Постанова
від 04.12.2023 по справі 904/3198/23
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.12.2023 року м.Дніпро Справа № 904/3198/23

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Іванова О.Г. (доповідач)

суддів: Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю,Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження без виклику (повідомлення) сторін апеляційну скаргу Благодійної організації "Благодійний Фонд "Сундучок" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2023 (суддя Манько Г.В., повний текст якого підписаний 13.09.2023) у справі №904/3198/23

за позовом Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Благодійної організації "Благодійний Фонд "Сундучок", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 264 437 грн. 62 коп.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Дніпропетровської області звернулося Акціонерне товариство "Криворізька Теплоцентраль" з позовом до Благодійної організації "Благодійний фонд "Сундучок" про стягнення суми заборгованості за спожиту теплову енергію за період 01.02.2022-31.10.2022 у розмірі 217 091 грн. 31 коп., пені 6262 грн. 26 коп., 3% річних 5147 грн. 07 коп., компенсацію за інфляційні втрати 35 867 грн. 88 коп., плати за абонентське обслуговування у розмірі 69,10 грн. та судові витрати у справі.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за типовим договором про надання послуг постачання теплової енергії від 01.10.2021.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2023 у справі №904/3198/23 позов задоволено повністю.

Стягнуто з Благодійної організації "Благодійний фонд "Сундучок" Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг на користь акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг заборгованість 217 091 грн. 31 коп., пені 6262 грн. 26 коп., 3% річних 5147 грн. 07 коп., інфляційні втрати 35 867 грн. 88 коп., плати за абонентське обслуговування 69,10 грн.

Не погодившись із зазначеним рішенням до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулась Благодійна організація "Благодійний Фонд "СУНДУЧОК", в якій просить скасувати рішення повністю та залишити позов без розгляду.

В апеляційній скарзі йдеться про те, що:

- починаючи із 05.10.2021 АТ «КТЦ» та представник АТ «КТЦ» адвокат зобов`язані в обов`язковому порядку зареєструватись в ЄСІТС. Після реєстрації в ЄСІТС AT «КТЦ» та представник AT «КТЦ» адвокат зобов`язані подавати усі без виключення процесуальні документи (позови, відзиви, заяви, клопотання тощо) виключно в електронному вигляді обов язково підписані ЕЦП;

зважаючи на те, що для AT «КТЦ» та представника AT «КТЦ» адвоката не передбачено альтернативного способу подання процесуальних документів, крім як виключно в електронному вигляді з ЕЦП, то усі без виключення процесуальні документи подані AT «КТЦ» та представником AT «КТЦ» адвокатом із 05.10.2021 у цій справі у паперовому вигляді, а саме, - позовна заява з додатками та заява на виконання ухвали суду про залишення позову без руху, - є поданими в межі і спосіб, які суперечать положенням ст.6 ГПК України, п.п.8-16 розд.1 гл.3 Положення про ЄСІТС. А розгляд судом першої інстанції таких документів, поданих у паперовому вигляді, суперечить положенням ст.15-1 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів».

Відтак, подана представником АТ «КТЦ» адвокатом Наталіею Володимирівною Цукановою позовна заява з усіма додатками в паперовому вигляді - підлягає поверненню особі, яка її подала;

- відсутність у матеріалах справи доказів наявності у AT «КТЦ» ліцензій на право здійснення господарської діяльності в сфері теплопостачання, відтак АТ "КТЦ" нічим взагалі не підтвердило, що є виробником, транспортувальником та теплопостачачьником;

- відповідач не підтвердив кількість спожитої відповідачем енергії;

- банком який обслуговує AT «КТЦ» є AT «РадаБанк», на рахунки якого не можуть стягуватись кошти у сфері теплопостачання.

Крім того, надано пояснення до суду, в яких зазначено, що: скаржник звертався в усній формі до представників теплоцентралі, з поясненням що в приміщенні Благодійної організації не має жодної батареї, а тільки проходить труба подачі на будинок; представнику теплоцентралі, виставлялися заперечення щодо сум нарахування; представники теплоцентралі робили заміри труби і були згодні, що жодної батареї в приміщенні не має, а проходить тільки труба подачі на будинок вул. Святителя Василя Великого, 12.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу та додаткових поясненнях заперечив против апеляційної скарги, у задоволенні якої просить відмовити, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2023 у справі №904/3198/23 залишити без змін.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.10.2023 для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді Іванова О.Г. (доповідач), судді Парусніков Ю.Б., Верхогляд Т.А.

З огляду на відсутність в суді апеляційної інстанції матеріалів справи на час надходження скарги, ухвалою суду від 05.10.2023 здійснено запит матеріалів справи №904/3198/23 із Господарського суду Дніпропетровської області та відкладено вирішення питання про рух апеляційної скарги до надходження матеріалів справи до суду апеляційної інстанції.

11.10.2023 матеріали справи №904/3198/23 надійшли до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 12.10.2023 (суддя доповідач Іванов О.Г.) апеляційну скаргу відповідача залишено без руху через неподання останнім доказів оплати судового збору у встановленому порядку і розмірі - 5547,23 грн. Скаржнику наданий строк для усунення недоліків апеляційної скарги відповідно до ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

23.10.2023 на адресу суду від скаржника, на виконання вимог ухвали від 12.10.2023 надійшла заява про усунення недоліків скарги, до якої додано квитанцію до платіжної інструкції №0031110098 від 13.10.2023 про оплату 5547,20 грн.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 24.10.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою відповідача; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи; сторонам наданий строк для подачі відзиву, заяв, клопотань.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до положень ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції встановлені наступні неоспорені обставини справи.

Відповідач користується нежитловим приміщенням, вбудованим у перший поверх житлового будинку загальною площею 573,2 кв.м. за адресою: вул. Святителя Василя Великого (колишня назва Качалова), 12, на підставі договору №44/7 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Криворізької міської територіальної громади, укладеного між відповідачем та управлінням комунальної власності міста виконкому Криворізької міської.

Орендна плата становить суму, визначену в пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному законодавством. До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць території та місяць загального користування, вартість послуг з ремонту й технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз побутових відходів тощо), а також відшкодування витрат Балансоутримувача зі сплати земельного податку. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених з Балансоутримувачем/ОКП та/або безповередньо з постачальниками комунальних послуг у порядку, визначеному пунктом 6.5 Договору ( п. 3.1 Договору).

Згідно з п. 6.3.6 Договору, Орендар зобов`язаний, в тому числі, укласти протягом тридцяти календарних днів договори з постачальниками комунальних послуг та управителем багатоквартирного будинку про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, якщо майно розташоване в такому будинку/гуртожитку.

Договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Перебіг строку договору починається з дня набуття чинності договором. Договір набуває чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченю). Строк оренди за договором починається з дати підписання акта приймання-передачі й закінчується датою припинення цього договору (п. 12.1 Договору).

Згідно з рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради № 343 від 12.10.2011 "Про надання згоди на передачу окремих об`єктів теплопостачання від Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" до Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" передані об`єкти теплопостачання у Довгинцівському, Жовтневому, Інгулецькому та Саксаганському районах міста.

Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" 16.03.2017 перетворено у Публічне Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль", про що внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч. 2 ст. 108 Цивільного кодексу України Публічне Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" є правонаступником Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль".

У зв`язку з проведенням державної реєстрації змінено тип товариства з Публічного акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" на Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль", про що 14.05.2018 внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" є теплопостачальною організацією у розумінні Закону України "Про теплопостачання", як суб`єкт господарської діяльності, який має у користуванні теплогенеруюче обладнання та постачає споживачам теплову енергію.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Тобто внесення змін до публічного договору приєднання законодавством не допускається через те, що вказане призведе до порушення прав інших суб`єктів імперативно визначених відносин.

Постановами Кабінету Міністрів України № 1022 від 08.09.2021 та № 1023 від 08.09.2021 внесено зміни до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових форм договорів, відповідно до яких згідно із Законом України "Про житлово-комунальні послуги" договори за новими правилами мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності зазначених постанов.

Як зазначено вище, відповідач є орендарем нежитлового приміщення, вбудованим у перший поверх житлового будинку загальною площею 573,2 кв.м. на вул. Святителя Василя Великого (колишня назва Качалова), 12, на підставі договору №44/7 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Криворізької міської територіальної громади.

01.10.2021 на виконання вимог Закону, позивачем на офіційному сайті розміщені індивідуальні договори на послугу з постачання теплової енергії.

04.10.2021 Благодійна організація "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "СУНДУЧОК" завернулося до AT "Криворізька теплоцентраль" з заявкою про укладення договору на надання теплової енергії за адресою: 50036, м. Кривий Ріг, вул. Качалова, буд. 12.

У визначений нормативними актами строк співвласниками житлового будинку за вказаною адресою не прийнято рішення про вибір моделі договірних відносин з надавачем послуг з постачання теплової енергії.

Отже, викладене свідчить про укладення з 01.11.2021 між АТ "Криворізька теплоцентраль" та Благодійна організація "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "СУНДУЧОК" типового індивідуального договору, через відсутність рішення про вибір моделі договірних відносин та спливу 30-деного строку з моменту опублікування позивачем відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії, що є публічним договором приєднання (01.10.2021).

У заявника даний Типовий договір з Відповідачем обліковується за реквізитами № 4094/жб від 01.11.2021.

Згідно з п.4 вказаного договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунку за надані послуги, факт отримання послуг.

Відповідно до п.5 договору виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, визначеними цим договором.

Виконавець забезпечує постачання теплоносія з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України Про житлово-комунальні послуги. Постачання теплової енергії на індивідуальні теплові пункти для потреб опалення та приготування гарячої води здійснюється безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України Про житлово-комунальні послуги (зайве закреслити) (п. 7 Договору).

Відповідно до п. 30 вказаного договору плата за послуги постачання теплової енергії складається з:

- плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830, - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022, та Методики розрахунку, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом та обсягу її споживання;

- плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця.

Вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця https://tec.dp.ua/3020/ У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу (п. 31 Договору).

Пунктом 32 договору визначено, що розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця.

Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу (пункт 34 договору).

Споживач зобов`язаний оплачувати надану послугу за ціною/тарифом, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором (частина 3 пункту 41 договору).

У разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином (п. 45 Договору).

Згідно з пунктом 47 договору оформлення претензій споживача щодо ненадання послуги, надання її не в повному обсязі або надання послуги неналежної якості здійснюється в порядку, визначеному статтею 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності (пункт 51 договору).

Факт поставки теплової енергії у період 01.02.2021 - 31.10.2022 підтверджується актами подачі та припинення подачі теплоносія №71 від 28.10.2021 та №175 від 01.04.2022 на житловий будинок №12 по вул. Святителя Василя Великого у місті Кривий Ріг, згідно рішень Виконкому Криворізької міської ради про початок та закінчення опалювального сезону.

Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 №315. Одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал) (п. 11 Типового договору).

У будинку 12 по вул. Святителя Василя Великого в м. Кривому Розі встановлено комерційний прилад обліку теплової енергії, що підтверджується актами введення приладу обліку в експлуатацію від 13.10.2020 та від 29.07.2021.

Прилад-розподілювач теплової енергії в зазначеному будинку не встановлено, тому розподіл обсягу спожитої енергії по будинку здійснюється з урахуванням приладу комерційного обліку і пропорційно опалювальній площі приміщення.

Відповідно до актів передачі-прийняття теплової енергії (надання послуг): №6242 від 28.02.2022 у лютому поставлено 22,77 Гкал теплової енергії на суму 52 659,45 грн. (з урахуванням акту №15146 від 30.04.2022 про корегування вартості) та надано послугу з абонентського обслуговування на суму 7,27 грн.; №12558 від 31.03.2022 у березні - 23,72 Гкал теплової енергії на суму 164016,97 гри. (з урахуванням акту №15146 від 30.04.2022 про корегування вартості) та надано послугу з абонентського обслуговування на суму 7,27 грн.; №14727 від 31.03.2022 у квітні - 0,06 Гкал теплової енергії на суму 414,89 грн. (з урахуванням акту №15146 від 30.04.2022 про корегування вартості) та надано послугу з абонентського обслуговування на суму 7,28 грн.; № 16599 від 31.05.2022 у травні за надання послуги з абонентського обслуговування на суму 7,28 грн.; № 18213 від 30.06.2022 у червні за надання послуги з абонентського обслуговування на суму 8,00 грн.; № 19901 від 31.07.2022 у липні за надання послуги з абонентського обслуговування на суму 8,00 грн.; № 21525 від 31.08.2022 у серпня за надання послуги з абонентського обслуговування на суму 8,00 грн.; № 23168 від 30.09.2022 у вересні за надання послуги з абонентського обслуговування на суму 8,00 грн.; № 24741 від 31.10.2022 у жовтні за надання послуги з абонентського обслуговування на суму 8,00 грн.;

Отже, відповідно до зазначених актів відповідачем спожито теплової енергії за період з 01.02.2022 по 30.04.2022 на загальну суму 217 091,31 грн., за послугу з абонентського обслуговування - 69,10 гри.

У зв`язку з невиконанням відповідачем зобов`язань з оплати наданих послуг, позивачем нараховані пеня 6262 грн. 26 коп., 3% річних 5147 грн. 07 коп., компенсація за інфляційні втрати 35 867 грн. 88 коп., плата за абонентське обслуговування у розмірі 69,10 грн.

Несплата відповідачем вказаних вище сум стала підставою для звернення позивача з позовом у даній справі.

Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд дійшов висновку, що між сторонами 01.11.2021 укладено типовий індивідуальний договір про надання послуг з постачання теплової енергії, який зі свого боку був виконаний позивачем, відповідач зобов`язання з оплати наданих за цим договором послуг не виконав.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних мотивів.

Згідно з положеннями ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

За приписами ст. 275 ГК України відпуск енергії (електричної енергії, пару, гарячої і перегрітої води) без оформлення договору енергопостачання не допускається.

У п. 1 ч. 3 ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" зазначено, що серед основних обов`язків споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Згідно з ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг, зокрема, належать послуги з постачання теплової енергії.

Частинами 1 та 2 ст.12 даного Закону передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

На підставі ч.2 ст.7 Закону індивідуальний споживач зобов`язаний, зокрема, укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 714 цього Кодексу визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Пунктом 5 ч.3 ст.20 Закону "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії визначаються Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198.

Пунктами 23-28 Правил визначено порядок проведення розрахунків за спожиту теплову енергію, а пунктом 40 Правил передбачено, що споживач теплової енергії зобов`язаний, зокрема, вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.

Відповідно до п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005, розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.

Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку (пункт 20 цих Правил).

Відповідно до п. 3 Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв, визначених відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Органи, уповноважені законом встановлювати порядки (методики) формування тарифів на транспортування, постачання теплової енергії, визначають особливості врахування в тарифах на теплову енергію для споживача витрат на утримання та обслуговування теплових пунктів (індивідуальних та центральних) з метою недопущення подвійної компенсації споживачами таких витрат.

Так, інформація щодо встановленого тарифу на теплову енергію є публічною та розміщена на офіційному сайті Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль".

Порядок визначення обсягів спожитої у будівлі теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об`єктами нерухомого майна, опалень місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції); обсягів холодної, гарячої води, витраченої на загальнобудинкові потреби; обсягів холодної та гарячої води, спожитої споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільчого обліку; порядок розподілу обсягів спожитих комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, визначення вимог до приладів-розподілювачів теплової енергії, поплавкових коефіцієнтів для розподілу обсягу спожитої теплової енергії між окремими споживачами у будівлях, оснащених вузлами комерційного обліку теплової енергії та/або гарячої, та/або холодної води, де налічується два та більше споживачів, здійснюється відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 315 від 22.11.2018.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, з урахуванням укладення між сторонами типового індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії, було здійснено розрахунок спожитої теплової енергії відповідачу за період з 01.02.2022 по 31.10.2022 та нараховано плату за абонентське обслуговування у вказаних вище сумах.

Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 Цивільного кодексу України).

Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Щодо досліджуваної справи, то з урахуванням положень наведених норм та вищезазначених фактичних обставин справи, а саме: встановлення факту укладення між сторонами індивідуального договору, невиконання відповідачем зобов`язань в частині оплати наданих за цим договором послуг та ненадання ним доказів, які б спростовували таке порушення, місцевий господарський суд, здійснивши перевірку нарахованих позивачем сум боргу, пені, трьох процентів річних, інфляційних втрат та плати за абонентське обслуговування, дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі, у межах заявлених позивачем сум.

Доводи апеляційної скарги та додаткових пояснень не приймаються апеляційним судом з огляду на наступне.

Обов`язковість наявності електронного кабінету в ЄСІТС та можлива відповідальність за невиконання цієї вимоги (позбавлення права на доступ до суду) можливі тільки після 18 жовтня 2023 року.

Отже, вказана підстава для скасування рішення суду від 05.09.2023 є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Згідно положень Статуту Голова Правління АТ «Криворізька теплоцентраль» має право видавати та підписувати довіреності працівникам Товариства, а також іншим фізичним особам для представництва повноважень АТ «Криворізька теплоцентраль».

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.12.2021 керівником АТ «Криворізька теплоцентраль» на момент звернення з даним позовом був ОСОБА_1 .

ОСОБА_2 являється працівником акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль», займає посаду юрисконсульта ІІ категорії юридичного відділу, та представляє інтереси товариства на підставі довіреності, виданої керівником юридичної особи в межах повноважень, передбачених Статутом підприємства.

На підтвердження повноважень представника подано належним чином довіреність, видана юридичною особою та належним чином засвідчена копія свідоцтва про право на здійснення адвокатської діяльності.

Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 №. Одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал) (п. 11 Типового договору).

Згідно з приписами п. 19 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830 (далі - Постанова №830), комерційний облік послуги здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку, що забезпечує (забезпечують) загальний облік споживання послуги у будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до п. 24 Правил № 830, розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі послуги здійснюється з урахуванням показань вузлів розподільного обліку/ приладів-розподілювачів теплової енергії, а у разі їх відсутності - пропорційно опалюваній площі (об`єму) приміщення споживача відповідно до Методики розподілу.

Пунктом 2 Правил № 830 встановлено, що опалювана площа (об`єм) приміщення - це загальна площа (об`єм) приміщення без урахування площі лоджій, балконів, терас.

У будинку 12 по вул. Святителя Василя Великого в м. Кривому Розі встановлено комерційний прилад обліку теплової енергії, що підтверджується актами введення приладу обліку в експлуатацію від 13.10.2020 та від 29.07.2021 (копія актів наявна в матеріалах справи). Прилад-розподілювач теплової енергії в зазначеному будинку не встановлено, тому розподіл обсягу спожитої енергії по будинку здійснюється з урахуванням приладу комерційного обліку і пропорційно опалювальній площі приміщення.

Відповідно до акту від 20.10.2023 № 803, складеного у присутності представника АТ «Криворізька теплоцентраль» та представника БФ «БО «СУНДУЧОК» встановлено, що приміщення вбудованого у перший поверх житлового будинку за адресою: вул. Святителя Василя Великого (колишня назва Качалова),12 є опалювальним з встановленими опалювальними приладами, а саме: регістр діаметром 108 - 124,7 м та діаметром 89 - 3,0 м.

Доводи, викладені у поясненнях від 06.11.2023 не підтверджені належними та допустимими доказами.

Крім того, відповідно до п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» від 21.08.2019 № 830 фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

У даному випадку, матеріали справи свідчать про те, що позивач, як теплопостачальна організація, надала послуги з постачання теплової енергії, зокрема, для будинку № 12 по вулиці Святителя Василя Великого (колишня назва Качалова), місто Кривий Ріг.

Орендоване відповідачем нежитлове приміщення, являється вбудованим приміщенням першого поверху будинку і є його невід`ємною частиною, в тому числі системи (мережі) централізованого опалення житлового будинку за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Святителя Василя Великого (колишня назва Качалова), 12.

Доказів на підтвердження відключення зазначеного приміщення від мереж централізованого опалення житлового будинку за вказаною адресою відповідачем не надано. Докази, які б свідчили про звернення відповідача до позивача відповідно до ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з претензіями щодо кількості та/або якості наданих послуг в матеріалах справи також відсутні.

За таких обставин решту аргументів апелянта суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують правильних висновків суду про задоволення позову.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Аналогічна норма міститься у ч.1 ст.74 ГПК України.

За загальним правилом, обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. При цьому доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.

Звертаючись з апеляційною скаргою, скаржник не спростував наведених висновків місцевого господарського суду та не довів неправильного застосування ним норм матеріального і процесуального права, як необхідної передумови для скасування прийнятого у справі рішення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 275 та статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, у задоволенні скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення - залишити без змін.

Зважаючи на відмову у задоволенні апеляційної скарги, судові витрати, понесені у зв`язку із апеляційним оскарженням, згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на заявника цієї скарги та відшкодуванню не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 269, 275, 276, 282-284 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Благодійної організації "Благодійний Фонд "Сундучок" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2023 у справі №904/3198/23 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2023 у справі №904/3198/23 залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги на рішення суду покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду лише у випадках, передбачених пунктом 2 ч. 3 ст. 287 ГПК України, протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 04.12.2023.

Головуючий суддя О.Г. Іванов

Суддя Ю.Б. Парусніков

Суддя Т.А. Верхогляд

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення04.12.2023
Оприлюднено06.12.2023
Номер документу115370098
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/3198/23

Судовий наказ від 11.12.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Постанова від 04.12.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 24.10.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 12.10.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 05.10.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 14.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Рішення від 05.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 15.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 01.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 21.06.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні