

Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного суду від 05.09.2023 року у справі №260/4044/22, від 29.08.2023 року у справі №160/9125/22, від 11.08.2023 року у справі №560/10015/22, від 03.08.2023 року у справі №260/4120/22, від 05.09.2023 року у справі №260/4044/22.

Також аналогічні правові висновки містяться у постановах Третього апеляційного адміністративного суду від 16.08.2023 року у справі №160/11353/22, від 28.06.2023 року у справі №160/14651/22, від 11.05.2023 року у справі №160/17789/22, від 13.02.2023 року у справі №160/9753/22, від 24.01.2023 року у справі №160/11352/22.

Суд робить висновок, що суб`єкт, щодо якого прокурором стверджувано неналежне здійснення захисту інтересів держави (Головне управління ДСНС у Дніпропетровській області), не має повноважень заявляти позов, який подано прокурором. Відповідно, такий позов не може бути заявлено і самим прокурором.

Наведене свідчить про відсутність підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави, оскільки відсутня юридична ситуація, за якої має місце нездійснення чи неналежне здійснення захисту таких інтересів органом державної влади, на який вказував прокурор (Головне управління ДСНС у Дніпропетровській області).

За приписами частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 240, 241, 243, 248, 250 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: позивача-1: Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області та позивача-2: Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Криворізької міської ради до Криворізького національного університету в особі: Відокремленого структурного підрозділу Автотранспортний фаховий коледж Криворізького національного університету, третя особа Міністерство освіти і науки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник

Дата ухвалення рішення24.11.2023
Оприлюднено04.12.2023
Номер документу115341631
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності