Справа №295/14780/23
Категорія 38
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.12.2023 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Полонця С.М.,
секретаря с/з Лукасевич А.Є.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом Комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги постачання теплової енергії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії в сумі 25634,73 грн., вказавши, що нежитлове приміщення АДРЕСА_1 , власником якого є відповідач, забезпечується послугами з постачання теплової енергії, які надає позивач. Відповідач допустив заборгованість за надані йому позивачем послуги з постачання теплової енергії станом на 01.10.2023 року в розмірі 25634,73 грн.
Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира від 01.11.2023 року у цивільній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.
Відповідач відзив у встановлений судом строк не надав.
Дослідивши матеріали справи, з урахуванням меж заявлених позовних вимог, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що між КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради, як надавачем послуг з однієї сторони, та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як споживачем наданих послуг з іншої сторони, існують фактичні договірні відносини з приводу надання послуг на підставі відкритого особового рахунку, норм чинного законодавства (ст. 11 ЦК України) та Договору про надання послуг.
Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами (п.5 ч.2 ст. 7 Закону).
Порядок договірних відносин між виконавцем житлово-комунальних послуг та споживачем визначений наступними нормативно-правовими документами.
З 1 травня 2019 року у повному обсязі введено в дію Закон України від 09.11.2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».
Законом України від 03.12.2020 року №1060-ІХ«Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» (далі по тексту - Закон № 1060-ІХ) з 01.05.2021 року до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» внесено зміни, у тому числі й щодо організації договірних відносин між виконавцями житлово-комунальних послуг та споживачами.
Так, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
Постановамн Кабінету Міністрів України № 1022 від 08.09.2021 року та № 1023 від 08.09.2021 року внесено зміни до «Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії», «Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги з постачання гарячої води», відповідно до яких згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги», договори за новими правилами мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності зазначених постанов.
01.10.2021 року на виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги», комунальне підприємство «Житомиртеплокомуненерго» ЖМР на офіційному сайті за посиланням http://tke.org.ua/wp- опублікувало типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який відповідає типовому індивідуальному договору про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 830.
Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (дані - послуга) індивідуальному споживачу (далі - споживач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України, (п. 1 Договору).
Даний договір є публічним договором приєднання, який набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на веб-сайті Виконавця: www.tke.org.ua (п. 2 Договору).
Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послугу, факт отримання послуги, (п. 4 Договору).
Відповідно до п. 5 Договору, виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу, відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», та складається з: обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо; частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку; обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.
Нежитлове приміщення 71-8 літ. «А» загальною площею 25.9 кв.м. по АДРЕСА_2 є власністю ОСОБА_1 , згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №335762260 від 15.06.2023 року.
В КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на нежитлове приміщення по АДРЕСА_2 .
Обсяг спожитої відповідачем послуги складається з: частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку; обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення; плата за абонентське обслуговування.
Нарахування за послуги з постачання теплової енергії на загальнобудинкові потреби здійснюється на підставі Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (далі по тексту - Методика розподілу), затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 року № 315.
Ця Методика встановлює порядок визначення обсягів спожитої у будівлі теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об`єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції): обсягів холодної, гарячої води, витраченої на загальнобудинкові потреби; обсягів холодної та гарячої води, спожитої споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку; порядок розподілу обсягів спожитих комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання (далі - комунальні послуги), визначає вимоги до приладів-розподілювачів теплової енергії, поправкові коефіцієнти для розподілу обсягу спожитої теплової енергії між окремими споживачами у будівлях, оснащених вузлами комерційного обліку теплової енергії та/або гарячої, та/або холодної води, де налічуються два та більше споживачів.
Плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання послуги з постачання теплової енергії.
Зокрема, абонентська плата включає такі витрати: укладення договору про надання комунальної послуги; здійснення розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами; нарахування та стягнення плати за спожиті комунальні послуги; обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку теплової енергії (у разі їх наявності); виконання інших функцій, пов`язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внугрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води), (п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги) плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначену відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю послуги для відшкодування витрат виконавця пов`язаних із здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами у багатоквартирному будинку та у випадках, визначених Законом, також і витрати на обслуговування лічильників теплової енергії та/або лічильників гарячої води у квартирах.
Підприємство розраховує розмір плати за абонентське обслуговування згідно прямих фактичних витрат та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення граничною розміру плати за абонентське обслуговування» від 21.08.2019 року № 808.
По підприємству встановлено плату за абонентське обслуговування наказами № 84/аг від 11.10.2021 року, № 103/аг від 30.10.2022 року.
У розрахунку на один особовий рахунок для послуг з постачання теплової енергії відповідачу за наявності вузла комерційного обліку становить: згідно наказу №84/аг від 11.10.2021 року - 24.74 грн./місяць без ПДВ; 24,7 грн./ місяць з ПДВ. Згідно наказу № 103/аг від 03.10.2022 року - 25,23 грн./місяць без ПДВ; 30,28 грн./місяць з ПДВ.
Із розрахунку заборгованості вбачається, що у відповідача станом на 01 жовтня 2023 року утворилася заборгованість за послуги з постачання теплової енергії за період з жовтня 2020 року по 30 квітня 2023 року у розмірі 25 634 грн. 73 коп.
Нарахування за послуги з постачання теплової енергії здійснено на підставі показників будинкового засобу обліку теплової енергії.
Вартість наданих послуг з централізованого опалення, постачання теплової енергії нараховується на підставі чинного законодавства та залежить від розміру тарифів установлених в порядку, визначеному законодавством.
Рішеннями виконавчого комітету Житомирської міської ради № 1475 від 23.12.2019р., № 1439 від 02.12.2020р., № 1568 від 30.12.2020 р., № 1175 від 08.10.2021 р., № 1288 від 04.11.2021р. було встановлено тарифи на постачання теплової енергії.
Статтею 322 Цивільного кодексу України встановлено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Внаслідок порушення відповідачем свого обов`язку щодо оплати наданих за період з жовтня 2020 року по 30 квітня 2023 року послуг утворилась заборгованість в розмірі у розмірі 25 634 грн. 73 коп., що підтверджується розрахунком заборгованості по особовому рахунку.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (абзац 2 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати віл боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ч. 610 Цивільного кодексу України).
Стаття 612 Цивільного кодексу України визначає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ст. 625 Цивільного кодексу України).
Таким чином, заборгованість відповідача за надані позивачем послуги з постачання теплової енергії станом на 01 жовтня 2023 року за період з жовтня 2020 року по 30 квітня 2023 року становить 25 634 гри. 73 коп.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 82, 141, 259, 263, 265, 279 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії в розмірі25634грн.73 коп. та судовий збір в розмірі 2684 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: Комунальне підприємство «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради; місце знаходження: 10014, м. Житомир, вул. Київська, 48; код ЄДРПОУ 35343771.
Відповідач: ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Суддя:
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2023 |
Оприлюднено | 06.12.2023 |
Номер документу | 115373805 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Полонець С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні