Рішення
від 04.12.2023 по справі 910/9492/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04.12.2023Справа № 910/9492/23За позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРО-ФОР"

до Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕЛКАРО ХОЛДІНГ"

про стягнення 32404,11 грн

Суддя Сташків Р.Б.

Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРО-ФОР" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Елкаро Холдінг» про стягнення заборгованості, що виникла в результаті неналежного виконання зобов`язання згідно договору про перевезення вантажу автомобільним транспортом №ПР-000169/2022 від 05.12.2022 та на підставі заявки на здійснення перевезень №0000043 від 05.12.2022 в сумі 30000 грн та нарахованої на суму боргу пені у розмірі 2404,11 грн

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання.

Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову (відзив), або будь-які інші письмові заперечення чи пояснення по справі та/або заяви процесуального характеру.

До матеріалів справи (до позовної заяви) залучені докази виконання позивачем вимог ст. 172 ГПК України - надіслання відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів листом з описом вкладення.

Судом також були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про відкриття судом провадження у справі, оскільки відповідна ухвала суду про відкриття провадження у справі надсилалися на адресу місцезнаходження відповідача, яка вказана у позові та зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (м. Київ, вул. Дегтяренка, 35).

Із залученого до матеріалів справи конверту, у якому відповідачу направлялася копія ухвали суду про відкриття провадження вбачається, що конверт було повернуто суду поштою із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Інформації щодо наявності у Відповідача іншої поштової адреси у суду та Позивача відсутні.

Верховний Суд у постанові №755/17944/18 (61-185св23) від 10.05.2023 вказав, що довідка поштового відділення із позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв`язку «відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони про дату судового розгляду, зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.

У частині 7 ст. 120 ГПК України вказано, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Станом на день ухвалення цього рішення, судом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено, що 30.11.2023 у відповідача змінилась адреса на м. Дніпро, однак відповідач не повідомляв суд про зміну свого місця реєстрації.

Відтак, Відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі належним чином, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов`язки, а Відповідач, натомість, проявив процесуальну бездіяльність.

За відсутності відзиву суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

05.12.2022 між позивачем як експедитором та відповідачем як перевізником укладено Договір №ПР-000169/2022 про перевезення вантажу автомобільним транспортом (далі - Договір), відповідно до п. 1.2 якого перевізник згідно умов цього договору здійснює перевезення вантажу власним (або найманим) автомобільним транспортом і несе повну матеріальну відповідальність за збереження вантажів з моменту прийняття їх до перевезення та до видачі вантажоодержувачу. У разі залучення перевізником третіх осіб до виконання своїх зобов`язань за даним договором, перевізник залишається відповідальним перед експедитором за дії чи бездіяльність таких третіх осіб.

Згідно з п. 2.1 Договору перевізник організовує перевезення вантажів на підставі заявок експедитора. Конкретні умови по кожному замовленню погоджуються сторонами і вказуються у заявці, яка є невід`ємною частиною даного договору.

Вартість перевезення обумовлюється сторонами на кожне перевезення в заявці (п. 3.1 Договору).

Пунктом 3.3 Договору передбачено, що підтвердженням факту надання послуг є оригінал товарно-транспортної накладної (ТТН, CMR) з відміткою відправника вантажу, перевізника, одержувача вантажу, або інший документ, що підтверджує отримання вантажу вантажоодержувачем та акт виконаних робіт/наданих послуг в 2-х екземплярах, підписаний з боку перевізника.

У пункті 3.4 Договору погоджено, що підставою для здійснення оплати послуг перевізника є оригінал рахунку-фактури, наданий останнім в одному екземплярі, оригінал товарно-транспортної накладної (ТТН, CMR) по відповідній заявці з відміткою вантажоодержувача про прийомку вантажу та оригінали інших документів, зазначених в заявці на перевезення, акт виконаних робіт у двох екземплярах підписаний із боку перевізника та податкові накладні, оформлені у відповідності до діючого податкового законодавства України. Вказані документи мають бути надані не пізніше 14 днів після виконання перевезення. Ненадання перевізником повного комплекту вищевказаних документів дає право експедиторові відмовити в здійсненні оплати до моменту надання необхідних документів. Експедитор оплачує замовлені послуги протягом 10 банківських днів з моменту отримання експедитором всього переліку документів, вказаних у заявці.

Даний договір діє з моменту його підписання до 31.12.2022, а в частині розпочатих і незакінчених зобов`язань - до повного їх виконання. Якщо жодна із сторін за тридцять календарних днів до закінчення строку дії договору не заявить про припинення дії договору, дія договору автоматично продовжується на кожен наступний календарний рік (п. 7.1 Договору).

Відповідно до п. 8.4 Договору договір, заявки та інші документи, які відправляються за допомогою факсимільного зв`язку (факсом) чи електронною поштою однією із сторін іншій стороні, мають бути замінені на оригінали шляхом надіслання поштою чи вручення представникам сторін. До отримання оригіналів документів їх копії за допомогою факсимільного зв`язку (факсом) чи електронною поштою мають повну юридичну силу, погоджують права та обов`язки сторін, можуть бути надані в судові інстанції як докази. Обов`язок по передачі оригіналів документів покладається на перевізника.

05.12.2022 між позивачем та відповідачем складено заявку на здійснення перевезення №0000043 (надалі - Заявка), згідно якої позивач взяв на себе зобов`язання з перевезення автомобілем DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , алкоголю в кількості 20 тон об`ємом 86 куб.м. з м. Кишинів (Молдова) в м. Дніпро. У Заявці погоджено, що вартість послуг перевезення складає 30000 грн, яка підлягає сплаті шляхом безготівкового переказу з ПДВ протягом 5-10 банківських днів на підставі оригіналів повного вірного пакету документів.

Позивач зазначає, що ним 12.12.2022 було надано погоджені у Заявці послуги з перевезення алкоголю з м. Кишинів (Молдова) у м. Дніпро на підтвердження чого ним надано копію міжнародної накладної СМR №429210. Після чого позивач оформив відповідний акт надання послуг №42 від 12.12.2022 та рахунок на оплату №51 від 12.12.2022 на суму 30000 грн та направив їх засобами доставки Нової пошти (накладна №59000904058519 від 16.12.2022).

Спір у справі виник у зв`язку із твердженнями позивача про наявність у відповідача боргу у сумі 30000 грн з оплати наданих позивачем у грудні 2022 року послуг по перевезенню вантажу. Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за Договором позивач нарахував пеню у сумі 2404,11 грн за період з 01.01.2023 по 27.04.2023.

Укладений сторонами Договір є договором перевезення вантажу, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 32 Господарського кодексу України та Глави 64 Цивільного кодексу України.

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 Господарського кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Частиною 2 ст. 307 Господарського кодексу України встановлено, що договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства.

Статтею 916 Цивільного кодексу України визначено, що за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір провізної плати не визначений, стягується розумна плата.

Згідно із ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У пункті 3.4 Договору погоджено, що підставою для здійснення оплати послуг перевізника є оригінал рахунку-фактури, наданий останнім в одному екземплярі, оригінал товарно-транспортної накладної (ТТН, CMR) по відповідній заявці з відміткою вантажоодержувача про прийомку вантажу та оригінали інших документів, зазначених в заявці на перевезення, акт виконаних робіт у двох екземплярах підписаний із боку перевізника та податкові накладні, оформлені у відповідності до діючого податкового законодавства України. Вказані документи мають бути надані не пізніше 14 днів після виконання перевезення. Ненадання перевізником повного комплекту вищевказаних документів дає право експедиторові відмовити в здійсненні оплати до моменту надання необхідних документів. Експедитор оплачує замовлені послуги протягом 10 банківських днів з моменту отримання експедитором всього переліку документів, вказаних у заявці.

Згідно п. 6.8 Заявки позивач повинен був обов`язково направити відповідачу 2 CMR (ТТН).

На підтвердження направлення відповідачу міжнародної товарно-транспортної накладної CMR429210, акта надання послуг №45 та рахунку на оплату №51, які оформлені 12.12.2022 надано суду експрес-накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Пошта" №59000904058519 від 16.12.2022, як це і передбачалось п. 6.8 Заявки на адресу вказану у п. 6.7 Заявки.

Відтак, відповідач на виконання своїх зобов`язань повинен був перерахувати на користь позивача кошти у сумі 30000 грн.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зазначене також кореспондується з нормами ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Доказів сплати відповідачем за надані позивачем у грудні 2022 року послуги перевезення вантажу згідно Договору вартістю 30000 грн станом на дату розгляду справи відповідачем суду не надано.

Частинами 1 та 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).

Аналогічні приписи закріплені у ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись наведеними нормами господарського процесуального закону, суд дійшов висновку, що у відповідача наявна заборгованість перед відповідачем у сумі 30000 грн.

За приписами статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Наявність та обсяг заборгованості відповідача у сумі 30000 грн підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, та відповідачем не були спростовані, у зв`язку з чим позовна вимога про стягнення суми основного боргу у сумі 300000 грн підлягає задоволенню у повному обсязі.

Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за Договором позивач стверджує про наявність правових підстав для стягнення з відповідача пені у сумі 2404,11 грн, нарахованих за період з 01.01.2023 по 27.04.2023.

Відповідно до умов Договору (п. 5.7) у випадку затримки оплати перевезення вантажу, Експедитор виплачує Перевізнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожну добу затримки оплати.

Відповідно до вимог ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з приписами ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до вимог пункту 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір відсотків.

Суд, враховує наявний розрахунок позивача пені в розмірі 2404,11 грн з простроченої суми. Відповідач не надав ніяких доказів які б спростовували зазначене позивачем. Перевіривши розрахунок позивача щодо заявленої суми пені, суд стягує з відповідача 2404,11 грн пені.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 13, 74, 86, 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Елкаро Холдінг" (м. Дніпро, вул. Костомарівська, буд. 1-а, секція 1, приміщення бн; ідентифікаційний код 39880549) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРО-ФОР" (Сумська область, місто Шостка, вул. Бакинська, 107; ідентифікаційний код 42189245) 30000 (тридцять тисяч) грн боргу, 24404 (дві тисячі чотириста чотири) грн 11 коп пені, а також 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України, і може бути оскаржено в порядку та строк встановлені статтями 254, 256, 257 ГПК України.

Суддя Сташків Р.Б.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.12.2023
Оприлюднено05.12.2023
Номер документу115372509
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —910/9492/23

Рішення від 04.12.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 30.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 16.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні