Справа № 369/12790/18
Провадження 1-кп/991/115/19
У Х В А Л А
Іменем України
01 листопада 2023 року м. Київ
Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
секретар судового засідання ОСОБА_4
за участі:
прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
захисників ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисників обвинуваченого ОСОБА_9 - адвокатів ОСОБА_10 , ОСОБА_7 про тимчасовий доступ до речей та документів, що знаходяться у володінні Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у кримінальному провадженні, унесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52018000000000438 від 08 травня 2018 року щодо:
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, народженого у м. Донецьку, останнє відоме суду місце проживання: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 368 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст клопотання та позиції часників судового провадження
До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання захисників обвинуваченого ОСОБА_9 - адвокатів ОСОБА_10 , ОСОБА_7 про тимчасовий доступ до речей та документів, що знаходяться у володінні Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що під час дачі показань в суді обвинувачений ОСОБА_9 повідомив суду, що в 2017 році він разом із ОСОБА_11 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » займались детальним планом територій с. Мироцьке Києво-Святошинського (Бучанського) району Київської області. Зазначений процес охоплював наступні етапи: зміну меж села, розробку нового генплану, топозйомку, розбивку по дрібних ділянках, унесення в право власності, зміну цільового призначення. На цей процес, зі слів ОСОБА_9 , він витратив належні йому 140-145 тис. дол. США, а 90 тис. дол. США, які йому передав ОСОБА_11 , були компенсацією понесених ОСОБА_9 витрат. Ураховуючи вказані показання, захисники ОСОБА_10 та ОСОБА_7 заявили клопотання, у якому просили надати їм тимчасовий доступ до належним чином засвідчених копій всієї документації за період часу з 2016 року до 2019 року щодо розробки технічної документації, документального оформлення, розробки детального плану територій с. Мироцьке, Києво-Святошинського (Бучанського) району Київської області, що здійснювалось ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на підставі тристороннього договору, укладеного між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_11 , які знаходяться в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). Документи, до яких просить надати тимчасовий доступ сторона захисту ОСОБА_9 , можуть бути використані як письмові докази з метою перевірки показань обвинуваченого ОСОБА_9 . Стороною захисту було направлено на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » адвокатський запит щодо надання належним чином засвідчених копій вказаних документів, однак у встановлений законодавством строк відповідь на запит не надійшла.
У судовому засіданні захисники ОСОБА_7 та ОСОБА_8 клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів підтримали та просили суд таке клопотання задовольнити.
Прокурор ОСОБА_6 проти задоволення клопотання сторони захисту ОСОБА_9 заперечував, зазначив, що клопотання є необґрунтованим, оскільки в ньому не вказано, до яких саме речей просять надати тимчасовий доступ захисники та яке ці речі, документи мають значення для кримінального провадження. ОСОБА_9 інкримінується посередництво в одержанні неправомірної вигоди за проведення громадських слухань та затвердження сесією ІНФОРМАЦІЯ_4 детального плану територій. Перевірка показань ОСОБА_12 не стосується предмету цього судового розгляду та виходить за його межі. Водночас, обставини вчинення кримінального правопорушення, що інкримінується ОСОБА_9 , підтверджуються, на думку прокурора ОСОБА_6 , наявними в матеріалах справи доказами, а тому відсутні підстави для задоволення клопотання сторони захисту ОСОБА_9 .
2.Мотиви суду
Розглянувши подане клопотання та заслухавши думку сторін кримінального провадження, суд уважає за необхідне зазначити наступне.
У кримінальному провадженні, з метою досягнення його дієвості, застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження (ч. 1 ст. 131 КПК України).
У п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачено такий вид заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів, який полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) (ч. 1 ст. 159 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 333 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених розділом IV КПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 333 КПК України, під час розгляду клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів, суд також ураховує причини, через які такий тимчасовий доступ не був здійснений під час досудового розслідування.
У свою чергу, надання тимчасового доступу до речей та документів, відповідно до положень ч. 3 ст. 132 КПК України, передбачає доведення наявності:
- обґрунтованості підозри щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
- виправдання такого ступеню втручання у права та свободи особи;
- можливості виконання завдання, для виконання якого сторона звертається із відповідним клопотанням.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав уважати, що ці речі або документи:
- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Окрім того, сторона кримінального провадження має довести можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Перевіряючи доведеність таких підстав, суд висновує, що зі змісту клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів не вбачається, що визначені в ньому документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні в межах пред`явленого ОСОБА_9 обвинувачення.
Суд критично оцінює доводи сторони захисту про те, що документи, про тимчасовий доступ до яких клопочуть захисники ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , допоможуть підтвердити правдивість показань обвинуваченого ОСОБА_9 , оскільки значимість для кримінального провадження мають не всі без виключення відомості, про які зазначив обвинувачений під час його допиту в суді, а лише ті, що стосуються обставин ймовірного вчинення кримінального правопорушення. Водночас, зі змісту клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів не вбачається, що визначені в ньому документи, що стосуються розробки детального плану територій с. Мироцьке, можуть підтвердити такі відомості.
Отже, суд приходить до висновку, що речі і документи кримінального провадження, тимчасовий доступ до яких просить надати захисник ОСОБА_13 не є такими, що мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, клопотання захисників ОСОБА_9 не відповідає вимогам ч. 2 ст. 333 КПК України з огляду на відсутність обґрунтування причин, через які тимчасовий доступ не був здійснений під час досудового розслідування, а тому в задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів слід відмовити.
Керуючись статтями 159-163, 369, 372, 376 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання захисників обвинуваченого ОСОБА_9 - адвокатів ОСОБА_10 , ОСОБА_7 про тимчасовий доступ до речей та документів, що знаходяться у володінні Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 », - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Головуюча суддя: ОСОБА_1
Судді: ОСОБА_2
ОСОБА_3
Суд | Вищий антикорупційний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 04.12.2023 |
Номер документу | 115342822 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яновська Олександра Григорівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яновська Олександра Григорівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яновська Олександра Григорівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яновська Олександра Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні