Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 126/1210/23
Провадження № 2-о/126/55/2023
"27" листопада 2023 р.
м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Гуцола В. І.
присяжних Зубченко І.П.
Толстова О.О.
із секретарем Шевчуком С.П.
за участі заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованих осіб Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації, органу опіки та піклування Бершадської міської ради про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду за участю заінтересованих осіб Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації, органу опіки та піклування Бершадської міської ради з заявою про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна з тих підстав, що як стверджує ІНФОРМАЦІЯ_1 народився її син ОСОБА_2 , про що вчинено актовий запис № 50 відділом реєстрації актів цивільного стану Бершадського РУЮ Вінницької області від 11.04.2005 та підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 . З народження син хворіє та є інвалідом. Причина інвалідності - інвалідність з дитинства (дитячий аутизм), що підтверджується медичним висновком № 285 від 07.10.2013. У зв`язку з таким станом здоров`я син не розуміє своїх дій і не відповідає за свої вчиники, потребує постійного нагляду і догляду. Опікуном до 18 років була вона - його мати, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 . Після виповнення 18 років сина визнано інвалідом І групи А, що підтверджується довідкою до акту медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ від 18.04.2023. Як зазначено в індивідуальній програмі реабілітації інвалідів № 60669 від 18.04.2023, F73.1 (розумова відсталість). Її син не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує сторонньої допомоги, а тому вона вимушена звернутись до суду. Вона є мамою ОСОБА_2 , проживає разом з ним, здатна і бажає бути опікуном над своїм сином, що вона фактично робить з його народження. Просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та призначити її опікуном над сином.
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву про визнання сина недієздатним та призначення опікуна підтримала, просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Бершадської міської ради - міський голова Драган В.Г. надав до суду подання органу опіки та піклування, в якому просить в судовому засіданні розглянути справу про встановлення опіки над ОСОБА_2 та призначити опікуном над ним його матір ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому заокном порядку.
Заслухавши заявницю, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.
Згідно ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , про що вчинено актовий запис № 50 відділом реєстрації актів цивільного стану Бершадського районного управління юстиції Вінницької області та підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 . З народження син хворіє та є інвалідом. Причина інвалідності - інвалідність з дитинства (дитячий аутизм), що підтверджується медичним висновком № 285 від 07.10.2013.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 366043, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом першої А групи, інвалідність з дитинства, потребує постійного стороннього догляду иа допомоги.
Як зазначено в індивідуальній програмі реабілітації інвалідів № 60669 від 18.04.2023, в ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 клініко-функціональний діагноз - F73.1 (розумова відсталість).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 являється опікуном ОСОБА_2 , 2005 року народження.
Частиною 1 статі 298 ЦПК України передбачено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Ухвалою Бершадського районного суду Вінницької області від 06.07.2023 у даній справі було призначено судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 .
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 249 від 28.09.2023, ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді глибокої розумової відсталості з відхиленнями у поведінці (F71.8). Внаслідок хронічного стійкого психічного розладу ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Таким чином, судом встановлено наявність достатніх підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним.
Згідно ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Аналогічне правило щодо призначення опікуна визначено у ч. 1 ст. 300 ЦПК України.
Згідно ст. 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ст. 63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Згідно з рішенням КНП "Бершадський ЦПМСД" від 23.08.2023 № 736, ОСОБА_1 за станом здоров`я може надавати послуги по догляду.
Відповідно до довідок, виданих КНП "Бершадська ОЛІЛ Бершадської міської ради", ОСОБА_1 за психіатричною або наркологічною допомогою не зверталася.
Згідно довідки-характеристики від 18.08.2023 № 378, Бершадська міська рада компроментуючими даними відносно ОСОБА_1 не володіє. Інформація стосовно притягнення вищезазначеної особи до кримінальної або адміністративної відповідальності не надходила.
На засіданні опікунської ради при виконавчому комітеті Бершадської міської ради від 28.08.2023 прийнято рішення про звернення до суду з поданням про встановлення опіки над ОСОБА_2 та призначення опікуном над ним його матір - ОСОБА_1 .
Враховуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, та те, що ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді глибокої розумової відсталості з відхиленнями у поведінці (F71.8), внаслідок хронічного стійкого психічного розладу ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому його слід визнати недієздатним та призначити йому опікуна - ОСОБА_1 .
Частиною 6 ст. 300 ЦПК України визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Разом з тим суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ч.7 ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше, ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 58, ч. 1 ст. 60, ст. 62, ст. 63 ЦК України, ст.ст. 295-300 ЦПК України суд,
ВИРІШИВ :
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) за участю заінтересованих осіб Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (код юридичної особи 03191934, вул. 1-го Травня 40, м. Гайсин Вінницької області), органу опіки та піклування Бершадської міської ради (код юридичної особи 04051023, вул. Героїв України 23, м. Бершадь Гайсинського району Вінницької області) про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився та проживає в м. Бершадь Вінницької області - недієздатним та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 його опікуном.
Визначити строк дії рішення в частині визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним два роки з моменту набрання даним рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В. І. Гуцол
Присяжні І.П. Зубченко
О.О. Толстов
Суд | Бершадський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2023 |
Оприлюднено | 05.12.2023 |
Номер документу | 115362539 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Бершадський районний суд Вінницької області
Гуцол В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні