УХВАЛА
05 грудня 2023 року
Справа №451/1664/23 Провадження № 2-о/451/60/23
Радехівський районний суд Львівської області
в складі:
головуючого судді Патинок О.П.
присяжних Літинського В.В., Манчук В.М.,
секретар судового засідання - Ференс І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Радехів клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи у цивільній справі в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Радехівської міської ради Львівської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
за участі заявника ОСОБА_1 , адвоката Мидзка В.А.
встановив:
в провадженні Радехівського районного суду Львівської області знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Радехівської міської ради Львівської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
З метою з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі медицини, заявник 04.12.2023 подав клопотання, де просить суд призначити судово-психіатричну експертизу для визначення стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні заявник та адвокат підтримали клопотання про призначення ексапертизи та просили його задовольнити.
Представник заінтересованої особи Радехівська міська рада Львівської області в судове засідання не з`явився, 05.12.2023 подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності (а.с. 37).
Суд, заслухавши думку заявника, адвоката, дослідивши матеріали справи вважає, що клопотання заявника підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
В силу ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу. Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави. Суд, установивши, що заявник діяв недобросовісно без достатньої для цього підстави, стягує із заявника всі судові витрати. Як зазначається в п.4 Постанови Пленуму ВСУ від 28.03.1972р. №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи. Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
З огляду на те, що для вирішення питання про визнання недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідні спеціальні знання, суд вважає за необхідне призначити судову психіатричну експертизу, а провадження у даній справі зупинити.
Роз`яснити сторонам по справі наслідки ухилення від участі в експертизі, визначені нормою статті 109 ЦПК України, що уразі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Водночас у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд вважає за доцільне зупинити провадження в справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст. ст. 247, 252, 253, 298, 299 ЦПК України,-
постановив:
Задовольнити клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Радехівської міської ради Львівської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 хронічним чи стійким психічним захворюванням, іншим психічним розладом, якщо так, то яким саме?
2. Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 значення своїх дій та чи може керувати ними?
3. Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлення опіки?
Проведення експертизи доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок і відмову без поважних причин від виконання покладених на експертів обов`язків.
Роз`яснити заявнику необхідність забезпечення явки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за викликом експерта до експертної установи для проведення експертизи.
Витрати на проведення експертизи покласти на державу.
В розпорядження експертів направити матеріали цивільної справи № 451/1664/23, провадження № 2-о/451/60/23.
Зобов`язати сторону заявника надати експертам всі необхідні медичні документи за їх вимогою.
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, як зазначено в описовій частині ухвали.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Копію ухвали направити установі, якій доручено проведення експертизи для виконання, а також сторонам по справі для відома та виконання.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя Патинок О.П.
Присяжні Літинський В.В.
Манчур В.М.
Суд | Радехівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2023 |
Оприлюднено | 06.12.2023 |
Номер документу | 115391616 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Радехівський районний суд Львівської області
Патинок О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні