Рішення
від 24.11.2023 по справі 556/2593/23
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/2593/23

Номер провадження 2/556/522/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.11.2023 року. Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Котик Л.О.

при секретарі Соловей Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в смт Володимирець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецької селищної ради Рівненської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

До Володимирецького районного суду Рівненської області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Володимирецької селищної ради Рівненської області, про визнання права власності на спадкове майно, а саме: на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5620885800:04:029:0254, площею 1,1108 га; кадастровий номер 5620885800:04:029:0686 площею 0,5245 га; кадастровий номер 5620885800:04:033:0012, площею 2,2388 га, розташовані на території Красносільської сільської ради Володимирецького району Рівненської області, які належали померлому ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії P2 № 628221

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_2 .

Після його смерті відкрилась спадщина, що складається із земельних ділянок, площею 3,62 га, що розташована на території Красносільської сільської ради Володимирецького району Рівненської області.

Заповіт відсутній.

ОСОБА_1 як спадкоємець за законом прийняла спадщину у встановленому законом порядку, однак спадкову справу оформити не змогла, так як державний акт на право власності на земельну ділянку виданий після смерті власника земельної ділянки - ОСОБА_2 .

Просить визнати за нею право власності на дане спадкове майно, оскільки підтвердити свої спадкові права не має можливості, окрім як в судовому порядку.

Вказаний позов надійшов до Володимирецького районного суду Рівненської області 06.09.2023.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 07 вересня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 25 вересня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 24 жовтня 2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судвоого розгляду по суті.

В судове засідання позивачка не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач представник Володимирецької селищної ради в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у їх відсутності, за наявними матеріалами в справі.

Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть останнього, серії НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, що складається, зокрема, із трьох земельних ділянок, загальною площею 3,62 га для ведення особистого селянського господарства на території Красносільської сільської ради Володимирецького району Рівненської області, про що свідчить копія державного акта на право приватної власності на землю, серії Р2 №628221 від 11.12.2003.

Про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були чоловіком та жінкою підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу, серії НОМЕР_2 .

Згідно довідок №1111, №1112 від 04.09.2023, виданих Володимирецькою селищною радою Рівненської області, на день смерть ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав в АДРЕСА_1 та був наступний склад сім`ї: дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно із ч.2 статті 524 ЦК 1963 року, що діяв на час відкриття спадщини,спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до статті 549 ЦК 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він, зокрема, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Згідно довідки №1231/01-16 від 22.11.2023, виданої Володимирецькою районною державною нотаріальною конторою, Витягу про реєстрацію в Спадковому Реєстрі №74852477 від 22.11.2023, після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Володимирецькій районній державній нотаріальній конторі Рівненської області заведено спадкову справу №399/2023. Коло спадкоємців складається з ОСОБА_1 .

Як вбачається зі ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились у зв`язку з його смертю.

Як вбачається зі змісту ст. ст. 177, 178 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага. Об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Згідно п.4.15 глави 10 розділу «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбаченихпунктом 3глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Згідно п.3.3Методичних рекомендаційщодо вчиненнянотаріальних дій,пов`язанихіз вжиттямзаходів щодоохорони спадковогомайна,видачею свідоцтвпро правона спадщинута свідоцтвпро правовласності начастку вспільному майніподружжя,схвалених рішеннямНауково-експертноїради зпитань нотаріатупри Міністерствіюстиції України29.01.2009року,доказом вступув управліннячи володінняспадковим майномможуть бути,зокрема:довідка житлово-експлуатаційноїорганізації,правління житлово-будівельного кооперативу,відповідної місцевоїдержавної адміністраціїчи органумісцевого самоврядуванняпро те,що спадкоємецьбезпосередньо передсмертю спадкодавцяпроживав разомз ним;запис упаспорті спадкоємцяабо вбудинковій книзі,який підтверджує,що спадкоємецьбув постійнопрописаний (зареєстрований)у спадковомубудинку (квартирі).

Державним нотаріусом Володимирецької районної державної нотаріальної відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки державний акт на право приватної власності на землю серії Р2 №628221 виданий після смерті ОСОБА_2 . Рекомендовано звернутися до суду за захистом своїх порушених прав чи інтересів. (постанова про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, видана державним нотаріусом Володимирецької районної державної нотаріальної контори)

Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Судом також встановлено, що спадкування майна ОСОБА_2 здійснюється за законом.

Згідно от.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця.

Статті 1216, 1297 Цивільного кодексу України передбачають право та обов`язок спадкоємців, чию спадщину складає нерухоме майно, оформити документи про спадщину.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статті 78ЗК України, право власності на землю - це право

володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно зі статтею 81ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки па підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно зі статтею 125Земельного кодексуУкраїни, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Однак,видача державногоакту післясмерті спадкодавцяне спростовуєфакту наявностіу ньогоправа власностіна ціземельні ділянкиі неможе бутипідставою позбавленняправа спадкоємцяна спадковемайно.Спадкодавецьфактично мав у власності спірні земельні ділянки на підставі сертифікату на земельну частку (пай). Зокрема, як це вбачається з пунктів 16, 17 розділу Х Перехідні положення Земельного Кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що за життя ОСОБА_2 набув право власності на земельну ділянку, яке підтверджувалось відповідним сертифікатом, який в подальшому на підставі розпорядження голови Володимирецької районної державної адміністрації №420 від 08.12.2003 був замінений Державним актом. При цьому, ОСОБА_1 прийняла спадщинуу встановленомузаконом порядку,згідно ст.528ЦК УРСР(1963року), у зв`язку з чим її позов підлягає задоволенню.

Крім того, суд приймає до уваги ту обставину, що позов визнано відповідачем, і це визнання не суперечить вимогам закону, не порушує прав та інтересів інших осіб.

А згідно ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76-81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, ст.ст.328, 331, 1218, 1258, 1262 ЦК України суд, -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Володимирецької селищної ради Рівненської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5620885800:04:029:0254, площею 1,1108 га; кадастровий номер 5620885800:04:029:0686, площею 0,5245 га; кадастровий номер 5620885800:04:033:0012, площею 2,2388 га, розташовані на території Красносільської сільської ради Володимирецького району Рівненської області, які належали померлому ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії P2 № 62822, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5) розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Котик Л.О.

Учасники провадження:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1 ;

Відповідач Володимирецька селищна рада Рівненської області, місцезнаходження: смт Володимирець, вул. Соборна, 39, Вараський район, Рівненська область, код юридичної особи:04388113.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення24.11.2023
Оприлюднено05.12.2023
Номер документу115358511
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —556/2593/23

Рішення від 24.11.2023

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 07.09.2023

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні